Şimdi Ara

üstadlara soru rampa aşağı giderken boşa mı atmalı yoksa viteste mi gitmeli (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
2.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğimi fazla,mesafesi uzun ve önü açık bir yol düşünürsek viteste 0 yakıt tüketimi ile 80 km ile gidileceğine,boşa alınıp 0,4-0.5 litre yakıt yakarak 120-140 km ile gitmek daha mantıklı değilmidir?
    Çünkü yüksek bir hızla aynı yolu daha çabuk alıyoruz ve çok az bir yakıt harcıyoruz ayrıca düzlüğe gelince aracımızın hızından dolayı gidiceği mesafe uzamış ve viteste inen aracımız burada gaza basıp,bizim inerken harcadığımız 0.5 litreden çok daha fazla yakıt harcarken biz hala boşta gidiyor oluyoruz?

Çok mu ayrıntı yaptım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xtremee -- 16 Mart 2014; 2:44:11 >
  • Bosa atmanin zararin biride arac hizlandikca firene basarsin devamli buda balatalari yer bide burdan gidiyor sadece yakit olarak düsünmeyelim herseyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şöför adam bu sorunun cevabını bilir, tartışmaya girmez izah edilemez, direksiyon başına geçmeyen adama anlatamazsın.
  • Usta olmaya lüzüm yok, boşta gitmek tehlikelidir. Kimse boşuna konuşmasın. Üç kuruş az yakacak araba diye riske deymez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki arkadaslar duzel turbolu araclarda yuksek hizda bosa atmak turboya yada motora zarar verir mi? Bosta iken motor gerekli yaglamayi yapabiliyor mu?
    Tesekkurler...

• quote:

Orijinalden alıntı: myaslicimen

Peki arkadaslar duzel turbolu araclarda yuksek hizda bosa atmak turboya yada motora zarar verir mi? Bosta iken motor gerekli yaglamayi yapabiliyor mu?
    Tesekkurler...

Motor çalıştığı sürece yaglama devam eder. Bosa atılmasında sakınca yok..

• Beşe at boşa atma diye bir laf vardır

• Yakıt puskurtmez, dolayısıyla patlama olmaz, pistonlar sadece araç viteste olduğu icin hareket eder. Motor kompresyonu yaparsınız, daha kontrollü sekilde inersiniz yokuştan. Boşta inince hem motor çalısmayı devam ettirebilmek icin yakıt harcar hem de motor freni yapamadığınız icin freni boşalmış kamyon misali inersiniz aşağı.

• Usta olmaya bence de gerek yok, işin doğrusu belli. Uygun viteste inilir.

• peygamber vitesi diye birşey duymadınız mı? Boşta inmek sünnettir.
  • el freniyle in
  • quote:

Orijinalden alıntı: Red_Blooded

peygamber vitesi diye birşey duymadınız mı? Boşta inmek sünnettir.

gençler pek bilmez, bir zananlar "özal vitesi" diye de. geçerdi

• viteste inmelisin

• quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

En sağlamı arabayı stop ettirmek.

Sıfır tüketim.

Bide anahtari çıkardın mi mis gibi gider.

Yesilligi gordun mü arabadan atacan kendini kırlara.ooooh.araba insin,sen keyfine bak

• Karbüratörlü araçlar için bahsediyorum cut off sistemi olan araçlarda gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde araç vitesteyken araca göre değişiyor 2400 deviri geçince valf benzini kesiyor.Bu durumda viteste giderken araç yakıtı düşüyor tabi motor kendi kompresyonunda çalıştığı için boştaki kadar hızlanmıyor ve fren kullanmanıza gerek kalmıyor.Bu sistemi LPG li aracınıza entegre etmek için Lada samara ekonomizer devresi ile yapabilirsiniz ben vaktim olursa benim renault 9 a lpg sistemine uygulayacam.
  • Arac bosta iken stop etme ihtimali yuksek olur. Bu durumda fren sertleseceginden kaza yapma ihtimalide yuksek olur.

• Ha bide siz bunu kamyonculara sorun o zaman guzel bir cevap alirsiniz

• kamyonculara sormak lazım
  • araba dizelse ve multi jet değilse viteste gazdan cekince yakıt tuketmez. Boştaysa tuketir, multijetsede viteste bile 2.2 litre tuketir 100kmde
  • Tabiki vites sakin inme bosta rampayi ciktigin viteste in herzaman

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.