Şimdi Ara

Ziraat Bankası Konut Kredisi Masraflarını Geri Ödüyor (Dediler) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
28
Favori
26.283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: devilish_

Arkadaşlar iyi güzel herkes hukuken hakkini ariyor bu güzel bir şey tabi ancak siz krediyi alirken masraflar konusunda anlaşarak imza atiyorsunuz. Sonra gidip kabul ettiginiz seye itiraz ediyorsunuz. Burada bir celiski yok mudur? Diyeceksiniz ki banka her turlu aliyor vermeme gibi bir sey yok. E kusura bakmayin o zaman kredi falan kullanmayin siz. Bakin burada 300 lira aldik 500 lira aldik diyenler var. Evet cogu kisi masraf iadesi aliyor ancak cok cok onemli bir konu var atlanilan. Tüm bankalar masraf iadesi yaptigi musterilerini fisliyor ve ayni musteri kredi icin bankaya geldiginde kesinlikle kesinlikle cari kredi oranlarinin cok ustunde bir oranla "masrafsiz" kredi kullandiriliyor ki yarin obur gun masraf itirazi yapamayin. He ben bir daha kredi kullanmam derseniz gidin itiraz edin ama tekrar kredi kullanacaklarin itiraz etmesini onermem. İkinci boyutu ise bu kredi itirazlari subelere asiri is yuku olusturuyor. Ozellikler tuketici hakem heyetlerinin olur olmadik her seyde musteriyi hakli bulmasi, bankadan savunma istemesi, arsivden evrak cikarilmasi (bazi subelerin arsivi cok uzak yerlerde olabiliyor), mahkemeye gonderilmesi, avukata bilgi verilmesi, dosyanin takibi vs. uzayip gidiyor. Zaten kapitalist sistemin kolesi olan ve agir sartlarda yogun is yuku altinda calisan bankacilarin isleri basindan askinken bir de bu yazismalar ve itirazlarla ugrasiyorlar. Sahsi kanaatim, ya kredi kullaniyorsaniz delikanli gibi imza attiginiz seyin arkasinda durun ya da kredi falan kullanmayin. Saygilar.

Not: Bankaciyim

Denize düşen yılana sarılır, insanlar parAyı ağaçtan toplamiyor, o kapitalist sistemin kölesi olarAK insanlara parayi para karşılığı satana kadar atmadığıniz takla kalmıyor sonra attığın imzanın arkasında dur. Sen de o zaman hakkinla aldığın ile yetin içine haram karışmış parayı iade etmede zorluk çıkarma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bankacı olduğunu başa yazsaydı keşke

masa başında çok yoruluyor gibi evrak çıkarıyoruz diyor , kiyamayiz .

hak hukuk vs. bahsedecek son kişilerden biri bankalardir bu ülkede

tüketiciyi kaziklamazsaniz tüketici hakem heyeti bir şey yapmaz merak etme

hukuken önü açılan masrafi geri verme kararına uyup tüketiciyi ugrastirmazsaniz daha fazla yorulmazsiniz , dosya vs. işleri az olur.
    hem tüketicinin yasal hakkını vermeyin hem de ahkam kesin , başka emriniz .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kakà -- 16 Nisan 2014; 1:23:10 >
  • Vakifbanktan alabiliyor muyuz ? 4 sene once 500 tl aldilar konut kredisindenmTuketiciden de 375 tl.Odeme planlarindq yaziyor elimde var
  • Yazdiklarimdan bankalarin bu uygulamalarini savunuyorum izlenimi birakmisim sanirim oncelikle boyle bir amacim olmadigini soylemeliyim. Toplumumuzda banka diyince insanlarin sinir katsayilari yukseliyor bankaci olarak siz ne derseniz diyin insanlar cok sinirli yaklasiyorlar. Kimseye masraf itirazinda bulunmayin demiyorum herkes hakkini aramakta ozgur. Ancak ben sizleri bankalarin uygulamalari hakkinda uyariyorum. "Delikanli"kelimesi bankalarin bakis acisini vurgulamak icin yazilmisti. Bankalari savunan. Bir bankaci olsam sizi bazi konularda uyarmazdim emin olun. Ama malesef yazimin sonuna bankaci oldugumu ekledigim icin bir on yargiya maruz kalarak asil anlatmak istedigim seyi anlatamadim. Tehdit ediyor bir de falan demis gercekten cok uzucu, toplum olarak psikolojik tedaviye ihtiyacigimiz oldugu acik. Ben sizi niye tehdit edeyim, elime ne gececek, banka babamin mali mi? Beynimizi hobi olarak kullanmaktan vazgecersek insanlarin asil soylemek istediklerini anlarmak zor degil. Amacim bazi konularda siz forumdaslari bilgilendirmekten ote olamaz.

