Şimdi Ara

Al-Satçı 1 hafta içinde 22 bin TL fazlasına koymuş. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
272
Cevap
1
Favori
19.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
164 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    O paralar çıkar rahat ol
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9090XWB

Haklısın işin o boyutu da var tabi. İki yönlü. Bunun bir mantıksal fiyat artış tavanı olması lazım. Uçak biletlerinde var atıyorum serbest piyasa baktığın zaman iç hatlarda 400 tl fazla satamıyorsun şirkete kalsa yapar 1000 tl tek alternatif oluncada mecbur binersin. O zamanda serbest piyasa denilir mi? Serbest piyasanın rekabet kurallarına uygun, suistimal engelleyen, mantık içerisinde akmasını sağlayan kurallar gereklidir. O zaman büyük şirketlerin, parası olanların kölesi olursun, ne derslerse eyvallah. Araba dada öyle al satçının parası var piyasadaki bütün araçları topluyor sonra alternatifsiz bırakıyor ve istediği fiyata satıyor. Bu serbest piyasa olmuyor, kartelleşme deniyor buna.

Alıntıları Göster
    kartel başka birşey ve rekabet kanununa aykırı. burada ince nokta kimse otomobil almak zorunda değil. hele ki likiditesi yüksek marka/modelleri almak zorunda hiç değil. ama parayı kolay kazanan bir kesim üçe beşe bakmadan alıyor. eğer ki bu kesimin bu davranışı engellenirse emin olun kimse al-satçılık yapmaz. sonuçta al-satçıların elindeki araçlar ferrari-lamborghini değil, kendi arzlarını yaratmıyor. eğer ki devlet bir meseleye el atacaksa çiftçinin 1 liraya sattığı domatesin pazarda 7 tl ye satılmasını engellesin.

• Arkadaşlar konu çok farklı bir yere çekildi bazı arkadaşlar tarafından ne diyeyim ki yani.

Bu araba bu fiyatı eder mi, tabiki etmez..

Ama öte yandan malum site zaten değeri etmeyen arabalarla dolup taşıyor. Sadece örnek olsun diye yazıyorum herhangi bir garezim yok ama 20 yıllık Honda'lara bu fiyatlar isteniyor neredeyse. 11-12 yıllık Golf'ler de neredeyse yine bu fiyatlarda. Neredeyse aynı yıl B sınıfı Corsalar bile 90-100'e dayandı. 8 yıllık araç da yeni değil, tabiki bu fiyata sırıtıyor ama naparsın malum yıkılmış bir piyasa.

Hiçbir şey değerinde değil ki bu değerinde olsun. Piyasa zaten gidik. Benim burda yakındığım konu başkaydı. Israrla şu durumu savunanları izleyip şaşırıyorum.

İddaa ediyorum Al-satçılar son kullanıcı falan değildir. Gerçek son kullanıcıları düdüklemeye çalışan haraççılardır.

Sıkışınca da diyorlar ki, isteyen istediği fiyata satar sanane... Eyvallah kardeşim ama isteyen istediği fiyata satınca piyasanın içinden geçiliyor. Siz de inkar etmeyin çıkın deyin ki piyasayı biz de batırıyoruz. Aklanmaya çalışmayın.

Bunun nasıl bir açıklaması olabilir aklım almıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• muratdinc1 M kullanıcısına yanıt
    quote:

Bunun nasıl bir açıklaması olabilir aklım almıyor.

çok basit bir açıklaması var: sen pazara gittiğinde domatesin kilosu 100 tl olsa alır mısın? muhtemelen almazsın? peki o gün pazara gelen 20 kişi kilosu 100 tl den domates alınca pazardaki herkes domates fiyatlarını arttırınca suçlu kim: pazrcı mı kilosu 100 tl den domates alan mı? olay bu kadar basit. satan değil alanlar engellenmediği sürece istediğiniz kadar al-satçıyı suçlayın bu fiyat artışları bitmez.
  • Şikayet edin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dostum bankalar kredi dagitti.Dolayisiyla Arac ve ev fiyatlarinida millet arttirdi. 100 e koyduysa araci 120 yapti nasi olsa vatandas kredi cekti diye

• 6 ay içersinde arabasını satışa çıkaran devlette caydırıcı olacak miktarda vergi ödemeli.

• CarlBenz kullanıcısına yanıt
    Neden çıksın ki

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılan Serdar

Hocam haklısın, sen almışsın piyasasından 20.000 TL ucuza onu o zaman satsan tabi ki hak yemiş, fırsatçılık yapmış ve kayıtsız yalan dolanla gelir elde etmiş olmazsin.

Ama yalan dolanla çoluğum çocuğum var, hastaneye gideceğim ıvır zıvır akla gelmeyecek bir ton yalan uydurup piyasasını öldürüp alıp 2 gün sonra başka yalanlarla 20.000 üstüne satmak bence ahlaksızlık. Ticaret bu değil. Yoksa sen tabi ki dediğin gibi ucuza almışsın, ederine veya biraz üstüne satarsın tabi ki kimse ağzını açamaz

Alıntıları Göster
    Yalan söylemek etik açıdan yanlış olsa da, bildiğim kadarıyla kanunen bir cezası ya da yaptırımı yok. Bu yüzden insanlara yalan söylüyorlar diye yaftalamaya kalkarsak insan bulamayız. Ticaretin ve siyasetin yalansız bir şekilde sonuç getirdiğine ben şahit olmadı mesela.

• Boyle aglayanlar alip kendi koyamadigi icin agliyor.

Birde arabami 100e sattim alan adam 120ye koydu bir hafta sonra diyip 20 bin zararda olduguny dusunup aglayanlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakan..

bende onu diyecektim pek kacırıldıgına üzülecek bir aracta değilmiş acıkcası. polo toyota civic piyasası sasırmıs durumda

100.00tl ye 2014 sense i20 ler var 20-30 binde hatasız bu paralara onu alırım daha iyi

Alıntıları Göster
    Haklısınız 2020 yilindayiz artık arabaların teknolojik olarak birbirinden eksik kalır yanı yok.

• piyasa serbesttir
  • DH | equ* kullanıcısına yanıt
    Aynen geçende birisi konu açmıştı 80 bine arabasıni satmişta alan kisi 90 bine satmış diye ağlıyordu sırf kendisi o fiyata satamadı diye söyleniyordu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 110 olur mu diyelim, ne diyecek?

• 2012'de sıfır olarak 30 bin tl civarına alıp tepe tepe kullanıp 120 bin tl ye 8 yıllık aracı satmak...
  • Toyota kendi satamadı bu paralara 30 40 liraya sattı sıfır

• Araç değerlemeden ara sıra aracımın değerine bakarım. Mayıs sonu 85 olan araç haziranın ilk haftası 92 ye çıktı. Bu 1 hafta 10 günlük sürede olan artış.

İlan veren çoğu insan fiyatı buna göre belirliyor. Şimdi aramızda kaç kişi güncel piyasa değeri 100 olan araca 60-70-80 bin fiyat belirler? Araç satılır satılamaz ayrı konu ama maalesef durum bu. Bu aracı bu fiyata alan arkadaş 20-30 aşağısına satarsa herkes şikayetinde haklıdır. Ama bireysel kullanıcıda alsa piyasası neyse o fiyattan satışa koyacaktır.

Not: Kendi aracımı satmıyorum. Sadece güncel piyasasını takip ediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • badem bıyıklılara bir şey olmaz...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.