Şimdi Ara

Araba Teybinden Tetiklemeli 12v Çıkış (Yardim!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
1
Favori
3.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bir süredir aklımda bir proje var fakat kafamda birtürlü oturtamadigim için icraate gecemedim.. Sizlerinde görüş ve fikirlerini almak isterim..

Öncelikle aracım skoda yeti. Uzerindeki teyp swing radio.

Ilk olarak araca anfi bağlayacağım ve mecburen deck çevirici ile bağlayacağım bununda bilgisini vermis olayım.

Simdi asil soruma geleyim; aracin kol dayamasinin içerisinde aux girişi var. Ve buraya logitech bluetooth bağladım. Fakat bluetootha elektirik vermek için mecburen çakmaklık kullaniyorum.

Bu şekilde kullanmamin dezavantajları var.
    1- Kablo kirliliği(nefret ederim)
    2- Çakmaklıkta kesintisiz elektirik var.Bu da akü sorununa yol acabilir.

Yapmak istegim.
    Kol dayamanin içerisine 12v çıkışı vermek.Bunun icin hazirliklarim tamam devre hazir. Fakat 12v elektirigi nasil alacagim? Kontaktan alabilirim fakat tam olarak istegim olmayacak. Çünkü kontak açıkken 12v gelip kontak kapalıyken kesilecek.Benim istedigim ise teyp açıkken elektirik gelecek teyp kapalıyken gelmeyecek.
    Şimdi aklımdaki plan: hazir deck çevirici bagliyorken deckin tetikleme ucundan bir paralel cekip arayada röle bağlamak. Ve sürekli gelen bir elektirik hatti çekip röle vasıtasıylada bu elektirigi teybe göre acip kapatmak.yani teyp acildiginda deckten gelen tetikleme roleyi acip kapatacak ve bluetoota gelen elektirik bu sekilde gelip kesilecek..

Fikir dogrumudur? Baglanti bu sekildemi olmalı net emin olamadigim için sizlerinde fikrini almak isterim..
    Daha kolay yada farkli bir bağlantı yontemi varsa o sekildede yapabilirim
    Birde son olarak kullanmam gereken rölenin özellikleri ne olmalidir. Deck çevirici nin tetiklemesinden kac volt geliyor onuda bilmiyorum acikcasi..
    Cevaplar icin şimdiden çok tesekkur ederim.
    Iyi forumlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• teypde radyo anteni için +12v çıkış olmanı onu kullansan açıkken voltaj gelir kapalı iken kapatır.
  • kolay yolu: Kontak I konumudayken (stop lambalarının açıldığı konum) elektrik verecek şekilde röle sistemi kurabilirsin. Araç çalışmaz ama anahtarın kontakta olması gerekir.
    zor yolu: teypi söküp teyp açıldığında elektrik geldiğine emin olduğun bir yerden (mesela ekranın arka plan ışınına paralel) röle bağlaman. Tam senin istediğin şeyi yapar.

Her iki yöntemde de aküden alternatif kablo hattı çekmek en mantıklısıdır. Zaten aklı başında bir oto elektrikçisinin de bunu yapması gerekir. Aksi halde arabanın elektronik aksamına zarar gelebilir. Eğer konu hakkında bilgin ve el becerin yoksa bir bilene yaptırmak daha iyi olabilir. Özellikle zor yol dediğim yöntemde lehimleme yeteneği önemli bir faktör.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

teypde radyo anteni için +12v çıkış olmanı onu kullansan açıkken voltaj gelir kapalı iken kapatır.

Evet çok haklisiniz direk antenden almak aklima gelmemisti acikcasi. Deck çevirici siparisi verdim. Pazartesi yada sali elime gecer. Ilk olarak sizin dediginiz sekilde baglanti yapacağım..
    Teşekkür ederim yorumunuz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: CarnageTR

kolay yolu: Kontak I konumudayken (stop lambalarının açıldığı konum) elektrik verecek şekilde röle sistemi kurabilirsin. Araç çalışmaz ama anahtarın kontakta olması gerekir.
    zor yolu: teypi söküp teyp açıldığında elektrik geldiğine emin olduğun bir yerden (mesela ekranın arka plan ışınına paralel) röle bağlaman. Tam senin istediğin şeyi yapar.

Her iki yöntemde de aküden alternatif kablo hattı çekmek en mantıklısıdır. Zaten aklı başında bir oto elektrikçisinin de bunu yapması gerekir. Aksi halde arabanın elektronik aksamına zarar gelebilir. Eğer konu hakkında bilgin ve el becerin yoksa bir bilene yaptırmak daha iyi olabilir. Özellikle zor yol dediğim yöntemde lehimleme yeteneği önemli bir faktör.

Değerli yorumunuz icin tesekkur ederim. Aracin teybi kontak anahtarini cekince kapaniyor. Fakat anahtari çektikten sonra teybin acma tusuna basinca tekrar aciliyor. Bu nedenle elektirigi kontaktan almak istemiyorum.

Az çok bilgim var. Fakat asla ben yaparim diyerek baslamam işe. baglantilar hakkinda tam bilgi sahibi olabilmek ve deck çeviricinin calisma mantigini tam çözmek için bugün birkaç elektronikçi arkadasin yanina ugradim. Fakat montaj için istenen rakamlar ciddi derecede yuksek.. Bu nedenle sizlerinde fikrini alip baglanti islemlerini pazartesi yada sali yapmak istedim.

