Şimdi Ara

NE LED NE LAZER TV, EN BÜYÜK ULTRA HD...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar şöyle bir haber buldum ki bu bence büyük bomba. Öncelikle forumda konuyu arattığımı ve vestel'in quad-tv si hariç böyle bir haber olmadığını söyliyeyim. Yani bu haber forumda ilk kez veriliyor olması lazım. Olay şöyle;

Ultra HDTV is another emerging technology which promises much greater levels of resolution than current Plasma or LCD TV's can offer.

Ultra HDTV mevcut plazma veya LCD Tv lerin sunduğundan çok daha yüksek seviyelerde çözünürlük vadeden ortaya çıkmış başka bir teknoloji.

In fact, the technology has the potential to offer up to 16 times the level of detail we are currently experiencing. While current HDTV technology can display a maximum 1080 lines of detail horizontally across a display panel, Ultra HD has the ability to display 4000 lines.

Doğrusu, bu teknoloji şu an tecrübe ettiğimizin 16 kat fazla seviyedeki detay seviyesini sunma potansiyeli var. Mevcut HDTV teknolojisi bir görüntü panelinde maksimum yatay olarak 1080 satırı gösterebilirken, Ultra HD'nin 4000 satır gösterme kabiliyeti vardır.

Before you reconsider your Plasma or LCD purchase however, it is worth noting that the new technology is at least 10 years away from becoming a viable consumer product.

Ancak plasma veya LCD satın alımınızı gözden geçirmeden önce, yeni teknolojinin alınabilir tüketici ürünü olmasının 10 yıl kadar sürdüğünü not almakta da değer var.

Ultra High Definition Video, also known as Super Hi-Vision or UHDV is still an experimental digital video format being proposed by NHK of Japan (the Japanese equivalent of the BBC). With a resolution of 7,680 × 4,320 pixels, it is four times as wide and four times as high (a total of 16 times the pixel resolution) of existing HDTV, which has a maximum resolution of 1920 × 1080 pixels.

Super Hi-Vision veya UHDV diye de bilinen Ultra High Definetion Video, Japon BBC'sine tekabül eden Japon NHK şirketi tarafından önerilen hala deneysel bir video formattır. Mevcut HDTV'nin 1.920X1.080 piksel'e göre 4 kat daha geniş ve 4 kat daha yüksek (toplamda 16 kat fazla piksel çözünürlüğü) olarak toplam 7.680X4.320 piksel olmaktadır.

Demonstrations of the technology in Japan have been enthusiastically received, with many observers captivated by images that are "good enough to touch"

Japonya'daki teknoloji gösterimleri çok hevesli karşılanmış ve bir çok gözlemci bu tv'nin görüntülerinden büyülenerek "dokunacak kadar güzel" demişlerdir.

İşte arkadaşlar teknoloji böyle bir şey. Ben bu teknolojiyi yeni duydum. Sizleri bilmiyorum ve konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İlgilenenler için kaynak;

http://hdtvorg.co.uk/news/articles/2007120501.htm

Bu arada bir de olumsuz bir haber lazer tv'nin hazırlayıcılarından biri olan Mistsubişi elektronik yılbaşında satışlarına başlayacağını duyurduğu lazer tv'yi 2008 içine ertelemişler. Tarih belli değil ama beklemek zorunda kalacağız ve bu arada fiyatlar da ona göre çok geri çekilmeyecektir. Eğer bu teknolojiler çabuk gelirse şu an ki çok yüksek paralar tutan lcd ve plazmalar da bir o kadar ucuzlayacaktır.

Kaynak;
    http://hdtvorg.co.uk/news/articles/2007112801.htm

Herkese saygı ve selamlar...

• Ultra HD ile ilgili bir de şunları buldum. Ama gerçekler acı;

Ultra HD stands for ultra high definition. It is a prototype for a new digital video format and is also referred to as ultra high definition video (UHDV). Ultra HD is the proposed replacement for existing high definition television (HDTV).

The highest-resolution HD monitors currently available offer 1,080 lines of resolution in a progressive-scan format - also known as 1080p video. These screens have 1,920 x 1,080 pixels and are theoretically capable of displaying every pixel of the highest-resolution HD broadcasts. These sets are sometimes called “ultra HD” as a marketing term, but in fact are part of the current HDTV standard.

