Şimdi Ara

Yatay geçiş ve bilgisayar mühendisliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.690
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar. 95k'dan mezundum 75k gibi bir sıralama yaptım malesef sayısaldan. Bu sene çalıştığımı düşünüyorum hatta en kötü ilk 30k'ya gireceğime çok emindim dolayısıyla bu sıralamayı hak ettiğimi düşünmüyorum ancak 2.kez mezuna kalmak da istemiyorum. Pc müh yazıcam sakarya iö hoşuma gitti 84 ile kapatmış ben muhtemelen gelmez gözüyle bakıyorum 68-73 arası kapatıcağını düşünüyorum. Sizce sakarya ee falan yazıp burdan pcye yatay geçmek mantıklı olur mu? Puanım çok yakın olacağı için geçmenin çok zor olacağını düşünmüyorum. Bir de 75k lık bir sıralamadan yüksek ortalamayla maks kaç k lık ünilere yatay geçiş yapabilirim sizce?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş Rehberi

Bilgisayar mühendisliği, günümüzün en popüler ve gelecek vaat eden alanlarından biridir. Bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler, yatay geçiş seçeneğini değerlendirebilirler.

Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş Yapabileceğiniz Bölümler

• Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    • Makine Mühendisliği
    • Endüstri Mühendisliği
    • Yazılım Mühendisliği
    • Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Mühendisliğinden Yatay Geçiş Yapabileceğiniz Bölümler

• İşletme
    • İktisat
    • Finans
    • Pazarlama

Bilgisayar Mühendisliği Yatay Geçiş Bölümleri

Bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, aşağıdaki bölümlerden yeterli akademik başarıyı elde etmelidir:

• Matematik
    • Fizik
    • Programlama
    • Veri Yapıları

Hangi Bölümlerden Bilgisayar Mühendisliğine Geçilir?

En sık tercih edilen yatay geçiş yolları şunlardır:

• Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nden Bilgisayar Mühendisliği'ne
    • Bilgisayar Bilimleri'nden Bilgisayar Mühendisliği'ne
    • Yazılım Mühendisliği'nden Bilgisayar Mühendisliği'ne

Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş Süreci

Yatay geçiş sürecinde, öğrenciler aşağıdaki adımları takip etmelidir:

• Not ortalamalarının ve aldıkları derslerin uygunluğunu kontrol etmek
    • Hedef üniversitenin yatay geçiş şartlarını öğrenmek
    • Gerekli belgeleri toplamak (transkript, referans mektupları)
    • Zamanında başvurmak

Bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş, bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için değerli bir fırsattır. Uygun bölümlerden yeterli akademik başarıya sahip öğrenciler, bu seçeneği değerlendirerek hayallerine bir adım daha yaklaşabilirler.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Yatay geçiş kumarına girmek istiyorsan buyur. İhtimaller düşük, geçersen de yine stresli bir yol olacak.

75K'dan herhalde aşırı zorlasan 20-30K altına girmen zor olur diye düşünüyorum. Muhtemelen 30-40-50K'lık bir yere geçersin. Yine de sana ve geçmek istediğin yerlere bağlı.

Ayrıca yatay geçiş yapamama ihtimaline karşı 4 yıl okuyacağın bir yeri tercih etmeni öneririm.

Bir de bölüm seçerken İngilizce seçersen daha iyi olur. Türkçe bölüme gidersen sonrasında İngilizce bölüme geçtiğinde derslerini saymazlar aynı dersleri tekrar almak zorunda kalırsın.

İkinci öğretim de sıkıntılı, birinci öğretime yatay geçiş yapman için %10'luk dilime girmen lazım. Birinci öğretim okusan böyle bir zorunluluğun yok.

Güzel bir yere geçmek istiyorsan minimum 3.5 ortalama falan yapman lazım. Geçiş ihtimalini yükseltmek ne kadar fazla o kadar iyi. Ayrıca not ortalaması ile geçişte neredeyse hiçbir okul başarısız dersi olan öğrenciyi kabul etmiyor. Kısaca bir dersten bile kalırsan yatay geçiş yok sana.

İyi düşün kardeşim yatay geçiş gerçekten her süreci sıkıntılı olabilecek bir şey.

• ÖNEMLİ!

