Şimdi Ara

Ziraat Bankası Konut Kredisi Masraflarını Geri Ödüyor (Dediler) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
28
Favori
26.283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: phatron_23

Peki arkadaşlar kredisi bitmeden böyle bir işlem gerçekleştiren ve parasını geri alan oldu mu? Bu durumda bankanın tutumu nasıl oluyor. Kalan taksitlerin ödenmesinde bir problem yaratıyorlar mı? Bir de her sene yapılan konut sigortası hala zorunlu ile yapılmaya devam ediyor. Gerçekten zorunlu mu bunu yaptırmayan var mı? Tüm bu sorular konut kredisi için geçerlidir. Bankasyadan geri alabilin var mı?

+1
    sonra problem yaşamayalım.
  • Kredi taksitlerinin bitmiş olması gerekiyor mu masrafları geri alabilmek için ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: satem

quote:

Orijinalden alıntı: rude.

Mahkemeye verdim 1400 tlmi geri aldim ve harcadim

Paranizi birakmayin alin catir çutur yiyin..

Hocam,hangi mahkemeye başvurdunuz nasıl bir yol izlediniz kısaca yazarsanız bizlere de yol göstermiş olursunuz.

1000 TL üzeri olduğu için adliyeye gönderiyorlar gittik dosya acilabilmesi için mahkeme 130 TL para aliyor sonra işlemler basliyor.. Size bir gün veriyorlar o gün mahkemeye avukat ile girip yalandan sonra paranizi 1 ay sonra aliyorsunuz.. İşlemler toplam 4 ay falan surdu bizim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Hocam,hangi mahkemeye başvurdunuz nasıl bir yol izlediniz kısaca yazarsanız bizlere de yol göstermiş olursunuz.

1000 TL üzeri olduğu için adliyeye gönderiyorlar gittik dosya acilabilmesi için mahkeme 130 TL para aliyor sonra işlemler basliyor.. Size bir gün veriyorlar o gün mahkemeye avukat ile girip yalandan sonra paranizi 1 ay sonra aliyorsunuz.. İşlemler toplam 4 ay falan surdu bizim.

Peki avukat ve mahkeme masrafları noluyor karşı taraf mı ödüyor?

• arkadasim benimde kredim devam ediyor, banka kendisi iade ediyor saniyorum' daha once kredi yapilandirma yaptigimda banka kendisi kampanya yapti ve benim krediyi 0,96 dan 0,84 de dusurdu ekbir odemede yapmadim. bankalarda TC numaranizla butun hesaplar cikiyor onunicin diilekcenizde TC numaranizi yazin, detayli bilgiyi banka subenize giderek ogrenebilirsiniz'

• şimdi buna ihtiyaç kredisi dahil mi değil mi arakadaşlar?
  • Alalı 5 ay oldu. Bütün bankalardan toplam 2bin lira aldım THH ne gittim bankalardan dekontları alıp hepsini aldım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drtsubasa

quote:

quote:

quote:

Siz davayi kazanirsaniz avukat ve mahkeme masraflarini karsi taraf oder

• mehmet 1905 M kullanıcısına yanıt
    Kardeş tam olarak bilmiyorum ama bu işin avukatlık olduğunu biliyorum. Yani dava açılarak alındı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eko44

1. Kredi aldığın bankaya gidiyorsun. TC no ile aldığın kredileri öğreniyorsun, döküm alıyorsun.
    2. Kaymakamlıklardaki hakem heyetine gidiyorsun. Dilekçe ile işini hallediyorsun buraya kadar tamamen ücretsiz. (Kaymakamlıklarda dosya masrafı limiti vardı sanırım 1500 - 1600 TL arası bunun üzerine valiliğe gidiyorsun filan)
    3. 3 ay sonra sana posta geliyor git bankandan al diye ve o kagıt ile gidip alıyorsun.
    4. 2 ay sonra bankandan posta geliyor ve seni mahkemeye vermişler bu parayı alamazsın diye.
    5. Avukat tutup sende mahkemeye veriyorsun.
    Tecrube ile sabit ben 5. maddedeyim bekliyorum sanırım dava açalı 3 ay filan oldu bekliyoruz bakalım

Benim kredide Ziraat'taydı ve daha geri vermedim. Mahkemenin sonucunu bekliyoruz bakalım.

