Şimdi Ara

Pastahane unlu mamülcüyüm soruları alayım uzmanlığımız pasta

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
2
Favori
25.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yapay Zekanın Yanıtı

Pasta Unlu Mamüllerinde Kullanılan Alba Yağı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Alba yağı, pasta ve unlu mamullerde yaygın olarak kullanılan bir yağ çeşididir. Pastacı yağı olarak da bilinir. Alba yağının kullanımıyla ilgili çeşitli endişeler vardır, ancak bu endişelerin bilimsel kanıtlarla desteklenip desteklenmediğini anlamak önemlidir.

Alba Yağı Nedir?

Alba yağı, çeşitli bitkisel yağların (genellikle palm ve kanola yağı) hidrojenasyonu ile elde edilen bir yağ türüdür. Hidrojenasyon işlemi, sıvı yağları daha katı hale getirerek raf ömürlerini ve dayanıklılıklarını artırır.

Alba Yağının Kullanım Alanları

Alba yağı, pasta ve unlu mamullerin yanı sıra çeşitli gıda ürünlerinde kullanılır. Yaygın kullanım alanları şunlardır:

• Kekler, kurabiyeler ve muffinler
    • Turtalar ve börekler
    • Pişirme spreyleri ve margarinler

Alba Yağının Sağlığa Etkileri

Alba yağının sağlığa etkileri konusunda tartışmalar vardır. Bazı kişiler, hidrojenasyon işlemi sonucu oluşan trans yağların kalp sağlığı için zararlı olduğunu iddia etmektedir. Ancak, modern alba yağlarının genellikle çok az trans yağ içerdiği gösterilmiştir.

Öte yandan, alba yağının doymuş yağ bakımından yüksek olması da bir endişe kaynağıdır. Doymuş yağların yüksek miktarda tüketilmesi, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların riskini artırabilir.

Alba Yağı Yorumları

Alba yağı hakkında yapılan yorumlar genellikle karışıktır. Bazı kişiler, alba yağının pasta ve unlu mamullere lezzet kattığını ve onları daha dayanıklı hale getirdiğini düşünmektedir. Diğerleri ise, alba yağının sağlığa zararlı olduğu ve alternatif yağların tercih edilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Alba Yağının Zararları

Alba yağı, özellikle yüksek miktarlarda tüketildiğinde bazı sağlık riskleri taşıyabilir. Bu riskler şunları içerir:

• Kalp hastalığı riskinin artması
    • Kolesterol seviyelerinin yükselmesi
    • İnflamasyonun artması

Bu riskler, özellikle alba yağının trans yağ içermesi veya yüksek miktarlarda doymuş yağ içermesi durumunda daha belirgindir.

Sonuç

Alba yağı, pasta ve unlu mamullerde yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Sağlığa etkileriyle ilgili bazı endişeler olsa da, modern alba yağlarının genellikle çok az trans yağ içerdiği ve orta düzeyde tüketildiğinde büyük sağlık riskleri oluşturmadığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, yüksek miktarlarda alba yağı tüketiminden kaçınmak ve daha sağlıklı yağ alternatiflerini tercih etmek faydalı olabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  •  Pastahane unlu mamülcüyüm soruları alayım  uzmanlığımız pasta

bunu yapabilirmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir.ksk

Pastahane unlu mamülcüyüm soruları alayım  uzmanlığımız pasta

bunu yapabilirmisin
    Bu pasta 3 gün süre ile yapılı minimum 60 kişilik yapılır fiyatı 60 kişilik için 500 liradır
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerlon08

Buyrun Forumdaşlar

Ya o açmalari nasil o kadar yumuşak ve lezzetli yapiyorsunuz?
    Ve o poğaçalar, nasil oluyor da annelerin yaptiklarindan farkli ve cok güzel oluyor?
  • quote:

Bu pasta 3 gün süre ile yapılı minimum 60 kişilik yapılır fiyatı 60 kişilik için 500 liradır

Alıntıları Göster
    gerçeğinimi inşa ediyon kardeş 3 gün
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir.ksk

Alıntıları Göster
    kardeş hakkaten o poğacalar olsun, un kurabiyeleri olsun nası okadar lezzetli olabiliyor, bizimkiler evde hiç güzel yapamıyor, siz tabi basıyosunuz yağı demi, anlat bakim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 'L'Arc~en~Ciel

quote:

Buyrun Forumdaşlar

Ya o açmalari nasil o kadar yumuşak ve lezzetli yapiyorsunuz?
    Ve o poğaçalar, nasil oluyor da annelerin yaptiklarindan farkli ve cok güzel oluyor?

Kardeşim açmaya gelicek olursak ortasına yağ sürülerek yere vurulur 30 cm çapa falan ulaşır tel tel olur katlanır pişirilir
    Poğaçanın güzelliğine gelirsek annenin yaptığı poğaçalar genelde sert olur bununda en büyük nedeni yağdır yağ poğaçayı lezzetlendirir birde şöyle bilinen yanlışlık vardır açma poğaçadan fazla yağlıdır hayır değildir açma daha az yağlıdır işin sırrı sonuç olarak yağdır lakin poğaça ve açma yemeyin en az 7 aydır ağzıma sürmüyorum

Piyasanın en iyi yağı :Alba dır

• quote:

Orijinalden alıntı: FreeRun

kardeş hakkaten o poğacalar olsun, un kurabiyeleri olsun nası okadar lezzetli olabiliyor, bizimkiler evde hiç güzel yapamıyor, siz tabi basıyosunuz yağı demi, anlat bakim?

poğaçayı açıkladım lakin un kurabiyesi ustanın maharetini gösterir tabi ev tipi malzemeyle profesyonel malzeme bir değildir
  • quote:

quote:

poğaçayı açıkladım lakin un kurabiyesi ustanın maharetini gösterir tabi ev tipi malzemeyle profesyonel malzeme bir değildir

Alıntıları Göster
    evde nasıl kendimiz güzel başta yaparız ? Bi tarif versene yarın yapayım evde.

