Şimdi Ara

Aşırı Isınma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba elimdeki sony vaio vgn-a 617s modelli leptopum bir masaya veya yataga koydugum takdirde cok ısınıyor ve %100 cpuyla calışıyor çok eski bir oyun oynarken bile. ama masaya koymazsam yani ortası boş olan bir masaya kenarlarından koyarsam aynı oyunu oynarken cpu kullanımı %2-%4 e düşüyor.bu sorunu nasıl halledebilirim.

• İşlemci çok ısınınca ısıya engel olmak için çalışma saat değerlerini düşütüyo.
    yani diğelim işlemcin 2.8 ısı belli bi değeri geçince işlemci clock değerini düşürerek 1.0 vs olarak çalışıyo ve ısıya engel olmaya çalışıyo.

yapabileceğin az şey var bios dan bu seçeneği kapatabilirsin (tavsiye etmem)

yada lap top u soğutma için bi seçenek bulabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xXx_xXx

İşlemci çok ısınınca ısıya engel olmak için çalışma saat değerlerini düşütüyo.
    yani diğelim işlemcin 2.8 ısı belli bi değeri geçince işlemci clock değerini düşürerek 1.0 vs olarak çalışıyo ve ısıya engel olmaya çalışıyo.

yapabileceğin az şey var bios dan bu seçeneği kapatabilirsin (tavsiye etmem)

yada lap top u soğutma için bi seçenek bulabilirsin.
    nası başka bir seçenek bulabilirim?

biostan kapattım mı bilgisayar ısısını düşürmeye çalışmayacak ama buda tehlikeli olabilir anladığım kadarıyla.daha düşük bir değer de çalıştığı içinde bilgiasayar yavaşlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: burak434

biostan kapattım mı bilgisayar ısısını düşürmeye çalışmayacak ama buda tehlikeli olabilir anladığım kadarıyla.daha düşük bir değer de çalıştığı içinde bilgiasayar yavaşlıyor.

Alıntıları Göster
    masaya falan koyduğunda sanırım hava tahliye boşluklarını kapatıyorsun.Laptopu koyarken o delikleri kapatmamaya dikkat et...
  • quote:

Alıntıları Göster
    Isınmayacağı bi yere koyabilirsin \\altına bakır bi levha kotabilirsin// laptoplar için özel altlıklar var onlarda kullanabilirsin. bi ara bu forumda resmini görmüştim arama yaptırısan gerekli cvpları bulabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: xXx_xXx

Isınmayacağı bi yere koyabilirsin \\altına bakır bi levha kotabilirsin// laptoplar için özel altlıklar var onlarda kullanabilirsin. bi ara bu forumda resmini görmüştim arama yaptırısan gerekli cvpları bulabilirsin.

Alıntıları Göster
    bakır bir levhanın ne gibi bir özelliği var?

masam tahta oldugundan açıkta kalmıyor hava boşlukları.salona geçersem camlı ufak masanın camını cıkartıyorum kenarlarından koyuyorum masaya leptopu altı boş olunca çok güzel çalışıyor.

• quote:

bakır bir levhanın ne gibi bir özelliği var?

masam tahta oldugundan açıkta kalmıyor hava boşlukları.salona geçersem camlı ufak masanın camını cıkartıyorum kenarlarından koyuyorum masaya leptopu altı boş olunca çok güzel çalışıyor.

Alıntıları Göster
    Laptop'ın hava alma kanalları alt tarafında bu yüzden böyle bir sorun yaşıyorsun...

Laptopın alt tarafından hava girişini engellemediğin sürece sorun olmaz bunun için 2 ince çıta benzeri birşey ile masa ile arasındaki boşluğu arttırırsan olur bende bazan bir kenarına çakmak koyuyorum çok ısındığında... Altını çevirdiğin

de CPU'nun hava alması için gereken ızgaraları göreceksin. Bu kısım ne kadar fazla açık olursa o kadar rahat edecektir makina. Zaten seninde
    yaptığın işlem bu. Bunun için farklı alternatifler geliştirebilirsin..

Kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: ramerturk

Laptop'ın hava alma kanalları alt tarafında bu yüzden böyle bir sorun yaşıyorsun...

Laptopın alt tarafından hava girişini engellemediğin sürece sorun olmaz bunun için 2 ince çıta benzeri birşey ile masa ile arasındaki boşluğu arttırırsan olur bende bazan bir kenarına çakmak koyuyorum çok ısındığında... Altını çevirdiğin

de CPU'nun hava alması için gereken ızgaraları göreceksin. Bu kısım ne kadar fazla açık olursa o kadar rahat edecektir makina. Zaten seninde
    yaptığın işlem bu. Bunun için farklı alternatifler geliştirebilirsin..

Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    acaba alttan external fan gibi birşey görmüştüm öle birşey satın alsam etki eder mi?

• quote:

acaba alttan external fan gibi birşey görmüştüm öle birşey satın alsam etki eder mi?

