Şimdi Ara

Motora Yağ Koyulan Yerden Duman

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
14.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar konulara baktım ama göremedim varsa kusura bakmayın öncelikle hepinize selam volkswagen polo 97 model benzinli atmosferik motor bir aracım var 195.000 kmde şimdi sorunum şöyle araç motor yağ doldurma yerinden beyaz hafif bir şekilde buhar yada duman çıkıyor bunun sebebi ne olabilir usta ya baktırdım normal dedi.arabanın yağı yağ filtresi yeni değişti araç ta çekişten düşme anormal çalışma gibi hiçbirşey yok daha önce görmedim böyle birşey yardımcı olursanız memnun olurum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Motor Yağ Kapağından Duman Çıkması: Nedenleri ve Çözümleri

Motor yağ kapağından duman çıkması, genellikle altta yatan bir sorunun işaretidir. Motorda veya yağ sisteminde bir sorun olabilir. Bu duman, "dizel motor yağ kapağından duman çıkıyor" veya "motor yağ kapağından duman gelmesi" gibi ifadelerle de tanımlanabilir.

Nedenleri:

• Havalandırma Sistemi Sorunları: Motorun krank karterinde biriken gazları tahliye eden havalandırma sistemi tıkalı veya hasar görmüş olabilir. Bu, krank karterinde basınç birikmesine ve yağın kapaktan dışarı atılmasına neden olabilir.
    • Silindir Kapağı Contası Arızası: Silindir kapağı contası arızalıysa, yanma odası gazları yağ sistemine sızabilir ve duman oluşturabilir.
    • Yüksek Motor Sıcaklığı: Motor aşırı ısınırsa, yağ yanmaya başlayabilir ve duman çıkarabilir.
    • Yıpranmış Piston Halkaları: Piston halkaları aşınmışsa, yanma odası gazları krank karterine sızabilir ve duman oluşturabilir.
    • Valf Gövde Contası Sorunları: Valf gövde contaları hasar görmüşse, yağ valflerden sızabilir ve egzoz sistemine ulaşarak duman çıkarabilir.

Çözümleri:

• Havalandırma Sistemini Kontrol Et: Havalandırma sistemindeki tıkanıklıkları veya hasarları kontrol et ve gerekirse temizle veya değiştir.
    • Silindir Kapağı Contasını Değiştir: Silindir kapağı contasında arıza varsa, değiştirilmesi gerekir.
    • Motor Sıcaklığını Düşür: Motoru soğutmak için termostatı veya radyatörü kontrol et ve gerekirse onar veya değiştir.
    • Piston Halkalarını Değiştir: Aşınmış piston halkaları, motorun sıkıştırma oranını azaltabilir ve duman oluşumuna neden olabilir. Halkaların değiştirilmesi gerekebilir.
    • Valf Gövde Contalarını Değiştir: Hasar görmüş valf gövde contaları, yağ sızıntısına ve duman oluşumuna neden olabilir. Contaların değiştirilmesi gerekebilir.

Yağ Çubuğundan Duman Gelmesi:

Yağ çubuğundan duman gelmesi, genellikle krank karterinde aşırı basıncın bir işaretidir. Bu, yukarıda listelenen sorunlardan biriyle aynıdır.

Motor Kapağından Duman Çıkması:

Motor kapağından duman çıkması, yağ kapağından duman çıkmasıyla aynıdır. Bunun nedenleri ve çözümleri de aynıdır.

Motor yağ kapağından duman çıkması, ciddiye alınması gereken bir sorundur. Altta yatan sorunu belirlemek ve zamanında onarmak önemlidir. Bu, daha ciddi motor sorunlarını ve pahalı onarımları önlemenize yardımcı olabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Hocam ben sizin arabayı çözemedim. Her gün farklı bir konu açıp burasında şöyle oluyor diyorsunuz. Hepsini birleştirip tek konu açın biz de rahatlayalım siz de hemen cevabınızı alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Hocam ben sizin arabayı çözemedim. Her gün farklı bir konu açıp burasında şöyle oluyor diyorsunuz. Hepsini birleştirip tek konu açın biz de rahatlayalım siz de hemen cevabınızı alın.

Hergün nerde konu açıyorum bi önceki açtığım konu 1 hafta öncedir

• quote:

Hocam ben sizin arabayı çözemedim. Her gün farklı bir konu açıp burasında şöyle oluyor diyorsunuz. Hepsini birleştirip tek konu açın biz de rahatlayalım siz de hemen cevabınızı alın.

Bir önceki açtığım konu 8 gün önce kardeşim yalan söyleme hergün konu açıyorsun diye tamam mı ben dün veya önceki gün konu bile açmadım

• Motor bitik durumda bence

• Motoru söktür almanya'ya gönder hocam, bitmiş o motor. Ne o öyle yahu beyaz dumanlar falan?!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AlkanExclusive

Motoru söktür almanya'ya gönder hocam, bitmiş o motor. Ne o öyle yahu beyaz dumanlar falan?!

Motoru almanyaya götürse ne olcak ki turkiyede yaptırabilir

• Staker kullanıcısına yanıt

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hava gelebilir yani üfleme gibi duman gelmesi motorun baya baya bittiği anlamına gelir.

Motor kompresyon kaçırdığı ilk aşamada yağ çubuğundan gelir duman , sonrasında yağ kapağı açılınca bile duman geliyorsa motor aşınmış rektefe ister.

Yağ yakar eh birazda performans artar gibi gelir size.

Usta normal der tabi biraz daha böyle binilirse araca daha çok masraf açacağını bilir.

• echomaniac E kullanıcısına yanıt
    Araçta karter havalandırma sistemi mevcutsa ve bu sistem tıkalıysa da duman atabilir.

Üstten egzantrikli motorlar yağ kapağını açarsanız yağ sıçratabilir ve yağ buharı atabilir, gayet normaldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: echomaniac

Hava gelebilir yani üfleme gibi duman gelmesi motorun baya baya bittiği anlamına gelir.

Motor kompresyon kaçırdığı ilk aşamada yağ çubuğundan gelir duman , sonrasında yağ kapağı açılınca bile duman geliyorsa motor aşınmış rektefe ister.

Yağ yakar eh birazda performans artar gibi gelir size.

Usta normal der tabi biraz daha böyle binilirse araca daha çok masraf açacağını bilir.

millet iyice allahsız oldu. buna benzer birşey duymuştum. adamın biri ustaya arabayı götürüyor. bu araç nasıl alınır mı sağlammı diyor. usta bakım.alınır çok sağlam araç diyor. araç alınıyor.kısa süre sonra bozuluyor.sonra usta saymaya başlıyor. motor gidik şu şöyle bu böyle....
  • quote:

Araçta karter havalandırma sistemi mevcutsa ve bu sistem tıkalıysa da duman atabilir.

Üstten egzantrikli motorlar yağ kapağını açarsanız yağ sıçratabilir ve yağ buharı atabilir, gayet normaldir.

dumanla buharı karıstırmayın bence duman yağ kapağı ,yağ çubuğu deliği ve en son olarak egzozdan geliyorsa mutlaka sorun vardır yağ eksiltme varsa lpgden dolayı yapar diyenlere inanmayın sağlıklı motor yağ eksiltmez.

Buji anahtarı varsa motor bujiden kendini ele verir.

Kompresyon cihazı varsa çok daha garanti sonuç alınır.

• Soğuktan olan buhardır o

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.