Şimdi Ara

Mühendislik fakültesi düşünenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Öncelikle tercih döneminde hepinize başarılar dilerim.
    Bu yıl hem sitemizi tanıtmak hem de öğrencilere yardımcı olmak amacıyla forumlarda üyelikler açtık.

Mühendislik tercihinde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi mühendislik programları arasındaki farkları kavrayamamaktır.
    Öğrenciler daha çok puan (veya sıralamaya) göre tercih yaptıkları için tercih listesine 5-6 farklı mühendislik programını peşi sıra ekleyebiliyor.
    Daha önce bu forumda endüstri mühendisliğini tanıtmak amacıyla bazı sayfalarda yazılar paylaştık.
    Burada genel manada 5 temel mühendislik programının özgüsel özelliklerinden bahsedeceğiz.

1)Bilgisayar Mühendisliği
    Bu program yazılım-sistem mühendisliği ve ağ yönetimi gibi özgüsel özellikleri içermektedir.

2)Elektronik (Elektrik-Elektronik Mühendisliği)
    Bilişim sistemlerine ek olarak bu programda elektronik kontrol sistemleri farklılık olarak göze çarpmaktadır.

3)Makine Mühendisliği
    Diğer mühendisliklerden farklı olarak makro boyutta malzeme işlemeciliğine ve tasarımına dayanır.

4)Malzeme (Metalurji) Mühendisliği
    Makine mühendisliğinden farklı olarak mikro boyutta çalışır.

5)Endüstri Mühendisliği
    Yukarıdaki mühendislik programlarıyla ilgili bilgileri temel boyutta alır ve bunlardan farklı olarak ekonomi bilgisi alır.

Başarılar.

• Devamı gelecek mi bu kadar mı?
  • Özellikle istediğiniz bir program varsa,onun hakkında daha fazla bilgi verebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OSSTercih.Tv

Özellikle istediğiniz bir program varsa,onun hakkında daha fazla bilgi verebilirim.

Aslında en azından temel programlar hakkında; ne işler yaparlar, iş alanları nelerdir, Türkiye'de iş bulunabilir mi, okumak masraflımıdır, okuması zor mudur gibi temel soruların cevaplarını verseydiniz herkes faydalanırdı.Bunlar çok yüzeysel ve herkesin bildiği şeyler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TMoE -- 18 Temmuz 2011; 14:00:09 >
  • quote:

Özellikle istediğiniz bir program varsa,onun hakkında daha fazla bilgi verebilirim.

Elektrik Müh.'ni açıklar mısınız?
  • kimya mühendisliği de lütfen
  • Elektrik Mühendisliği
    Genel Bilgi ve Programın Amacı
    Elektrik – Elektronik Mühendisliği elektromanyetik kuramları, uydu ve anten tasarımı, temel elektrik devre çözümleme yöntemleri, elektrik üretme, iletme ve dağıtma ile ilgili sistemlerin proje yapımı, geliştirilmesi, kullanılması, denetimi ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapımı, işletimi konularında araştırma ve öğretim yapmak amacı ile kurulmuş bir programdır.
    Aranan Kişisel Özellikler
    Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında başarılı olmak için matematik, fizik, kimya ve ekonomi alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı, yaratıcı, sistemli, analitik ve sabırlı olmak gerekmektedir.
    Öğretim Süresi ve Okutulan Dersler
    Öğretim süresi 4 yıldır. Analog Elektrik, Devre Teorisi, Geri Beslemeli Sistemler, Matematik, Fizik, Elektronik, Elektromanyetik, Dalga Teorisi, Haberleşme Sistemleri, Yüksek Gerilim, Elektronik Tesisleri, Enerji Dağıtımı, Güç Elektroniği, Tıbbi Elektronik, Mikro Elektronik, Enerji Sistemlerinde Koruma gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara Verilen Unvan ve Çalışma Alanları
    Mezunlara “Elektrik ve Elektronik Mühendisi” unvanı verilir. Kamu sektörüyle özel sektörün ilgili kurumlarında iş bulabilecekleri gibi serbest çalışma olanağına da sahiptirler. Bölüm mezunlarının iş bulma olanakları oldukça fazladır. Mezunlar, çeşitli elektronik aletlerin ve iletişim sistemlerinin planlaması, yapımı ve işletilmesiyle ilgili faaliyet gösteren özel kuruluşlar, çeşitli fabrikalar ve endüstriyel otomasyon sektöründe çalışabilirler. Son dönemlerde iletişim ve haberleşme sektörü için oldukça önemli hale gelmiştir

