Şimdi Ara

araç dolandırıcılığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
1
Favori
19.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba. konya da oturuyorum. aracımı satmak istedim. alıcı geldi notere gittik akşam saatiydi. satış senedini hazırlattık. arabayı devrederken parayı istediğimde biraz ileride bir iki yerden de alacaklarım var alayım hesaplaşırız noter kapanmadan resmi işlemi bitireyim deyince imzaları attık. çıkışta bir arkadaşının dükkanında oturmaya başladık adam da alacağını almaya gitti. birkaç saat içinde de telefonda annesinin çok acil rahatsızlandığını, yanında kimsesi olmadığını, karamana gitmekte olduğunu iki gün içinde döneceğini söyledi. sonraki günlerde gelmekte olduğunu söyledi telefonda. dün akşamdan beridir de telefona ulaşılamıyor.
    yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu? resmi olarak pek iç açıcı görümüyor durum ama bu işlerde usta olan arkadaşlar yok mudur bir püf noktası ?

• Usta nasıl para almadan imza atarsın anlamıyorum ki?

Nasıl güven verdi sana bilmiyorum ama araba adamın, bildiğim bi hak iddia etme durumunda yok sanırım..
  • Resmi olarak gerçektende yapılacak birşey yok. Noter satışı gerçekleştikten sonra alıcıyı yanınızdan ayırmamanız gerekiyordu. Ben bugün komşu sayılabileceğim birisinden aracımı devraldım. Notere gittik devir gerçekleşti bankaya parayı çekmeye gittim ki öncesinde de zaten belirttim param bankada banka hesabın var mı gibisinden yani adama paramın hazır ve nakit olduğunu söyledim, bir satıcı olarak nasıl ödeme yapacağını sormanız gerekirdi malesef:( Bankadan parayı çekip eline saydım verdim... Ticaret başkadır, güven meselesi resmi koşullar olmadığı sürece bir zaaftan öteye gitmez adamın dükkanı 10 yıldır orada ve mülk benim evim aynı muhitte 20 yıldır oturuyorum 1 haftadır adamla kanka olduk muhabbet ettik ama iş resmi olmalıdır. Keşke satış öncesi bi satış sözleşmesi imzalayıp kapora alsaydınız(50-100 farketmez) ve yine keşke işi aceleye getirmeseydiniz. Ben olsam satış gerçekleştikten sonra hiçbir yere arabayla yollamam adamı...

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Resmi olarak gerçektende yapılacak birşey yok. Noter satışı gerçekleştikten sonra alıcıyı yanınızdan ayırmamanız gerekiyordu. Ben bugün komşu sayılabileceğim birisinden aracımı devraldım. Notere gittik devir gerçekleşti bankaya parayı çekmeye gittim ki öncesinde de zaten belirttim param bankada banka hesabın var mı gibisinden yani adama paramın hazır ve nakit olduğunu söyledim, bir satıcı olarak nasıl ödeme yapacağını sormanız gerekirdi malesef:( Bankadan parayı çekip eline saydım verdim... Ticaret başkadır, güven meselesi resmi koşullar olmadığı sürece bir zaaftan öteye gitmez adamın dükkanı 10 yıldır orada ve mülk benim evim aynı muhitte 20 yıldır oturuyorum 1 haftadır adamla kanka olduk muhabbet ettik ama iş resmi olmalıdır. Keşke satış öncesi bi satış sözleşmesi imzalayıp kapora alsaydınız(50-100 farketmez) ve yine keşke işi aceleye getirmeseydiniz. Ben olsam satış gerçekleştikten sonra hiçbir yere arabayla yollamam adamı...
    arkadaşlar sağolun ben de keşke diyorum ama bir işe yaramıyor keşkeler.

• Aah arkadaşım ah... Neden hiç şüpheci davranmazsınız? ÖNCE PARA dostum ÖNCE PARA sonra ANAHTAR.

Umarım sattığınız otomobil hâlâ sizde ve anahtarı da hâlâ sizdedir. Öyle olsa da olmasa da bence en yakın karakola gidip tutanak tutturmanızda fayda var. Sonra noterde yaptırdğınız MOTORLU ARAÇ KAT'İ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ iptal etmek için notere gitmeniz gerek. Ayrıca da aracınızın tescilli bulunduğu trafik şubesine de başvurmanız iyi olur.

