Şimdi Ara

ünlü düşmesi sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
7.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a beyler mesela öğretmen idi sözcüğünü öğretmendi olarak yazıyoruz yani öğretmendi yazınca i harfi ünlü düşmesine mi uğruyor

mesela vapur ile değil de vapurla derken de i harfi ünlü düşmesi mi sayılır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperenlol1 -- 22 Mart 2014; 13:37:20 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Ünlü Düşmesi

Türkçede ek fiil veya ek eylemlerin sonundaki ünlüler belirli kurallara göre düşebilir. Bu ünlü düşmesi kuralı, bazı durumlarda geçerli olurken bazı durumlarda geçerli olmaz.

Ek Fiilde Ünlü Düşmesi Durumları:

• idi ünlü düşmesi: "-di" eki sonundaki ünlü, bazı koşullar altında düşer. Örneğin: "gelecekti" kelimesinde ünlü düşer ve kelime "gelecek" haline gelir.
    • Ek eylem ünlü düşmesi ÖSYM: ÖSYM sınavlarında, ek eylemlerin sonundaki ünlüler düşebilir veya düşmeyebilir. ÖSYM'nin güncel kurallarına başvurmak gerekir.

Ek Fiilde Ünlü Düşmesi Olmayan Durumlar:

• Bazı durumlarda, ek fiillerin sonundaki ünlüler düşmez. Örneğin: "getirmiştir" kelimesinde ünlü düşmez.
    • Ek eylemlerin sonundaki ünlüler genellikle düşmez. Örneğin: "olacakmış" kelimesinde ünlü düşmez.

Ünlü düşmesi kuralının geçerli olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki soruları sorabilirsin:

• Kelime bir fiil mi?
    • Fiil geçmiş zaman eki mi almış?
    • Fiil olumsuzluk eki almış mı?
    • Fiil soru eki almış mı?

Bu sorulara verdiğin cevaplar, ünlü düşmesi kuralının geçerli olup olmadığını belirlemene yardımcı olacaktır. Emin olmadığın durumlarda, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kurallarına başvurabilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • up

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • olması gerekir ama bilemedim bak şimdi bu son çırpınışlar mı ne ?
  • up
  • bilemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UltimateBöcek -- 22 Mart 2014; 14:18:00 >
  • gençler kolay gelsin de orada ek fiil var. öğretmen bildiğimiz öğretmen kelimesi. isim değil midir? isme ek fiil gelirse o kelime fiil olur. ama ünlü düşmesi yok sorunun asıl cevabına bakarsak.
    ünlü düşmesi gönül-gönlü, resim-resmi, çevir-çevresi. gibi olur
  • Bi kaç hocam 'bazı kaynaklar sayar ama ösym saymaz' demişti. Saymıyorum ben

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ek fiil eki onlar.Ünlü düşmesi diyemezsin.

İ di,i miş,i se,i dir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen vapur ile vapurla bunu ünlü düşmesi alabiliriz ama diğeri olmaz ek fiil 2 tür yazımı var öğretmen idi . bu doğru öğretmendi buda doğru burda ünlü düşmesini alamayız
  • vapur+ile=vapurla

ünlü düşmesi olan bu
  • Sana net cevap vereceğim Sınav yayınları haricinde idi imiş ise durumlarını düşme kabul eden yok. ÖSYM kabul etmiyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.