Şimdi Ara

Terim'in GALATASARAYIMIZA Zarar Verdiğini Düşünen Sadece Benmiyim (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
1
Favori
3.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: wardak

quote:

Orijinalden alıntı: reileao

benim anlatmak istediğimde biz takım olarak iyi değiliz lider olmamız yanıltmasın 17 maçta 33 puan lider olduğumuz için başarı gözükebilir ancak başka büyük liglerde bu puanlarla takımlar 3 veya 4 üncü anca olurlar ligimizdeki kalitenin düşük olmasıyla ilgili lider olmamız.

oynamadığı takımlardan hayali aldığı 33 puana göre kıyaslayacaksan buyur,

la liga da 17 macta 33 puanla real madrid le 3. lüğü paylaşıyor.

premier lig de 19 maç oynandı ilk yarı. galatasaray 17 mac yapmış olsa 33 puanla 4. , 19 maçtaki potansiyel 39 puanla 2. sırada olur

seri a da 18 maç oynandı. potansiyel 18 maçta 36 puan düşünürsek yine 2. sırada

bundes liga da 17 maç oynandı. leverkusen ile 2. liği paylaşıyorduk

fransa ligue 1 de 19 maç oynandı ve potansiyel 39 puanla mevcut liderin 1 puan önünde lider konumdaydı.

bunların hiç ama hiç bir anlamı yok ve çok da saçma sapan bir karşılaştırma ama sen 3 den 4 den asagı rakam soylemediğin için yazdım.

eleştirilerinin bazı yerlerine bende katılıyorum özellikle kötü oyunla ilgili olan ama bunun sorumlusu olarak fatih terimi göstermen, takıma zarar verdiğini söylemeni anlamıyorum. takımına zarar veren teknik direktör örneği aykut kocaman dır, kötü sistemde direten, formda oyuncusunu küstüren t.d zarar verir takımına. evet fatih terimde bazı şeylere çözüm üretemiyor özellikle formsuzluklar (ki bence cogunda kabahati yok) ve bazı maclarda ki aşırı kötü oyuna. ama galatasaraya ne sahada ki oyun olarak ne de klüp yönetimi ve ekonomi olarak zarar veriyor demek gercekci bir eleştiri olamaz.

Örnek verdiğin 2.lik ve 3.lüklerde dikkatini çekmek istediğim konu liderle arasındaki farka baktığında anlıyacaksın ispanya diyorsun 16 puan fark dediğin gibi olsun ingiltereye bakalım ve son 2 maçıda galibeyet sayalım 19 maçta 39 puan liderle arada 7 puan fark sen bunlara saçma karşılaştırma diyorsan senin düşüncen hakeza almanya liderle fark 13 puan

'eleştirilerinin bazı yerlerine bende katılıyorum özellikle kötü oyunla ilgili olan ama bunun sorumlusu olarak fatih terimi göstermen' bu yazıyı yazıpta sorumlu olarak fatih terimi görüyorsun demek ne demektir anlatırmısın kim düzelticek kötü oyunu çok merak ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch

Eskiden ergenler gidip analarından babalarından olmadık şeyler isterler, olmadık şeyler yapıp ebeveynlerinin sinirlerini bozarlardı. Şimdi ise analar babalar rahat,ohhhh...

Girsin çocuk internette bilmem kime sallasın, beri ki gün Fatih Terim' e sallasın, sonra sırasıyla ne kadar beynin ergenken hükmettiği apıtık sapıtık varsa gelsin burada kussun. 30 lira bir internet... İnternet fiyatı artsın arkadaş!

Ah be benim güzel benim saf kardeşim,ne güzel ögretmişler sana bu gözü kapalı itaat et söylemini ama sorun sende değil bizim türkiyemizin eğitim anlayışında bak bu böyledir biz ne dersek odur bu adam ne yaparsa doğru yapar
  • Fatih Terim oynanan oyundan cok mu memnun zannediyorsunuz? Mac sonlari sicagi sicagina ligtv ye verdigi roportajlari izlemenizi tavsiye ederim. O kadar cok sey soylemek istiyor ki, futbolcularinin moralini bozup takima zarar vermemek adina susuyor. Kazandigimiz zaman bile ayni.

ilk yari ozellikle defans hatti berbat otesiydi. bir turlu istikrar saglayamadik. dany-cris, semih-cris, dany-semih. sol bek desen h.balta, riera degisip durdu. ama en son semih-dany ve riera ile devam etme karari aldi. tam toparlandik ilk yari bitti. bir kac saglam transfer yapabilirsek ve ilk yarida yedigimiz komik golleri bir daha yemezsek sezon sonu bu ipi rahat gogusleriz.
  • Hocamıza güvenim sonsuz. Önümüzdeki dönemde hoca çok iyi işler yapacak. Oluşturmak istediği oyun bu değil ama zamanla oluyor bu işler. Olacaktır, hocamız dünya çapında bir hoca ve her şeyden önemlisi Galatasaray'lı. Bir ruh ortaya koyuyor.

Sabırlı olun hocamıza,başkanımıza ve oyuncalara güvenin ,yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozziii1905

quote:

Orijinalden alıntı: RccP

quote:

Orijinalden alıntı: avianca

iyi gaz verir iyi motive eder ama iyi yonetemez taktik bilgisi sifir sadece iyi havaya sokar oyunculari. ama yinede seviyorum kendisini.

aynen bu adamın teknik taktik bilgisi yok denecek kadar az bence.futbolcular üstünde otoritesini kurar ve onları motive eder gazı verir öyle oynarlar.Şu maçı aldı çevirdi Terim diyebileceğim maç hatırlamıyorum ben.

hemen bir tane örnek vereyim sana. Geçen sene Samsunspor-Galatasaray maçın geniş özetini bul izle.

melonun bala g.te attıgı gol olmasa nereye alıoz o maçı?

