Şimdi Ara

KYK adaylarına tavsiyeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
226
Cevap
71
Favori
31.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
198 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle herkesin tercihleri hayırlı uğurlu olsun. KYK düşünen arkadaşlar için birkaç naçizane tavsiyem olacak
    İlk olarak şunu belirtmeliyim ki KYK düşünün veya düşünmeyin ama mutlaka başvurunuzu yapın

Aileniz size yurda yerleşti ve gittiler o andan itibaren yalnız yaşamınız başladı. Artık kendi ayaklarınız üzerinde durmasını öğreneceksiniz ve bir zaman sonra güvenilir arkadaşlıklar kurduğunuzda aileniz gibi arkadaşlarınızla birbirinize destek olmaya başlayacaksınız ve en az 2 yılınız acısıyla tatlısıyla geçmeye başlayacak. Fakat KYK’larda sadece sizin hemşerileriniz değil tüm Türkiye’den insanlar olacak huyunu suyunu bilmediğiniz ilk defa görüp ilk defa tanıyacağınız insanlar bu yüzden de insanın her türlü versiyonunu bu binalarda göreceksiniz o yüzden bir kaç şey bilmekte fayda var;

1- Genel ortamlarda dönen muhabbetlerin ağa babaları futbol ve siyasettir. Hastası olun demiyorum ama sıfır bilgilide kalmayın anlık can sıkıntınızı atarsınız.

2- Kibarlık babında ilk gün oda arkadaşınız veya arkadaşlarınız birbirine kardeşim, canım dikkat ettiğin bir şey var mı oda da diye sorar, sormazlarsa da siz söyleyin ilkten tavrınızı koyun ki nasıl başlarsa öyle devam eder örneğin uyuyacağınız zaman ışıktan rahatsız olanlardansanız bunu belirtin ( genelde uyku saati olarak yurt kuralı saat 12 de uyku saati başlar yani ders çalışacaksan etüt odasında çalışırsın veya uyuyan ışığı kapat diyorsa 12 den sonra o ışığın kapatılması uyuyanın hakkıdır ( genelde 12den sonra da her odada durum vur patlasın çal oynasın şeklinde devam eder :D ) )

3- İlk birkaç gün okula veya dışarı vs. gideceğiniz zaman mutlaka dolabınızı kilitleyin fakat kantine inerken kilitlemeye kalkarsanız güvensizlik oluşur ( oda arkadaşınız at hırsızı gibiyse uyurken bile kitle :D )

4- Oda arkadaşınız ile ilgili probleminiz varsa bunu direkt olarak söyleyin. Unutmayın bir lafa arkadaşlık bozulmaz bozuluyorsa arkadaş olarak görmeyin hiç. Siz rahatsızlığınızı ciddi bir biçimde dile getirin fakat başkası da sizden bir konu da rahatsız olursa olgunluk gösterin cinnet geçirmeyin saygı gösterin. Bu arada absorbe etmesini de bilin en az 3 kişi kalacaksınız birbirinizin yaşantıları bir olmak zorunda değil alttan almasını bilmezseniz görmemezlikten gelmezseniz iki güne bir sorun tartışırsınız sorun konuşmaktan arkadaş olmayı unutursunuz

5- Gene ilk başlarda size ait varsa çalışma masası komimdin gibi eşyaları kullandırmayın kullanmaya kalkarlarsa ciddi bir şekilde uyarın çünkü alışılırsa öyle devam eder. Örneğin KYK da kaldığım zamanlar oda arkadaşım yemeğini diğer arkadaşımın masasında yerdi çocuk kendi masanda ye derdi bizimkisi de masanın üzeri çok kalabalık vs. diye atlatırdı. Başta ciddi tavrını koyamadı sonra masaya her otururken temizlik yaptı.

6- Para toplayıp su ısıtıcısı alın ( teftişlere dikkat ) ütü odanızda ütü yoksa kendi ütünüzü getirmeyin odaya ütü alın oda arkadaşınızda varsa ve almaya razı değilse kullanmak için rica edin ricayı da kabul etmezse atara kalkmayın tatsızlık yaratmayın evinizden getirin.