Alıntıları Göster
    dostum bence bu pek normal değil
    ısınması normal ama cpu kullanımı %20 den yukarı olması normal değil
    benimde bir laptopum var yatağa falan koyunca kasa bölümü ısınıyor ama performansa etkisi olmuyo cpu kullanımı %2-%3
    kasa bölümünde hava alması için konulan fanlara dikkat et onların üstünü tamamen kapatırsan hava içeri giremez
    garantisi varsa aldığın yere göster derim
    yoksa bakır laptop soğutucuları var onları dene

• quote:

Orijinalden alıntı: realitych

benimde bir laptopum var yatağa falan koyunca kasa bölümü ısınıyor ama performansa etkisi olmuyo cpu kullanımı %2-%3
    kasa bölümünde hava alması için konulan fanlara dikkat et onların üstünü tamamen kapatırsan hava içeri giremez

Alıntıları Göster
    Bu bakır laptop soğutucuları laptopun içine mi monte ediliyor yoksa altına mı koyuluyor?Aynı problem bende de var çünkü.Birde bakır levha demişsiniz.Kendim rastgele bir bakır levha alıp laptopumun boyutlarına göre kesip şekil versem ve altına koysan(tahta masada çalışmak zorundayım bende çünkü ve bu yüzden aşırı ısınıyor) gerçekten işe yarar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: realitych

Alıntıları Göster
    fanlar leptopun altında dogal olarak tahta masaya veya yataga koydum mu kapanıyor oraları.fm 2006 oynamak istedim gecen gün yatakta ve masada oynarken cpu kullanımı %100 olmasına ragmen altı bos olan bir masaya koydugumda yani ufak bisiyi leptop kenarlarından hava tutuyor masanın camını cıkarınca oyun oynadıgımda cpu kullanımı %3 tü.ama herzaman öle yapamıyorum yatagımda ve masamda da oyun oynamak ve leptopumu kullanabilmek istiyorum.servise versem napabilirler?

• quote:

fanlar leptopun altında dogal olarak tahta masaya veya yataga koydum mu kapanıyor oraları.fm 2006 oynamak istedim gecen gün yatakta ve masada oynarken cpu kullanımı %100 olmasına ragmen altı bos olan bir masaya koydugumda yani ufak bisiyi leptop kenarlarından hava tutuyor masanın camını cıkarınca oyun oynadıgımda cpu kullanımı %3 tü.ama herzaman öle yapamıyorum yatagımda ve masamda da oyun oynamak ve leptopumu kullanabilmek istiyorum.servise versem napabilirler?

Alıntıları Göster
    Ekstra fan taktırabilirsin.Ben kıbrısta olduğumdan dolayı Türkiyedeki servise gönderme imkanım yok.İmkanım olsa servise götürüp ekstra fan taktırmaları yönünde talep yapcam yada fanları filan temizlesinler toz da çok tutuyor olabilir.Sen yinede eğer ki imkanın varsa fiyatıda uygunsa ekstra fan taktırmak istediğini ve içinde mevcut olan fanlarında iyice bir temizlenmesini elden geçirilmesini iste.

• quote:

Orijinalden alıntı: KoMiKaZe

Ekstra fan taktırabilirsin.Ben kıbrısta olduğumdan dolayı Türkiyedeki servise gönderme imkanım yok.İmkanım olsa servise götürüp ekstra fan taktırmaları yönünde talep yapcam yada fanları filan temizlesinler toz da çok tutuyor olabilir.Sen yinede eğer ki imkanın varsa fiyatıda uygunsa ekstra fan taktırmak istediğini ve içinde mevcut olan fanlarında iyice bir temizlenmesini elden geçirilmesini iste.

Alıntıları Göster
    ama yinede sonuçta masaya koydugumda aynı şey olmicak mı?çünkü leptopun altı boş oldu mu hiç sorun olmuyor sadece masaya veya yataga koydugumda oluyor

• quote:

ama yinede sonuçta masaya koydugumda aynı şey olmicak mı?çünkü leptopun altı boş oldu mu hiç sorun olmuyor sadece masaya veya yataga koydugumda oluyor

Alıntıları Göster
    tasarımını değiştirmen lazım o zaman sanırım laptopunun
  • quote:

tasarımını değiştirmen lazım o zaman sanırım laptopunun

Alıntıları Göster
    forumda biyerde leptopun altına konunan birşey görmüştüm üstünde fan vardı alttan sogutuyordu leptop.o linki bi daha bulsam alıcam da.
  • quote:

forumda biyerde leptopun altına konunan birşey görmüştüm üstünde fan vardı alttan sogutuyordu leptop.o linki bi daha bulsam alıcam da.

Alıntıları Göster
    Ben şu anda laptopumun her iki sağ ve sol ucunun altına kitaplar koyarak 1-1.5 baş parmak yüksekliğinde yukarı kaldırttım ve sabahtan beri gayet iyi oyun oynuyorum ve 52 dereceyi geçtiğini görmedim.Tahta masamda gayet iyi işlerimi halledebiliyorum artık

• quote:

Ben şu anda laptopumun her iki sağ ve sol ucunun altına kitaplar koyarak 1-1.5 baş parmak yüksekliğinde yukarı kaldırttım ve sabahtan beri gayet iyi oyun oynuyorum ve 52 dereceyi geçtiğini görmedim.Tahta masamda gayet iyi işlerimi halledebiliyorum artık

Alıntıları Göster
    bende deniyim bi onu.
  • benim de işlemcim amd

laptoplarda ısınmaya neden oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: trde

benim de işlemcim amd

laptoplarda ısınmaya neden oluyor
    amd işlemcilerde zaten bir ısınma problemi var genel olarak yanılmıyorsam.O yüzden laptoplarda amd seçerken 2 kere düşünmek lazım.
  • quote:

amd işlemcilerde zaten bir ısınma problemi var genel olarak yanılmıyorsam.O yüzden laptoplarda amd seçerken 2 kere düşünmek lazım.

Alıntıları Göster
    Havalar sıcak olduğu için çok ısınır. Ayrıca Yatağa koyma hava alma deliklerini kapatır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.