• quote:

Orijinalden alıntı: High Dragon

quote:

quote:

iyi gaz verir iyi motive eder ama iyi yonetemez taktik bilgisi sifir sadece iyi havaya sokar oyunculari. ama yinede seviyorum kendisini.

aynen bu adamın teknik taktik bilgisi yok denecek kadar az bence.futbolcular üstünde otoritesini kurar ve onları motive eder gazı verir öyle oynarlar.Şu maçı aldı çevirdi Terim diyebileceğim maç hatırlamıyorum ben.

Şöyle yorumlara gerçekten bayılıyorum biri taktik bilgisi sıfır demiş diğer arkadaş evet haklısın taktik konusunda iyi değil demiş. Arkadaşlar gerçekten siz ve sizin gibi düşünenlere saygı duymaya çalışıyorum fakat Fatih Terim'in taktik bilgisini anlayabilecek bir ortamda bulundunuz mu? Soyunma odasında mesela oyuncular ile aynı ortamda bulunupta mı bu yorumu yazıyorsunuz?

Çevirdiği maç konusunda herhalde fazla uzağa gitmeye gerek yok. Braga maçında sonradan soktuğu 2 adamdan biri asist diğeri gol yaptı. Fatih Terim'in teknik ve taktik kabiliyetini anlayacak bir birikimim yok ya da aynı soyunma odasında bulunmadım anlamam veya bir yorum yapmam için. Sizin gözünüze bence ne batıyor biliyor musunuz? FT'nin gaz verme olayı o kadar öne çıkıyor ki insanlar sanki sadece ondan ibaret zannediyor. Ve maalesef en kötüsü de bizim taraftar bile buna böyle bakıyor Gaz verme olayı teknik-taktik bilgisinden daha iyi deseniz anlayacağım ama sıfır veya yok denilebilecek kadar az demek çok komik kaçıyor. Hadi Türkiye de gazla guzla götürdü Fiorentina da mı gazla götürdü italyan çocuklarını

Valla ortada bir gaz var ise biz Türk milletinin kendimizi futbol profesörü olarak görmemiz evresine kadar kendimize verdiğimiz gazdır. Bak gaz dedim aklıma çocukken beni kovalayan kazlar geldi. Az kaçmadık o beyaz kanatlılardan. Hala var mı o kazlardan?

2nci defa göreve geldi şamp.liginde çeyrek final oynamış takımı devraldı alır almaz 6 tane yedik fenerden. 5-0 çaykur rizeye yenildik kupadan elendik istifa etti gitti sonra tekrar getirildi. sence bu adamda taktik bilgi iyi olsaydı milanda çalışmaz mıydı? neden kovuldu 3-5 haftada? bal gibi adam gaz veriyor elin ejnebisi ne anlar gaz vermeden.. tekrar söylüyorum kendisini severim ama hoca olarak sıfır taktik bilgisi var. şöyle düşünün iyi bir hoca formsuz oyuncularını formda takımın içine tek tük sokarki alışsın diye toptan takımı değiştirip hurraa maça çıkarmaz . öylede affetmezler çakarlar..

biri gifini koysun..

• quote:

quote:

Eskiden ergenler gidip analarından babalarından olmadık şeyler isterler, olmadık şeyler yapıp ebeveynlerinin sinirlerini bozarlardı. Şimdi ise analar babalar rahat,ohhhh...

Girsin çocuk internette bilmem kime sallasın, beri ki gün Fatih Terim' e sallasın, sonra sırasıyla ne kadar beynin ergenken hükmettiği apıtık sapıtık varsa gelsin burada kussun. 30 lira bir internet... İnternet fiyatı artsın arkadaş!

Ah be benim güzel benim saf kardeşim,ne güzel ögretmişler sana bu gözü kapalı itaat et söylemini ama sorun sende değil bizim türkiyemizin eğitim anlayışında bak bu böyledir biz ne dersek odur bu adam ne yaparsa doğru yapar

Bak minik hıncalcım.. Bana saçma sapan nutuk çekeceğine seni içine düştüğün şu kişilik travmasından çıkaracak bir doktor bakınsan iyi olur. Zira tıpta teyit eder ki, ergenlik döneminde yaşanan kişilik bozuklukları kişinin doğru düşünmesini ve doğru karar vermesini baltalar. Beyninin geçirdiği bu süreç normal bir süreç ama etrafında senden büyüklere durumunun bu olduğunu ve seni zaman zaman frenlemeleri gerektiğini üsturuplu bir dille anlat. Kaldı ki herkes anlayışlı olmayabilir ve yaşadığın bu hassas dönemde senin egonu ve karakterini bütünleştirecek şeyleri ayakları altına alıp fırç diye ses çıkarttırabilirler. Aman diyeyim...

• quote:

quote:

quote:

Bak minik hıncalcım.. Bana saçma sapan nutuk çekeceğine seni içine düştüğün şu kişilik travmasından çıkaracak bir doktor bakınsan iyi olur. Zira tıpta teyit eder ki, ergenlik döneminde yaşanan kişilik bozuklukları kişinin doğru düşünmesini ve doğru karar vermesini baltalar. Beyninin geçirdiği bu süreç normal bir süreç ama etrafında senden büyüklere durumunun bu olduğunu ve seni zaman zaman frenlemeleri gerektiğini üsturuplu bir dille anlat. Kaldı ki herkes anlayışlı olmayabilir ve yaşadığın bu hassas dönemde senin egonu ve karakterini bütünleştirecek şeyleri ayakları altına alıp fırç diye ses çıkarttırabilirler. Aman diyeyim...

