Şimdi Ara

Svchost.exe

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar. Konuyu uzatmadan derdimi yazayım. Bilgisayarda svchost.exe dosyası var. Sistemden gizli çalışıyor. Ctrl+Alt+Del yapınca uygulamalarda çıkıyor ama Alt Tab yapınca gelmiyor. Avira ile de baktım Kaspersky ile de baktım ESET ile de baktım hiç biri virüs demedi bu dosyaya. Ve dosyayı kapattığımda pc gözle görülür derecede hızlanıyor. Resmini upload ettim resimden de bakabilişrsinz. Silemiyorumda ne yapabilirim yardımederseniz sevinirim.

Bu arada resmi düzgün koyamadım tinypicden upload ettim 2. çıkan linki aldım neden böyle oldu ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tommx -- 5 Temmuz 2011; 23:33:55 >

• 13 okunma 0 yorum. Bu yorumsuzluk format at kurtul anlamına mı geliyor. Yardım edin lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tommx

İyi forumlar. Konuyu uzatmadan derdimi yazayım. Bilgisayarda svchost.exe dosyası var. Sistemden gizli çalışıyor. Ctrl+Alt+Del yapınca uygulamalarda çıkıyor ama Alt Tab yapınca gelmiyor. Avira ile de baktım Kaspersky ile de baktım ESET ile de baktım hiç biri virüs demedi bu dosyaya. Ve dosyayı kapattığımda pc gözle görülür derecede hızlanıyor. Resmini upload ettim resimden de bakabilişrsinz. Silemiyorumda ne yapabilirim yardımederseniz sevinirim.

Bu arada resmi düzgün koyamadım tinypicden upload ettim 2. çıkan linki aldım neden böyle oldu ??

Pek çoğumuzun Task Manager'da (Görev Yönetisinde) 4'er 5'er tane gördüğü küçük program hakkında biraz bilgi verelim.

Pek çok Win uygulaması bilindiği üzere bir takım kütüphane dosyalarına ihtiyaç duyar. Ve biz de bu kütüphane dosyalarına .dll diyoruz. trkwks.dll, uxsms.dll, sysmain.dll gibi bu dosyalar kendilerinden çalıştırılamadığı için kendilerini çalıştıracak bir takım programlara ihtiyaç duyarlar. Biz de bu programlara svchost.exe diyoruz.

Windows çalışırken pek çok kaynağa ihtiyaç duyar. Ve bu kaynakların başarıyla kullanılabilmesi için pek çok svchost.exe aynı anda çalışabilir ki, zaten tek bir svchost.exe çalışsaydı sistemde büyük sıkıntılar ortaya çıkardı. Eğer hangi svchost.exe'nin neyi çalıştırdığınızı görmek isterseniz;

Komut İstemi'nde tasklist /svc komutuyla hizmet listesini görebilirsiniz.

Svchost.exe Virüsü

Bu virüsün PC' nize girip girmediğini anlamak gerçekten kolay.

bütün svchost.exe'ler syset ya da local network tarafından çalıştırılıyor. Eğer Task manager'da sizin kullanıcınız tarafından işletilen bir svchost.exe varsa o muhtemelen virüstür ve PC'nizde ve internette hız kaybına sebep olacaktır.

Bir diğer yolu da harcadığı byte miktarına bakmaktır. Eğer 100.000 KB'tan fazla hafıza harcıyorsa o da muhtemelen virüstür.

Bazı virüsler svchost.exe'yi taklit edebilir. Mesela svcchost.exe gibi...

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, svchost.exe bir virüs değildir. Genel olarak JeeFo virüsü'nün svchost.exe'yi etkilemesiyle svchost.exe virüs gibi görünüyor.
    Sonuç olarak task manager de birden fazla svchost.exe görünür.kullandığı byte miktarına bak,yanlışlıkla sistem dosyası silme.

Nasıl Temizlenir?

Avast! Antivirüs' ü öneririm. Avast! sanılanın aksine "dandik" bir virüs programı değildir, hatta MS/Dos üzerinden tarama yaptığı için pek çok antivirüs programından daha güvenilir bir virüs programıdır.

geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grlatash -- 6 Temmuz 2011; 2:14:41 >

• bu arada eklediğin resma göre uygulamalarda gördüğün svchost.exe ,görev çubuğu bildirim alanında görünen programlardan birinin çalışması içindir.yanı pc yi yavaşlatan o programlardan birisidir mutlaka.kapatınca belli olur zaten aşağıdaki simgelerden biri eksilir.virüs olan işlemlerde görünür,uygulamalarda değil.için rahat etsin istiyorsan bildirim alanında gördüğün çalışan programları teker teker kapatarak görev yöneticisinden kontrol edebilirsin.
    umarım yardımcı olmuşumdur...
  • kardeş svchost.exe diye virüs yok ama grlatash ın dediği gibi ismi buna benzer virüsler var örneğin scvhost.exe die bir virüs oldugunu duymuştum. Bunloar isim benzerliklerinden yararlanıyorlar.
  • Peki yardımlarınız için çok tşk . ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.