Şimdi Ara

sürekli olumsuz şeyler düşünüyorum!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
20.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu bir rahatsızlık bunu biliyorum ama tam olarak ne oldugunu bilmiyorum
    tracfind ın verdiği linklerden okudugum kadarı ile obsesif bi insanım
    peki sürekli olumsuz şeyler düşünmekte obsesiflik midir?
    yardımcı olun
    ayrıca kişisel olarak uygulayabileceğim tedavi yöntemleri de varsa yazarsanız sevinirim

• Obsessif düşünce bozukluğu deniliyor buna...Psikiyatrların antidepresan vermek haricinde yapabilecekleri pek bir şey yok.Herşey senin elinde.Aşağıda yazarı nı verdiğim BÜYÜK DÜŞÜNMENİN BÜYÜSÜ adlı kitabı okumanı tavsiye ederim.Faydasını göreceğini tahmin ediyorum.

Yayınevi : Sistem Yayıncılık
    Dizisi : Geliştirilen Kitaplar Dizisi
    Yazarı : David J. SCHWARTZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeki67

Obsessif düşünce bozukluğu deniliyor buna...Psikiyatrların antidepresan vermek haricinde yapabilecekleri pek bir şey yok.Herşey senin elinde.Aşağıda yazarı nı verdiğim BÜYÜK DÜŞÜNMENİN BÜYÜSÜ adlı kitabı okumanı tavsiye ederim.Faydasını göreceğini tahmin ediyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: zeki67

Obsessif düşünce bozukluğu deniliyor buna...Psikiyatrların antidepresan vermek haricinde yapabilecekleri pek bir şey yok.Herşey senin elinde.Aşağıda yazarı nı verdiğim BÜYÜK DÜŞÜNMENİN BÜYÜSÜ adlı kitabı okumanı tavsiye ederim.Faydasını göreceğini tahmin ediyorum.

teşekkür ederim
    kitabı bulursam okuyacagım

• quote:

Orijinalden alıntı: northstorm

quote:

Orjinalden alıntı: zeki67

teşekkür ederim
    kitabı bulursam okuyacagım

Alıntıları Göster
    North aslına bakılırsa öğüt veren çok olur şu dünyada.Mühim olan senin kendi iç dinamiğindir.Hayata karşı gerçekçi olmakla başla.Bazı şeyleri kendine kabullendir.Hayat mükemmel değil.İnsanlar da mükemmel değil.Herkes anlamını bilsin veya bilmesin, üzerinde düşünsün ya da düşünmesin bir hayatın peşinde, bir geçimin derdinde.Bazı şeyler zor.Sen hayatı bileceksin.Tanıyacaksın onu.Adaleti var mıdır yok mudur bunlara kafayı takma.Güçlü ol.Güçlü olamıyorsan da onu taklit et.Güçlü taklidi yap.Neşeli taklidi yap.Bir gün bakmışşsın inandırmışsın kendini bu oyuna ve bu sahneye.Hayat senin iç dinamiğinle ayakta kalır.Kafanı her şeye, herkese takarak bir yaşam olamayacağını bilmen gerekir.Dünyayı kurtarmaya çalışmak bir ütopya denizinde yüzmeye benzer.Yapman gereken şey kendine bir hedef belirlemek.Ne olursa olsun.Hedef belirle kendine ve onun için çalış.Hayatına anlam veren bir şeyler olsun.Belki sana her şey anlamsız gelebilir ama sen yine de inatla hayatın belli anlarına anlamlar yükle.Hedefsiz, plansız ve programsız bir hayat çekilmez olur ona göre.

Şimdi North nerede buluşuyoruz?Sen bir yer belirle ben oraya geleyim.Paramı peşin isterim ona göre.Bak bunca çene yaptım değsin buna da.

Şaka bir yana şunu da ifade edeyim.Tıptan kaçma.Gerekirse ilaç kullan.Boş öğütler senin iç dünyanı değiştirmeyebilir.Mühim olan senin sinir sistemin ise devreye doktorların girmesi kaçınılmaz olabilir.Gerçekçi olmak derken doktorlara ve tıbba da güven duymak bunun içerisine dahil.