Alıcı "ben parayı verdim" derse sizin parayı almadığınızı ispat etmeniz çok zor çünkü noterde imzaladığınız belge herhangi bir belge, yazı veya kağıt değildir, aracın mülkiyetini para karşılığında bir başkasına devrettiğinizi (satığınızı) beyan ettiğiniz bir akittir. Alıcı gider yarın sabah aracı kendi üzerine geçirebilir, polise başvurup "çalındı" ihbarı dahi verebilir, araç ve anahtar hâlâ sizdeyse de suçlu duruma düşebilirsiniz.

Noterde satış sözleşmesini imzalarken size sormadı mı noter "şu plâkâlı aracını şu kişiye şu fiyata sattın, paranı aldın mı?" diye... Sormuştur, ne kadar yoğun veya başı kalabalık olsa da sormuştur. Sormakla mükelleftir.

Umarım araç ve anahtar hâlâ sizdedir. Hemen yarın sabah avukat-noter-karakol-trafik gibi bu işlerin tarafı olan makamlara gidersiniz ve aracınızın mülkiyetini geri alırsınız.

• quote:

Resmi olarak gerçektende yapılacak birşey yok. Noter satışı gerçekleştikten sonra alıcıyı yanınızdan ayırmamanız gerekiyordu. Ben bugün komşu sayılabileceğim birisinden aracımı devraldım. Notere gittik devir gerçekleşti bankaya parayı çekmeye gittim ki öncesinde de zaten belirttim param bankada banka hesabın var mı gibisinden yani adama paramın hazır ve nakit olduğunu söyledim, bir satıcı olarak nasıl ödeme yapacağını sormanız gerekirdi malesef:( Bankadan parayı çekip eline saydım verdim... Ticaret başkadır, güven meselesi resmi koşullar olmadığı sürece bir zaaftan öteye gitmez adamın dükkanı 10 yıldır orada ve mülk benim evim aynı muhitte 20 yıldır oturuyorum 1 haftadır adamla kanka olduk muhabbet ettik ama iş resmi olmalıdır. Keşke satış öncesi bi satış sözleşmesi imzalayıp kapora alsaydınız(50-100 farketmez) ve yine keşke işi aceleye getirmeseydiniz. Ben olsam satış gerçekleştikten sonra hiçbir yere arabayla yollamam adamı...
    yapacak hiçbirşey yok...
    noterde satışa imza atarak , para aldığınızı ve sattığınızı tescil etmişsiniz...

ekleme: sevgili taner göde; arkadaş cumhurbaşkanına da gitse, yapılacak hiçbirşey yok... imza atması parayı aldığına delalettir... noter satışını bozması imkansız...anca der ki silahlı tehdit altındaydım,falan filan ama yine de birşey çıkmaz...
    noter satışını bozmanın bir yolu olsaydı, dolandırıcılar noter satışı bozdurarak dolandırırdı piyasayı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hightech33 -- 20 Ekim 2009; 22:56:04 >

• quote:

parayı almadan imzayı atmamalıydın olan olmuş adamın tam olarak kim oldugunu biliyormusun?

• quote:

Orijinalden alıntı: hightech33

yapacak hiçbirşey yok...
    noterde satışa imza atarak , para aldığınızı ve sattığınızı tescil etmişsiniz...

ekleme: sevgili taner göde; arkadaş cumhurbaşkanına da gitse, yapılacak hiçbirşey yok... imza atması parayı aldığına delalettir... noter satışını bozması imkansız...anca der ki silahlı tehdit altındaydım,falan filan ama yine de birşey çıkmaz...
    noter satışını bozmanın bir yolu olsaydı, dolandırıcılar noter satışı bozdurarak dolandırırdı piyasayı...

Alıntıları Göster
    Satış iptalı ıcın bırsey yapılamaz mı bu durumda?

• quote:

yapacak hiçbirşey yok...

