Şimdi Ara

KYK adaylarına tavsiyeler (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
226
Cevap
71
Favori
31.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
198 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cevremdekiler paran varsa özel yurda git dediler öyle yapıcam o ne lan mülteci kampı gibi . Veririm 700 800 neyse gider kalırım yurdumda hırdolarla kalacağıma mis gibi ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yararlı konu, sayenizde kyk'dan soğudum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DT Swiss -- 3 Ağustos 2017; 19:4:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Annalise

1- Yurda son giriş saati 23:00

csb. ben sabah 3e doğru yurda kız bırakmıştım.

Kuralları uygulayıp uygulamamak yurt yönetiminin insiyatifi. Biz de izin almadan memlekete gidiyorduk gece 3 4 gibi yurda giriyorduk sorun olmuyordu.

• Konya da yurtlar nasıl bilgisi olan var mı ?

• 11Omeer kullanıcısına yanıt
    kalmıyorum sadece araştırıyorum eğer şehir dışı gelirse muhtemel yerlerde yurt araştırması yaptım tek kişilik özel odalı yurtlar var fiyatları öbürlerine göre biraz daha farklı
  • Kyk pismanliktir, elin simarik veletleriyle ugrasirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikeowi

Hocam yurda bıçak sokmak sıkıntı yaratır mı ?yakalnirsan ne olur bıçak koleksiyonum var. Bicaksız dışarı cikmam.

Ben geçen sene meyve bıçağımı götürmüştüm herhangi bir sıkıntı olmamıştı kat görevlisi sadece buzdolabının üstünde bırakma diye uyarıyordu o kadar. Ama senin götüreceğin bıçak meyve bıçağı olmayacak anladığım kadarıyla. Ben şahsen oda arkadaşımın bıçağının olmasını istemem eğer görürsem hiç ona söylemeden bile iner aşağıya blok sorumlusuna bundan rahatsızlık duyduğumu söylerim. Ufak bir şeyden ötürü tartışmalar büyüyebiliyor. Yani götürmemeni öneririm.

Bir kaç şey de ben söyleyeyim. Arkadaşlar KYK yurtları hakkında geçmişten anlatılan şeyler baya kötü. Ekşi sözlükte 2005-2006 yılındaki entrylere bakarsanız hapishane dersiniz. Benim ablamda o yıllarda KYK da kaldı onunda söylemleri aynıydı. Ama şuan her yurt o kadar kötü değil. Benim yurdumda basketbol sahası futbol sahası var. Herhalde her yıl 50 tane farklı kurs açılıyordur. O kadar ucuza o kadar güzel yemek yemenizin imkanı yok. Odalara gelirsek yurtlara göre değişiyor 2-3 kişilik (bunlar pahalı olanlar pahalı dediğime bakmayın 255tl idi geçen sene aylık ücreti) 4 kişilik (190 tl) ve tıkış tıkış kaldığınız yine 4 kişilik odalar ama odada buzdolabı masa felan yok (150 tl). Geçen sene oda ücretleri böyleydi.

Ayrıca bir şeyde taviz vermeyin. Arkadaşlığımız bozulur ayıp olur diye düşünmeyin. Sen bir defa bir şeyden taviz verdiğin zaman o kişi onu kendine hak görüyor ve tepene çıkıyor. Kendimden örnek veriyim oda arkadaşlarım geçen sene odada içki içebilir miyiz diye sordular bende tamam benlik sıkıntı yok dedim. Ama bunlar artık her hafta 1 gece uykumu belliyordu. Laftan sözden anlamadılar en sonunda bir daha içki aldığınız anda sizi şikayet ederim sıkıyorsa için dedim öyle kestiler. Saat gecenin 3ünde senin yüzünden uykumdan uyanıyorum diyor haftada 1 defa içki içiyoz sanki ne var diyor. Bunu kendine hak görmüş. Aynı şekilde sigara olur/ ışık olur/ perde olur her şeyde tavrınızı net koyun. En başta kuralları belirlerseniz ilerde sıkıntı yaşamazsınız.

KYK'ya giderken 2-3 bavulla evinizden ne bulduysanız götürmeyin dağ başına gitmiyorsanız bazı şeyleri oradan da satın alabilirsiniz.

• Annalise kullanıcısına yanıt
    Yurt kurallarına göre aynı ay içinde bir kişi saat gece 11den sonra 3. girişinden sonra yurttan atılır. Ama bu kuralları yurt yönetimi esnetebilir. Benim arkadaşlarım çalıştığı için her gün gece saat 1-2 gibi geliyordu yurt yönetimi sonradan sıkıntı yaratınca erken gelmeye başladılar.
  • İstanbulda kyk da kalıyorum gayet memnunum. Devlet yurtları gayet konforlu ve güzel. Aylık 265 tl ye otel gibi yerde kalıyoruz resmen