• quote:

Orijinalden alıntı: iZCi_500

North aslına bakılırsa öğüt veren çok olur şu dünyada.Mühim olan senin kendi iç dinamiğindir.Hayata karşı gerçekçi olmakla başla.Bazı şeyleri kendine kabullendir.Hayat mükemmel değil.İnsanlar da mükemmel değil.Herkes anlamını bilsin veya bilmesin, üzerinde düşünsün ya da düşünmesin bir hayatın peşinde, bir geçimin derdinde.Bazı şeyler zor.Sen hayatı bileceksin.Tanıyacaksın onu.Adaleti var mıdır yok mudur bunlara kafayı takma.Güçlü ol.Güçlü olamıyorsan da onu taklit et.Güçlü taklidi yap.Neşeli taklidi yap.Bir gün bakmışşsın inandırmışsın kendini bu oyuna ve bu sahneye.Hayat senin iç dinamiğinle ayakta kalır.Kafanı her şeye, herkese takarak bir yaşam olamayacağını bilmen gerekir.Dünyayı kurtarmaya çalışmak bir ütopya denizinde yüzmeye benzer.Yapman gereken şey kendine bir hedef belirlemek.Ne olursa olsun.Hedef belirle kendine ve onun için çalış.Hayatına anlam veren bir şeyler olsun.Belki sana her şey anlamsız gelebilir ama sen yine de inatla hayatın belli anlarına anlamlar yükle.Hedefsiz, plansız ve programsız bir hayat çekilmez olur ona göre.

Şimdi North nerede buluşuyoruz?Sen bir yer belirle ben oraya geleyim.Paramı peşin isterim ona göre.Bak bunca çene yaptım değsin buna da.

Şaka bir yana şunu da ifade edeyim.Tıptan kaçma.Gerekirse ilaç kullan.Boş öğütler senin iç dünyanı değiştirmeyebilir.Mühim olan senin sinir sistemin ise devreye doktorların girmesi kaçınılmaz olabilir.Gerçekçi olmak derken doktorlara ve tıbba da güven duymak bunun içerisine dahil.

Alıntıları Göster
    @trackfind500

Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık...

• quote:

Orijinalden alıntı: saluki

@trackfind500

Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık...

Alıntıları Göster
    arkadaşım sorunun piskolejik de
    olabilir. okuyormusun ne iş yaptıgını ve vaktini nasıl gecirdiğini yaşını yazmamıssınm
    umarım bu rahatsızlığına şifa bulursun.
  • Bence hayatında değişiklik yap ,mesela kedi ,köpek vs ilgilini verebileceğin bir hayvan al, kendine yoğunlaşmanı önler diye düşünüyorum.Anti-Depresanların o kadar etkili olduğunu söyleyenemez ,bu çevremden edindiğim genel kanım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steinberger

Bence hayatında değişiklik yap ,mesela kedi ,köpek vs ilgilini verebileceğin bir hayvan al, kendine yoğunlaşmanı önler diye düşünüyorum.Anti-Depresanların o kadar etkili olduğunu söyleyenemez ,bu çevremden edindiğim genel kanım.
    quote:

Orjinalden alıntı: Steinberger

Bence hayatında değişiklik yap ,mesela kedi ,köpek vs ilgilini verebileceğin bir hayvan al, kendine yoğunlaşmanı önler diye düşünüyorum.Anti-Depresanların o kadar etkili olduğunu söyleyenemez ,bu çevremden edindiğim genel kanım.

Hastalık var, hastalık var; teşhis var teşhis var; anti-depresan var, anti-depresan var. Denemek de yarar görüyorum. Placebo etkisinin bile yarar sağlaması büyük ihtimal...

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Steinberger

Hastalık var, hastalık var; teşhis var teşhis var; anti-depresan var, anti-depresan var. Denemek de yarar görüyorum. Placebo etkisinin bile yarar sağlaması büyük ihtimal...

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

Haklısınız.Anti-Depresanların etkisi klinik deneylerle kanıtlanmış,tespitimde hata olabilir.Ancak ben yine de hap bağımlılığının yanlış olduğu düşüncesindeyim.Hap kullanımını; denenecek en son yol olmalıdır diye düşünüyorum.Ağır vakalarda anti-depresan kullanımı en iyi yol gibi gözüküyor.Bence işinin ehli kişilerden psikolojik yardım almak daha öncelikli olmalıdır.