Amanda aman sözcükleri kullanmadaki şu başarıya bak sen,ama o başarı Okuyupta okuduğunu anlamama gibi lanet bir döngünün içinde hapsolmuş,senin bu okuyupta okuduğunu anlamama sorununu nasıl çözeceğiz ben bir düşünüp sana döneyim benim süper zeka arkadaşım

• quote:

Orijinalden alıntı: laroz

Sinyor Terime laf yok ama Galatasaray için ligte lider Ş.liginde gruptan çıktı vs deyip takımı başarılı görmek bence yanıltır taraftarı, öncelikle Burak Yılmaz top'unun Beşiktaş maçında ki ceza sahası dışında dansöz gibi kıvırtıp yaptırdığı olmayan penaltı ile 1 puan aldı Beşiktaşta 2 puan kaybetti yani averajla beşiktaş galatasarayın önünde olabilirdi ve şuan lider eksik maçınıda çok büyük ihtimal kazanacak olan Antalyaspordur yiğidi öldür hakkını ver demişler, GS şuan ilk devresi 3. bitirmiş olmalıydı ve öyle olsaydı acaba nasıl yorumlar gelirdi, birde GS avrupa kupalarında oynamadığı sene nasıl şampiyon olmuştu iyi oynadı hakkıyla oldu o sene beşiktaş ne yaptı hem lig hem türkiye kupası hem uefa, neredeyse sürekli haftada 2 maç yaptı gruptan lider çıktı bir önce yılın ufea finalistini eledi ama ligte ki kötü gidişatı yüzünden ne taraftarını sevindirebildi ne basını, o sene varsa yoksa galatasaray konuşuluyordu, şuan beşiktaşta uefa dan men edildi ve feda yılında üstün bir performans göstermese seyir zevki en yüksek en çok mücadele eden takım ve basının lig tv yorumcularının en çok övdüğü takım, GS Ş.liginden elenirse ligtede ilk devredeki performansı vermeye devam ederse işler tersine döner, basında biranda karalama kampanyasına başlar şampiyonluk yarışındada zorlanmaya başlar ve Ş liginde gruptan çıkması şuan ilk eleme turunuda geçsin bu başarılar unutulur, avrupada kupa alınmadıktan sonra her daim en önemli şey lig şampiyonluğudur, Fenerbahçe Ş. ligi çeyrek final oynamıştı ama şampiyon olmadı türk futbolu için GS nin uefa kupası almasından sonraki en büyük başarılardan biriydi ama hatırlarda kalıcı olmadı olmazda, uefa kupasını almak imkansız görünüyordu şuan ş ligi kupasıda imkansız görünüyor ama neden olmasın umarım tüm türkiye olarak yine o guru yaşayabiliriz, herne kadar 12 senedir tanıdım her GS taraftarı köşeye sıkıştığında "ama biz kupa aldık" cümlesini kurup beni fıtık etsede ş ligini almalarını canı gönülden isterim

Artık onuda 120 sene kullanır GS taraftarları ben, çocuklarım ve torunlarım vs onlarda fıtık olmaya devam ederler

İlginc bir bakis acisi. Kabul etmeliyim takdir ettim. Bu bakis acisina göre bizim hakemler nedeniyle kaybettiğimiz puanlar neden geri verilmiyor? Veya rakip takimlarin hakemler sayesinde kazandiği puanlar neden alinmiyor? İste o zaman adaletli olurdu.Emin ol, o zaman puan farki daha fazla olurdu.

• evet
  • Kısmen katılıyorum ben de fatih hocayı t.d anlamında başarısız buluyorum.Bu takımsıfırdan bugüne geldi diyenler Ünal Aysal'a dua etsinler...Bu takımı sıfırdan nburaya gs yönetimi getirdi.Eboue,elmander selçuk ,muslera engin ,melo yepyeni ve dinamik bir takım kuruldu.Gs nin takım kalitesi arttı.Fatih hocanın en büyük şansıydı bu.Gerets ,Rejkard vs sabri ayhan florqin,barış,mustafa sarp ,servet le oynarken kadıköye böyle çıkarken fatih terim eboue,elmander ve meloyla çıktı.Bu hocalar deplasmanlara bam la giderken fatih hoca elmander,selçuk,melo,eboue,muslera,urfaluji ile çıktı.

Galatasaray'ın asıl hastalığı kanatlar çalışmıyor ve ısrarla oyunu kanatlara yayıyor bu takım ve göbek ve orta saha boş kalıyor oradan gelen vuruyor giden nvuruyor ve hoca da bunu görmüyor.Israrla kanatlara hamit ve amrabat'a oynanıyor ama onlar maalesef yanlış hesap yanlış transfer ve son derece verimsizler..kanatları ispatlamak için gs nin bir an önce kanatlardan değil ortadan oynamayı vartyasyonları denemesi lazım bu da güçlü bir orta saha ile olur.

kanatlar çalışmıyor hocam orta sahayı güçlendir rakipleri orta sahada durdur ya da orta sahayı kulanarak kaleye git hocam.Bırak şu verimsiz kanat oyuncularının doldur boşaltlarını ilk yarı futbol şansın ve Burak Yılmaz sayesinde buralara geldin...

• Uykum kactida, biraz eskilere göz gezdiriyim dedim. Suat Kayanin Fatih Hocaya mektubu, Shevchenkonun Rui Costanin onun hakkindaki görüsleri, italya basininda o dönem konusulanlar,o dönemki gazeteler, expertlerin yazdiklari vs coğu seyi okudum.

Fiorentina ilk basin toplantisi; Tek blok savunma ve hucum yapmaktan, agresif, sürekli gol arayan, seyircilere de zevk veren bir futbol oynatmaktan, rakip sahada pres yapmaktan bahsetmis Fatih Hoca.

