Şimdi Ara

klimayı açınca tıss sesi geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
14.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba araç fc5 kasa honda civic klimayı açınca tıss diye ses geliyor neden olur bu?
    https://streamable.com/fshcm0

• Yapay Zekanın Yanıtı

Klimayı Açınca Tıslama Sesinin Nedenleri ve Çözümleri

Ev Kliması Tıslama Sesi

Klimanızı açtığınızda tıslama sesi duyuyorsanız, bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

• Soğutucu Akışkan Kaçağı: Soğutucu akışkan klimanın düzgün çalışması için gereklidir ve bir kaçak varsa, tıslama sesi duyabilirsiniz.
    • Kompresör Arızası: Kompresör, klimanın soğutucuyu dolaştıran kısmıdır ve arızalandığında tıslama sesi üretebilir.
    • Genleşme Valfi Sorunu: Genleşme valfi, soğutucu akışkanın akışını kontrol eder ve arızalanırsa tıslama sesi duyabilirsiniz.

Araba Kliması Tıslama Sesi

Araç klimanızdan tıslama sesi geliyorsa, bunun nedenleri şunlar olabilir:

• Klima Kompresörü Sorunu: Klima kompresörü, arabanızın klima sisteminin kalbidir ve arızalandığında tıslama sesi üretebilir.
    • Soğutucu Akışkan Kaçağı: Araç klimalarında da soğutucu akışkan kaçağı tıslama sesine neden olabilir.
    • Kayış Gerginliği: Klima kayışı gevşekse, çalışırken tıslama sesi çıkarabilir.

Tıslama Sesini Giderme

Klimanızdan veya araç klimanızdan gelen tıslama sesini gidermek için şu adımları izleyebilirsiniz:

• Soğutucu Akışkan Kaçağı Kontrolü: Bir HVAC teknisyeni soğutucu akışkan kaçağını tespit edebilir ve onarabilir.
    • Kompresör Değişimi: Arızalı bir kompresör değiştirilmelidir.
    • Genleşme Valfi Değişimi: Arızalı bir genleşme valfi de değiştirilmelidir.
    • Klima Kompresörü Arızası: Bir tamirci klima kompresörünü kontrol edebilir ve gerekirse tamir edebilir veya değiştirebilir.
    • Soğutucu Akışkan Dolumu: Soğutucu akışkan seviyesi düşükse, sisteme eklenebilir.
    • Kayış Gerginliği Ayarı: Gevşek bir klima kayışı gerdirilmelidir.

Tıslama sesini göz ardı etmemek önemlidir, çünkü bu, klimanızın veya araç klimanızın daha ciddi sorunlara yol açabilecek bir arızasının işareti olabilir. Sorunu en kısa sürede gidermek için kalifiye bir teknisyene başvurmanı önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Aynı ses eski aracımda da geliyordu. Açtığım andan itibaren 4 5 saniye sürüyordu. Sorun yaşamadığım için sebebini hiç araştırmadım belki bilen vardır takip.
  • yılann gibi araba. tıslama normal.

• Klima gazıyla alakalı olabilir ama benim arabada da 2-3 saniye kadar geliyor bu zamana kadar bir sorun yaşamadım.Gaz seviyesini kontrol ettirebilirsiniz belki azalmış olabilir.
  • sistem devreye girerken tislama sesi bütün araçlarda geliyor genelde. kimi içerden duymuyor bu sesi kimisi duyuyor. sistemdeki gaz dolaşıma girdigi için o ses geliyor normal olarak.
  • suatcagdas S kullanıcısına yanıt
    ama daha önceden gelmiyordu ses
  • gaz azalmış/bitmiş. benim araçta da kaçak var yılda bir mecbur gaz bastırıyorum gaz kalmayınca aynı sesten geliyor.

• emir.ksk kullanıcısına yanıt
    gaz kaçağınız bulamadınız mı
  • highflyeer H kullanıcısına yanıt
    göğüs altında onu da söktürmek toplamak sonrasında olacak trim sesleri derken yılda bir gaz bastırmak hem daha hesaplı hem daha mantıklı geldi
  • Ev tipi klimalarda da açılınca gaz sesi gelir. Normaldir.

Araçta da normal olabileceğini düşünüyorum, sonuçta aynı mantık ile çalışıyor.

• emir.ksk kullanıcısına yanıt

https://www.techmaster.com.tr/wurth-klima-kacak-tamir-sivisi-sizdirmazlik-saglayici-30ml-P22016

• 1- Klima gazını kontrol ettirin (eksik olduğu kadarı üzerine basılır R134 basacaklar R134A yasaklandı) tamamen bitti ise 1000-1500lira arası fiyat çekerler Haziran 2022

2-Klima motoru mutlaka yağını kontrol ettir (100-200TL'ye yağlamaları gerekiyor)

Motorundan olma maliyetleri çok yüksek şu ara...

• Beyler selam. Benim 10 yıllık aracın kliması da ilk çalıştırınca "tısss" veya "hüüüp" diye bir emiş sesi çıkarıyor ve ses sonradan stabilize oluyor. Önceki yıllarda böyle bir ses olduğunu zannetmiyorum. Sizce anormallik var mı? Sebebi ne olabilir?
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Gaz azalmış hocam, kaçak var. Renkli gaz basılarak kaçak bulunabilir. Genellikle sezondan sezona gaz bastırmak kaçak tamirinden daha uyguna geldiginden kaçak büyük değilse kimse tamir ettirmez.
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    az üstte aynı mesajım var. benim kaçak radyatörden çıktı fabrikasyon valeo delinmiş birkaç yerden, kale marka ile değiştirdim sıkıntı yok. kaçak basit noktadaysa çözüm yoluna gidin
  • konuya çözüm buldunuz mu aynı sorunu bende yaşıyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.