Şimdi Ara

iPhone'lar artık ikinci elde daha çok değer kaybediyor, Samsung ise yükselişte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: esmerbuyucu , esmerbuyucu Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü2 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
21. Sırada  bugün en iyi #4
Sayfa: 1
Giriş
  • iPhone'lar artık ikinci elde daha çok değer kaybediyor, Samsung ise yükselişte
    iPhone'ların geçmişten bu yana en iyi olduğu konulardan biri ikinci elde değerini kaybetmemesi. iPhone modelleri bu konuda hala Android telefonların önünde olsa da fark kapanıyor gibi görünüyor.

iPhone'ların değer kaybı artarken Samsung'un azalıyor

SellCell tarafından yapılan yeni bir araştırma, son birkaç yılda iPhone'ların her zamankinden daha hızlı değer kaybettiğini gösteriyor. Samsung Galaxy S serisinde ise değer kaybının eskine oranla daha az gerçekleştiği tespit edildi.

iPhone 11 serisi, pazarda 12 ay sonra %43,8 değer kaybı yaşarken, iPhone 15 serisi piyasaya sürüldükten bir yıl sonra değerinin %48,2'sini kaybetti. Karşılaştırma olması açısından Galaxy S22 serisi 12 ay sonra %66,7 değer kayberken, halefi Galaxy S23 serisinin bir yıl sonraki değer kaybı %61,1 olarak ölçüldü.

Galaxy S24 serisi piyasaya çıkalı bir sene olmadığı için 6 aylık değer kaybı üzerinden kıyaslama yapılabiliyor. Buna göre S24 serisi 6 ayda %50,4 değer kaybı yaşayarak, sırasıyla %54,1 ve %54,4 kaybına uğrayan S23 ve S22'ye göre değerini daha fazla korumayı başardı.

iPhone 16 serisi için iki haftalık değer kaybı miktarı ise oldukça ilgi çekici. iPhone 14 ve 15 serisinde iki haftada %33 değer kaybı gerçekleşirken, iPhone 16'da bu oran %41,2 olarak tespit edildi. iPhone 16 piyasaya yeni çıktığı için zamanla rakamlar değişebilir ancak yine de Apple için önemli bir sorun gibi görünüyor.

Ayrıca Bkz.Apple, rekor satış rakamına ulaşarak Samsung'u yakaladı: İşte akıllı telefon satış rakamları

Samsung'daki bu gelişimin, şirketin daha yüksek kaliteli ürünler piyasaya sürmesinin yanında telefonlarına daha uzun yazılım desteği vermesine bağlayabiliriz. Şu anda şirket, amiral gemisi cihazlarına 7 yıl güncelleme desteği veriyor. Dolayısıyla, Apple'ın sahip olduğu yüksek ikinci el değeri avantajı ilerleyen yıllarda daha da azalabilir. Bu da, yüksek ikinci el değerine sahip olduğu için iPhone'a yönelen kullanıcı sayısını azaltabilir.

Kaynak:https://www.sellcell.com/blog/is-the-iphone-still-king-of-value-retention/

• Keko biz dünyadan bağımsızız, gerçek enflasyon %120 tuik enflasyon %45 maaşa zam %32... iki yıl önce aldığımız iphoneyi daha pahalıya satıyoruz:))))
  • Vatan 8plus a takasta 7500 veriyor s8’e 4000 veriyor.
  • Haberin özeti; iPhone'un değer kaybı hızlanmış ama hala Samsung'tan daha az değer kaybı mevcut. Samsung'un değer kaybı yavaşlamış ama hala iPhone'dan daha fazla değer kaybı mevcut.

Sonuç; İkinci el değerini hala en iyi iPhone koruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 16 Ekim 2024; 1:45:26 >
  • Normal ülkeler için bu analiz TR dikkate almayın bu ülkede her şey aldın aldın
  • Esxici E kullanıcısına yanıt

iPhone 11'den sonra Apple Türkiye sapıttı, şuanda S24 Ultra fiyatına 60hz iPhone 16 baz modeli satılıyor... Vergi mergi demek doğru değil, Samsung'un Türkiye'ye özel fiyat biçmesi bizi önemsediğini gösteriyor.

Bu bahsettiğiniz fiyatlar doğru olabilir ama şunu unutmamak lazım, dünya çapında Apple cihazlarını yüksek miktarlarda geri almaya başladı. Belki arkada Apple Türkiye de bu operasyonu yönetiyordur.

Dubai'de Apple önüne gelene 500 dolar indirim yapıyor.

• Benim şahsi düşüncem, Samsung'un uzun vadede daha akıcı olduğu yönünde. Bence cihazları daha akıcı ve stabil çalışıyorlar (biliyorum eskiden kesinlikle böyle değildi, ama özellikle son 5 yılda bu olay fazlası ile değişti)
    Örneğin;
    Elimde SGNote9 var. Aynı zamanda kendisinden 6 ay önce çıkmış olan 8 plus, arkadaşımda da XR var.
    Kiyaslamam gerekirse;
    Kamerada Samsung oldukça kötü yaşlandı. Fotoğraflar oldukça kötü çıkıyor. Ses konusunda da (baz hoparlör kalitesinden bahsediyorum), cihaz daha kötü XR'dan. Isınma konusunda ise neredeyse eşit olduklarını düşünüyorum.
    Ama diğer konulara gelirsek;
    Uygulama içerisinde dolastiginiz vakit (sosyal medya, hafif oyun gibi) kesinlikle Samsung açık ara fark ile akıcı ve hızlı çalışıyor.
    Pil konusunda daha verimli (bu, cihazın yıllardaki kullanımına göre değiştiği için bence objektif olarak doğru bir yorum olmaz.
    Multitasking vb konularda çok daha iyi.
    Ekran kalitesi olarak çok daha iyi (bu da LCD vs OLED den kaynaklanıyor.)
    Şimdi, ben Note 9 dan sonra iPhone a geçiş yapmıştım (14PM). Ama maalesef iOS 18 sonrası, güç tasarrufu modunda 14PM sosyal medyada gezerken dahi kasmalar/donmalar yapıyor. Ama Note 9 ne hikmetse yapmıyor.
    Ayrıca, aynı dönemde çıkan 7 plus, yakın zamanda WhatsApp destegini kaybediyorken, Note 8 hala devam ettiriyor. Ve Android 9 a destek kesilse dahi, birazcık işten anlayan inat kardeşlerim, stabil bir rom kurarak cihazın ömrünü uzatabilirler (bkz Noble/Lineage/PixelExperience).
    Tüm bunları göz önüne bulundurdugumuzda, bence artık iPhone un alınabilir veya albenisi olan bir tarafı kalmadı. Ayrıca, su 3rd party parçalara olan uyumsuzluk mevzuları sonrasında, sonraki telefonumun Samsung olması gerektiğine karar verdim (ki Apple Ekosistemine tamamen dahil olmama rağmen).
    Uzun yazdım ama bence, Apple tamamen eski popülaritesinin ekmeğini yiyen bir firmaya döndü. Samsung ta sütten çıkmış ak kaşık değil tabiki ama bence son 3 senedir Apple dan önde gidiyor.

• Diğer ülkeleri bilemem ama bizim ülke için üfürme haber.

Elinizde 1 iphone 1 samsung telefonla telefoncuları dolaşın, bir de sahibinden’e ilan açın hangisine daha fazla talep var anlarsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.