Saygılarımla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Steinberger -- 18 Aralık 2005, 7:47:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Steinberger

quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

Haklısınız.Anti-Depresanların etkisi klinik deneylerle kanıtlanmış,tespitimde hata olabilir.Ancak ben yine de hap bağımlılığının yanlış olduğu düşüncesindeyim.Hap kullanımını; denenecek en son yol olmalıdır diye düşünüyorum.Ağır vakalarda anti-depresan kullanımı en iyi yol gibi gözüküyor.Bence işinin ehli kişilerden psikolojik yardım almak daha öncelikli olmalıdır.

Saygılarımla,

Alıntıları Göster
    aynı dert bende de vardı bir zamanlar.ben anti depresan falan bilmezdim yeni rakı kullanıyordum.tabi işe yaramıyordu.o kadar daraldığım anlar olduki farkında olmadan kendimi bi yerlerden atma durumuna gelmiştim(Allahtan birileri yetişti)
    Sonra birden düzeldim geçen yaz köye gitmiştim düzeliverdim işte havasından suyundan mı kaynaklanıyo benden mi bilmem.şimdi eskisi gibi çook gamsızım dünya yıkılsa umrumda değil.beni ırgalamaz felsefesiyle hareket ediyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: northstorm

arkadaşlar bu bir rahatsızlık bunu biliyorum ama tam olarak ne oldugunu bilmiyorum
    yardımcı olun
    ayrıca kişisel olarak uygulayabileceğim tedavi yöntemleri de varsa yazarsanız sevinirim

once kendını tanımaya calıs dıyorum ben sana.
    duygularını tanı ve onları yonlendırmeye calıs.
    bıseyı yapmadan once sakınce dusun.
    ılk dusunecegın sey sonuc olsun. acaba ben bu eylemde bulunursam en son ne olur.
    sonra bunu yapmadan once ılk yapacagın sey aklına gelsın, eger bunu yapsaydım bu olurdu dıyeceksın.
    sonra ya yanlıs anladıysam dıye dusun karsılastırmalar yap.
    ya haksızsam de kendıne.
    kendını karsındakı ınsanın yerıne koy.
    sonra o ınsanla karsılıklı ve sakın konus sınırlenmemeye calıs sen sakın olursan karsındakı de sakın olur ve korkmadan sana gerceklerı soyler. eger karsındakı ınsan korkmuyorsa daha rahat konusur ve sen onun yalanını ya da durust oldugunu daha kolay anlarsın.
    sonuc da anlasamıyorsan kısa yoldan gule gule dersın hala onunla anlasabıldıgını dusunuyorsan sorun kalmamısdır.

zannedıyorum kı bu olumsuz ofsesif kişiliginin olması yasından da kaynaklanıyor olabılır.
    zamanla gececektır uzulme ama kendıne yardımcı ol ve acı cekme.

zıhnını saglıklı tutmaya calıs sadece dıkkatlı ol.
    dıkkatın sana dogruyu gosterecektır ama sen dogruyu gormeye calıs.
    dogruyu alıp da bı kenara ıtme dogruyu bulmaya calıs.

bak sana bır kac kıtap onerısınde bulunayım.
    buda nın ogretısı - thich nhat hanh
    mutluluk sanatı- dalai lama
    ınsanı anlamak - özcan koknel

guzel kıtaplar bunlar oku derım.

• quote:

Orijinalden alıntı: felsefika

quote:

Orjinalden alıntı: northstorm

arkadaşlar bu bir rahatsızlık bunu biliyorum ama tam olarak ne oldugunu bilmiyorum
    yardımcı olun

once kendını tanımaya calıs dıyorum ben sana.
    duygularını tanı ve onları yonlendırmeye calıs.
    bıseyı yapmadan once sakınce dusun.
    ılk dusunecegın sey sonuc olsun. acaba ben bu eylemde bulunursam en son ne olur.
    sonra bunu yapmadan once ılk yapacagın sey aklına gelsın, eger bunu yapsaydım bu olurdu dıyeceksın.
    sonra ya yanlıs anladıysam dıye dusun karsılastırmalar yap.
    ya haksızsam de kendıne.
    kendını karsındakı ınsanın yerıne koy.
    sonra o ınsanla karsılıklı ve sakın konus sınırlenmemeye calıs sen sakın olursan karsındakı de sakın olur ve korkmadan sana gerceklerı soyler. eger karsındakı ınsan korkmuyorsa daha rahat konusur ve sen onun yalanını ya da durust oldugunu daha kolay anlarsın.
    sonuc da anlasamıyorsan kısa yoldan gule gule dersın hala onunla anlasabıldıgını dusunuyorsan sorun kalmamısdır.