Alıntıları Göster
    araç ne markaydı. Geçmiş olsun gerçekten zor durum, ama hiç mi şüphelenmediniz adam araç alcak olsa öyle etraftaki esnaftan para toplayacak da araç alacak. 200 ytl ye araç yok ki esnaftnan 5-10 lira borcu varsa toplasın, bulup buluştursunda sana versin . Gerçekten geçmiş olsun.

edit : Noter satışı gerçekleştiyse ki öyle diyorsunuz bozulmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sierra -- 20 Ekim 2009; 23:00:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde
    ...
    Noterde satış sözleşmesini imzalarken size sormadı mı noter "şu plâkâlı aracını şu kişiye şu fiyata sattın, paranı aldın mı?" diye... Sormuştur, ne kadar yoğun veya başı kalabalık olsa da sormuştur. Sormakla mükelleftir.
    ...

geçmiş olsun fakat Taner abinin dediği gibi noter mutlaka sormuştur "paranı aldın mı" diye, sizde "aldım" demişsiniz ki devir gerçekleşmiş. umarım düşündüğünüz gibi değildirde adamın gerçekten müşkül bir işi çıkmıştır, yoksa malesef aracı bedava vermiş olacaksınız gibi gözüküyor.
  • quote:

yapacak hiçbirşey yok...

Alıntıları Göster
    Evet, aynen öyle. Alıcı yarın sabah karakola, mahkemeye, suçüstü savcılığına gidip müracaat aşamasında, "ben şu kişiden otomobil satın aldım, noterde parasını verdim, satış sözleşmesi aslı bende, bana annesinin rahatsızlandığını söyleyerek arabayı 1 saat sonra getirmek için müsaade istedi, ona güvendim, ona inandım, temiz ve nur yüzlü bir delikanlıydı, ben de gittim kahvehanede oturdum, ama arabayı bana satan adam parasını verdiğim halde arabamı getirmedi, mağdurum, mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum, arabam şu adreste oturan satıcıdadır." derse ne olacak...??? Arkadaşım bence sen şu anda kalk karakola git, tutanak tuttur. Araç hâlâ sendeyse anahtarı ile birlikte karakolun önüne bırak, anahtarı da polis memuruna teslim et. Konu vahim ve eminim araç da değersiz birşey değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: RONNIE

Satış iptalı ıcın bırsey yapılamaz mı bu durumda?

normal şartlar altında hiçbirşey...
    ama arkadaş derse ki; beni kaçırdılar, öldürmekle tehdit edip,aracın noter satışını silah tehdidi altında aldılar...falan filan ama adama sorarlar... nasıl oldu? kim bunlar? işin içinden çıkılmaz , yalanla-dolanla...
  • quote:

Evet, aynen öyle. Alıcı yarın sabah karakola, mahkemeye, suçüstü savcılığına gidip müracaat aşamasında, "ben şu kişiden otomobil satın aldım, noterde parasını verdim, satış sözleşmesi aslı bende, bana annesinin rahatsızlandığını söyleyerek arabayı 1 saat sonra getirmek için müsaade istedi, ona güvendim, ona inandım, temiz ve nur yüzlü bir delikanlıydı, ben de gittim kahvehanede oturdum, ama arabayı bana satan adam parasını verdiğim halde arabamı getirmedi, mağdurum, mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum, arabam şu adreste oturan satıcıdadır." derse ne olacak...??? Arkadaşım bence sen şu anda kalk karakola git, tutanak tuttur. Araç hâlâ sendeyse anahtarı ile birlikte karakolun önüne bırak, anahtarı da polis memuruna teslim et. Konu vahim ve eminim araç da değersiz birşey değildir.

güze diyorsunuz da bu işi yapanlar herşeyi yapar. Adam gelse dikilse karşısına dese ki ben parasını elden verdim diye, arkadaş ta buna karşılık imza attı derse ne olacak sizce ?

• quote:

bu yapılanlar arkadaşı hukuksal olarak korumaya yönelik....
    araç ise noterde satılmıştır...araç için hiçbirşey yapılamaz gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hightech33 -- 20 Ekim 2009; 23:05:10 >

• Üzüldüğüm şey de bu, yani hile de dolandırıcılıkta sınır tanımıyorlar! Arkadaşımız belki saf, belki bilmiyor, belki karşısındakine çok inanıyor. Paranın "el değiştirdiği" hususu da mı artık belgelenmeli? Yani bunun için de mi bir formalite, prosedür, bürokratik işlem gerekli. Ruhsat, kimlik, varsa vekalet, borcu yok kağıdı ve paranın el değiştirdiğine dair bankadan dekont da mı gerekli? Evet noter sormuş "aracını sattın/paranı aldın, imzala" diye ama bu da formaliteye dönmüş sıradan alıcı-satıcı arasında, önemini yitirmiş bu soru, çünkü herkes "abi" diyerek karşısındakine güvenini elde etmiş ve bağlılığını sunmuş, ne yazık ki hepsi kötü niyetlilerin ekmeğine yağ sürmekten başka birşey değil.