O dönemlerde Fiorentina cok kötü durumda. Batistuta gitmis. Rui Costada ayrilmak istiyormus. Rui Costayi kazanmaktan bahsediyor. Galatasaray zayiflamasin diye oyuncu almayacağini da söylemis. İsine kimseyi karistirmayacağini söylemis.

Sonrasinda Fiorentinaya kisa sürede oynattiği futbolu biliyorsunuz. Saniyorum fazlasina gerek yok. ilk basin toplantisinda ne söylediyse, hepsini yapti.

Tarih 17 Temmuz 2001. Corriere dello sport. Fatih Hocaya o dönemde hatalarinda Ancelottinin yerine geleceği o dönemde sorulmus.

O dönemlerde hersey iyi gidiyor. Gazetelerde expertler Milanda herseyin degistiğini söylüyorlar. Gece mekanlarindan cikmayan İnzaghi dahi, bir yere gitmeden önce, Gallianiyi arayip izin aliyormus. Buna cok sasirmislar. Takimin zevk verdiğini söyleyip, Fatih Hocayi makeleler boyunca övüyorlar.

O dönemlerde bir kitapta Shevchenkonun görüsleri var. Kitapta Terime cok sempatiyle yaklastiği belirtiliyor, Görüsler söyle:Terimin hepimizin inandiği bir projesi vardi. Cesurdu, fazla ofansif ve riskli oynattiği icin elestriliyordu.Hersey kötü gitti. ama onunla herseyin farkli olacağina inaniyorduk.

Rui Costaya o dönemde yabanci bir futbol dergisi röportaj yapiyor. Fatih Hocayi da soruyorlar. Verdiği cevap, ilerde TD olursam, onun gibi olmak isterim. Sonrasinda Fiorentinayla kisa sürede yaptiklarini takdir ettiğini söylüyor.

En az ülkeniz Ukrayna kadar Türkiye'de de bir efsane olduğunuzu sanıyorum biliyorsunuz?
    "Evet, biliyorum. Ben de Türkiye'yi ve Türk insanlarını çok severim. Türkiye'de çok güzel hatıralarım var. Çok sayıda Türk dostum, arkadaşım da var. Mesela Fatih Terim. Galatasaray geçtiğimiz hafta şampiyon olunca hemen telefon açıp tebrik ettim."

- Fatih Terim ile sık görüşür müsünüz? Diyaloğunuz ne durumda?
    "Önceden çok görüşürdük fakat işlerimiz dolayısıyla son zamanlarda fazla görüşemiyoruz. Ama sık görüşemesek de o benim dostumdur, ömrüm boyunca da öyle kalacak. Çünkü onunla Milan'da (2000-2001 sezonu) çok güzel hatıralarım var."

"İLK GÜNDEN ANLAŞMIŞTIK"

- Fatih Terim'i sizin için bu kadar özel kılan ne?
    "Fatih Terim, Milan'da uzun süre kalamadığı için biz onunla fazla beraber olamadık. Ama biz onunla tanıştığımız ilk gün çok iyi anlaştık ve arkadaş olduk. Ben samimi bir insanım, Fatih Terim de öyle. Onu bu kadar çok sevmemin sebebi bu."

"FATİH TERİM MİLAN'DA KALSAYDI..."

- Milan Fatih Terim'den sonra çok sayıda ulusal ve uluslararası kupa kazandı. O kritik dönemde eğer Terim kalsaydı gene aynı başarılara ulaşabilir miydi?
    "Bakın Fatih Terim'in Milan'da kısa süre kalması (Temmuz ile Kasım ayları arasında 4,5 ay) onun çok iyi bir teknik direktör olduğu gerçeğini değiştirmez. Fatih Terim, Milan'dan başka kulüplerde de çalıştı ve hepsinde başarılı oldu. Milan'da kalsaydı Avrupa ve İtalya'da şampiyonluklar kazanabilirdik. Çünkü o çok büyük bir antrenör."[/

Mektubunda, “Bitmek üzere olduğunu hissettiğim futbol yaşantımı canlandırarak bana gurur, para, şeref ve onur kazandırdınız. Kendimi 4 yıl öncesi ile karşılaştırdığımda göstermiş olduğum gelişmeye kendim dahi hayret etmekteyim“ ifadelerine yer veren Suat, Terim‘in, mesleğine ve kendisine olan saygısında çok büyük katkıları bulunduğunu kaydetti. Suat, “Bizlerin neler yababileceğini ortaya çıkardınız ve kendimizi tanımamızı sağladınız. Kendi sınırlarımızın nereye kadar uzandığını sizinle keşfettik. Bize zaman zaman ağabey, zaman zaman gerçek bir hoca, bazen bir baba, ama en önemlisi her zaman üstün bir lider oldunuz“ görüşünü de dile getirdi.