7- Oda arkadaşlarınız ile mutlaka paylaşımcı olun FAKAT en ufak eşyanızı geri isteyin mesela silgi mi istedi ver ama mutlaka geri iste. Muhabbet silgi ile başlar sonrasında giyecek tişört bulamazsınız demedi demeyin gene olası senaryolardan, biri silgini kaybetti mutlaka aldır mesela silgiyi ver dersin arkadaş senin silgi okulda kaldı vs. derse ihtiyacım var hemen alıver aşağıdan dersin yollarsın iki küfreder arkandan ama malına saygı göstermesini öğrenir.

8- ilk günlerde yeni tanışmalar olacağı için zengin imajı çizen ahmaklar olacaktır bırakın kendi haline :D ulan o kadar paran varsa KYK seni nasıl aldı hadi aldı senin ne işin var yurtta cümlesini içinizden söyleyin bozmayın çocuğu :D

9- Alarmı duyan var duymayan var. Beş dakikaya bir alarm kuran insanlar var. Unutma uyanmak bilinçli yapılan eylem değil sövme alarmına. Durum çok rahatsız edici bir hal aldıysa şakayla karışık söylersin ;)

10- Batak öğren :D ( kızlar bilmiyorsanız sizde öğrenin her yurtta batak hayat kurtarır :D . okeyi deniz kıyısı kafelerde oynarsınız yurtta veya öğrenci evlerinde milli oyun bataktır kısaca iskambil kağıdına dokunun :D) ( cayır cayır batak oynarım diyen erkekler işi pokere çevirmeyin elde avuçta birşey kalmaz :D )

11- Herkesin kendine göre bir yaşantısı vardır garipsemek normal fakat hor görmeyin görünüşü duruşu konuşma tarzı veya şivesi farklı olabilir bu dünyanın en normal şeyi. Önemli olan düşünceleri davranışları ve kalbi

12- HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ RAHATSIZ OLDUĞUN ŞEYİ AÇIK AÇIK SÖYLE GEREKİRSE TARTIŞMAKTAN KAÇINMA! HAKKINI SAVUN KENDİNİ EZDİRME

Yukarda söylediğim şeyler yurdun ilk zamanları için geçerlidir arkadaşlıklar ilerledikçe samimiyet artar isteye isteye tişörtünü de verirsin kafan rahat şekilde dolap açıkken dışarı da çıkarsın derdini de oda arkadaşın dinler sevincini de ilk borç isteyeceğin de oda arkadaşın olacak fakat arkadaşlığını sağlam kazığa bağlarsan. Bağlamazsan kaz gibi yolmaya kalkarlar ve enayi gibi kullanmaya kalkarlar ve en önemlisi kendin için istediğini başkası için de aynen yap!

Odayla sınırlı değil tabi ki bu tavsiyeler…

13- SİYASETE GİRME! Sonunda üzülürsün demedi deme

14- Büyük yurtta kalıyorsan genel de oda temizleyenler odada gördüklerini blok güvenliğine aktarır güvenlik nöbetçi memura söyler memur da size kötü şakalar yapabilir bu yüzden temizlikçiye memleketten gelirken yöresel tatlardan getir sohbetini hoş tut. Aynı şekilde güvenlikçi deyip geçme sıkı bağlarını kur saat 9’dan sonra çamaşırını da yıkamana izin verir varsa 12 den sonra bloktan çıkma yasağı çıkıp sigarana da izin verir hatta ve hatta ana kapının güvenlikçilerini kafalarsan 11 ( son giriş şaati 23:00 ) den sonra sabahlar olmasın bile yapabilirsin :D

15- Güvenilir arkadaşlıklar kur en yukarıda bahsettiğim destek olma işini bu arkadaşlar üstlenecek ve bu arkadaşlara üstleneceksin. Yemekhanede sıra tutacak senin yerine izin föyünü dolduracak mutlaka tartışma kavga ortamı olacak yanında gene o arkadaşların duracak

16- Karma yurttaysan James Bond gibi gezme tek cins varsa da parmak arası terliğinle yurdu tavaf etmeye kalkma ben baxerla bahçeye inen gördüm, yapma

17- Devlet sana her gün yemek ye diye para verir örneğin kahvaltı yapmak istemiyorsan dahi fişini kestir sonra kullan ( tarih yazıyor bazılarında eğer yazıyorsa diline ve ikna yeteneğine kuvvet :D ). Ayrıca para üstü 4 kuruş dahi olsa kantinler verir o paraları değersiz görme biriktir inan bana akşam yemeği yedirtir.

