Şimdi Ara

Motor Sesinden Anlayanlar İçeri (Peugeot 308 1.6 HDI)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
7.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 1-2 aydır arabanın motor sesinde ciddi anlamda ses artışı oldu. Traktör gibi çalışıyor şuan. Yolda giderken de (uzun yolda vs daha çok duyuluyor) içeri değişik bir ses geliyor titreşim sesi gibi. Sanki bir parça titriyor başka parçalara değiyor gibi. Kaputu açıp bakınca titreyen bir parça göremiyorum ama sanki trigerin, sarj dinamosunun oradan geliyor gibi. Dinleyip anlayabilir misiniz bilmiyorum ama videosunu çekip yükledim.
    Video

• Epey sesli calisiyor gercekten. Hangisi bu? Kac model kaclik bu? Motor sesinin yaninda farkli bir ses daha var sanki.

Km, motor durumu ne alemde?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ve bu videoyu motor soğukken mi çektiniz? Anormal bir ses yok ama genel olarak ses yüksek geldi. Canlı dinlemeden de yorum yapmak yanlış olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanayi de gösterseniz bi iyi olabilir. Motor sıcak mı soğuk mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1-2 aydır hava soğuk seyrettiği için size farklı gelmiş olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araba 2009 model dizel otomatik. Videoyu arac soğukken çektim ama sıcak olsada farketmiyo ses yine olması gerekenden fazla. Normal motor sesi dışında ekstra bi ses var ama çözemedim. Az çok araçlardan anlayan birine dinlettim sarj dinamosundan geliyo dedi bilemiyorum. Yakın zamanda bi ustaya götürücem.

• Araç 120 binde ama motor durumu çok çok iyiydi. 10 bin km önce servise bakıma götürdüğümde usta motora hayran kalmıştı.Sesi de o zaman normaldi. Performans olarak bi düşüş de yok motorda hala canavar gibi.

• Ayni motor bende var 0dan 235000km yaptim ve hala biniyorum.Eger bu ses motor sicakken cikiyorsa ki sogukken bile cok ses var.

Sesten olabilecek Semptomlar,
    1.Enjektörler vuruntulu calisiyor.
    2.Valfyataginda yetersiz yaglama var.

Yapmaniz gerekenler,
    Yakitinizi 3 depo kadar bp veya shell turkiye ofisine bağlı bir istasyondan alin. Shell petrol A.S. veya BP turkiye Istasyonlari gibi.

Eger cok karisik istasyondan yakit aliyorsaniz ve son 10.000 de yakit filtresi degismediyse yakit filtresini degistirin.yakit ve dolayisiyla filtresinde su birikmis olabilir enjektorde vuruntu yapar.

Liqui Moly protech dizel sistem temizleme sivisini 2 kutu kadarini kutuda belirtilen oranda koyun.

Yağ ve yağ filtrenizi degistirin. Yağ olarak 3.75litre kadar Mobil1 0w-40esp ya da 5-30 ESP kullanin(ben ilkini tercih ederim) ve filtre degistirmeyi unutmayin bu size yaklasik 160 170 liraya mal olur.

Yaglama, insanda kan ne ise aractada yağ budur. Servisinizde yag degisimlerinde yukaridaki yaglari kullanin.

Bunlari yapmadan servisin enjektor temizletelim/degistirelim ayaklarina inanmayiniz.

Duzenleme:vuruntu "taka taka taka" makinali sesi gibi olan ses icin bunlari yazdim.bana biraz sesli valisiyor gibi geldi. Bu yazdiklarim en ekonomik cozumlerdir.
    Alternatorden gelen ses rulman bilye surtme sesi gibi olabilir.ben duyamadim.

Bence cok kur elletmaleden, kurcalatmadan yukaridakilari deneyin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 5 Şubat 2016; 23:26:03 >

• Dizel sesli çalışırda bu kadarda değil.

Sebeblerine gelecek olursak;

Motor kulakları hasarlı olabilir
    Yağ eskimiş,kötü veya yetersiz olabilir.
    Alınan yakıt iyi değilse ses fazla çıkabilir.
    Kayış rulmanları hasarlı olabilir
  • kaput açık olduğu için çok sesli gelmiş olabilir millete kaputu kapatıp dıştan çekin bence bide
  • Ses olarak biraz fazla gibi geldi fakat çalışma düzeni olarak stabil gözüküyor. Ses belkide videodan ötürü fazla gibi geliyordur.
  • SucRe-38 kullanıcısına yanıt
    Hocam kesinlikle bir sıkıntı var anortmal bir ses bu 7 yıl aracınızdaki aynı motordan kullandık 407 ve 308 de çok sevdiğim bir motor tipidir sesi çok hoştur halada özlerim kesinlikle bir servise ustaya en kısa zamanda gösterin İnşallah çok büyük bir masrafı yoktur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.