Bilgisayar Mühendisliği
    Bilgisayarın her alanda gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Amaca uygun nicelik ve nitelikte tasarlanan bilgisayarlardan, bankacılıkta, savunmada, ekonomik ve sosyal planlamada, eğlence sektöründe, hizmet sektöründe, haberleşmede, sağlıkta, eğitimde ve daha pek çok alanda yararlanılmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği programının amacı da, bilginin otomatik olarak kullanılması, programların yazılım ve donanımları, bilgi iletişim tekniklerinin geliştirilmesi ve bu tekniklerin kullanılması konularında çalışacak mühendisler yetiştirmek ve bu alanlarda araştırma yapmaktır.
    Yüksek akademik yeteneğe, üstün düşünme, sayısal düşünce gücüne ve kavrayış gücüne, sağlam bir mantık dizgesine sahip, sabırlı, yaratıcı ve son derece dikkatli olunması gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Genel Fizik, Genel Kimya, Temel Doğrusal Cebir, Olasılık ve İstatistik, Sayısal Mantık Sistemleri, Sayısal Hesaplama, Dil İşleyiciler, Veri İletişimi ve Bilgisayar Ağları, Yazılım Mühendisliği, Mikro İşlem ve Mikro Bilgisayarlar, Veri Yönetimi gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir. Bilgisayar mühendisleri yönetim, endüstri, eğitim, ticaret ve hizmet alanlarında varlık göstermekte olan çok çeşitli kuruluşlarda görev almaktadırlar. Bilgisayar kullanımının her alana yayıldığı günümüzde bilgisayar donanımı ve yazılımı ile ilgili hizmet veren çok sayıda firma bünyesinde de rahatlıkla iş bulmaktadırlar.

Elektronik Mühendisliği
    Bölümde zayıf akımla çalışan her türlü alet ve iletişim sistemlerinin projelendirilmesi, yapılması, dağıtılması, işletilmesi ve bakımı için gerekli teknik insan gücü yetiştirmek amacıyla eğitim ve öğretim yapılır. Bilgisayar, tıpta kullanılan elektronik aletler, ev aletleri, telefon, telgraf haberleşmelerindeki aletlerin tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesiyle ilgili işleri planlayan ve yürüten teknik elemanlar yetiştirilmektedir.
    Bu bölümde okuyacak kişilerin, fen bilimlerinde başarılı, araştırıcı, yaratıcı, sabırlı ve dikkatli olmaları gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Fizik, Kimya, Matematik, Statik, Malzeme, Dinamik, Elektromanyetik Alanlar, Ölçme Tekniği, Elektronik Haberleşme Tekniği, Otomatik Kontrol, Mikrodalga Tekniği, Devre Analizi, Lojik Devreler, Elektronik Devreler gibi dersler okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yapma zorunluluğu vardır.
    Mezunlara “Elektronik Mühendisi” unvanı verilir. Mezunlar elektronik, bilgisayar ve haberleşme sanayileri ile ilgili kamu kuruluşlarıyla özel kuruluşlarda görev almaktadırlar. PTT, Türk Kablonet, TRT, TEK, Türk Telekom çalışabilecekleri kuruluşlar arasındadır.

