Şimdi Ara

Boğaziçi işletme mi? Boğaziçi ekonomi mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
9.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu konuyu haftalardır araştırıyorum. Elimdeki bilgiler şunlar:
    1- Eğer ekonomi okursan işletme okumaktan çok fazla bi donanımla mezun olursun (çünkü ekonomi sizin de bildiğiniz üzere matematiğin ağırlıkta olduğu bir bölüm)
    2- İşletme çok kolay okunan bir bölüm bu doğru ama mezun olursan iş alanları ekonomiyle neredeyse birebir aynı (ekonomi okuyup neden daha donanımlı mezun olmayayım)
    3- Eğer ekonomi okuduktan sonra (MBA dedikleri bir işletme masteri varmış bunu pek araştıramadım) MBA yaparsan hiç bir işletmeci rakibin olamaz diye bir duyum aldım.
    Ek: Burda ben şeyi sormuştum mesela işletme okuduktan sonra ekonomi masteri yapsam nasıl olur diye ama dediler ki o ağır mat derslerini master olarak yapmak istemezsin gerçekten çok zor. Ve bu beni bir nebze ikna etti.
    4- Diğer taraftan İşletmenin yıllardır yıkılmayan bir tahtı var ve ben bu puanı yapmışken neden daha az puanlı olan bölümü seçiyorum? (Bunun da körü körüne çalışan lys öğrencilerinin ben de dahil :) bir tabusu olduğunu söylediler. Çünkü benim de hayalim 1 yıldır boun işletmeydi ama neden olduğunu bilmiyordum hiç :(

• Ekonomi tabiki. Daha bilgili olacaksin. Daha teknik alanlarda olacaksin bide mba caktin mi tamamdir.

Sayet benim isletme yerine iktisat secme sebebim sundan dolayi.

Yahu master of business administration her bolumden sonra yapilabilen bir yuksek lisans programi. Nicin lisansini okuyayim ki ekonomi gibi bir bilim varken?
    Yapay Zekanın Yanıtı

Boğaziçi İşletme mi Ekonomi mi?

Boğaziçi Üniversitesi'nde hem İşletme hem de Ekonomi lisans programları bulunmaktadır. Bu programlar arasında seçim yapmak, öğrencilerin kariyer hedeflerine ve ilgi alanlarına bağlı olarak vermesi gereken önemli bir karardır.

İşletme Programı

İşletme programı, iş dünyasının temellerine odaklanır. Bu program, öğrencilere yönetim, finans, pazarlama ve muhasebe gibi işletme yönetiminin çeşitli yönlerinde bilgi ve beceriler kazandırır. İşletme mezunları, danışmanlık, bankacılık, finans ve pazarlama gibi çeşitli sektörlerde kariyer fırsatlarına sahip olurlar.

Ekonomi Programı

Ekonomi programı ise ekonominin teorik ve pratik yönlerini inceler. Bu program, öğrencilere piyasa ekonomileri, uluslararası ticaret, makroekonomi ve mikroekonomi gibi ekonomi alanındaki temel kavramları öğretir. Ekonomi mezunları, araştırma, danışmanlık, politika analizi ve finansal hizmetler gibi alanlarda kariyer yapabilirler.

İşletme mi Ekonomi mi?

İşletme ile ekonomi arasındaki seçim, kişisel ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine bağlıdır. İş dünyasında aktif bir rol almak ve yönetim becerilerini geliştirmek isteyenler için İşletme programı daha uygun olabilir. Ekonomideki teorik kavramları anlamak ve ekonomi politikalarını analiz etmek isteyenler ise Ekonomi programını tercih edebilirler.