• safa_09 S kullanıcısına yanıt
    işin ucunda araban varsa bence otur bir daha düşün derim. Yapacağın yanlış bir bağlantı binlerce liralık tamir masrafına ya da daha da önemlisi canına mal olabilir. Eğer elektrik işinden anlayan bir tanıdığın yoksa kendi başına yapmamaya çalış.

illa ben yapıcam diyorsan dikkat etmen gereken hususlar:
    - Sisteme elektrik taşıyan kabloların sistemin çekeceği yüke dayanabilecek kalınlıkta olması.
    - Elektriği açacak olan rölenin uygun kapasitede olması.
    - Kurulacak sistemin uygun kapasiteli sigortalar ile desleklenmesi.
    - Kaput içinde kalan bağlantıların sudan korunabilir halde olmasına azami özen gösterilmesi.
    - Mümkünse araç dışında bir kurulum yaparak sistemin test edilmesi, ardından araca kurulması.
  • anfi bağlayacağına göre her durumda teyp açıldığında sinyal gidecek (+12v) anfinin açılması için
  • Gerçekten arkadaşların dediği gibi bu işler bilinçli yapılmalı;
    1) teybin otoanten çıkış kablosu rengi genelde mavi olur,,
    2) ölçü aletiniz yoksa, fazla akım çekmeyen, 12v küçük led tarzı birşey ile teybi açınca 12v geldiğini görün.
    3) Röle 12v gelince çalışır fakat röle enerjisi kesildiğinde zıt emk yüksek voltaj gönderir, röle bobin ucuna, paralel diyot kullanmadan bağlamayın...
    4) Bende röle ile farklı çalışma yaptım, araç içine anten almıştım 12v ile çalışan, teybin çıkışını ölçtüğümde 9v gördüm, 5v röle ve 7805 regüle entegresi aldım, rölenin önüne 7805 bağladım, röleye 8v gelsede , 12v gelsede, 7805 sayesinde 5v sabit çıkış alarak rölem çalışıyor, emk dan dolayı diyotuda bağladım bobin uçlarına.
    Teybe gelen 12v akü ucunu, rolenin kontak ucuna bağladım, diğer kontak ucundan teyp kontrolünde 12v umu alıyorum,,
    siz rolenin 12v veren kontak ucuna, bluetut cihazınızı bağlayacaksınız, teybi açınca röle tetiklenecek, 12v ile kontak açarak, BT cihazı çalışacak. Hatta bende 2*60w lık dijital ekolayzerli anfi var, onada 40A röle bağladım, o rölede teyp açılınca, drek anfiyi çalıştırıyor. aslında amacım 40a röle ile teyp çalışmazken anfiyi komple aküden ayırmak..
    5) Hoparlör anfi çevici yerine, HIGH İN girişli anfi alsaydınız daha iyiydi, neyse,,, anfi rca çeviricinin üstünde bir adet kablo varsa, hine aynı şekilde teyp çalışınca çalışsın diye, 12v kontrole bağlanır.

• Tavsiye ve uyarılarınız çok tesekkur ederim.

Evet çok haklisiniz bağlantı işini,isin ehli birinin yapmasi en sağlıklısı. Fakat bağlantı islemlerini kendim yapmak istiyorum. Acikcasi bu yapilacak islemler icin 200 lira gibi bir rakam istendi benden. Belki gercekten hakki budur bilemem ama benim gözümde bu is için bu fiyat fazla yüksek..

Bu aksam bir bağlantı şeması cikarcagim. Aslinda hazirladim fakat biraz daha duzgun bir şekle sokup sizlerle paylasacagim. O na gore aklimdaki acabalari sizlerede daha iyi anlatmis ve daha kolay sonuca ulaşırız.
    Bu arada 2017 hepimize guzellikler getirmesi dileklerimle.@CarnageTR@Emin-Firtina@kadircitak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi safa_09 -- 31 Aralık 2016; 17:53:54 >
    malzeme dahil 200TL ise uygun bir fiyat bence.
  • CarnageTR C kullanıcısına yanıt
    Hocam kablosundan sigortasına, 12v dan 5v ta düşüren devreye kadar tüm malzemelerim mevcut. Montaj + deck cevirici fiyatı bu şekilde isteniyor. yani sadece montaja 140-150 tl fiyat istiyorlar.
    Arabanın mevcut yerlerini söküp, elinizdeki malzemelerin bağlantısını yapacak, en fazla 80tl (söz gelişi)...
    Şöyle dusundum; teybi torpidoyu söktüm 10-15 tl,, teknik bağlantı yaptım 30tl, geri montaj falan 10-15 tl..

Ben teybinden hoparlörüne kadar kendim yaptım,, sadece arkaya kablo iç dosemeden gittiğinden bir ona el atamadim,, gittim setciye ,,, adam sen yapardın dedi,, bende dedimki; Abi vakit geçirelim siz yapın istedim dedim,, 5-10m kablo kullandılar, kapi süpürgelik altından geçirdiler, kablo dahil 20tl aldılar.. roleyi küçük bakır delikli plakete yaptım, siyah şase kablosu, mavi +bobin giriş kablosu ve iki adet kırmızı kontak kablosu, önceden hazır olunca hemen baglA kolay ..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.