zannedıyorum kı bu olumsuz ofsesif kişiliginin olması yasından da kaynaklanıyor olabılır.
    zamanla gececektır uzulme ama kendıne yardımcı ol ve acı cekme.

zıhnını saglıklı tutmaya calıs sadece dıkkatlı ol.
    dıkkatın sana dogruyu gosterecektır ama sen dogruyu gormeye calıs.
    dogruyu alıp da bı kenara ıtme dogruyu bulmaya calıs.

bak sana bır kac kıtap onerısınde bulunayım.
    buda nın ogretısı - thich nhat hanh
    mutluluk sanatı- dalai lama
    ınsanı anlamak - özcan koknel

guzel kıtaplar bunlar oku derım.
    Anti depresanlar tedavi mi ediyor, yoksa rahatsızlığı üzerinizden atana kadar kendinizi iyi hissetmeniz için uyuşturuyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: hayattakiler

Anti depresanlar tedavi mi ediyor, yoksa rahatsızlığı üzerinizden atana kadar kendinizi iyi hissetmeniz için uyuşturuyor mu?

Alıntıları Göster
    Önce psikolojik destek almak gerek, haftada düzenli en az bir seans.
    Sevilmeli ve birşeyleri, birilerini sevmeye başlamalısınız.
    Ertesinde moral düzeyinizi yükselten işler :
    Evde maket yapmaktan tutun da spor, gezi, avcılık gibi.
    Örneğin balık yakalamaya çalışmayı denediniz mi hiç saatlerce?
    İnsan beynini öyle bir boşaltıyor ki, bir kutu antidepresana bedel!

• quote:

Orijinalden alıntı: was

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: was

İnsan bunları yapabilecek imkana sahip olsaydı zaten depresyona girmezdi sanırım. Bence temel bir problemin var. Ancak biraz da abarttığını düşünmeden edemiyorum. Karamsarlık pek çok insan da vardır. fakat bu hayatını ne şekilde yönlendiriyor önemli olan bu.

Ölüm korkusu hissediyormusun?

telefon çaldığında ya da kapı sesinde kalbin yerinden çıkacak gibi oluyormu?

sokağa çıktığında her an bir araba çarpacak endişen var mı?

karamsarlığın boyutu önemli. iş sen de bitiyor. bu boyutta ise sorunun mutlaka doktora görün ama ben bu boyutta olduğunu sanmıyorum. kendini fazla saldığını düşünüyorum.

ayrıca şu kişisel gelişim kitapları da bir işe yaramıyor. insan kendini kandırıyor o kadar..

Sorunun ne boyutta onu anlamaya çalış.

• quote:

Orijinalden alıntı: hayattakiler

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: hayattakiler

duygularda uç noktalara gitmeyi önlüyor.

yani bilgisayarı ''güvenli mod''da çalıştırmak gibi birşey.

bazı hormonları düzenliyor.

biraz uyuşturuyor da denebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdemlix

quote:

duygularda uç noktalara gitmeyi önlüyor.

yani bilgisayarı ''güvenli mod''da çalıştırmak gibi birşey.

bazı hormonları düzenliyor.

biraz uyuşturuyor da denebilir.

Alıntıları Göster
    quote:

Anti depresanlar düşündüğümüz kadar basit ilaçlar değil. Binbir rahatsızlık için, binbir çeşidi var. Ben de kısa bir süre kullandım ve herkesin bahsettiği uyuşturulma moduna geçmedim. Çok faydasını gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. Keşke doktora daha erken gitseymişim de kendime o kadar işkence etmeseymişim.
    Yine ufak bir problemim olduğunda yapacağım ilk iş doktora gitmek olacak. Bilin ki bunları dünya üzerinde yaşayan ilk kişi siz değilsiniz.

Tabi önce psikoloğa sonra psikiatriste gitmek daha mantıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saluki -- 19 Aralık 2005, 13:31:03 >

• Kendi kendine zarar vermeni önlemek için bu ilaçlar kullanılabilir. Ancak düşündüğüm doğru mu diye sordum. Tedavi etmiyorlar sanırım.

Aşırı stres ve baskı bu gibi duygular neden olabiliyor bu rahatsızlığa.