Suat Kaya, Fatih Terim‘e yazdığı mektubunu şöyle tamamladı:
    “Eğer ben ve arkadaşlarım, ülkemizde birer kahraman durumuna gelebildiysek, sizin bizlere vermiş olduğunuz, kendine güvenme, tuttuğunu koparma ve yeterince hırs sayesinde bunları başarabildik. Liderliğiniz, bizlere aynı zamanda yaşamda bir örnek teşkil etti. Nasıl yaşamamız, çalışmamız ve elde etmek istediklerimizi nasıl kazanabileceğimiz konusunda kimsenin bize vermeyeceği dersleri verdiniz. Kısacası sizinle birlikte geçirdiğimiz 4 yıl bizim hayatımızı, geleceğimizi, kişiliğimizi ve sorumluluklarımızı tam anlamıyla kavramamızı ve doğru kararları tartışmamızı sağladı. Bu 4 yıllık olağanüstü deneyime tanık olmak hepimiz için eşi bulunmaz bir fırsattı. Bizler bu fırsatı yakalayan kişiler olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız.“

Bu arada Fatih Hoca sonrasi dönem icin de bir cok taraftarimizin o dönemki düsüncelerini okudum. (Kasim 2000)

''Amatör takimlar gibi oynuyoruz, futboldan zevk almiyoruz, bu gruptan cok kolay cikmaliydik, Besiktas ve Trabzonspora karsi bile kazanacağimzdan emin degiliz, Lucescu taktikten anlamiyor.İyi TD olsaydi, İnterden kovmazlardi. ''

Hayatimda Avrupali birinin Fatih Hocaya taktikten anlamaz dediğini duymadim. Cogu taktiksel futbol konusunda hocayi begenirler. Bazilari felsefesinin Zeman felsefesine benzetiğini söyler.

2 döneme gelince, bugün Guardiola, Mourinho gibi isimlere, cok az maaliyetle bir kadro kuracağinizi ve takimin basina gecmesini istediğinizi söylerseniz, size sadece gülerler. Bosman oyuncular, kiralik oyuncular, inis dönemine giren eski oyuncular derken, o dönemden ne bekliyordunuz ki? Lucescu kalsaydi, sampiyon olarak devam edeceğimize inaniyor muydunuz? 1 önceki sezon derbi perfonmanslari, Mayis ayinda Ankaragücü ve Fenerbahce yenilgileriyla kacan sampiyonluğu da biliyoruz. Sampiyon olduğumuz yil, Ergün, Hasan Sas, Arif gibi oyuncularimiz müthis bir sezon gecirdiler. Ama Fatih Hoca döneminde istenileni veremediler.

Fatih Hoca italyaya gitti, buradakiler basladilar:Orada gecici TDlik yapacak veya Fiorentina büyük takim degil diye. TVde elestirenler, skor yorumculari. Bizim elit TDmiz var. Peki elit bir yorumcumuz var mi? Dünya futbolunda Boban, Vialli, Neville gibi isimler en iyiler olarak gösteriliyor, hatta Boban taktiksel futbol konusunda hepsinden daha iyi olarak gösteriliyor. Bizim Dünya futbolunu yorumlayan bu seviyede bir yorumcumuz var mi? İste sorun burda basliyor, skor yorumculuğu yaparak, Turkiyedeki futbolu kendi oynadiklari döneme göre yorumlayarak kimseyi elit yorumcu yapmazlar.

Elinde Fatih Terim gibi bir değer var. Lider, vizyonu var, disiplinli, hedefleri var, hirsli, oyuncu gelisiminde cok iyi. Hepimizden fazla Galatasarayli. Düsünün Galatasaray zayiflayacak diye Galatasaraydan transfer yapmaz,8 milyon euro istenen Eboueyi sayesinde 3.5 milyon euroya aliriz, bir cok transferi yönetimimiz onun sayesinde daha ucuza gerceklestirir. Hazirlik kampinda turnuva iptal olur, bağlantilarini kullanarak mac ayarlar. ilk senesinde, 2 kere sampiyon olur. Clde gruptan cikar. Ligde ilk yariyi bitirir. Taktikten anlamaz derler.

Yahu arkadaslar siz böyle taktikten cok anliyorsunuz ya, size bir sey sorabilir miyim? Evet dediğinizi varsayarak soruyorum.

Bir forvet arkasi veya 10 numara markajcisindan kurtulmak icin ne yapar? (Pozisyon alma anlaminda soruyorum) Karsinizda Bayernli Tymo(bu oyuncu markaj ustasi olarak görülüyordu) gibi bir oyuncu var, size topla birlikte zaman vermiyor. Taktiksel futbol konusunda basit bir soru. Beni mazur görün, sizin engin bilgilerinizden ve fikirlernizden faydalanmak istiyorum.

Bizim Avrupada basarili olmak icin bir imparatora ihtiyacimiz var. Oyuncularimizi sürekli gelistrip, daha iyi oyuncular yapacak, bu sayede hedeflere ulasacak birine ihtiyacimiz var. Seni 1 numara yapacağim dediği, bir kac ay sonrada 40 milyon euroluk transfer gerceklestiren Rui Costa, Emre B., Suat Kaya, Okan Buruk, Semih Kaya gibi sayisiz örnek var.

Fatih Hoca yetistirmeye oyuncu alir, oyuncu icin 5 milyon euro pahali derler. Fatih Hocayi elestirirler, takimi Riera ve Hamitle 4-3-3 oynatmaya kalkarlar. Quaresma ve Amrabat miydi yoksa? Keske yapmadan önce, Mourinhoya bir sorsaydiniz, o da Quaresma ve Manciniyla 4-3-3 oynamaya calismisti ama sadece calisti. Sonrada derler Fatih Hoca taktik bilmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Shark45

Kısmen katılıyorum ben de fatih hocayı t.d anlamında başarısız buluyorum.Bu takımsıfırdan bugüne geldi diyenler Ünal Aysal'a dua etsinler...Bu takımı sıfırdan nburaya gs yönetimi getirdi.Eboue,elmander selçuk ,muslera engin ,melo yepyeni ve dinamik bir takım kuruldu.Gs nin takım kalitesi arttı.Fatih hocanın en büyük şansıydı bu.Gerets ,Rejkard vs sabri ayhan florqin,barış,mustafa sarp ,servet le oynarken kadıköye böyle çıkarken fatih terim eboue,elmander ve meloyla çıktı.Bu hocalar deplasmanlara bam la giderken fatih hoca elmander,selçuk,melo,eboue,muslera,urfaluji ile çıktı.