a.) 1 ve 2.ci maddelerine katılıyorum. Sadece valilik kısmını yanlış yazmışsın , limit üzerinde olan anlaşmazlıklara tüketici mahkemeleri bakar...
    b.) Hakem heyetleri lehine karar verirse ilgili taraftan ödemeni istersin , vermezse icraya gidersin ve orayada 7 iş günü içerisinde ödemezse hacze çıkma hakkın olur. Haciz sırasında ödeme yapılarak dosya kapatılmaz ise isterseniz uygun görülen taşınır malları haciz yapıp orada kullanıma bırakırsınız , isterseniz nakliye ve yeddiemin deposu masraflarını ödeyerek haczettirirsiniz. Sonrasında ise icra kanalı ile satışa sunulur ve satılırsa paranızı alır , satılmazsa mallar size kalır :)
    c.) posta size ister 3 ay sonra isterse 5 ay sonra gelsin. Hakem heyetlerinin kararları mahkeme kararı niteliğinde bağlayıcı olmasından ve itiraz süresi olduğundan 15 iş günü içersinde itiraz edlmezse tüketic mahkemelerinde karar kesinleşmiş olur ve itiraz haklar biter...
    d.) Tarafınıza açılan dava , Hakem Heyeti kararının karşı tarafa tebliğ tarihinden 15 gün sonra açılmış ise itiraz süresi dolduğundan usulen red edilmesi gereken bir davadır. Bu süreleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Önemli not ; İtiraz süresinde yapılmış ise ve mahkeme davacı tarafı haklı bulur ise size temyiz yolu bırakılacaktır. Yalnız bu süreçte parayı ödemediğinizi kar olarak saymayın kendinize... Çünkü banka tarafınıza ödemiş olduğu parayı ödeme tarihinden itibaren yasal faizini hesaplayarak toplamda talep eder. Bu ücrete birde mahkeme masrafları ve vekalet ücretleri eklenir. İnşallah davayı kazanmanızı ümit ederek hayırlısı diyorum.

• dava açmadan alınabiliyor ise iyi , babam nedense mahkeme fln uğraşmak istemiyor geri dava falan tırsıyor biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkuwaz

Daha önce konu acıldıysa silinebilir. (Tüketici Mahkemesine gitmeden) Ziraat bankasından konut kredisi cekmistim. bugün bankaya ugradım, bankadaki görevli arkadaslara sordum. cektiğim konut kredisinin masrafları ödeniyormu diye onlarda buraya subeye bir dilekçe verin ödeniyor dediler. baska bankalarda durum nasıldır bilmiyorum.

hocam dilekçede ne belirttiniz ekstra bir evrak vs istiyorlar mı?
  • Bu konuda birçok kişi bilgi eksikliğinden dolayı bocalıyor.

- krediniz ne olursa olsun (konut , ihtiyaç , vs. vs.) sizden alınmış bir dosya masrafı , ipotek feyk ücreti gibi ödemeleriniz için geri iadede bulunabiliyorsunuz.
    - başvuracak kişiler kaymakamlık bünyelerinde buluna hakem heyetlerinin karar sınırında ise buraya , daha fazla limitte ise bulunduğunuz yerdeki tüketici mahkemelerine başvuracaksınız.
    - başvurular sırasında bankadan almanız gereken ilgili masrafların dekontları olması gerekmektedir. Bazı bankalar bu dekontları arşivden çıkarır ve bunun için farklı tutarlarda ücret talep ederler. Bu ücretleride , dekontlarını dilekçenize ekleyerek talepte bulunabilirsiniz.
    - hakem heyetlerinin ortalama karar süresi 3 aydır...
    - tüketici mahkemeleri ise bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre değişir...
    - dilekçelerinizden sonra kazanma ihtimalinizde vardır , kaybederek vekalaet ücreti , dosya masrafı gibi masrafları yüklenme gibi ihtimallerde...

• quote:

Orijinalden alıntı: drtsubasa

quote:

quote:

quote:

Evet tüm masraflar bankaya ait..

• @rkadas kullanıcısına yanıt
    bildiğim kadarıyla dava açan banka genelde ziraat oluyor, o da kredi masrafına değil de başka sigorta, ipotek vs birtakım kesintiler için iade talep etmişsek ve hakem heyeti tarafından haklı bulunmuşsak... doğrudan kredi masrafı için dava açıyor mu banka ?
  • phatron_23 kullanıcısına yanıt
    Kredi'nin bitip bitmemesi ile ilgili bir durum değildir masraf iadesi. Önemli olan bankanız ile sözleşme imzalarken sizden tahsil edilecek bu masrafların tarafınıza kapsamlı bir şekilde tebliğ edilip edilmediğidir. Özellikle eski kredilerde bu tür bir bilgilendime yapılmadığı veya yapılıyorsa da imza ile kayıt altına alınmadığı, kayıt altına alınıyorsa da tüketiciye düşünmek için zaman verilmediği (amiyane tabirle oldu bittiye getirildiği) için kanun karşısında haksız duruma düşmüştür bankalar. Genel olarak 2011 öncesinde açılan krediler bu durumdadır.

Not:Bazı bankalar yasal süreci işletmenizi isteyebilir bazıları da hemen ödeyebilir. Bu tamamen kurumun politikasına bağlıdır. İkiside yanlış değildir kanımca.
  • 3 bankadan kredi çekmiştim şimdi rövanş zamanı
  • ziraat bankasının 2 farklı şubesinden iki ayrı kredi için iki şubeye de ayrı ayrı gitmek mi gerekir acaba?
  • elmaarmutportakal kullanıcısına yanıt
    Hangi bankalardan aldınız ?? Bütün bankalar veriyor mu THH ne başvurunca ?? Teşekkürler.
  • Bana thh den bile olumsuz cevap geldi

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.