Endüstri Mühendisliği
    Bu program, endüstri sürecinde kullanılan insan, malzeme, bilgi, enerji, mali kaynaklar ve makine girdilerini en iyi, en ekonomik şekilde kullanabilen üretim ve hizmet sistemleri konusunda eğitim, öğretim ve araştırma yapar. Programın amacı, çağdaş yönetim sistemlerini kurabilecek, mevcut sistemleri geliştirecek nitelikte endüstri mühendisleri yetiştirmektir. Endüstri mühendisi, insan gücü ile çalışma koşulları arasındaki dengeyi oluşturur; ürün maliyetini belirler ve ürüne gelebilecek talebi tahmin eder, ürünün satış fiyatını saptar.
    Bu bölümde öğrenim görmek isteyen kişiler, analitik düşünebilen yaratıcı, öngörü sahibi, mekanik planlama yeteneği olan, karar verebilen, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, düşüncelerini başkalarına kolay ve etkili bir biçimde anlatabilen kişiler olmalıdırlar.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Genel Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Türevsel Denklemler, Üretim Mühendisliği Prensipleri, Ekonomi, Temel Doğrusal Cebir, Sistemler ve Kontrol, İş Etüdü, Üretim Planlaması, İnsan Faktörleri Mühendisliği, Yöneylem Araştırması, Kalite Planlaması ve Kontrolü, Statik, Dinamik, Mukavemet, Malzeme, Ergonomi, Mühendislik Ekonomisi, Sistem Tasarımı, Üretim Bilişim Sistemleri gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara “Endüstri Mühendisi” unvanı verilir. Endüstri mühendisleri ürün ve hizmet üreten kamu ve özel sektör kurumlarında iş bulabilirler. İş alanları oldukça geniştir. Mezunlar; üretim, planlama, kontrol, malzeme yönetimi, yatırım planlaması, yönetim bilişim mühendisliği alanında çalışabilirler.

İnşaat Mühendisliği
    Bu mühendislik programında, her türlü hizmet ve endüstri yapılarının (baraj, havaalanı, köprü, tünel, karayolu, su şebekesi gibi) projelendirilmesini, yapımını ve denetimini üstlenecek mühendisleri yetiştirmek amaçlanmaktadır. İnşaat mühendisi, bir bina yapımında kullanılacak malzemenin seçimi, alımı ve iş planlamasından sorumlu kişidir.
    Bu meslekte çalışmak isteyenler, sayısal akıl yürütme, problem çözme uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, matematik, fizik ve ekonomi ile ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalıdırlar. Güçlü bir iletişim, sabır ve hoşgörü de aranan nitelikler arasındadır.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Mekanik, İnşaat Jeolojisi, İşletme Ekonomisi, Akışkanlar Mekaniği, Yapı İşletmesi Maliyeti, Yapı Makineleri, Zemin Mekaniği, Yapı statiği, Deprem Mühendisliği, betonarme, Su kaynakları, gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca staj yapma zorunlulukları vardır.
    Mezunlara “İnşaat Mühendisi” unvanı verilir. Özel mühendislik büroları açabilir ya da müteahhit olarak çalışabilirler. Bayındırlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü görev alabilecekleri kurumlardır. Ayrıca özel inşaat şirketlerinde çalışabilirler.

• Kimya Mühendisliği

Bu mühendislik programı kimya alanında yapılan bilimsel çalışmaların sağladığı verilerin çeşitli endüstri kollarında kullanılması, kimyasal üretim yapacak tesislerin kurulması ve çalıştırılması konularında mühendislik ve teorik kimya bilgisine sahip kimya mühendisleri yetiştirir. Kimya mühendisi, laboratuvar çalışmalarını ekonomik ürünlere dönüştürmek için gerekli prosesleri ve fabrikaları tasarlamak işiyle uğraşır.
    Bu bölümü tercih edeceklerin, doğa bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, sayısal düşünme gücüne sahip bilimsel merakı olan, sabırlı ve insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen kişiler olmaları gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, Genel Fizik, Kimya Proses Hesaplamaları, Nümerik Metotlar,Termodinamik, Fizikokimya, Proses Kontrol, Kimyasal Teknoloji, Kimya Mühendisliği Tasarımı, Ekonomi Prensipleri gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara “Kimya Mühendisi” unvanı verilir. Yakıt, enerji ve petrokimya tesisleri, ilaç sanayii, cevher zenginleştirme tesisleri işletmelerin proses kontrol ve reaktör tasarımı, AR–GE veya kalite kontrol bölümleri, biyoteknolojik arıtma ve çevresel teknoloji bölümleri, kozmetik sanayii, özel kimya üretimi yapan tesisler çalışma alanlarıdır.

