Şimdi Ara

IMEI Klonlama para iadesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır süregelen ve bugün sonuçlanan ve cep telefonu kullanan çoğu kişiyi ilgilendiren bir sonucu sizinle paylaşmak istiyorum.

Bundan 2 sene önce samsung i8510 cep telefonunu 1300 küsüre ereyon.com.tr almıştım. Daha sonradan telefonun imei klonlandığını öğrendim ve her yeni bir sim kart taktığımda yeni simkart ile çalışması için fatura ve kimlik bilgilerim ile dilekçe vermem gerektiği söylediler. Bu şekilde kullanılamayacağı için, araştırdım ve sonuç olarak tüketici hakem heyetine başvurdum.Bulunduğum kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetinde sirkülasyon çok olduğu için davam 2 yıl kadar sürdü. Sonrasında karar benim lehime sonuçlandı. Karar ile birlikte başarıya gittim kararı gösterdim. Daha sonra başarı bana samsung tarafından tüketici hakem heyetinin 1060 küsüre kadar olan davalara bakabildiğini tüketici mahkemesinin konuyla ilgili söz sahibi olduğumu ve oraya başvurmam gerektiği söylendi.Konuyla ilgili tüketici derneğini aradım onlar büyükşehirlerde 2000 küsüre kadar olan konularda tüketici hakem heyetinin söz sahibi olduğunu bildirdi ben de ilgili maddeyi başarıya bildirdim ve para iadesini aldım.

Biraz uğraştım ama sonuçta para iadesi alabildim.

• Öncelikle sizi azminizden ötürü kutlamak istiyorum.Ama ne acı ki böyle basit bir sorun bile 2 yıl boyunca başımızı ağrıtabiliyor.Demek ki gerek şirketlerin gerekse tüketici hakları konusunda söz sahibi kurumların katetmesi gereken daha çok yol var.Umarım kimse böyle uğraştıcı bir olayla karşılaşmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkcombil -- 24 Mart 2011; 0:45:30 >
  • quote:

... Daha sonra başarı bana samsung tarafından tüketici hakem heyetinin 1060 küsüre kadar olan davalara bakabildiğini tüketici mahkemesinin konuyla ilgili söz sahibi olduğumu ve oraya başvurmam gerektiği söylendi....

sadece seni yıldırmak istemişler. bir avukat arkadaşım söylemişti. tüketici mahkemeleri daima tüketici hakem heyeti kararına uyuyorlarmış ve ayrıca mahkeme masrafı filan da yok.
  • yok olay doğru büyükşehirlerde 2600 liraya kadar bakıyor tüketici hakem heyeti ama küçük illerde 1060 tl gibi bir rakama kadar maddenin büyükşehirlerdeki mahkeme yoğunluğu azaltmak

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

... Daha sonra başarı bana samsung tarafından tüketici hakem heyetinin 1060 küsüre kadar olan davalara bakabildiğini tüketici mahkemesinin konuyla ilgili söz sahibi olduğumu ve oraya başvurmam gerektiği söylendi....

sadece seni yıldırmak istemişler. bir avukat arkadaşım söylemişti. tüketici mahkemeleri daima tüketici hakem heyeti kararına uyuyorlarmış ve ayrıca mahkeme masrafı filan da yok.

• PM atmıştım gerçi de buradan da sorayım, emsal gösterebilmemiz için hangi il/ilçe ve hakem heyetine başvurduğunuzu ve karar vb. bilgileri paylaşabilir misiniz?
  • Saol bu imei saçmalıgına bir anlam veremiyorum yeni bir sistemin gelmesi şart
  • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 04.08.2006 tarihli ve 22747 sayılı yazısı

IMEI Klonlama para iadesi
  • Benim Merak Ettiğim Bu İMEİ kopyalayanlar Suçlu Değilmi yani bir cezası filan yokmu
  • Aslında bu durum üretici ve tüketiciyi yani her ikisini birden zor duruma düşüren bir durum bana kalırsa sistem kendi açığını kapatmak için üretici ve tüketiciyi zor durumda bırakıyor.

Üreticinin malı sonuç itibari ile düzgün çalışıyor lakin operatör o imei nosuna tek bir numara çaktığı için birtek hat ile çalışıyor. Burada üreticinin suçu ne

Tüketici para verip orijinal bir ürün alıyor fakat ona rağmen birden fazla hat ile kullanamıyor.

Devlet kaçak telefon girişine engel olamadığı için üretici ve tüketiciyi zor duruma düşürerek bu yöntemi uyguluyor.

Lakin fikrimi soracak olursanız olayın asıl çözüm yolu şu dur ki ben bir telefonu iç piyasada 800TL olarak garantili alıyor isem, fakat bu ürünü sıfır olarak açık artırma sitelerinden 500TL'ye ürünü alıyorsam. Burada distribütörün elini taşın altına koyması lazım. Adam 5-10 tane satıp kar elde ediyor, distribütör 500-1000 satıyor ama adamdan daha pahalıya satıyor.

bunun vergiyle filan alakası yok

• Orijinalden alıntı: HighVoltage

PM atmıştım gerçi de buradan da sorayım, emsal gösterebilmemiz için hangi il/ilçe ve hakem heyetine başvurduğunuzu ve karar vb. bilgileri paylaşabilir misiniz?

Hocam Esenyurt kaymakamlığı, aklında olsun bulunduğun ilçede bulunan kaymakamlık ilgileniyor.
    Orijinalden alıntı: HighVoltage
  • Gerekli başvuruyu yaptık bakalım...huseyinkaya1986 ya teşekkürler ayrıca.

