Şimdi Ara

sorularım var yardım edermisiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1-) Aşağıdaki şekilde görülen kenetleyici devresinin girişine frekansı 1 KHz, tepeden tepeye genliği 20 V olan bir sinüs sinyali uygulanmıştır. Devrede kullanılan diyotun ideal ve devrenin zaman sabiti RC’nin giriş sinyali periyodundan çok çok büyük olduğu bilindiğine göre, çıkış voltajının dalga şeklini çizerek gerekli voltaj değerlerini şekil üzerinde işaretleyiniz
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-) Aşağıdaki DC giriş voltajı Vİ= 9 V olan zener diyotlu regülatör devresinde, VZ= 6,2 V, PZ(max) = 500 mW değerlerine sahip bir zener diyot kullanılacaktır. Yükün değerinin değiştiği bilinmektedir ve bu değişimin sonucunda zener diyot üzerinde en fazla 500 mW güç harcanması istenmektedir. Bu şartları sağlayabilmek için gerekli olan seri RS direncinin değerini hesaplayınız.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    3-) İlke olarak herhangi bir Doğru Akım Motorunun (Şönt, seri vb bağlantı türü sizin tercihiniz) yolverme anında neden büyük akım çektiğini izah ediniz (seçeceğiniz bir eşdeğer devre, devre denklemi, şekil vb ile izahatli açıklarsanız sevinirim)

4-) Şönt bağlı doğru akım motorunun yolverme akımını sınırlamak için kullanılabilecek yolverme yöntemleri nelerdir? (Şekiller ile desteklenirse bu soru içinde sevinirim.

5-) Gücü 30 kW (kilowatt) olan bir elektrik motoru yarıçapı 0,5 m. olan bir dişliye 10 Nm. lik bir döndürme momenti uygulamaktadır. Bu durumda dişlinin çizgisel hızı kaç m/s. olur?

6-) Tüm sürtünme kayıpları ihmal edilirse 1000 litre suyu 12 m. yüksekliğindeki bir binanın çatısındaki depoya 1 dakikada çıkarabilecek motor gücü en az kaç kW olmalıdır? ( 1lt su = 1 kg ve g = 10 m/s2 alınız. )

7-) Reynolds sayısı nedir niçin kullanılır?Akışkanlar için Bernoulli denklemi neyi ifade eder?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcpctoptan -- 27 Nisan 2006; 1:26:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: pcpctoptan

1-) Aşağıdaki şekilde görülen kenetleyici devresinin girişine frekansı 1 KHz, tepeden tepeye genliği 20 V olan bir sinüs sinyali uygulanmıştır. Devrede kullanılan diyotun ideal ve devrenin zaman sabiti RC’nin giriş sinyali periyodundan çok çok büyük olduğu bilindiğine göre, çıkış voltajının dalga şeklini çizerek gerekli voltaj değerlerini şekil üzerinde işaretleyiniz

2-) Aşağıdaki DC giriş voltajı Vİ= 9 V olan zener diyotlu regülatör devresinde, VZ= 6,2 V, PZ(max) = 500 mW değerlerine sahip bir zener diyot kullanılacaktır. Yükün değerinin değiştiği bilinmektedir ve bu değişimin sonucunda zener diyot üzerinde en fazla 500 mW güç harcanması istenmektedir. Bu şartları sağlayabilmek için gerekli olan seri RS direncinin değerini hesaplayınız.

3-) İlke olarak herhangi bir Doğru Akım Motorunun (Şönt, seri vb bağlantı türü sizin tercihiniz) yolverme anında neden büyük akım çektiğini izah ediniz (seçeceğiniz bir eşdeğer devre, devre denklemi, şekil vb ile izahatli açıklarsanız sevinirim)

4-) Şönt bağlı doğru akım motorunun yolverme akımını sınırlamak için kullanılabilecek yolverme yöntemleri nelerdir? (Şekiller ile desteklenirse bu soru içinde sevinirim.

5-) Gücü 30 kW (kilowatt) olan bir elektrik motoru yarıçapı 0,5 m. olan bir dişliye 10 Nm. lik bir döndürme momenti uygulamaktadır. Bu durumda dişlinin çizgisel hızı kaç m/s. olur?

6-) Tüm sürtünme kayıpları ihmal edilirse 1000 litre suyu 12 m. yüksekliğindeki bir binanın çatısındaki depoya 1 dakikada çıkarabilecek motor gücü en az kaç kW olmalıdır? ( 1lt su = 1 kg ve g = 10 m/s2 alınız. )

7-) Reynolds sayısı nedir niçin kullanılır?Akışkanlar için Bernoulli denklemi neyi ifade eder?

ben bilmiyorum... sen biliyorsun sanki :) ya da sana sorulmuş sorular ve sen de bilmiyorsun... bu arada bu kadar kazık soruları nerden buldun? yardım etmek te isterdim... ama inan bunlar bana yabancı yani Newton'u çevirecez. R=v/i filan yada sönt bağlantısı bilmiyom, motor ilk çalıştığında kalkış sırasında eğer 2 kw filan ise kalkış için yardımcı bobinleri varsa ya da güçlü bir motorda yardımcı bobin ve merkezcil kuvvet sağlanana dek devrede olacak bobinleri yoksa gibi soruarı inan çözemem :)... bir de motor RST (AC380) ile çalışıyorsa ne yapacaz yıldız mı bağlantılı acaba diye düşünen de olabilir... iyi günler. ( bu soruların cevaplarını merak ediyorum) buraya yazan olursa okurum. dörtgözle bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbscyclone -- 29 Nisan 2006; 0:09:39 >

• 8) şönt seri kompunt bağlantılı DC motorları açıklayınız!!! ( şekille )

bu arada ödev kokusu alıyorum...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.