True ultra HD is so named because it provides a video resolution containing 16 times as many pixels as current HD. Whereas HDTV uses 1,080 lines of resolution, ultra HD contains 4,320. Ultra HD uses 7,680 x 4,320 pixels in a widescreen aspect ratio of 16x9, making for a total of approximately 33 million pixels (33 megapixels). Ultra HD also offers improved sound quality: a 22.2 channel sound system reproduces 24 different channels of audio in three vertical layers of speakers, compared to currently available surround sound systems that use 5 or 6 channels.

Ultra HD was developed by a Japanese public broadcast company and research group called NHK Science and Technical Research Laboratories. Their aim in designing ultra HD is to present images and sound realistic enough to give viewers the sensation of being part of the scene - one reason the ultra HD format is four times as high and four times as wide as HD. One screen built to demonstrate ultra HD spans 400 inches (10,160 mm). This provides viewers with a field of view perspective of about 100 degrees, compared to 30 degrees on commercially available screens. Some observers of ultra HD demonstrations have even reported vertigo.

Ultra HD poses numerous practical problems for manufacturers seeking to bring the new format to consumers. The uncompressed video and audio recorded in ultra HD takes up high volumes of storage space - 3.5 terabytes for one 18-minute clip, requiring a hard disc weighing almost 600 pounds (272 kg). The prototype ultra HD screen can use more electricity than an entire house might in one month. An early ultra HD camera weighs more than 100 pounds (45 kg).

Because of these issues, ultra HD will likely be used in large venues such as museums before and if it becomes commercially available. As it is still at the concept stage, it will likely not be available to the public for some years. NHK has an internal goal of getting ultra HD to market by 2025.

Bu durumda ultra HD tv'ler 2020'lere kalmış gözüküyor ki çok kötü. Bir diğer ilginç nokta 18 dakikalık bir ultra hd film 3.5 tera bit yer kaplıyormuş. Vay beee.

• Ben LCD almaktan vazgeçtim UltraHD yayını destekleyen tv'leri bekleyecem
  • quote:

Orijinalden alıntı: THX

Ben LCD almaktan vazgeçtim UltraHD yayını destekleyen tv'leri bekleyecem
    Aşırı gerçekliğin yan etkileri de yukarıda belirttiğin gibi Ultra HD bazı izleyicilerde vertigoya neden olmakta. Vertigo:hastanın kendi bedeni veya çevrenin etrafında gerçekten dönmekte olduğunu zannetmesiyle gelişen bir tablo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: apocalytyco

Aşırı gerçekliğin yan etkileri de yukarıda belirttiğin gibi Ultra HD bazı izleyicilerde vertigoya neden olmakta. Vertigo:hastanın kendi bedeni veya çevrenin etrafında gerçekten dönmekte olduğunu zannetmesiyle gelişen bir tablo.

Alıntıları Göster
    çok güzel hazırlanmış bi konu, paylaşım için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi face1tr -- 8 Aralık 2007; 21:24:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: THX

quote:

Orjinalden alıntı: THX

Selmlar dostum, ilk haberi bulduğu zaman ben de senin gibi düşünmüştüm ama ikinci haber olaya turp sıktı. 2020'lere kadar da beklenmez ki

quote:

Orjinalden alıntı: apocalytyco

Dostum sana da selamlar; evet vertigo olmak kötü bir olay ama durumu daha bir anlatıyor sanki. Demek ki görüntü kalitesi gerçekten "dokunulacak kadar gerçek" değerdeki insan vertigo olabiliyor.

quote:

Orjinalden alıntı: face1tr

Size de güzel yorumunuz için teşekkürler dostum, forum arkadaşlarıma bir nebze yeni bir şeyler sunabildimse ne mutlu. Çünkü bu forumda yorumlarını ve katkılarını izlediğim szin gibi çok değerli insanlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: tcuneytb

quote:

Orjinalden alıntı: THX

Selmlar dostum, ilk haberi bulduğu zaman ben de senin gibi düşünmüştüm ama ikinci haber olaya turp sıktı. 2020'lere kadar da beklenmez ki

quote:

Orjinalden alıntı: apocalytyco

Dostum sana da selamlar; evet vertigo olmak kötü bir olay ama durumu daha bir anlatıyor sanki. Demek ki görüntü kalitesi gerçekten "dokunulacak kadar gerçek" değerdeki insan vertigo olabiliyor.

quote:

Orjinalden alıntı: face1tr

Size de güzel yorumunuz için teşekkürler dostum, forum arkadaşlarıma bir nebze yeni bir şeyler sunabildimse ne mutlu. Çünkü bu forumda yorumlarını ve katkılarını izlediğim szin gibi çok değerli insanlar var.