Son olarak issizligin onemli bir sorun oldugu ulkemizde bir bankaciya "madem oyle bankada calisma" denmesi de dusunmeden soylenmis oylesine agiZdan cikiveren bir cumleden ibarettir. Zira sektorde calisanlar arasinda bir arastirma yapilsa abartmiyorum bankacilarin en az yarisi memnuniyetsiz, %20-30 u da kararsiz cikar. Memnun olan %20-30 luk kesim de zaten yoneticilerden olusmaktadir. O nedenle bir bankacinin soylediklerini tehdit olarak degil bir bilgilendirme olarak gormeniz daha uygun olacaktir. Yine de "delikanli olmak" ifadesiyle yanlis anlasilmaya yol actigim icin ozur diler herkese iyi gunler dilerim. Saygilarimla.

• Bankalar enflasyon üzerinde kredi oranları vererek zaten kendi karını fazlasıyla çıkarıyor.
    En düşük senelik kar açıklayan banka bile 1 milyar TL üzerinde açıklıyor ve bu paranın önemli bir bölümü kullandırdığı krediler.
    Böyle devasa senelik para kazanan banka patronlarının değilde, haklı olduğu bağımsız mahkemelerce defalarca kanıtlanmış vatandaşın yanında olmanın doğru olduğunu düşünüyorum :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araştırdığım kadarıyla bankaya dilekçe vererek parasını alan yok...Banka bize vermiyoruz diye yanıt yazınca mahkemeye verebiliyoruz...
  • hakem heyetine bizim yerimize ailemizden başkası başvurabiliyor mu? sanırım thh başvurularında çok sıra oluyormuş. iş-güç nedeniyle kendi imzamızla olan dilekçeyi ailemizden birisinin vermesini kabul ediyorlar mı?
    bir de başvuruda evrak olarak fotokopi kabul ediliyor mu acaba? boşuna sıra beklemiş olmayalım. kredi ödemelerinin olduğu sayfada en altta masraflar yazıyor. bu evrak yeterli mi, yoksa bankadan orjinal imzalı dekont mu almak gerekiyor?
  • arkadaşlar bankaya dilekçe ile başvuruyorsunuz, sonra size yukarıda arkadaşımızın verdiği gibi şu ücretler karşılığında istediğiniz belgeleri veririz ama ücret iadesi olmaz diye bir yazı geliyor, o yazıyı alıp ilgili şubeye gidiyorsun kredi başına 3 TL ödeyerek kredi ekstrelerini alıyorsunuz. Ekstrelerle birlikte ödediğiniz 3 TL dekontlarını da alarak tüketici hakem heyetine şikayette bulunuyorsunuz, hakem heyeti 15-30 gün arasında sizi haklı buluyor ve bankaya giderek ödediğiniz dosya masraflarını ve ekstre çekme ücretlerini alıyorsunuz. zor olan bir şey yok , geçen hafta arkadaşlarım bu yolla aldılar, 1256 TL, 1250 TL, 1100 TL aldılar bende hakem heyetine başvurdum toplam 885 TL alacağım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egridereli -- 23 Temmuz 2014; 13:15:12 >
  • egridereli kullanıcısına yanıt
    Hakem heyeti lehime karar verdi.Elimdeki kararla banka şubesine gidemiyorum(şehir değiştirdiğim için).herhangi bi şube ye gitsem olur mu?
    ya da başka bir yöntemi var mı?
  • Sayın İlgililer;