Bu arada ufak bir araştırma ve aldığım duyumlar çerçevesinde, internetten cep telefonu alışverişlerinde IMEI klonlanma sonucu mağduriyetlerin daha fazla olduğunu farkettim. Malum kutu üzerinde IMEI kabak gibi duruyor ve cihazlar çok fazla el değiştiriyor. Keza ürünler her zaman firmada paketlenmiyor firma için görevlendirilmiş
    kargo elemanları tarafından paket yapıldığı gibi irsaliye/fatura ile ile direk ilgili kargo şubesinde/merkezinde de paketleme yapılabiliyor. Bu durumda da bu IMEI klonlanma riski daha da artmış oluyor. Ben artık bu mevzudan sonra internetten kesinlikle cep telefonu almayacağım. O kesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HighVoltage

Gerekli başvuruyu yaptık bakalım...huseyinkaya1986 ya teşekkürler ayrıca.

Bu arada ufak bir araştırma ve aldığım duyumlar çerçevesinde, internetten cep telefonu alışverişlerinde IMEI klonlanma sonucu mağduriyetlerin daha fazla olduğunu farkettim. Malum kutu üzerinde IMEI kabak gibi duruyor ve cihazlar çok fazla el değiştiriyor. Keza ürünler her zaman firmada paketlenmiyor firma için görevlendirilmiş
    kargo elemanları tarafından paket yapıldığı gibi irsaliye/fatura ile ile direk ilgili kargo şubesinde/merkezinde de paketleme yapılabiliyor. Bu durumda da bu IMEI klonlanma riski daha da artmış oluyor. Ben artık bu mevzudan sonra internetten kesinlikle cep telefonu almayacağım. O kesin.

Bu Kopyalayan Adamların SUÇU Yokmu CEZA filan almıyorlarmı

• Elbette suç. Ama faturası elinde, garantili bir cihazın IMEI si klonlandığında tüm cihazları kullanıma kapatıp, orjinal cihaz sahibini tek numaraya mahkum eden bir kurumun suçlunun peşine düşme gayretinde olduğunu zannetmediğim gibi aldığım duyumlara göre de eminim.

Şunu da eklemek lazım IMEI türeten programlarla da cihazınızın IMEI sini kimse ele geçirmese de piyangonun size vurma ihtimali var söylendiğine göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyinkaya1986

Aslında bu durum üretici ve tüketiciyi yani her ikisini birden zor duruma düşüren bir durum bana kalırsa sistem kendi açığını kapatmak için üretici ve tüketiciyi zor durumda bırakıyor.

Üreticinin malı sonuç itibari ile düzgün çalışıyor lakin operatör o imei nosuna tek bir numara çaktığı için birtek hat ile çalışıyor. Burada üreticinin suçu ne

Tüketici para verip orijinal bir ürün alıyor fakat ona rağmen birden fazla hat ile kullanamıyor.

Devlet kaçak telefon girişine engel olamadığı için üretici ve tüketiciyi zor duruma düşürerek bu yöntemi uyguluyor.

Lakin fikrimi soracak olursanız olayın asıl çözüm yolu şu dur ki ben bir telefonu iç piyasada 800TL olarak garantili alıyor isem, fakat bu ürünü sıfır olarak açık artırma sitelerinden 500TL'ye ürünü alıyorsam. Burada distribütörün elini taşın altına koyması lazım. Adam 5-10 tane satıp kar elde ediyor, distribütör 500-1000 satıyor ama adamdan daha pahalıya satıyor.

bunun vergiyle filan alakası yok

Valla senin değindiğin noktaya göre çözüm üretmek gerekirse her cep telefonu modeli için bir tavan fiyat belirlemek gerekir.Böylece kimse aşırı fiyat artışı yapamaz.Fakat serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir ülkede bunu yapamazsın.Bu yüzden daha kabul edilebilir bir yöntemi cep telefonu üreticileri bulmalılar.Görüldüğü gibi artık IMEI'in bir espirisi kalmadı.

• Zaten olay ağır vergi yükü. Ve ağır vergi yükü ya da yasaklamaların kaçakçılık vb. gayrikanuni eğilimleri artırdığı iktitisadın da maliyenin de temel, bilindik unsurlarıdır. Yani üretici ya da distribütörlerle alakası yok durumun. Çözüm bulacak olan da yine firmalar değil. Devletler, hükümetler ve ilgili kurumlar. Siz özel sermayeyi, girişimleri kanunlar ve yükümlülüklerle sınırlamazsanız amacı amne hizmeti değil, kar etmek için olan bu olguların tüketici bazlı davranmasını bekleyemezsiniz. Müşterinin güveninini kaybetmektense diye başlayan plesenk cümleler emin olun tüketicinin ciddi anlamda korunduğu, kanuni olarak dizginlerin çıkarılan yasalarla devletlerde olduğu ülkelerde oluyor. Biz de bak X firması tüketiciyi ne kadar düşünüyor diyoruz :) (Bu yazdıklarım, burada fikirlerini dile getirmiş arkadaşlara değil yanlış anlaşılmasın) Aynı bu olayda olduğu gibi. Sanayi Bakanlığı tüketici lehinde bir görüş bildiriyor ama yine devletin kurumu yok efendim diyor. Böylece üretici ve distribütörlerin tüketiciyi çileden çıkarabilecek oynak bir zeminleri oluyor sorumluluktan kaçmak için.

• Hakem heyetinden lehime karar verildi. Pazartesi firma ile görüşeceğim bedelin iadesi için. Sonuca ulaşınca Esas No ve Karar Noları paylaşırım herkesle.
  • huseyinkaya1986 kardes. bana mahkeme kararini gonderebilir misin? benkmde cep telefonum klonlandi. o karara cok ihtiyacim var:( lutfen gonderir misin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.