18- Yemek demişken yemeklerinden falan korkma artık bu yurtlarda süper yemekler çıkıyor yurtlar resmen çeşit yarışında benim kaldığım yurtta banko 3 çeşit tatlı çıkardı ( bak tatlı diyorum yemeği sen düşün )

19- Çamaşırhanenin yoğun olmayan günlerini iyi belle yoksa kurutma makinesine attığın çamaşırlarını makinenin üstünde ıslak biçimde görmen olası.

20- KYK’lar kurslar etkinlikler vs. açar ilgi duyduğuna katıl kaynaşmayı sev kendini geliştir

ÇOKTA KASMA KENDİNİ, PANİK OLMA YALNIZIM DİYE. YABANCILIK ÇEKMEN EN FAZLA 1 AY SÜRECEK 1 AY SONRA EĞLENMENE BAKACAKSIN, BELKİ DE EN SIKI DOSTLUKLARINI BU ÇATI ALTINDA YAŞAYACAKSIN

HATIRLATMA
    1- Yurda son giriş saati 23:00
    2- İnternet denen şey var ama sadece var wp den mesaj atarsınız en fazla
    3- Yeni kyklarda lavabo banyo odalarda yani dilediğin gibi işeyip dilediğin kadar duş alabilirsin odalarda olmayan yurtlarda durum biraz sıkıcı özellikle banyo kısımlarında sıra bekleme veya işini hızlı bitirme eylemleri olası
    4- 63 iş günü iznin var ( hafta sonları izinden kesilmez ) kısaca kolay bitiremezsin
    5- bugün de yurda gitmeyim diye bir hayat yok izin föyünü doldurman gerekir
    6- yastık yorgan nevresim ile dalmayın yurt idaresi her öğrenciye bu gereksinimleri verir yorgan üstünüze zimnetlidir dikkat edin ve her hafta nevresimlerinizi temizi ile değiştirebilirsiniz
    7- Sözde odalarda su ısıtıcı tost makinesi gibi şeyler yasaktır odanızda bu arkadaşları kullanırken dikkat edin yakalanmayın cezası olmaz ama elinizden alırlar
    8- Günlük devlet yemek parası verir ( yanlış hatırlamıyorsam kahvaltı 5 akşam yemeği 8 lira )
    9- Mutlaka yurdun içinde takılmaya odalarda falan giymek için terlik edinin
    10- Bazı yurtlardaa dolaplarda kilit sistemi yok ne olur ne olmaz asma kilit ile 15-20 santim zincir alıp ( kapının iki kulpundan zincirlemek için )
    11- Dolap askısı ihtiyacınız olacak haberiniz olsun
    12- çarşafın yatakta kaymaması için çengelli iğne işinizi görür
    13- Deterjan edinin lekeli çamaşırınız yoksa hızlı yıkama ayarı hem hızlı olur hem işinizi görür 2 saat makine beklemezsiniz
    14- dolapları temizlersiniz fakat size tavsiyem bol miktarda defter kaplığı alın dolaba göre kesip raflara koyarsanız daha temiz durur.
    15- Erkekler için bornozunuzu evde bırakmanızı tavsiye ederim banyo havlusu edinin bornoz sadece külfet olacaktır çünkü iç çamaşırınızı gene banyoda giyeceksiniz
    16- sıcak su olmama durumunda güvenliğe mutlaka haber edin belli saatlerde ( örneğin istanbul fsm yurdunda 24 saatti ) sıcak su olmak zorunda !
    17- Oda kapılarının anahtarı veriliyorsa pazar günü için rahatsız edilmemek istiyorsanız kapıyı kilitleyin ( sabahın 8 inde elinde bastonuyla temizlikçiyi görmek istemezsiniz diye düşünüyorum :D ) ( kartlı sistemse orasını bilemicem )
    18- oda arkadaşlarınızı da tembihleyin odada biri olmadığı zaman son çıkan kişi mutlaka kapıyı kilitlesin değerli eşyalarınız uçabilir. Benim odamda sistem böyleydi 3 bin liralık telefonum 3 bin liralık laptopum 2 bin liralık tabletim diğer cüzdan vs değerli eşyalarımı rahatça ortalıkta bırakabilirdim.