Arkadaşım, geçmiş olsun. Ama durum ne yazık ki pek içaçıcı gözükmüyor. Yine de elinden gelen ne varsa yap derim. Yarın ilk işim bunu notere gidip sormak olacak. Aslında şimdi de sorarım ama saat 23:07 ve bu saatte başkatibi rahatsız etmek istemiyorum.

İnşallah herşey düzelir....

quote:

Orijinalden alıntı: soldier_of_fortune

yapacak hiçbirşey yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: sierra

quote:

güze diyorsunuz da bu işi yapanlar herşeyi yapar. Adam gelse dikilse karşısına dese ki ben parasını elden verdim diye, arkadaş ta buna karşılık imza attı derse ne olacak sizce ?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar yasa gereğince belli bir miktarın üzerindeki ödemeler bankadan yapılmak zorunda değil mi?Miktarı bilmiyorum ama araba olduğuna göre muhtemelen bu kapsamdadır.Yani ödeme banka üzerinden olmalı.Eğer böyşle değilse arkadaş itiraz edebilir diye düşünüyorum.Belki bir ihtimal buradan tutturabilir.Alıcı ödemeyi nasıl yaptığını(dekont)ispatlamak durumunda kalır.Şu resmi ödeme işini yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: panisher

Arkadaşlar yasa gereğince belli bir miktarın üzerindeki ödemeler bankadan yapılmak zorunda değil mi?Miktarı bilmiyorum ama araba olduğuna göre muhtemelen bu kapsamdadır.Yani ödeme banka üzerinden olmalı.Eğer böyşle değilse arkadaş itiraz edebilir diye düşünüyorum.Belki bir ihtimal buradan tutturabilir.Alıcı ödemeyi nasıl yaptığını(dekont)ispatlamak durumunda kalır.Şu resmi ödeme işini yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

Alıntıları Göster
    okuyunca kendime olmus kadar uzuldum.. ah be kardesim.. iyi niyeti nasil suistimal ediyor bu adamlar.. nasil bizimle ayni havayi soluyorlar yazik..

• quote:

en olası ihtimal bu bence.sanırım 8000 üstü resmi kanalla olmak zorunda.

eğer arkadaş burdan da tutturamazsa yapacak tek bişey kalıyor.aracı teslim etmeden önce sürücü koltuğu altına boru tipi yerleştirip yeni sahibi bedavaya aldığı arabasıyla yola çıktıktan 500metre sonra alev topu görmek için dua etmek.

• quote:

Orijinalden alıntı: daturkishulan

quote:

en olası ihtimal bu bence.sanırım 8000 üstü resmi kanalla olmak zorunda.

eğer arkadaş burdan da tutturamazsa yapacak tek bişey kalıyor.aracı teslim etmeden önce sürücü koltuğu altına boru tipi yerleştirip yeni sahibi bedavaya aldığı arabasıyla yola çıktıktan 500metre sonra alev topu görmek için dua etmek.

yakın zamanda araç alan varsa bu olayı ve miktarı açıklığa kavuşturabilir sanırım. 2.5 sene önce ben aldığımda böyle birşey yoktu, bankadan çektim noterde trink eline saydım parayı adamın.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuuberk

okuyunca kendime olmus kadar uzuldum.. ah be kardesim.. iyi niyeti nasil suistimal ediyor bu adamlar.. nasil bizimle ayni havayi soluyorlar yazik..

Alıntıları Göster
    inşallah düzelir babamda arabasını satarken noterde bende yanındaydım sattığı adamdan daha para almadan noterdeki görevli aynen paranızı aldınızmı beyfendi dedi, babamda almadığı halde aldım dedi karşıdaki şahısa çok güvendi ama benim içime kurt düşmüştü bankadan parayı alıp vereceğini söyledi gerçektende sözünde durdu ama her zamann şans yanımızda olmayabilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.