Alıntıları Göster
    umarım geç çıkar daha normal HDlerin tadını doğru düzgün çıkaramadan elimdeki TVnin demode olmasını pek istemem zaten bukadar kalite bir formatı Blu-Ray veya HD-DVD'nin kapasiteside kaldırmaz trbytelerden falan bahsediyoruz sonuçta en az 8, 10 sene sürer piyasaya çıkması

• quote:

Orijinalden alıntı: nightmare666

umarım geç çıkar daha normal HDlerin tadını doğru düzgün çıkaramadan elimdeki TVnin demode olmasını pek istemem zaten bukadar kalite bir formatı Blu-Ray veya HD-DVD'nin kapasiteside kaldırmaz trbytelerden falan bahsediyoruz sonuçta en az 8, 10 sene sürer piyasaya çıkması

Alıntıları Göster
    arkadaşlar 8-10 sene bayağı uzak gibi ... belki o zamana kadar 3 boyutlu tv yaparlar koyarız salonun ortasına herkes oturduğu yerden seyreder ... maç seyrederken iyi olur mesela ... istediğinde ,şeref tribünün oradan seyret beğenmedin kale arkasına dolaş ...

• quote:

Orijinalden alıntı: sporcu42

arkadaşlar 8-10 sene bayağı uzak gibi ... belki o zamana kadar 3 boyutlu tv yaparlar koyarız salonun ortasına herkes oturduğu yerden seyreder ... maç seyrederken iyi olur mesela ... istediğinde ,şeref tribünün oradan seyret beğenmedin kale arkasına dolaş ...

Alıntıları Göster
    insanın kanı donuyor vay be daha yeni full hd ler cıktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Red_devil33

insanın kanı donuyor vay be daha yeni full hd ler cıktı

Alıntıları Göster
    bırakın zaten uzak olsun. hangi birine para yetiştireceğiz
  • 7,680 × 4,320 pixel ev için gereksiz,, ama evinde sinema kurmayı düşünenler için ideal bir şey olur...
    ama ne yazıkkı 2020 de cıkacakmıs diyoırlar ama Türkiye de 2030 da anca olur bu teknoloji.
    cogu kişide hd televizyonlar var ama ülkemizde sürekli hd yayın yapan bir kanalımız yok maalesef......
  • quote:

Orijinalden alıntı: erco35coast

7,680 × 4,320 pixel ev için gereksiz,, ama evinde sinema kurmayı düşünenler için ideal bir şey olur...
    ama ne yazıkkı 2020 de cıkacakmıs diyoırlar ama Türkiye de 2030 da anca olur bu teknoloji.
    cogu kişide hd televizyonlar var ama ülkemizde sürekli hd yayın yapan bir kanalımız yok maalesef......
    Ohoo naaptınız yahu. Minimum 10 yıl sonra çıkacak birşeyden bahsediliyor burada. Gerçi 7680x4320 pikselde hareketli çekim yapan bir cihazı ne zaman icat etmişler o da ayrı konu.

Aklıma geldi birden, yazıda 22.2 ses sisteminden bahsedilince. Yıllar önce bir firmanın 10.2 ses sistemi ürettiğinden ve dinleyicileri tamamen karanlık bir odaya sokup, bir binanın tamiratında çıkan sesleri dinlettiğinden bahsediliyordu. Dinleyiciler gerçekten binada bir inşaat yapıldığını sanmışlar diye yazıyordu. Eee ne oldu 10.2 sistemlere? Hikaye. Gerçek şu ki, 7.1 bile fazla geldi ev için.

Şimdi 7680x4320 piksel deyince çağrışım yaptı. Evde ancak 200 inç panelde anlaşılır bunun farkı herhalde. Tabi yerleştirecek bir duvar bulunabilirse.

• quote:

Orijinalden alıntı: civcivx

Ohoo naaptınız yahu. Minimum 10 yıl sonra çıkacak birşeyden bahsediliyor burada. Gerçi 7680x4320 pikselde hareketli çekim yapan bir cihazı ne zaman icat etmişler o da ayrı konu.