• Biraz saçma olmuş dostlar cok cok fazla abartı yapmış yok söyle yapın böyle yapın

6 kisilik odada kaldim 2 yabancı vardı ışık yüzünden ses yüzünden sözlü kavgalarım oldu ama bu her odada olur

Fazla abartmayin ama asla sessizde kalmayın

Arkadas batak falan demis öyle bir oda varsa kaçın o odada full bos adam vardir sabaha kadar uyumazlar

Güvenlikçi temizlikci demiş yine gereksiz bir durum ne gerek varsa artık yine bos adamlarım dikkat ettiği mevzu çünkü adam ses yapar sigara icer her türlü moku örtmek için arkadasin dediğini yapar

Kendiniz olun pısırık olmayin korkmayin efendi olun ders çalışın takılın ama edep ve saygı çerçevesinde
    ANLATACAKLARIM BENİM BULUNDUĞUM KYK İÇİN GEÇERLİDİR.

Odalar 3 kişilik ve oldukça geniş.

Bahçede halısaha,voleyboy sahası vardı.Yeni yurt yapılacağı için halısahayı yıkmışlardı.Seneye gittiğimde büyük ihtimalle giden 2 voleybol sahası yerine futbol sahası, futbol sahası yerine de yeni yurt yapılmış olur.

Yemekler normal ev yemekleri ve sürekli patates kızartması köfte var.

Odalar temiz, sıcak su derdi yok istediğin kadar kullan banyoyu.

Internet öğle 12 gece 2 arası dandik seviyelerde dolanıyor.Youtubedan video izleyecek olsanız 360p izlersiniz.(Bi süre sonra 480p ULTRA FULL HD gelmeye başlıyor :D) Gecenin geç saatlerinde ve sabahın erken saatlerinde internet youtubedan 720p video izleyecek hızda oluyor.Film falan indirmek isterseniz (IDM Tavsiye edilir.) 03:00-12:00 arası 1MB/s hıza kadar çıkıyor.Steam LoL Battlenet vs. bloklu :D ?

Sigara vb. maddeler yasak olduğu halde içen sığırlara hazır olun.(Sigara içmeyen biri olarak 2 sigara canavarıyla aynı odada kalıyorum bazen işkence gibi olabiliyor.)

Bazen anlaşmazlık olabiliyor.Sabretmeyi KYK yurdunda öğreneceksiniz :D (Sadece KYK değil tüm yurtlarda bu durum söz konusu olabiliyor.)

Siz uyurken başkası uyumaz, başkası uyurken siz uyumazsınız. Birisi şarkı söylerken birisi kitap okur.

Sadece batak, pişti, okey gibi kıraathane oyunları oynayan bi tayfa var denk gelme ihtimalleri yüksek.(Kanser tipler olma ihtimali %80)

23:00 son giriş saati ve yemek alırken, dışarı çıkarken, içeri girerken parmak basıyorsunuz.(1-2 gün giriş çıkış yapmazsanız pasif duruma düşebilir isminiz anons edilir parmak basmanız için :D Kendim yaşadım hoş bi durum değil)

Çarşaflar 15 günde bir (sanırım) değiştiriliyor.

Buzdolabı var dışarıdan meyve-sebze(?), içecek, peynir zeytin gibi atıştırmalık şeyler koyabiliyorsunuz.

KYK tanıtımı bittiğine göre şimdi tavsiyelerime geçiyorum.

1-Odayı bir yurt odası gibi değil de eviniz gibi kullanırsanız çok daha rahat ve huzurlu hissedersiniz.(Rafları kitaplarla doldurmak, kapı askılığı almak, banyo için temizlik malzemesi falan almak gibi.)

2-Yemek saatlerini 2 saatten fazla geciktirmeyin çünkü bazen artık dandik yemekler kalabiliyor ve mecbur onu yiyorsunuz.

