Şimdi Ara

İKTİSATLARIN ELEŞTİRİSİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Öncelikle şunu söyleyeyim: Ben tm alanında mezuna kalmış adamım. sıralamam iyi hoş, gsü iktisat mı bilgi hukuk mu diye araştırırken şunu farkettim.
    Çok fazla. ÇOK FAZLA iktisat bölümü ve mezunu var. (Hukuk az demiyorum. Fakat iktisat-işletme gibi bölümler.. Nişantaşı üniversitesinin bile var daha ne diyeyim?)

Ve herkesin hayali ceo olmak. Bakıyorsun adam 900bin, diyor ki ben ceo olacağım.

Ben gsü iktisat yazarsam ceo olacağım diyeceğim.

Mesele şu ki kimler ceo oluyor arkadaş?

İş ilanlarına bakıyorum. Bir tane ceo arayan, gel seni müdür yapalım diyen, hadi hiç olmadı gel o kadar okumuşsun gel çalış diyen bile yok. Girin bakın iş ilanlarına. İktisat mezunu adamım dediğinizde hemşire olur musun diyorlar. (Yeni bir iş, kariyer.net vs.)

Şunu sormam gerekir, şahsım adına konuşuyorum: Gsü gibi bir üniversitede bile iktisat okumak para etmiyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: coltprof

Arkadaşlar merhaba,
    Öncelikle şunu söyleyeyim: Ben tm alanında mezuna kalmış adamım. sıralamam iyi hoş, gsü iktisat mı bilgi hukuk mu diye araştırırken şunu farkettim.
    Çok fazla. ÇOK FAZLA iktisat bölümü ve mezunu var. (Hukuk az demiyorum. Fakat iktisat-işletme gibi bölümler.. Nişantaşı üniversitesinin bile var daha ne diyeyim?)

Ve herkesin hayali ceo olmak. Bakıyorsun adam 900bin, diyor ki ben ceo olacağım.

Ben gsü iktisat yazarsam ceo olacağım diyeceğim.

Mesele şu ki kimler ceo oluyor arkadaş?

İş ilanlarına bakıyorum. Bir tane ceo arayan, gel seni müdür yapalım diyen, hadi hiç olmadı gel o kadar okumuşsun gel çalış diyen bile yok. Girin bakın iş ilanlarına. İktisat mezunu adamım dediğinizde hemşire olur musun diyorlar. (Yeni bir iş, kariyer.net vs.)

Şunu sormam gerekir, şahsım adına konuşuyorum: Gsü gibi bir üniversitede bile iktisat okumak para etmiyor mu?

Arkadaş insan şunu düşünür insan şirketine ceo alacakken gidip kariyer sitesine mi ilan verir. Şirkete en üst düzey yönetici alacaksın kariyer sitelerine ilan veriyorsun zaten öyle ilan veren varsa kaç. Genelde üst düzey işlere şirketler çalışanlardan avlarlar. Yada başka şirketlerden transfer ederler. Kariyer sitelerinde genelde alt düzey için eleman ilanları vardır. Alt düzeye eleman alırken iktisat işletme kamu pek fark etmez o yüzden İİBF mezunu başlığı altında eleman ararlar, çoğu ilanda fakülte bazlı ilan vardır. Fakat iktisatın avantajı kamu yönetimi veya uluslararası ilişkiler gibi bölümler hesap kitap bilmezken bu adamlar hesap kitap bilir bu yüzden mülakatlarda daha avantajlıdır. Kendini geliştirmeyip yatan adam istediği bölümden istediği kadar iyi okuldan mezun olsun iş bulamaz. Ama kendini geliştirirse isterse 900 binlik okuldan mezun olsun yine iş bulur. iş kişide bitiyor.

• Evet herkesin hayali CEO olmak ama 3.sınıftan sonra göreceksin ki öğrencilerin 4 te 3 ü KPSS ye hazırlanıp devlete kapak atma derdinde.İşte öğrencilerin bu anlayışı sonucu İşletme bölümünün gardı iyice düştü ve yeni açılan Girişimcilik,Uluslararası Ticaret gibi bölümlerde okuyanların geleceği daha parlak.Neden;Çünkü bu okullarda okuyanlar,hayallerinin peşinden koşma potansiyeli olan risk almayı seven insanlar da ondan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.