Şimdi Ara

windows xp, windows7 ve linux ubuntu aynı pcde olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ben yeni aldığımız notebookun d sürücüsüne xp işletim sistemini ve c sürücüsünede windows7 işletim sistemini kurdum. bir sorunum yok. fakat şimdi birde linux ubuntu kurmam gerekli.. sizce nasıl yaparım? 3.partitionum mevcut.

bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

• 3. partitiona kurabilirsiniz, sorun olmaz. Boot dosyasını ubuntu kendisi halleder.
  • yani indirdiğim ubuntu.iso dosyasını cdye çektikten sonra, cdden boot ederek ve 3.sürücüyü seçerek windows kurar gibi kurabilirim yani. peki bu durum diğer windowsları etkilemez mi? ve açılışta bana hangi işletim sistemini açmak istedigimi sorucakmıdır?
    teşekkürler
  • Windows sistemi ile Linux sistemin dosya formatlari farklidir o yüzden aynı HDD'ye Linux ve Windows kurmanizi tavsiye etmiyorum.. Eğer imkaniniz varsa ikinci HDD'ye Ubuntu yada Windows işletim sistemini kurmanizi önerebilirim..

• bu dediğiniz notebook olduğu için sanırım şuan imkansız.

hiç kurmuş arkadaş yokmu aynı hdd 'e acaba? diğer windowslarımı riske etmek istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zordu

bu dediğiniz notebook olduğu için sanırım şuan imkansız.

hiç kurmuş arkadaş yokmu aynı hdd 'e acaba? diğer windowslarımı riske etmek istemiyorum.

Ben de notebook kullaniyorum ve sizin düşüncenizi bende uygulamak istedim fakat Ubuntu'nun dosya formatini inceledigimde Windows ile tamaen ters caliştigini gördüm o yüzden sistemimi risk altına almadim.. Ya Ubuntu yükleyeceğim yada Windows yükleyeceğim..

Aynı HDD üzerinde çalişmaz mi ?

Belki çalişabilir ama dedigim gibi sistemleri cok farkli o yüzden bir gün bilgisayarinizi actiginizda ekranda mavilik yada HDD görünmüyor hatasi ile karşilaşmak istemeyiz.

Harici HDD'niz varsa eğer ona bir partition acarak oraya kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

• elimizi ateşin altına sokucaz desene :)

o zaman önce bir imaj alıyım diskin ve sornasında deniyerek görümüş olıyım. gelişmeleri sanada yazarım.

ama bugün yapmıcak olursam bu işlemi ve bu arada bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgisini paylaşırsa sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: zordu

elimizi ateşin altına sokucaz desene :)

o zaman önce bir imaj alıyım diskin ve sornasında deniyerek görümüş olıyım. gelişmeleri sanada yazarım.

ama bugün yapmıcak olursam bu işlemi ve bu arada bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgisini paylaşırsa sevinirim.

Eğer hiçbir sorun olmaz ise D:/ bölümü Ubuntu'yu agirlamaktan onu duyacaktir

Umarim sorunsuzca kullanabiliriz..
  • Güzell Soru:D Hemennn cevap verim ben kullanıyorumda:p

Örnegin.... 160 Gb Hdd miz var

İlk önce 30 Gb xp yi kurariz c sürücümüze.
    Sonra d sürücüne Windows7 Vista hangisini istiyorsak..
    E Sürücümüzün 50 gb oldugunu düsünelim..

Ubuntu kurarken zaten elle bicimlendirmeye girip e sürücünün 10 gb olcagını takas alanınıda ramin ne kadar ise onun iki kati olarak belirlersin..

Yani 10 Gb Linux yeter 2 Gb Ram var isede 4 Gb takas alanı yaparsin.

Geriye 38 Gb kalır bunuda bicimlendirip verilerini saklayabilirsin.

Suan ben öyle kullanıyorum.

Bu arada Ubuntunun en son sürümü çıktı onu indirmeni tavsiye ederim..

Sorun olursa sorabilirsin... Bu arada yetersiz dil destegi gelecekdir yani yeri kadar tr değildir ubuntu onuda yönetim> Langue vs vs yaziyor oradan güncelleyebilirsin ve restart yaptıgında Full tr olur.. Programlarıda Ubuntu yazılım merkezine girerek.. Ubuntu sofware center yaziyor.. Orda binlerce program var tıkla ve otomatik kurulurlar.. Karısık oldu kusura bakma anlatim bozuklugum var kabul ediyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ciglik398 -- 10 Mayıs 2010; 15:46:57 >

• şuanki sistemin üzerine sıkıntısız kurarsın diyorsun yani.. içim rahatladı saol kardeşim.

peki ubuntuyu kurmadan önce 3.partitionu hangi dosya biçiminde bırakıyım?
  • Aynısını kurmak için planlamıştım,ancak bi yerlerde okumuştum;tek hdd'de 4 adet part.yaparsak bir ayrıntı vardı,şu an hatırlıyamadım,araştıracağım,1.part'a XP,2.part'a win7,3.part'a ubuntu ve 4.part'u da yedekler için ayırmak istemiştim,ama 4.part. ayırmak için bişey yapmak gerekli idi.Direk 3 part.yapsak sorun yoktu.
  • bendede aynısı dene bilir yapmak istediğim. tek fark xp bende 2.partitionda...

ve notebook yarın sabah gelicek yanıma. deneicem bakalım kurmayı. gelişmeleri yazarım burayada. ama 4.partition yedekler için olması şart, ben o şekilde denicem bakalım.
  • arkadaşlar sonunda başardım :)

ilk önce zaten windowsları kurmuştum. son kalan 3.partitionuda ikiye bölerek, 4.partitiona çıkarttım. fakat benim bölmeme gerek yokmuş, ubuntu kendini harddiskin son bölümlerine ayarlıyormuş. o kendini ayarlayınca bu sefer 2 ayrı depolama sürücüm olmuş oldu. bende bu iki bölümü birleştiriyim derken windowslarım ve ubuntu çöktü... aldığım imajlarda fayda etmedi.

size tavsiyem şu; ilk önce diski 3. partitiona ayırın c,d,e olarak... d sürücüsüne önce xp kurun, sorna c sürücüsünede windows7 kurun. sorna ubuntu cdsinden boot ederek ubuntu kurulumuna geçin. zaten yüklenicek disk oalnı bölümüne geldiginde kendine ayrı bir partition ayırıyor.. bunun boyutunu o an belirliye biliyorsunuz. yani en başta siz belirlemeyin linux ubuntu kurucagınız yeri.. sonradan yapılan partition değişikliklerinde çünkü kafayı yiyor :)

ben bu son dediğim şekilde yaptıktan sonra xp sadece chkdsk istedi.. sornasındada sorun kalmadı tabi..

bilginize ;)

• cye win7 ,dye pardus kurmuştum güzel ikiliydi.linux gerçekten internet için biçilmiş kaftan hem hız hemde güven olarak ubuntu pek hoşuma gitmediydi o aralar şuanki nasıl bilmiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.