Bana kalırsa çağın hastalığı depresyon. size mutluluk verecek hapları, biraz olsun hayata bağlayacak hapları nereye kadar kullanabilirsiniz ki?

ya kendinizi şartlandırıp doktora gidecek sizi seansa almasına izin vereceksiniz. ya da içinde bulunduğunuz stresli ortamdan uzaklara gideceksiniz, ya da kendi kendinizi tedavi yoluna gideceksiniz. bunlar benim kendi fikirlerim.

ancak şu da bir gerçek, bir depresifin, kendine gelebilmesinde çevresinde arkadaşlarının ve ailesinin rolu büyüktür. onlardan umarım bir destek bulabilirsin.

geçmiş olsun.

Böyle konuştuğuma bakma ben de depresyondan yeni çıktım. işe yarıyolar yani.

şaka bi yana depresyon geçiren insan hayatının bir başka döneminde bunu tekrar yaşıyor. maalesef...

• quote:

quote:

Anti depresanlar düşündüğümüz kadar basit ilaçlar değil. Binbir rahatsızlık için, binbir çeşidi var. Ben de kısa bir süre kullandım ve herkesin bahsettiği uyuşturulma moduna geçmedim. Çok faydasını gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. Keşke doktora daha erken gitseymişim de kendime o kadar işkence etmeseymişim.
    Yine ufak bir problemim olduğunda yapacağım ilk iş doktora gitmek olacak. Bilin ki bunları dünya üzerinde yaşayan ilk kişi siz değilsiniz.

Tabi önce psikoloğa sonra psikiatriste gitmek daha mantıklı.

Alıntıları Göster
    çok basit yaklaşıcam olaya
    senin bir erkek olduğunu var sayıyorum
    bir erkek bu şekilde konuşuyorsa ya kız arkadaşı yoktur yada parası yoktur.
    eğer sorun bunlardan birisi ise bunları edinmek için elinden geleni yap
    eğer bunlar senin sorunun değilse erkekler kümesinin %99 unun bulunduğu bölüme ait değilsin demektir
    bu durumda kendini içsel gelişime yönlendir.''önce kendini bil'' sözünü hayatında düstur kabul et. Bu yolla
    hayatının daha derinleşip anlam kazanadığını göreceksin.

• quote:

Orijinalden alıntı: krushmut

çok basit yaklaşıcam olaya
    senin bir erkek olduğunu var sayıyorum
    bir erkek bu şekilde konuşuyorsa ya kız arkadaşı yoktur yada parası yoktur.
    eğer sorun bunlardan birisi ise bunları edinmek için elinden geleni yap
    eğer bunlar senin sorunun değilse erkekler kümesinin %99 unun bulunduğu bölüme ait değilsin demektir
    bu durumda kendini içsel gelişime yönlendir.''önce kendini bil'' sözünü hayatında düstur kabul et. Bu yolla
    hayatının daha derinleşip anlam kazanadığını göreceksin.

Alıntıları Göster
    arkadaşların kalbini kırmak istemiyorum ama çoğu kişi yüzeysel şeyler yazmış. benim tavsiyelerim.

birincisi depresyon hastalarının yardım istemek için genelde yardıma ihtiyacı vardır. depresyonun doğası gereği hastalar genelde kendiliğinden yardım istemezler. hastalar sıklıkla enerji, ilgi ve istek azlığından yakınırlar. bu nedenle depresyonu olan hastaların aileleri, arkadaşları veya diğer hekimleri tarafından psikiyatriste yönlendirilmeleri gerekir.

ikincisi antidepresanlar yüzde yüz masum ve savunulacak ilaçlar değillerdir. bu maddeler direk beyin kimyanıza ve merkezi sinir sisteminize giren ilaçlardır. suyunu çıkarırsan cümle kuramaz, a noktasından b'ye gidemez hale gelirsin, haberin ola.

üçüncüsü eğer doktora gideceksen asla ve asla devlet hastanesine gitmemeni öneririm. ha yok gidersen de seni yarım algılarla dinleyen ve hiç konuşmadan reçete yazıp bir ay sonraya randevu veren uzmanlıktan uzak doktorların eline düşeceksin, bunu da bilesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaLpazan -- 4 Şubat 2007; 8:57:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AtillaHuN

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Kötü şeyler derken ne düşünüyorsun göreceli olarak yazmışın,kötülük çeşitli yerlerde farklılık göstermektedir...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.