• Valla konuyu açan arkadaş ne güzel kykda kalıyormuş.
    Yurtlarda hiç kalmadım, ünide direk eve çıktım kafa rahat.
    Ev arkadaşlığıda sıkıntılı isteyenlere çok detaylı anlatırım evimden 4 kişi attım 4.sınıfa geçene kadar
    Şimdi bu kyk harikaysa neden bu kykdaki dostlarım koşa koşa bizde kalmak için yardırıyorlardı her hafta ? bıkmıştım valla.
    Bakın insanlar degişik, üniversiteye gidicek gençler varsa aranıza ne tür sorunla yaşanmış ve bunları dinleyip size aktarıyorum bazılarını görmüşlüğüm var.
    Atıyorum ışık kapalı uyuyamayanı var, vay efendim birisi sesli ortamda yatarmış o yüzden devamlı müzik açık. Birisi hiç yıkanmaz kokar, diğeri çok titiz olur. Bazıları kulaklık kullanır çok ses çıkar gibi bir sürü olaylar var yurtlarda. Üniyi gidin kendi evinizin oralarda okuyun ya da memleketinize 1-2 saat uzaklıktaki illerde okuyun benim gibi yapmayın başıma gelmedik kalmadı açıkcası. Bir daha seçenegim olsa kendi şehrimde okurdum, çekilecek iş degil be dostlar ev temizligi, faturalar, yemek yapmak, kira ödemek, emlakçı ile papaz olmak gibi..

• Yeni arkadaşlara tavsiye kesinlikle ya tek kişilik apartlara, ya da birkaç kişiyle eve çıkın. Yurt çekilir dert değil.
  • Schneeflocke kullanıcısına yanıt
    o durumlar biraz da sizden kaynaklı. emlakçıyla papaz olmasanız ev sahibiyle olursunuz zaten yurtta da başkalarıyla papaz oluyorsunuz. insanlar geçinecek diye bir kanun yok. apartlar zaten ufak yerler temizlemek sıkıntı olmaması lazım haftada 1 saatte halledilir. faturalar ve kirayı internet bankacılığıyla ödeyebilirsiniz zaten bu devirde devlet dairesine gidip fatura ödeyen tek kişi emekli amcalar. faturalar ve kiradan kasıt maddi sıkıntıysa paranız yoksa zaten eve çıkmayın.

edit: köşede dursun

https://forum.donanimhaber.com/kyk-adaylari-icin-kyk-tecrubelerim-donem-ici-ve-yaz-okulu-ayri-ayri--128141214

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heidinindedesi -- 4 Ağustos 2017; 0:11:55 >

• Yurtta kalmıyorum ama mesajım bulunsun. Farklı tecrübeler hakkında bilgi sahibi olmayı ve sonraki hayatımda gerektiği zaman sentezlemeyi ve kullanmayı seviyorum.
  • ismail58000 kullanıcısına yanıt
    2 tane erkek kyk yurdu var biri saray gibidir biride selçuk üni. kampüsünde zindan gibidir. Özel erkek yurlarının çoğunlunda cebe tacavüz ederler ama hiçbir hizmet alamazsın kyk özelden 10-0 önde erkek yurdu olarak. Meram yurdu yapılacak kyk erkek deniliyor ama hiç inandırıcı gelmiyor bir yılda 4 tane lüx yurt yaptılar ama hepsi kızlara verildi.250 lira için kyk yurdu bedava gibi birşey kalite olarak konya da. yemek paranı zaten devlet veriyor kyk da. Yani konaklama bedava aslında. Beğenmeyenler olabilir belki ama bunlar kötüyü görmemiş veya kendini beğenmişlerdir. Ev gibi birde emniyet yurdu var eğer düşünürsen, polis çocuklarına 110 lira yakınlık derecesine göre fiyat değişir. Hazır yemek ücretli olarak yemek hanede var ama her dairede buzdolabı ocak gibi imkanlar var. Özel dolabın kendi mülkün sayılır ve roket atar koysan dolabına kitlesen kesinlikle kimse birşey yapmaz. Kendilerine dokunan kurallara saygılılar. Diyeceklerim bukadar. soruları olan, olupta burda direk yazamayan mesaj atsın yardımcı olmaya çalışırım(konuyu belirterek).

• nearyone N kullanıcısına yanıt
    Hangisinde hocam?

• KırmızıElma K kullanıcısına yanıt
    Hocam spor turnuvaları filan oluyormuş onlara nasıl başvuruluyor acaba ve nerede oluıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikeowi

Kasatura yada rambo bicagi sokmayacagim cep çakısı 10cm civarında birşeyler bide bazı kulüplere yazılıbcs sıkıntı çıkmıyordu dediler bıçak konusunda doğrumu dur?

ben olsam o riske girmezdim. biri gider şikayet ederse uyarı alırsın.
  • Geçtiğimiz 1 yıl yurtta kaldım. önümüzdeki yıl mechul büyük ihtimal eve çıkarım..

Kimse güzel yönlerine değinmemiş;
    *öncelikle iş sende bitiyor. milleti kafaya alırsan eğlenceli geçer.oda arkadaşlarından haz etmiyorsan bu sorun değil çünkü tek arkadaşların onlar olmayacak en az 250 tane öğrenci var illaki kafa yapında birini bulursun.

