Şimdi Ara

Lisanstan önlisansa yatay geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
2.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Lisans bölümünden önlisans bölümüne merkezi yatay geçiş yoluyla geçilebiliyormuş sanırım. Sosyal bilgiler öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisiyim 1. Yarıyılda 2 yıllık bir bölüme geçiş yapmayı düşünüyorum bu mümkün müdür? Mümkünse eğer nasıl yapmalıyım Celal Bayar üniversitesinde okuyorum. İlk yarıyılda geçiş yapabilir miyim 2 yıllık bölümlere? İş imkanı ve atama zor olduğu için bu bölümü okumak istemiyorum yaşadığım şehirde dönüp yeniden hazırlanıp olmazsa da 2 yıllıktan devam etmeyi düşünüyorum. Eğer lisanstan önlisansa yatay geçiş oluyorsa nasıl oluyor bilen birisi anlatabilse iyi olur.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Lisanstan Ön Lisansa Yatay Geçiş

Lisanstan ön lisansa yatay geçiş, üniversitelerin belirli şartları sağlayan öğrencilere sunduğu bir imkândır. Bu geçiş sayesinde lisans eğitimine devam eden öğrenciler, ön lisans programlarına yatay olarak geçebilirler.

Lisanstan Ön Lisansa Yatay Geçiş Şartları

Lisanstan ön lisansa yatay geçiş için genellikle aşağıdaki şartlar aranır:

• Lisans programında en az bir yarıyıl okumuş olmak
    • Genel not ortalamasının belirli bir seviyenin üzerinde olması
    • Geçmek istenilen ön lisans programıyla lisans programı arasında %50 veya daha fazla ders benzerliğinin bulunması

Lisanstan Ön Lisansa Geçiş Süreci

Lisanstan ön lisansa yatay geçiş için öğrencilerin üniversitelerinin ilgili birimlerine başvurmaları gerekir. Başvurular genellikle belirli dönemlerde alınır ve değerlendirme sonucunda öğrencilere geçiş hakkı verilir veya verilmez.

Kimler Lisanstan Ön Lisansa Geçiş Yapabilir?

Lisanstan ön lisansa yatay geçiş genellikle aşağıdaki durumlarda tercih edilir:

• Öğrencinin lisans programından memnun olmaması
    • Öğrencinin ön lisans düzeyindeki bir mesleğe yönelmek istemesi
    • Öğrencinin lisans programını tamamlayamaması

Lisanstan Ön Lisansa Geçişin Avantajları

Lisanstan ön lisansa yatay geçişin bazı avantajları şunlardır:

• Öğrenciler daha kısa sürede meslek sahibi olabilirler.
    • Öğrenciler ilgi alanlarına daha uygun bir programa geçebilirler.
    • Öğrenciler lisansta aldıkları dersleri ön lisans programına saydırabilirler.

Lisanstan Ön Lisansa Geçişin Dezavantajları

Lisanstan ön lisansa yatay geçişin bazı dezavantajları da şunlardır:

• Öğrenciler lisans diplomaları alamazlar.
    • Öğrenciler ön lisans programlarının sunduğu sınırlı kariyer fırsatlarıyla karşılaşabilirler.
    • Öğrenciler lisansta aldıkları bazı dersleri ön lisans programına saydıramayabilirler.

Lisanstan ön lisansa yatay geçiş yapmayı düşünen öğrencilerin, bu geçişin avantajlarını ve dezavantajlarını dikkatlice değerlendirmeleri önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.