Şimdi Ara

Tavandan çıt çıt ses geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6
Cevap
0
Favori
8.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Evimizin tavanından küçük bir yerin çökmesi sonrası tavanımızı yaptırdık... 3 gün önce yaptırmıstık ... Dün akşam ve bugun sabahtan beri çıt çıt sesler geliyor... tavanımızı yapan adama sorduk ... Kireçler kurudugu için geliyor olabilir dedi
    Not : evimiz eski çok korkuyorum babası veya bir akrabası inşaatçı olan varsa sorun

• Yapay Zekanın Yanıtı

Tavandan Çıt Çıt Ses Gelmesi: Nedenleri ve Çözümleri

Evlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri, tavandan gelen çıt çıt sesleridir. Bu sesler, asma tavanlardan, kartonpiyerden veya alçıpandan gelebilir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Nedenleri

• Genleşme ve Büzülme: Sıcaklık ve nemdeki değişimler, tavan malzemelerinin genleşmesine veya büzülmesine neden olarak çıt çıt seslerine yol açabilir.
    • Yetersiz Destek: Asma tavanlar veya kartonpiyerler yeterince desteklenmezse, ağırlıklarının altında zamanla gevşeyebilir ve ses çıkarabilir.
    • Yapısal Hareketler: Binalar yaşlandıkça veya dış etkenlere maruz kaldıkça yapısal hareketler yaşayabilir. Bu hareketler, tavanın duvarlardan veya kirişlerden ayrılmasına neden olarak çıt çıt seslerine yol açabilir.
    • Isı Boruları ve Teller: Tavanda bulunan ısı boruları veya elektrik telleri, sıcaklık değişimleriyle genleşerek veya büzülerek çıt çıt sesleri çıkarabilir.

Çözümleri

Tavandan gelen çıt çıt seslerini çözmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

• Ses Kaynağını Belirleyin: Sesin tam olarak nereden geldiğini belirlemek için tavanı dikkatlice inceleyin.
    • Genleşme Derzlerini Kontrol Edin: Genleşme derzleri, tavan malzemelerinin genleşme ve büzülmelerini karşılamaya yardımcı olur. Derzlerin zarar görmüş veya tıkanmış olmadığını kontrol edin.
    • Tavanı Destekleyin: Asma tavanlar veya kartonpiyerler gevşemişse, ek destekler ekleyerek sıkılaştırabilirsiniz.
    • Yapısal Sorunları Giderin: Ciddi yapısal sorunlar çıt çıt seslerine neden oluyorsa, bir inşaat uzmanına danışmak gerekir.
    • Isı Borularını ve Telleri İnceleyin: Isı borularının ve elektrik tellerinin güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olun. Gevşek veya hasarlı borular veya teller çıt çıt seslerine neden olabilir.

Tavandan gelen çıt çıt sesleri rahatsız edici olabilir ancak genellikle kolayca çözülebilirler. Ses kaynağını bulmak ve uygun önlemleri almakla gürültüyü azaltabilir ve evinizde daha huzurlu bir ortam sağlayabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Ben inşaat Mühendisiyim ama babam inşaatçı olmadığı için yardım edemeyeceğim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kireçler kuruduğu için çıt çıt diye sesmi çıkar la akıl var mantık var kururken öyle ses çıkarıyorsa birbirinden ayrılıyordur.
  • hadi yardım edin acil çok korkuyorum
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    Siz sanırım buraya sadece sorularınızın cevaplanması için üye olmuşsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan_34

Siz sanırım buraya sadece sorularınızın cevaplanması için üye olmuşsunuz

Mesaj sayımdan bunu anlayabilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.