4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanunun 6.maddesinde Haksız şart düzenlenmiştir. Bu maddeye göre bankalar tarafından yapılan kesintiler( dosya masrafı, ücret tahsisi, yapılandırma ücreti vs..) haksız şart teşkil ettiğinden kesintiler rahatlıkla geri alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken ilgili kaymakamlığa yada Tüketici Mahkemesine başvurmaktır. Ama bunu yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü ; ilgili banka avukatları, sizin bilmeden yanlışlıkla yaptığınız bir işleme itiraz ederek sizden ayrıca vekalet ücreti alabilmektedir. Sizin bir uzmandan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır.Dosya masrafının geri tahsil edilmesine ilişkin birçok örnek kararlarımız mevcuttur isteyene fax vb yollarla örnek gönderilebilir.

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yardımcı olurum.. dilediğiniz gibi istediğinizi arayıp sorabilirsiniz, gerekirse bi ücret talep etmeden dilekçelerinizide hazırlarım..vatandaş kazansın yeterki..TEL:0542-242-3037

• BANKADAN ALICAĞINIZ HESAP DÖKÜMLERİNDE SİZİN NEKADAR PARA ÇEKTİĞİNİZ NEKADAR FAİZ ÖDEDİĞİNİZİ GÖSTEREN HESAP EXTIRASI ALIN TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE GÖTÜRÜN YETERLİ OLUCAK ORADA SİZE DİLEKCE DOLDURTUCAKLAR KİMLİK FOTOKOPİSİNİ GÖTÜRÜN 1 2 AY İÇİNDE SİZE MEKTUP GELİCEK PARANIZI BANKADAN GİDİN ÇEKİN
  • Yok böyle bir şey. Yanlış yönlendirmeyin insanları.

Bankaya dilekçe verirsiniz , ret cevabını alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jesusozz -- 6 Kasım 2014; 22:19:49 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: phatron_23

Peki arkadaşlar kredisi bitmeden böyle bir işlem gerçekleştiren ve parasını geri alan oldu mu? Bu durumda bankanın tutumu nasıl oluyor. Kalan taksitlerin ödenmesinde bir problem yaratıyorlar mı? Bir de her sene yapılan konut sigortası hala zorunlu ile yapılmaya devam ediyor. Gerçekten zorunlu mu bunu yaptırmayan var mı? Tüm bu sorular konut kredisi için geçerlidir. Bankasyadan geri alabilin var mı?

Ne yaptınız bankasyadan geri alabildinizmi dosya masrafını?
    Bende bugün kuveyttürkün adığı dosya masrafı iadesi için hakem heyetine başvurdum 3-4 ayı bulur belli olması dediler. hayırlısı bakalım.
    bu arada tutar 1650 tl. kimi arkadaaşlar sınır 1500-1600 tl yazmışlar ama görevli bizi aşıyor falan demedi rakamı gördüğü halde.

• superhead kullanıcısına yanıt
    Daha kredi bitmediği için hiçbir girişimde bulunmadım. Zaman aşımı 10 yıl olduğu için kredi bitmesine yakın başvurmayı düşünüyorum. Sizin kredi bitmiş miydi? Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.

• quote:

Daha kredi bitmediği için hiçbir girişimde bulunmadım. Zaman aşımı 10 yıl olduğu için kredi bitmesine yakın başvurmayı düşünüyorum. Sizin kredi bitmiş miydi? Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.

Yok hocam daha 1. taksidini ödedim bu ay 2.yi ödeyeceğim. ama hemen başvurumu yaptım paramı neden onlara kullandırayımki biran önce alayım dedim zaten şimdi başvurmakla 3-5 sene sonra başvurmak arasında hiç bir fark yokmuş. Fark şu olur şimdiki alacağım 1650 tl ile 5 sene sonraki alacağım 1650 tl çok farklı olur para yarı yarıya değer kaybeder. Gelişmeleri yazarım. İnşallah sorun çıkarmazlarda paramızı alırız.