Galatasaray'ın asıl hastalığı kanatlar çalışmıyor ve ısrarla oyunu kanatlara yayıyor bu takım ve göbek ve orta saha boş kalıyor oradan gelen vuruyor giden nvuruyor ve hoca da bunu görmüyor.Israrla kanatlara hamit ve amrabat'a oynanıyor ama onlar maalesef yanlış hesap yanlış transfer ve son derece verimsizler..kanatları ispatlamak için gs nin bir an önce kanatlardan değil ortadan oynamayı vartyasyonları denemesi lazım bu da güçlü bir orta saha ile olur.

kanatlar çalışmıyor hocam orta sahayı güçlendir rakipleri orta sahada durdur ya da orta sahayı kulanarak kaleye git hocam.Bırak şu verimsiz kanat oyuncularının doldur boşaltlarını ilk yarı futbol şansın ve Burak Yılmaz sayesinde buralara geldin...

Bana GSli olduğunu ispatlayabilir misin? En basitinden twitter linki dahi olur. Cünkü forumda GSli olmadiğindan emin olduğum birisi var. O ne zaman banlansa, senin hesap ortaya cikiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turbulencia

Evet o kadar zarar veriyor ki 8. sırada aldığı takımı ertesi sezon şampiyon yaptı, yetmedi bir tane daha lig çıkardılar onda da Kadıköy'de şampiyon yaptı. Şampiyon olduktan sonra yeni sezona yine kupayla başladı. Şampiyonlar liginde gruptan çıkardı, ligin ilk yarsını lider bitirdi. Vay anasını ne kadar çok zarar vermiş bu adam bizim takıma. 2 yılda güzelim takımın içine etti. Bir atasözü der ki '' Haticeye değil neticeye bak. '' Ben hala sizin ne istediğinizi çözmüş değilim. Takım maç kazanır olmaz, şampiyon olur olmaz, gruptan çıkar olmaz, derbileri kaybetmez olmaz. Ne arkadaş ne, ne istiyorsunuz? Tamam süper bir oyun oynamıyoruz ama insaf be arkadaşım, inan Morinho bile gelseydi 2 yılda bu kadar yukarı çıkaramazdı bu takımı. Sırf bu yaptıkları için bile saygıyı hak ediyor bu adam, gelip takıma zarar veriyor falan diyorsunuz harbiden ayıp. Terim bu takım ile iyi işler yapacaktır. ha dört dörtlük mü, elbet değil, ama biraz zaman vermemiz lazım. Biriyle ne kadar çok birlikte çalışırsanız o kadar iyi anlaşırsınız, ve zaman geçtikçe dahada iyiye gider. Teknik adam ne kadar çok aynı ligde çalışırsa o ligi daha iyi analiz eder, çalıştırdığı takımı daha iyi analiz eder. Bizimde artık bir Manchester gibi olmamız gerekiyor, Terim ile uzun yıllar geçirmemiz gerekiyor. Zırt pırt teknik adam değiştirmekle bir yol alamayız. 2 yılda bu kadar şey değiştiren bir adam, uzun vadede daha çok şey katabilir takıma. Şampiyon olmayıp, çeyrek finale çıkmasak bile, ben Terim ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

+1905

• şu an tüm taraftarlar sonuç odaklı düşündüğü için sana hak verecek kişi bulamazsın, sadece sensin diyebilirim. maalesef haklısın, bu sene futbolumuz kötü fakat terim'de bunun farkında ve düzeltmeye çalışıyor. o yüzden zarar verdiğini de düşünmüyorum, düzeltecektir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wardak

quote:

benim anlatmak istediğimde biz takım olarak iyi değiliz lider olmamız yanıltmasın 17 maçta 33 puan lider olduğumuz için başarı gözükebilir ancak başka büyük liglerde bu puanlarla takımlar 3 veya 4 üncü anca olurlar ligimizdeki kalitenin düşük olmasıyla ilgili lider olmamız.

oynamadığı takımlardan hayali aldığı 33 puana göre kıyaslayacaksan buyur,

la liga da 17 macta 33 puanla real madrid le 3. lüğü paylaşıyor.

premier lig de 19 maç oynandı ilk yarı. galatasaray 17 mac yapmış olsa 33 puanla 4. , 19 maçtaki potansiyel 39 puanla 2. sırada olur

seri a da 18 maç oynandı. potansiyel 18 maçta 36 puan düşünürsek yine 2. sırada

bundes liga da 17 maç oynandı. leverkusen ile 2. liği paylaşıyorduk

fransa ligue 1 de 19 maç oynandı ve potansiyel 39 puanla mevcut liderin 1 puan önünde lider konumdaydı.

bunların hiç ama hiç bir anlamı yok ve çok da saçma sapan bir karşılaştırma ama sen 3 den 4 den asagı rakam soylemediğin için yazdım.

eleştirilerinin bazı yerlerine bende katılıyorum özellikle kötü oyunla ilgili olan ama bunun sorumlusu olarak fatih terimi göstermen, takıma zarar verdiğini söylemeni anlamıyorum. takımına zarar veren teknik direktör örneği aykut kocaman dır, kötü sistemde direten, formda oyuncusunu küstüren t.d zarar verir takımına. evet fatih terimde bazı şeylere çözüm üretemiyor özellikle formsuzluklar (ki bence cogunda kabahati yok) ve bazı maclarda ki aşırı kötü oyuna. ama galatasaraya ne sahada ki oyun olarak ne de klüp yönetimi ve ekonomi olarak zarar veriyor demek gercekci bir eleştiri olamaz.