Konuyu tekrar okudum. Not ortalaması ile yatay geçişte BÖLÜM DEĞİŞTİREMEZSİN. Sadece aynı bölümde üniversite değişebilirsin.
    EE girip oradan daha iyi üniversitenin bilgisayar mühendisliğine geçmen imkansız

Sadece üniversite içerisinde bölüm değişimi yapabilirsin, o konuda da pek bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cobbler -- 29 Temmuz 2020; 9:11:50 >
  • yapma arkadaşım başarıya göre kurum içi yatay geçiş diye bir şey var
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoPocoMas44

yapma arkadaşım başarıya göre kurum içi yatay geçiş diye bir şey var
    Kurum içerisinde yatay geçiş yapabileceğini yazdım hocam zaten en sonda?
  • ben de özyeğinde böyle bir halt yemeyi planlıyorum hocam
  • Yatay geçiş planıyla bölüme girip yapabilen görmedim. Bol şans.
  • NoPocoMas44 N kullanıcısına yanıt
    Bol şanslar hocam özyeğinde rekabet çok olabilir şansa ihtiyacınız olacak
  • Hocam başka bir üniversiteye gitmek için düşünmuyorum onu sadece denerim o tamamen kumar benim dusuncem sıralamam 75k ve sakaryayı ıö pcyi kılpayi kaçiricağimi düşünüyorum onun mesela puanım 425 orasi kapatsa kapatsa 430la kapatir geçmek zor olmasa gerek bence. Bu yuzden orada ee veya endustri yazip oyle gecmeyi denemeyi dusunmustum ama anladığım kadarıyla siz kurumiçi geçişlerde ösym puanıma bakmıyorlar diyosunuz doğru mudur?
  • arkadaşım yıldız teknikten İstanbul tekniğe geçti elektrik mühendisliği. öyle çok zor bir şey değil yatay geçiş artık calisirsan illaki oluyor. bende yatay geçişle bilkent ctis e geçmeyi planlıyorum
  • iceposeidon İ kullanıcısına yanıt
    Hocam arkadaş aynı üniversitede farklı bölüme geçmekten bahsediyor. Çok farklı bölümlerden çok fazla insan bunu yapmak istiyor. Tek kriter de ortalama olduğu için kolay bölümlerden 3.9 gibi ortalamalarla geçişler oluyor revaçta olan bölümlere. Yani pek mümkün gözükmüyor.

Yıldız'dan İtü'ye geçmek çok daha kolay. Hem arada çok okul yok hem de başka bölümlerden insanlar geçemiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-6EC589E64

Hocam arkadaş aynı üniversitede farklı bölüme geçmekten bahsediyor. Çok farklı bölümlerden çok fazla insan bunu yapmak istiyor. Tek kriter de ortalama olduğu için kolay bölümlerden 3.9 gibi ortalamalarla geçişler oluyor revaçta olan bölümlere. Yani pek mümkün gözükmüyor.

Yıldız'dan İtü'ye geçmek çok daha kolay. Hem arada çok okul yok hem de başka bölümlerden insanlar geçemiyor.
    benim dediğim aynı bölümden farklı bir okula geçmek. farklı bölüm olayı ders programı %80 benzer değilse evet zor olabilir. yoksa üniversite değiştirmek öyle zor değil bölümün aynıysa. ortalama kasicaksin sadece ki çalışılıp yapılır o
  • Hocam kurumiçi yatay geçişlerde ösym puanına bakmıyorlar mı sakaryanın sitesine girdigimde puan hesaplama formulunde oda var. Ösym puanina bakiyorlarsa 75k ile muhtemelen 73 74k kapatacak bir bölüme geçiş yapabilme ihtimalim çok yüksek olmaz mı?
  • olur hocam. Ben çoğu okulun sadece ortalamaya baktığını gördüğüm için sakaryayı da öyle sandım.

Ancak yine de kontenjanın 2-3 civarı olacağı düşünülürse sizinle aynı bölümdeki insanlar sizden iyi ort yapıp önünüe geçebilirler. Hala riskli yani.
  • iceposeidon İ kullanıcısına yanıt
    Tamam aksini söylemedim zaten de konuyla alakası yok dediğinizin. Arkadaş aynı ünide farklı bölüme geçmek istiyor.
  • Anladım hocam hayal oldu bu da zaten bu sene de geçen sene de ikinci öğretime kurum içinde kontenjan açmamışlar birinciye açmışlar sadece. Teşekkürler hocam
  • Ben gördüm. ODTU havacilik yazip "4" ortalama yapip elektrige geçen ustune orada da "4"ortalama yapan bir psikopat. Amerikada NVIDIA'da çalisiyor youtubeda videosu vardi. Bu kadar azimli olan varsa buyursun denesin ben şahsen yapamam awk
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.