3-Bir sürü garip tiple karşılaşacaksınız, üstelik bunlar sadece okulda görmelik tipler değil beraber yaşayacağın, beraber uyuyacağın tipler olacak.Sabır sabır sabır yani :D

4-Millete kendini ezdirmemen gerek çünkü bazı yüzsüz arkadaşlar b.kunu çıkarabiliyor.Bilgisayarını isteyen bile olabilir ne kadar güvensen de kimse baban, kardeşin değil.Cömert biri olarak bilinirsen işler kötüye gidiyor :D (Film izlemek için aldığın cipsin kolanın saniyeler içinde tükenmesi gibi.Şanslıysan oda arkadaşların da alır. Şahsen benim arkadaşlar üşengeç ve oldukça beleşçiler eğer odaya ben sürekli bi şey alıyorsam hiç onlar işin içine girmiyor.)

5-Bir şeyden rahatsız olduysan bunu dile getir.

6-En önemlisi siyaset,din tartışmalarına girme! %99 olasılıkla zararlı çıkarsın.

Çoğu kötü yanı olsa da yurtlar çok güzel anılardır.Hayatın zorluklarını, hayatta karşılaşacağın tiplerle yaşarsın.Ben yurt zamanımda lanet okurken şimdi evde özlüyorum o günleri (Çok da değil :D)

KYK çıktıysa şanslısın demektir çünkü diğer yurtlardan bi hayli ucuz ve daha iyiler.(Çoğu yerde)
  • Yararlı konu emek var up
  • Okuyun okutturun
  • Eline sağlık anladığım kadarıyla ilk hafta oda arkadaşlarımı dövüyorum Baştan taviz vermeyelim demi
  • Kardeş senin neyini çaldılar 20cm asma kilit ne ?

Brezilya cezaevine gidiyormuş gibi hissettim hepiniz hırsızsınız bütün DH
  • Eyvallah saolasın.
  • aklımdaki tüm sorular gitti çok teşekkürler yararlı konu
  • Hızlıveyasam H kullanıcısına yanıt
    ahhaha . dövüş yok aman diyim disiplinlik olma tabiki taviz vermemek çok daha iyi olur sınırını çiz arkadaş olacaksa düzgün arkadaş olsun
  • Yüzbaşı Selim kullanıcısına yanıt
    dostum sen 5 santim ile kapının iki kulpunu kilitleyebiliyorsan 5 santim al hem daha hesaplı olur
  • hocam senin bu anlattıkların ilk defa tanışılan arkadaşlıklar için. Helal olsun emek var.
    Yalnız ben özel yurtta kalmayı düşünüyorum, 3 lise arkadaşıyız yani tanıdık ve samimi bir ortam var.
    Ancak ben de özel hayata saygı olmasını isterim. Siz bu konuda neler tavsiye edersiniz
  • eline sağlık hocam.merak ettiğim bişey var,oda değiştirmek mümkün oluyo mu yoksa çok ekstrem koşullarda mı değiştirme talebini kabul ediyolar
  • texa kullanıcısına yanıt
    eğer küçük yurtta kalırsan çok fazla problem olmaz mantıklı sebebin varsa değiştirirler fakat büyük yurtlarda bu pek mümkün olmuyor çünkü oda değiştirme yapıldığı zaman gruplaşma meydana gelmesinden çekiniyorlar
  • mamixz M kullanıcısına yanıt
    dostum samimi ortamın varsa özel kalmasını istediğin şeyleri kimse günyüzüne çıkarmak için uğraşmaz onlar zaten saygı gösterir bence
  • ne goturecegimize dair cok ayrintili dusunmelimiyiz yoksa temel seyleri goturdunmu gerisini orda tamamlariz mi?
  • okurken heycanlandim sinirlendim adam benim masamda yemek yiyecek ha kan alırlar kan
  • Peki yere düşen fişleri ne yapıyorsunuz?
  • Rez oglen okurum
  • herşeyi anlatmışsın hocam yeni girecek arkadaşlara yararı olur
  • hocam bu yurtlarda kaç kişilik odada kalacağını seçemiyorsun değil mi ? rastgele atıyor. ben başvuru yapsam 6 kişilik oda çıksa orada kalmasam sıkıntı olur mu
  • R E Z
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.