Örnek verdiğin 2.lik ve 3.lüklerde dikkatini çekmek istediğim konu liderle arasındaki farka baktığında anlıyacaksın ispanya diyorsun 16 puan fark dediğin gibi olsun ingiltereye bakalım ve son 2 maçıda galibeyet sayalım 19 maçta 39 puan liderle arada 7 puan fark sen bunlara saçma karşılaştırma diyorsan senin düşüncen hakeza almanya liderle fark 13 puan

'eleştirilerinin bazı yerlerine bende katılıyorum özellikle kötü oyunla ilgili olan ama bunun sorumlusu olarak fatih terimi göstermen' bu yazıyı yazıpta sorumlu olarak fatih terimi görüyorsun demek ne demektir anlatırmısın kim düzelticek kötü oyunu çok merak ediyorum

hala başka liglerde bu puanla nerde olurduk diye hesap içindesin arkadaş anlamıyorum şunu. biz ordaki takımlara karsımı oynadık ? bu puanla orayı nasıl kıyaslıyorsun hala ısrarla. bir de az önce 3 den 4 den yukarı olmazdı diyip şimdi 2. oldugu liglerde liderle puan farkı cok fazla diyorsun.

benim düşüncelerinde karşı cıktıgım nokta ZARAR vermeyle ilgili kısım. Fatih terim bu takıma zarar verecek ne yapıyor? zarar vermenin kelime anlamını doğru olarak bildiğini varsayarak söylüyorum, zarar verdiği takımı lider konuma getiriyor, yıllardır kapısından giremediğimiz şampiyonlar liginde gruplardan cıkarıyor ki bu turk takımlarının cok sık yapabildigi birşey değil, klübün gereksiz oyunculara milyon dolarlar ödemesine engel oluyor ve ekonomi konusunda da sımarık bir teknik direktör gibi davranmayarak elinden gelen katkıyı saglıyor. disiplin olarak floryayı adam ediyor, hakkında 1 tane olumsuz düşünen futbolcusu yok, takımda kimseyle kavgası gürültüsü, çıkardığı huzursuzlugu yok bu adam hala nasıl ZARAR veriyor bu takıma, bu camia ya bana bunu açıklar mısın?

• hayır , sen son 10 yıldır gs yi izlememiş ergen taraftarsın.yoksa bu futbolu bizim gibi ayıla bayıla izlerdin
  • quote:

Orijinalden alıntı: laroz

Sinyor Terime laf yok ama Galatasaray için ligte lider Ş.liginde gruptan çıktı vs deyip takımı başarılı görmek bence yanıltır taraftarı, öncelikle Burak Yılmaz top'unun Beşiktaş maçında ki ceza sahası dışında dansöz gibi kıvırtıp yaptırdığı olmayan penaltı ile 1 puan aldı Beşiktaşta 2 puan kaybetti yani averajla beşiktaş galatasarayın önünde olabilirdi ve şuan lider eksik maçınıda çok büyük ihtimal kazanacak olan Antalyaspordur yiğidi öldür hakkını ver demişler, GS şuan ilk devresi 3. bitirmiş olmalıydı ve öyle olsaydı acaba nasıl yorumlar gelirdi, birde GS avrupa kupalarında oynamadığı sene nasıl şampiyon olmuştu iyi oynadı hakkıyla oldu o sene beşiktaş ne yaptı hem lig hem türkiye kupası hem uefa, neredeyse sürekli haftada 2 maç yaptı gruptan lider çıktı bir önce yılın ufea finalistini eledi ama ligte ki kötü gidişatı yüzünden ne taraftarını sevindirebildi ne basını, o sene varsa yoksa galatasaray konuşuluyordu, şuan beşiktaşta uefa dan men edildi ve feda yılında üstün bir performans göstermese seyir zevki en yüksek en çok mücadele eden takım ve basının lig tv yorumcularının en çok övdüğü takım, GS Ş.liginden elenirse ligtede ilk devredeki performansı vermeye devam ederse işler tersine döner, basında biranda karalama kampanyasına başlar şampiyonluk yarışındada zorlanmaya başlar ve Ş liginde gruptan çıkması şuan ilk eleme turunuda geçsin bu başarılar unutulur, avrupada kupa alınmadıktan sonra her daim en önemli şey lig şampiyonluğudur, Fenerbahçe Ş. ligi çeyrek final oynamıştı ama şampiyon olmadı türk futbolu için GS nin uefa kupası almasından sonraki en büyük başarılardan biriydi ama hatırlarda kalıcı olmadı olmazda, uefa kupasını almak imkansız görünüyordu şuan ş ligi kupasıda imkansız görünüyor ama neden olmasın umarım tüm türkiye olarak yine o guru yaşayabiliriz, herne kadar 12 senedir tanıdım her GS taraftarı köşeye sıkıştığında "ama biz kupa aldık" cümlesini kurup beni fıtık etsede ş ligini almalarını canı gönülden isterim

Artık onuda 120 sene kullanır GS taraftarları ben, çocuklarım ve torunlarım vs onlarda fıtık olmaya devam ederler

ilk cümleyi ve son cümleyi okudum ;
    sen bir futbolcunun kendisini yere "atmasını!" hemde net bile değilken 1 sene konuşuyorsan ,
    kıyamete kadar bütün nesline bizim uefamız var senin neyin var deseler haktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turbulencia