1- en üst katta(4.kat) kalıyordum ve bizim katta sigara serbestti, ben de içtiğim için ve odadakilerde içtiği için sigara konusunda ev rahatlığı vardı.

2- odalar 3'er kişilik ve küçüktü yalnız. birkaç oda büyüktü. milleti counter strike 1.6 ya alıştırmıştım. kimse de oyun bilgisi olsun ilgisi olsun yoktu ama counter öyle değil. herkes cocuklugunda illaki oynamıştir. yaklaşık 9-10 kişi bi odaya doluşuyorduk, wi-fi hotspot paylaşımıyla bilgisayarları birbirine bağlayıp 5vs5 cs 1.6 atıyorduk sabaha kadar.

3- cs den sıkıldığımızda 101 okey, batak, pişti tarzı oyunlar oynuyorduk.

4-halı saha maçları ayrı bi keyifli oluyordu. genelde 22.00-23.00 arasına alıyorduk(bizim güvenlik Allah'tan kafa adamdı yoksa yurda maçlardan sonra 24-1:00 gibi giriyorduk). genelde bir şeyine yapıyorduk maçı ve yine 14-15 kişi bi odaya doluşup maçı tartışıyorduk(mükemmel keyifli oluyordu.)

5- odamda 1 tane çalışma masası vardı ve onuda yatağımın başına çekip milletten sıkıldığım zaman online oyunlarla kafayı dağıtıyordum.

6- vize-final dönemlerin de kafana yatmayan bi konu veya bir ders varsa illaki yurtta o bölüm de okuyan veya o dersi geçen vs. elemanlar vardır. yine bunları kafaya alıp ders hakkında fikir, not, veya anlamadığın yerleri anlattırma açısından yararlı oluyordu. gerçi genelde ders anlatan kişi bendim ama olsun :)

*odada ki arkadaşlarımı küçümsemiyorum fakat biraz eski kafalı elemanlardı. gerçi katta ki elemanların çoğu öyleydi o yüzden kafaya alması benim açımdan rahat oldu;
    1- elemanın biri felaket horluyordu öyle böyle değil ama(yastığı kafasının altına koymadığından) birkaç kez sabrettim artık sinirden dayanamayıp bir gece uyandırdım ve sert çıktım. birkaç kez horluyordu fakat uyurken aklına mı geliyordu ne 1-2 dk horlayıp yastığı kafasının altına koyuyordu :))

2- ilk aylar yine bu horlayan eleman müziği olsun filmi olsun( bu arada eziklemiyorum fakat dinlediği müzikler genelde hakkı bulut vs. ve izlediği şeyler genelde hint dizisi veya esra eroldu.) yine sert çıkmam sonucu o huylarını da düzeltti.

*yaşadığım sorunları falan anlatmaya fazla gerek yok zira bunlar kişiden kişiye ve yurttan yurda değişen şeyler. kimseyi yurttan soğutmak veya yurdu sevdirmek gibi bi amacım yok. bana kalırsa 1 dönemde olsa kalın ama.

*not: Arkadaşlar kimse sizin rahatsız olup olmamanıza göre hareket etmiyor ve çoğu kişi düşünceli değil ki zaten seni ne rahatsız eder kimse bilmiyor bunu. gidip paşa paşa en başında belitceksin. ciddi olmasa bile şakayla karışık belirt ki; anlamadı mı? demedim mi ben sana böyle böyle diye çıkışma şansın olur ki buda seni haklı çıkarır ve ciddi çıkışmış olursun.

3- herkes der ben de diyorum kimseye bir şey kanıtlamaya çalışmayın. ne gibi mesela; zengin görünmek(çok tehlikeli), ortamlarda,muhabbetler de vs. kendini akıllı vs. şekilde övme veya öyle hareket sergileme itici bellerler dalgaya maruz kalırsın seni ciddiye almazlar. konuşmalarından, ürettiğin cümlelerden anlaşılsın nasıl biri olduğun(bence).
    eğer kendinize lakap takılmasını istemiyorsanız kimseye lakap takmayın.

4- yurda başlamadan hemen yurt araç gereçleri alıp da yurda öyle gitmeyin. sadece birkaç belli başlı araç var. bunlar; askılık, tuvalet kağıdı, kağıt havlu(peçete),saç ve vücut havlusu (bornoz götüreyim falan demeyin zaten banyonun içinde giyineceksiniz Nuri Alçoluğa gerek yok), fön makinesi(ihtiyaca göre değişir kullanıyorsan götür), kişisel bakım ürünleri traş makinesi vs. mühendislik okuyacak varsa bilimsel hesap makinesi lazım oluyor evde varsa götürün yoksa aceleye gerek yok.

aklıma bir şey gelirse editlerim..
    soru varsa cevaplarım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1zamanlar -- 4 Ağustos 2017; 1:29:58 >

• Yurtta net kötü olduğunu bildiğim için evde şimdiden bilgisayara dizi yedeklemeye başladım canım sıkıldıkça açıp izlerim arada arşivde yaptık tabi.
  • Yararlı konu ama disiplin falan.. O kadar kişi falan çok zor olmalı Allah yurttaki arkadaşlara kolaylık versin.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.