Aklıma geldi birden, yazıda 22.2 ses sisteminden bahsedilince. Yıllar önce bir firmanın 10.2 ses sistemi ürettiğinden ve dinleyicileri tamamen karanlık bir odaya sokup, bir binanın tamiratında çıkan sesleri dinlettiğinden bahsediliyordu. Dinleyiciler gerçekten binada bir inşaat yapıldığını sanmışlar diye yazıyordu. Eee ne oldu 10.2 sistemlere? Hikaye. Gerçek şu ki, 7.1 bile fazla geldi ev için.

Şimdi 7680x4320 piksel deyince çağrışım yaptı. Evde ancak 200 inç panelde anlaşılır bunun farkı herhalde. Tabi yerleştirecek bir duvar bulunabilirse.

Alıntıları Göster
    valla bence 10 sene felan sürmez, teknoloji çok hızlı ilerliyo artık, eskisi gibi değil. Çıksın çıksında lcdler ucuzlasın bizde alalım dimi ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: stinger

valla bence 10 sene felan sürmez, teknoloji çok hızlı ilerliyo artık, eskisi gibi değil. Çıksın çıksında lcdler ucuzlasın bizde alalım dimi ama.

Alıntıları Göster
    Adamlar soyguncu arkadaşlar daha ellerinde gün yüzü görmemiş ne projeler vardır 30 sene sonra çıkacak sistemler bile şu an ellerindedir tabi bunları birkereden piyasaya sürmek işlerine gelmez yavaş yavaş çıkarıyorlar ki cebimizi boşaltsınlar
  • Ev kullanıcısı için gereksiz bir teknoloji.
    --1080p nin bile farkına ve tadına varmak için en az 106-127cm ekran gerekiyor.
    4320p için 400 cm ekran mı olacak?
    --Bunun fiatı birkaç sene sonra bile 10.000 dolar olur mu bilinmez.
    --400cm ekran olsa bile en az 1000Watt güç tüketecek. (106cm ler 400 Watt)
    --Bu formatı destekleyecek yayın bize gelecek mi?Büyük olaslıkla hayır.
    --UHDV medyalar blue-ray değil ultraviole laser bile olsa bir film tek diske depolanamayacak.
    --UHDV medyaları satın almaya kalksak en az 50-70 dolar,çalıcıları en az 1000 Dolar olacak.
    --Bugünkü teknolojiyle 1 film için 1 harddisk gerekecek.

Bence en iyisi 720p nin yaygınlaşması için dua edelim,bu medyaları veya yayınları o güne kadar yaygınlaşacak 106-127cm ekranlarımızda izleyelim,başka hayallere kapılmayalım.

Haber için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet500

Ev kullanıcısı için gereksiz bir teknoloji.
    --1080p nin bile farkına ve tadına varmak için en az 106-127cm ekran gerekiyor.
    4320p için 400 cm ekran mı olacak?
    --Bunun fiatı birkaç sene sonra bile 10.000 dolar olur mu bilinmez.
    --400cm ekran olsa bile en az 1000Watt güç tüketecek. (106cm ler 400 Watt)
    --Bu formatı destekleyecek yayın bize gelecek mi?Büyük olaslıkla hayır.
    --UHDV medyalar blue-ray değil ultraviole laser bile olsa bir film tek diske depolanamayacak.
    --UHDV medyaları satın almaya kalksak en az 50-70 dolar,çalıcıları en az 1000 Dolar olacak.
    --Bugünkü teknolojiyle 1 film için 1 harddisk gerekecek.

Bence en iyisi 720p nin yaygınlaşması için dua edelim,bu medyaları veya yayınları o güne kadar yaygınlaşacak 106-127cm ekranlarımızda izleyelim,başka hayallere kapılmayalım.

Haber için teşekkürler.
    bence beklemekte fayda var:)

• quote:

Orijinalden alıntı: Uygarman

bence beklemekte fayda var:)

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, ULTRA HD TV mi Lazer mi? Acil yardım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vural_kral -- 11 Aralık 2007; 8:25:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Alıntıları Göster
    Bekleyeceklere, CRT'leriyle mutlu saatler diliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: civcivx

Bekleyeceklere, CRT'leriyle mutlu saatler diliyorum

Alıntıları Göster
    Görünüşe göre Ultra HD'ye daha zaman var. Ben şu anda en çok lazer tv'yi merak ediyorum.
    Burda bir önizlemesi var. Görmek isteyenlere...

http://www.youtube.com/watch?v=DS6wsJRGqnQ

• quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: vural_kral

Ultra HD TV fiyatları düştü teknosada tv yaynları cok iyi... Ama film izlicem diosan lazer al derim..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.