Sonuç olarak, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki İşletme ve Ekonomi programları, öğrencilere farklı kariyer fırsatları sunan değerli eğitim programlarıdır. İlgili alanlardaki bilgi ve becerilerinizi geliştirmek ve kariyer hedeflerinize ulaşmak için bu programlardan birini seçebilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • zor olan iktisat neden işletmenin puanları daha yüksek hep merak etmişimdir , şahsen iktisat seçecegim . işletme biraz daha düz gibi geliyor kolaymı desem nasıl bir sıfat kullansam bilemiyorum ama bir iticiliği var ha tercihlerimde yer vereceğim ama öncelik olarak iksitsatları yazacagım
  • Up
  • Ranz kullanıcısına yanıt
    Hocam düşüncelerinize aynen katılıyorum. Ama boğaziçinde bu olay değişiyo olabilir mi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ucuncusahis

Hocam düşüncelerinize aynen katılıyorum. Ama boğaziçinde bu olay değişiyo olabilir mi acaba?
    İktisat uluslarası ölçü de işletmeden daha iyi olan bir bölüm ama bizim ülkemizde işletme daha çok kabul görüyor. Ama ben Boğaziçinde bu iki bölüm arasında çok fark olacağı görüşünde değilim çoğu yerde ilk senenin dersleri ortak okutuluyor ve bazı üniversiteler İşletme bölümleri için de yoğun seçmeli veya zorunlu matematik dersleri koyuyor.
  • BalamirHun kullanıcısına yanıt
    Evet bende bunu duymuştum. Mesela Boğaziçi işletmede de 3 ve 4. Sınıflarda neredeyse zorunlu ders yok tamamen kendi alanına göre kendi derslerini seçiyosun yani bi bakıma kariyerini küçükten şekillendirme gibi bir durum var. Ve bu da benim kafamı karıştırıyor acaba ekonominin ağır matematik dersleriyle uğraşacağıma gidip işletmenin kolay ama geleceğime yön verecek olan derslerine mi kafa versem diye düşünmüyor değilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ucuncusahis

bende boun iktisat yazacağım
    sebeplerim şunlar
    1)Ekonomi temel olarak işin özü ve aslında bir bilim(nobel ödülü bile var)
    2)İşletme bana göre ekonominin uygulaması gibi bir şey bir şeyleri yapıyorsun ama neden yapıyorsun biraz boş kalıyor
    3)Benim duyduğum-bildiğim kadarıyla yurtdışında ekonomi daha kaliteli-sağlam bir bölüm
    4)İşletmenin puanı daha yüksek çünkü halk olarak tembeliz.Örnek olarak ünilerde tıp daha yüksek genel olarak neden garanti iş-kimse mezun olunca iş kovalamak istemiyor 6 sene okuyam sonra çatır çatır paramı alam derdinde(aynısı hukuktada var) bunun dışında tusta en yüksek puanlar daha çok para kazandıran cerrahi bölümleri değil okuması,işi daha kolay olan bölümler tembeliz olum halk olarak o yüzden bu halde ülke
    5)Burdanhttp://www.econ.boun.edu.tr/page.php?id=81 da bölümlerde alınacak derslere bakabilirsin-karşılaştırma için çap linki verdim ec-ad ekonomi-işletme çapı
    bu arada özelden yaz az konuşak

• Up
  • İşletme diyorum
  • Bende odtu ısletme yazdım sayısalda 9.9k ydım
  • quote:

Orijinalden alıntı: fransızee

Bende odtu ısletme yazdım sayısalda 9.9k ydım
    ekonomi diyenler sebebini açıklamış ama işletme diyenler pek bir şey açıklamamış neden işletme?
  • Ekonomi tabiki. Daha bilgili olacaksin. Daha teknik alanlarda olacaksin bide mba caktin mi tamamdir.

Sayet benim isletme yerine iktisat secme sebebim sundan dolayi.

Yahu master of business administration her bolumden sonra yapilabilen bir yuksek lisans programi. Nicin lisansini okuyayim ki ekonomi gibi bir bilim varken?
  • Evet işletme diyenler de neden olduğunu belirtirlerse çok iyi olur
  • BluePage B kullanıcısına yanıt
    Hocam son paragrafınızla düşüncelerim daha da netleşti. Teşekkür ederim
  • Up
  • Up
  • Bu ikilemde kalıp Ekonomi seçtim. İnşallah doğru tercih yapmışımdır.
  • Ekonomi-İktisat aynı şeyler değil mi ?
    Yani internette 2 farklı bölüm olarak gözüküyor
  • Gametracker kullanıcısına yanıt
    aynı
  • VurAppiah kullanıcısına yanıt
    Bolumden memnun musunuz hocam?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.