Şimdi Ara

Yabancıdan evlilik dışı çocuk ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şuan ortada hamilelik vs. gibi bir durum yok ve olmayacak da. Sadece geleceğe dair merak konusu, bunları bilmem gerekiyor.

Rus vatandaşı bir kadından evlilik dışında çocuk sahibi olursam olası en kötü senaryoları merak ediyorum. Şuan birlikte yaşıyoruz ve kira onun adına, her şeyi o ödüyor. Kadının oturum izni yok, sadece vize alınca ülkede bulunabiliyor. Herhangi bir kaçaklık veya ceza durumu yaşamadı. Sorularım şu şekilde:

1. Ortada evlilik yokken anlaşmazlık ve ayrılık durumunda kadının mahkeme açması sonucu nafaka velayet zorunlu evlilik vs. gibi konular nasıl sonuç doğurabilir ?

2. Çocuk Türkiye'de doğarsa soyadı ne olur ? Evlenmeden yaşanan bu durumda belki anne çocuğu alıp bir daha göstermeyebilir farkındayım.

3. Türkiye'de yaşamak istemiyorum ve çocuğumu bu yüzden vatandaşlığa bile kaydetmeyi düşünmüyorum. Çocuk Rus vatandaşı olup annesinin soyadını alabilir mi ?

4. Çocuk reşit olduğunda bana ne gibi mahkemeler açabilir beni zora sokacak ?

5. Olası bir anlaşmazlık durumunda kadının elinde nasıl bir koz olur çocuğu göstermemek dışında ?

Arkadaşlar bir babanın çocuğu hayattaki her şeyidir, ben de ileride baba olursam bunu seve seve aileme ve çocuğuma ispatlamak istiyorum. Çocuk olsun gerisi umrumda değil gibi bir düşüncem yok sorduğum sorular yüzünden yanlış anlaşılmasın.

• Nufusuna almaz isen ve annesiyle ters düşersen herşey onun lehine olur yani nafaka mal varlığı vs evli olup olmaman bişeyi değiştirmez
  • BèRuTTì kullanıcısına yanıt

Doğar doğmaz kendi nüfusuma alma durumunda peki herhangi bir değişiklik söz konusu olur mu ?

• Hocam sorduğun sorulara ancak bir hukukcu aslında cevap verir şaşırtmak istemem pek ama evlenmeden nufusuna anca notere anneyle gidip tanıma senedi imzalayarak alabilirsin galiba soy adını alamıyor çocuk ama anneninkini alıyor velayette annede kalıyor ama hakları normalde bir. Çocugun ne ise öyle kalıyor.
  • Evlilik dışı çocuğun tanınma yoluyla ya da babalık davası sonucunda ispatla baba ile nesebi bağlanır ve kişi bu şekilde bakım yükümlülüğü kapsamında çocuk için açılacak iştirak nafakası dahil tüm yasal sorumluluklarından sorumlu tutulabileceği gibi devamında çocuk, miras hakkı vb. gibi tüm yasal haklarından da faydalanır.

• Turbo zannettim okurken. Böyle şeylerden şüphe edeceğin kadınla niye bu riski alıyorsun? Bahsettiğin senaryolar basit şeyler değil. Böyle küçük hesapların peşine düşen insanların başına gelenlere üzülmüyorum pek, neymiş çocuk reşit olunca ne davalar acabilirmis. Açar her davayı açar, kendi evladına babalık yapmayan adama idam da bence makul.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PunisherLord -- 7 Ocak 2023; 12:0:30 >
  • Türk vatandaşlığı > Rus Vatandaşlığı bunu bilmen lazım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.