• quote:

Orijinalden alıntı: superhead

quote:

Yok hocam daha 1. taksidini ödedim bu ay 2.yi ödeyeceğim. ama hemen başvurumu yaptım paramı neden onlara kullandırayımki biran önce alayım dedim zaten şimdi başvurmakla 3-5 sene sonra başvurmak arasında hiç bir fark yokmuş. Fark şu olur şimdiki alacağım 1650 tl ile 5 sene sonraki alacağım 1650 tl çok farklı olur para yarı yarıya değer kaybeder. Gelişmeleri yazarım. İnşallah sorun çıkarmazlarda paramızı alırız.

ben borç daha bitmediği için çekindim açıkçası. Ama siz sorun yaşamadan alırsanız ben de beklemeden başvururum

• 6000 lira cektim, ne kadar oderler?

• Arkadaşlar, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, 2014 Haziran ayıyla itibaren degişti, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Oldu, Tüketici işlemi ve Bankaların Kredi Kurum ve Kuruluşların sagladığı Krediler Hakkında da yeni düzenlemeler getirildi ve Kredi Kullandırım Ücreti - Kredi Tahsis Ücreti - Komisyon Ücreti - İpotek Fek-Tahsis Ücreti gibi ve daha birçok kalem bankaların aldıgı ücretler haksız sayılıyor ve geri iadesi yapılıyor.. Bankadan İlk Öncelikle Kesinti yapıldıgına dair dekontu almanız gerekmekte daha sonra miktar sınırına baglı olarak - İlçe Tüketici Hakem Heyetine - İl Tüketici Hakem Heyetine - Tüketici Mahkemelerine Başvurarak Haksız ve Hukuka Aykırı Vermiş oldugunuz paranın geri iadesini alabiliyorsunuz..

Bazı durumlarda, tüketici hakem heyetleri karar vermiş ve sizin alacagınız kabul edilmiş olmasına ragmen bankalar, bunu gene ödeme yapmıyor... bu durumda banka aleyhine icra takibi başlatmak zorundasınız..
    Bir ikinci durum ise, tüketici hakem heyetinden karar sizin lehinize cıkıyor ve arkasından banka davacı sıfatıyla, tüketici mahkemesine, sizin alacagınızı kabul eden tuketici hakem heyeti kararının iptalini isteyerek dava acıyor.. Bu durumda ise, siz dava sonunu beklemeden, hakem heyeti kararını icraya koyarakta tahsil edebilirsiniz. yani, tüketici mahkemesinde size karsı dava acılmıs olması, hakem heyeti kararının tahsilatını ertelemiyor..
    Bankalar bu davaları tüketicinin gözünü korkutmak icin acmaktadır.. bu işin peşini bıraksınlar diye yapıyorlar..
    Aksine biraz ugras ile, 4-6 aylık bir surec içerisinde paranızın iadesini alabilirsiniz..

Ankarada olan üyeler için, Stajer Avukat olarak karşılıksız olarak yardımcı olurum, dilekçe örnegini gönderirim daha sonrasında ortaya cıkacak icra takip işlerinde yardımcı olabilirim dava acıldıgı taktirde de dilekçesini yazarız.. Benimle İletişime Geçmeniz yeterlidir.. Bu paraları söke söke bankalardan tahsil edebiliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Tiglat Pileser

6000 lira cektim, ne kadar oderler?

Hocam sabit bir ücret aldıkları için birşey söylemek zor... krediyi kullanmış oldugunun bankanın şubesine giderek veya internet bankacılıgında gözukuyorsa ne kadar kestiklerini gorebilir, dekontunu da isteyebilirsin.. Dekont isterken bir miktar para isteyebiliyorlar, biraz sert yapınca bazen para almıyorlar.. para alsalar bile tüketivi hakem heyetine basvurarak aldıkları dekont bedelinin iadesini gerçekleştirebiliyorsunuz...
  • quote:

Hocam Kredinin bitip bitmemesi hiç bir sorun teşkil etmiyor.. Gönül rahatlıyla Tüketici Hakem Hetine Başvurabılirsiniz.. Hatta bu parayı tüketici hakem heyetine başvurarak aldıgınızda bile bankanın sadece hukuk departmanı bu konudan haberdar oluyor.. şubelerde bile gözükmüyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevkiburak -- 7 Kasım 2014; 11:15:01 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.