• TR'de Fransız croossantlar, pain au chocolatlar, yumyumlar neden yaygın değil? Halbuki Arap ülkeleri dahil bunları dunyanın her yerinde birçok fırın/pastanede bulabilirsin...

Alayına pogaca, simit mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: car_26

pasta şeker hamurundan hamurun açılıp kuruması birde üzerindeki süslerin yapımı yine şeker hamurundandır zaten pastanın maliyetini arttıran ve zorlaştıran bunlardır
  • quote:

quote:

kardeşim özellikle siz pizzada yapıyosunuzdur, şimdi sen ban onun tarifini bi açıkla, hamurunu özellikle nası yapmalıyız pizza hamurunu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edmonton

TR'de Fransız croossantlar, pain au chocolatlar, yumyumlar neden yaygın değil? Halbuki Arap ülkeleri dahil bunları dunyanın her yerinde birçok fırın/pastanede bulabilirsin...

Hitap kitlesi önemli kardeşim ben 10 kişilik pastayı ataşehirde 45 liraya satıyorum sayı vermek gerekirse günde 25 taneye kadar çıkıyorum ki kaliteyle ad yaptık ama bir cadde üzerime çık adam 25 liraya 10 kişilik satamıyor ama sabah 200 tane poğaça satıyor sen sabah akbille işe giden adama yumyum satamazsın :)
  • quote:

quote:

quote:

kardeşim özellikle siz pizzada yapıyosunuzdur, şimdi sen ban onun tarifini bi açıkla, hamurunu özellikle nası yapmalıyız pizza hamurunu?

Tatlı hamur olucak illaki pastahane pidesi yemişsindir ramazanda o hamur pizza hamurudur

• quote:

quote:

TR'de Fransız croossantlar, pain au chocolatlar, yumyumlar neden yaygın değil? Halbuki Arap ülkeleri dahil bunları dunyanın her yerinde birçok fırın/pastanede bulabilirsin...

Hitap kitlesi önemli kardeşim ben 10 kişilik pastayı ataşehirde 45 liraya satıyorum sayı vermek gerekirse günde 25 taneye kadar çıkıyorum ki kaliteyle ad yaptık ama bir cadde üzerime çık adam 25 liraya 10 kişilik satamıyor ama sabah 200 tane poğaça satıyor sen sabah akbille işe giden adama yumyum satamazsın :)

Onlarcasi var. Hepsi ayrı bir tat. Bunlar da olsa fena olmaz. Seçenek yok ki arz talep olsun. 2 tane ürün; simit ya da pogaca...

Evet. Pogaca-simit devam (!) (=

Yurtdışında pircok pastane hayvansal katki maddeleri, baslica domuz yağı ve jelatin kullanıyor, nerdeyse hepsi diyebilirim. Bunlar neden kullanılıyor?

Peki TR'de katkı madde olarak hangi alternatifler kullanılıyor?

• quote:

quote:

quote:

Onlarcasi var. Hepsi ayrı bir tat. Bunlar da olsa fena olmaz. Seçenek yok ki arz talep olsun. 2 tane ürün; simit ya da pogaca...

Yurtdışında pircok pastane hayvansal katki maddeleri, baslica domuz yağı ve jelatin kullanıyor, nerdeyse hepsi diyebilirim. Bunlar neden kullanılıyor?

Bu konuda Türkiye bir numara hala geleneksellikler var katkı maddeleri yok belki fabrika üretim yapan yerler bizde 0 hiç yok maddelerin kullanım nedenleri ucuz ve dayanıklı oluşu ve tabiki kullanım yelpazesinin genişliği aynı zamanda yurtdışında makina üretimi var gerçekten vasatlıklar. bizde usta 3 saatte 50 kilo poğaça yapıyorr un süt tuz yağ -kaşar , peynir patates vb- ama fuarda gördüğüm kadarıyla sadece un atılıyor makina üretiminde artık içini allah bilir pastacılık fuarına gitmeniz tavsiye olunur

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bu konuda Türkiye bir numara hala geleneksellikler var katkı maddeleri yok belki fabrika üretim yapan yerler bizde 0 hiç yok maddelerin kullanım nedenleri ucuz ve dayanıklı oluşu ve tabiki kullanım yelpazesinin genişliği aynı zamanda yurtdışında makina üretimi var gerçekten vasatlıklar. bizde usta 3 saatte 50 kilo poğaça yapıyorr un süt tuz yağ -kaşar , peynir patates vb- ama fuarda gördüğüm kadarıyla sadece un atılıyor makina üretiminde artık içini allah bilir pastacılık fuarına gitmeniz tavsiye olunur

Alıntıları Göster
    bi tarif versene kardeşim !!1

• quote:

Orijinalden alıntı: Powerless

bi tarif versene kardeşim !!1

Kardeşim biskin yağ bulabilicek misin bulamıcaksan hiç bişey yazmayayım uğraştırma beni kalıp yağ ile yapılanın tarifini bilmiyorum çünkü
  • quote:

Buyrun Forumdaşlar

ataşehirde neresi
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaltGuitar

quote:

Buyrun Forumdaşlar

ataşehirde neresi

Ataşehirin girişi henkel ve kar plaza altı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.