Şimdi Ara

Solar Kablo Kesit Hesabı ve Panel Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Çatıya 190 Watt'lık 9/10 amperlik (paralel bağlantı ile 2si toplamda 18/20A oluyor) 2 panelim var. 20 metrelik mesafede 4 mm kesit alanlı kablo yeterli gelir mi yoksa 6mm'ye mi geçmeliyim? Arada 100 - 150 TL oynuyor, parası önemli değil ama kabloyu geçireceğim kanal biraz dar. Ne kadar küçük kesit olursa o kadar kolay geçirebilirim diye düşünüyorum.

İkinci sorum da bu 190 Watt'lık paralel bağlı iki panelimin dışında evde bir de boş boş oturan 260 Watt (8/9 A) lık bir panel daha var. İnternetten araştırdığımda verimsiz olur diye yazılmış ama ben iki 190 Watt'lık panelin yanında 50 Watt'lık bir panel takmıyorum, tam tersi daha büyük bir panel takıyorum. Benim anladığım büyük panel tam kapasite çalışmaz ama 9+9+8 = 26A * 20V = 520 Watt'lık bir sistem oluştururum diye düşünüyorum. Bu 2*190 = 380 Watt'lık sistemden bir tık daha iyi olacak diye hesaplıyorum. Hesabım doğru mu ne dersiniz?

Uzmanlığına çok da emin olmadığım bir kişi 20 V'lik panellerin yanında 30 V'lik panelin paralel bağlanması problem yaratır, paneli yakabilirsiniz, 30 V'den 20 V'ye düşürmek için panel çok zorlanır..vs yorumlar yaptı ve aklımı karıştırdı? Bu konuda ne dersiniz haklılık payı var mı?

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Selimsé -- 6 Ağustos 2021; 16:37:40 >

• çatıya kanal yerleştirmek, neme ve yağmura karşı korumaz. dış ortamda antigron kablo kullanılmalıdır. 6 mm'lik antigron kablo senin işini görür.

20v ve 30v'luk paneller, paralel bağlanmaz. gerilim farkı paneller arasında, sirkilasyon akımına yol açar ki arkadaşını söylediği, yakma işinin suçlusudur. ya kabloları ayrı ayrı çekip, dc-dc dönüştürücülerle ortak bir gerilimde birleşitreceksin, yada ikisini ayrı yüklere dağıtacaksın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.