Makine Mühendisliği

Mühendislik faaliyetlerinin en eskisi ve en geniş mühendislik alanı olan makina mühendisliği, makineler, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgâhlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Enerji konusundaki uzmanlık alanında, makine mühendisleri, elektrik jeneratörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı üretimi ve çalıştırmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlarlar, çalıştırırlar veyakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güce dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, işyerleri, ticaret binaları, ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve nem koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli ve donanım ve sistemleri geliştirirler. Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makineler tasarımında, otomotiv, endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay araçlarınıntasarımında çalışmaktadır.
    Matematik, fizik, teknik resim, tasarı geometri alanlarına yatkın, genel akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa sahip olmak gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Statik, Termodinamik, Makine Tasarımı, Mühendislik Malzemeleri, İmalat Teknolojileri, Üretim Mühendisliği, Ekonomi Prensipleri, Isı Transferi, Akışkanlar Mekaniği gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara“Makine Mühendisi” unvanı verilir. Mezunlar çeşitli kamu ve özel sanayi kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorlanabilmektedirler.

Metalurji Mühendisliği
    Program, metal cevherler ve diğer hammaddelerden malzeme üretilmesi ve kullanımı konusunda araştırma ve öğretim yapmakta; ülke kalkınmasında önemli görevler üstlenen imalat ve üretim sektörünün gereksinim duyduğu nitelikte mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Program üç bölümde öğretim yapmaktadır:
    1- Metalurji 2- Malzeme 3- Seramik
    Üstün bir genel akademik sayısal ve mekanik yeteneğe sahip, kimya, fizik, matematik, yerbilimlerine karşı ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş olmak gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Öğretimin ilk yılında temel bilimlere ilişkin dersler okutulmaktadır. İkinci yıldan itibaren Teknik Resim, Statik ve Mukavemet, Malzeme Bilimi, Malzeme Üretimi, Fiziksel Metalurji, Denge Diyagramları, Döküm Teknolojisi, Dış Metal Üretimi, Seramik Malzeme Üretimi, Elektron Mikroskobu gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara “Metalurji ve Malzeme Mühendisi” unvanı verilir. Mezunlar kamuya veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında çalışabilirler. Ayrıca cam ve seramik sanayi, döküm sanayi, otomotiv ve otomotiv yan sanayi, plastik teknolojisi, manyetik malzeme üretim sanayi, biyomedikal malzeme üretim sanayi, kalite kontrol ve gözetim şirketleri başlıca çalışma alanları arasındadır.

• Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...
  • quote:

Metalurji Mühendisliği
    Program, metal cevherler ve diğer hammaddelerden malzeme üretilmesi ve kullanımı konusunda araştırma ve öğretim yapmakta; ülke kalkınmasında önemli görevler üstlenen imalat ve üretim sektörünün gereksinim duyduğu nitelikte mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Program üç bölümde öğretim yapmaktadır:
    1- Metalurji 2- Malzeme 3- Seramik
    Üstün bir genel akademik sayısal ve mekanik yeteneğe sahip, kimya, fizik, matematik, yerbilimlerine karşı ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş olmak gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Öğretimin ilk yılında temel bilimlere ilişkin dersler okutulmaktadır. İkinci yıldan itibaren Teknik Resim, Statik ve Mukavemet, Malzeme Bilimi, Malzeme Üretimi, Fiziksel Metalurji, Denge Diyagramları, Döküm Teknolojisi, Dış Metal Üretimi, Seramik Malzeme Üretimi, Elektron Mikroskobu gibi dersler okutulmaktadır.
    Mezunlara “Metalurji ve Malzeme Mühendisi” unvanı verilir. Mezunlar kamuya veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında çalışabilirler. Ayrıca cam ve seramik sanayi, döküm sanayi, otomotiv ve otomotiv yan sanayi, plastik teknolojisi, manyetik malzeme üretim sanayi, biyomedikal malzeme üretim sanayi, kalite kontrol ve gözetim şirketleri başlıca çalışma alanları arasındadır.

Teşekkürler...

• tesekkurler..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.