Evet o kadar zarar veriyor ki 8. sırada aldığı takımı ertesi sezon şampiyon yaptı, yetmedi bir tane daha lig çıkardılar onda da Kadıköy'de şampiyon yaptı. Şampiyon olduktan sonra yeni sezona yine kupayla başladı. Şampiyonlar liginde gruptan çıkardı, ligin ilk yarsını lider bitirdi. Vay anasını ne kadar çok zarar vermiş bu adam bizim takıma. 2 yılda güzelim takımın içine etti. Bir atasözü der ki '' Haticeye değil neticeye bak. '' Ben hala sizin ne istediğinizi çözmüş değilim. Takım maç kazanır olmaz, şampiyon olur olmaz, gruptan çıkar olmaz, derbileri kaybetmez olmaz. Ne arkadaş ne, ne istiyorsunuz? Tamam süper bir oyun oynamıyoruz ama insaf be arkadaşım, inan Morinho bile gelseydi 2 yılda bu kadar yukarı çıkaramazdı bu takımı. Sırf bu yaptıkları için bile saygıyı hak ediyor bu adam, gelip takıma zarar veriyor falan diyorsunuz harbiden ayıp. Terim bu takım ile iyi işler yapacaktır. ha dört dörtlük mü, elbet değil, ama biraz zaman vermemiz lazım. Biriyle ne kadar çok birlikte çalışırsanız o kadar iyi anlaşırsınız, ve zaman geçtikçe dahada iyiye gider. Teknik adam ne kadar çok aynı ligde çalışırsa o ligi daha iyi analiz eder, çalıştırdığı takımı daha iyi analiz eder. Bizimde artık bir Manchester gibi olmamız gerekiyor, Terim ile uzun yıllar geçirmemiz gerekiyor. Zırt pırt teknik adam değiştirmekle bir yol alamayız. 2 yılda bu kadar şey değiştiren bir adam, uzun vadede daha çok şey katabilir takıma. Şampiyon olmayıp, çeyrek finale çıkmasak bile, ben Terim ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

sözün bittigi yer +1905

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: High Dragon

quote:

quote:

Şöyle yorumlara gerçekten bayılıyorum biri taktik bilgisi sıfır demiş diğer arkadaş evet haklısın taktik konusunda iyi değil demiş. Arkadaşlar gerçekten siz ve sizin gibi düşünenlere saygı duymaya çalışıyorum fakat Fatih Terim'in taktik bilgisini anlayabilecek bir ortamda bulundunuz mu? Soyunma odasında mesela oyuncular ile aynı ortamda bulunupta mı bu yorumu yazıyorsunuz?

Çevirdiği maç konusunda herhalde fazla uzağa gitmeye gerek yok. Braga maçında sonradan soktuğu 2 adamdan biri asist diğeri gol yaptı. Fatih Terim'in teknik ve taktik kabiliyetini anlayacak bir birikimim yok ya da aynı soyunma odasında bulunmadım anlamam veya bir yorum yapmam için. Sizin gözünüze bence ne batıyor biliyor musunuz? FT'nin gaz verme olayı o kadar öne çıkıyor ki insanlar sanki sadece ondan ibaret zannediyor. Ve maalesef en kötüsü de bizim taraftar bile buna böyle bakıyor Gaz verme olayı teknik-taktik bilgisinden daha iyi deseniz anlayacağım ama sıfır veya yok denilebilecek kadar az demek çok komik kaçıyor. Hadi Türkiye de gazla guzla götürdü Fiorentina da mı gazla götürdü italyan çocuklarını

Valla ortada bir gaz var ise biz Türk milletinin kendimizi futbol profesörü olarak görmemiz evresine kadar kendimize verdiğimiz gazdır. Bak gaz dedim aklıma çocukken beni kovalayan kazlar geldi. Az kaçmadık o beyaz kanatlılardan. Hala var mı o kazlardan?

2nci defa göreve geldi şamp.liginde çeyrek final oynamış takımı devraldı alır almaz 6 tane yedik fenerden. 5-0 çaykur rizeye yenildik kupadan elendik istifa etti gitti sonra tekrar getirildi. sence bu adamda taktik bilgi iyi olsaydı milanda çalışmaz mıydı? neden kovuldu 3-5 haftada? bal gibi adam gaz veriyor elin ejnebisi ne anlar gaz vermeden.. tekrar söylüyorum kendisini severim ama hoca olarak sıfır taktik bilgisi var. şöyle düşünün iyi bir hoca formsuz oyuncularını formda takımın içine tek tük sokarki alışsın diye toptan takımı değiştirip hurraa maça çıkarmaz . öylede affetmezler çakarlar..

biri gifini koysun..

Bak arkadaşım burada sanal ortamda karşıda ki kişinin biyolojik yaşını veya beyin yaşını bilmeden muhatab alıyorsun. Belki de bizde ki hata hiç almamak ama sonuçta birşeyler de söylemek gerekiyor yazılanlara karşı. Sen FT nin Milan'a nasıl gidebildiğini değil oradan neden kovulduğuna takıyorsun. Söyleyim o zaman ki Milanlı bir kaç futbolcu (inzaghi gibi) FT yi istemediği için bir takım işlerin içine girdiler. Bak bunları o zaman herkes biliyordu ama sonradan o zaman oynayan Milanlı bir kaç futbolcu ve yönetici bunu kabul etti. FT ye haksızlık yapıldı diye.

Ben sana diyorum ki Fiorentina da adam imparator oldu herkesin saygısını kazandı ve oradan Milana geçti sen bana diyorsun ki elin ejnebisine ne anlar gazdan diyorsun. Ben daha açayım sana cümleyi; Yani demek istiyorum ki Fiorentina da aynı Milan gibi İtalyan pasaportlu bir kulüp. Bak sana bunları yazıyorum ama yine anlamayacağını tahmin ediyorum. Ve yine boşuna bir kişiyi at gözlüklerinden kurtarma çabası olarak görüyorum fakat karşımda ki bir insan ise buna değecek olmasını diliyorum. Beynin bir yerlerinde ampulun yanmasını diliyorum Yoksa gerçekten yapabilecek bir şeyim yok.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.