Şimdi Ara

led ampül 220-240 volt 131 mA nasıl 15watt olur?resimli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bilerek elektronik bölümüne açtım konuyu elektronikçi arkadaşların açıklamalarını bekliyorum

led ampülleri incelerken gözüme bir şey çarptı  led ampül 220-240 volt 131 mA nasıl 15watt olur?resimli

kutunun önünde tüketimi 15 watt olarak belirtmiş fakat ampülün özelliklerinde

220 volt 131mA diyor yani
    0.13 amper yapmaz mı ?

220*0.13 amper = 28.6 watt etmez mi ben mi yanlış biliyorum yoksa bilmediğim başka bir konu mu var ?

eğer var ise açıklarsanız sevinirim çünkü led ampül alırken sürekli hesap yapıp alıyorum tasarruf olsun diye

eğer böyle hesaplanmıyorsa bilmek isterim

teşşekkürler

• Yaptığınız hesap tüketim hesabı olarak doğru. Ancak böylece ampulün verimliliği konusunda bir açığı ortaya çıkıyor. Yani tükettiği 28 wattın sadece yarısını iş gücüne çeviriyor demek ki.

Bu durum bir çok elektrikli alette karşımıza çıkar. Mesela bir elektrik süpürgesi 1800w tüketir ama 700w emiş gücü üretir gibi ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Yaptığınız hesap tüketim hesabı olarak doğru. Ancak böylece ampulün verimliliği konusunda bir açığı ortaya çıkıyor. Yani tükettiği 28 wattın sadece yarısını iş gücüne çeviriyor demek ki.

Bu durum bir çok elektrikli alette karşımıza çıkar. Mesela bir elektrik süpürgesi 1800w tüketir ama 700w emiş gücü üretir gibi ...

sonuç olarak 28 watt güç harcıyor değil mi ? şebekeden

fakat neden 15 watt diye yazıyorlar bu ilerde sıkıntı çıkarmaz mı firma için ?
    veya diğer üreticiler için örneğin ben 7 watt diye alacağım ampülü fakat o 14 watt tüketcek bir dava ederse büyük yaptırımlar olmaz mı.. ev için düşünmemek lazım

örneğin otel hastane veya ticari işletmeler ihale açıyor ve şartlarını belirtiyor fakat bir bakıyorlar led ampüller çok elektrik harcıyormuş ... aklım bayağı karıştı en yakın zaman da watt metre alıp ampülleri ölçmeyi düşünüyorum
    tşk"ler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.