Şimdi Ara

C180 W204 vs İnsignia 1.6 cdti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
3.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba.120 bin civarı bütçeyle araç bakıyorum.Kafamda iki model var.

1) C180 1.6 cgi 2012-2013 model
    2)İnsignia 1.6 cdti 2015-2016 model

C180e biraz daha yakınım lakin insigniaya göre km daha yüksek ve benzinli olacak olması kafamı karıştırıyor.Yakıt tüketimi çok sorun değil ayda 1000 kmyi geçmem ve aracı genelde tek kişi kullanırım.Amacım konforlu ve kronik sorunlar çıkarmaması aracın.Bu iki araçtan bir veya ikisini de kullanan arkadaşlar yorumlarını esirgemezse memnun olurum.Özellikle C180 için cevabını bulamadığım sorular var.

• W204'ler 2011'de makyajlandı. İlk seri makyajlılar 1.8 CGI ve 7 ileri vitese sahip. Start-Stop özelliği yok. 2012'de ilk 6 ayda 1.6 kompressor motorlu 5 ileri vitesliler geldi. Bunlarda da start stop yok. 2012 ikinci yarıdan kasa bitimine kadar da 1.6 CGI ve 7 ileri vitesliler geldi. Start-stop özelliği sadece 1.6 CGI olanlarda var. Konsolda dörtlü flaşörün yanında eco yazan bir düğme ile ayırt edebilirsiniz. Anahtarsız çalıştırma opsiyon, standart gelen özellik değil. Ya araç siparişi sırasında istenilmiş ki pek denk gelmedim, ya da Selection, selection plus gibi özel donanımlarda başkaca şeylerle paket olarak sunulmuştu bir dönem. Fascination, AMG, AMG Selection vs donanımlı arabalara da baksanız vites önünde hep avantgarde yazacaktır. Araç sahipleri de araç arayanlar da donanımlar konusunda yeteri bilgiye sahip değil, kafa karışıklı yüksek. İlanları ararken kategorize etmeyin çünkü çoğu yanlış. Kısaca Avantgarde araçlarda yarı deri, 3 kollu direksiyon, panjurda yıldız olurken cam tavan ve bi xenon yok. Fascinationda bi xenon ve cam tavan var. Amg'de ise ek opsiyon yoksa fascinationdan farklı olarak bir donanım yok. Görsel farklılıklar ve spor fren diskleriyle amg süspansiyon var. Çok çok az sayıda olmakla birlikte amg görsel paketli ama donanımı avantgarde olan araçlar da var.

Eksantirik dişli problemi M271 ailesinde görülen bir sorun. 1.8 CGI'ler bu konuda daha riskli, sanıyorum kullanıcıların tamamı bir şekilde bu problemden muzdarip oldu. 1.6 CGI'ler M274 kodlu yeni motorlar. 195 000 km ile Türkiyedeki en yüksek km'li m274 kullanıcılarından biriyim diye düşünüyorum. Ne başkalarından duydum ne de yaşadım. Kronik olarak karşılaşılacak sorunlar termostat, direksiyon açı sensörü vs şeyler. M271 ailesinin termostatları ucuz ( 450 liraya kaliteli malzemeler var ), işçiliği basit. M274(CGI) olanlarda yan sanayi bulamazsın, orijinali de 150 Euro'dur. İşçiliği de diğerine göre biraz zahmetlidir. Direksiyon açı sensörü bozulmasını 75 000 kmdeyken yaşadım. Her araçta yaşanmasa da yaygın olarak görülebiliyor. Tamir edilebilir bir sorun, 450 liraya tamir ettirmiştim sene önce. Cam değişimi için garantisi bitmiş, yıllardır servise uğramayan aracımın garanti kapsamında devirdaim ve birkaç parçasını daha değiştirdiler. Sanıyorum tasarım hatalı bir parçaydı ki servis bülteni ile yenisi takılsın diye talimat verilmiş. Bunun dışında periyodik bakım ve ömürlü malzeme yenilemeleri dışında özel bir sorun olmadıkça kronik bir değişim/tamir gerekmeyecektir.

Ankara için karma kullanımda yol bilgisayarım 8.3 l/100 km; şehirler arasında da 6-6,5 l/100 km gösteriyor. Bayramda Ankara'dan Kuşadası'na 4 yetişkin, yolun %40'ında klima açık, %75 dolu bagaj ile gidiş geliş 92 litre yakıt ile 1337 km yol yaptım.

Bu araçlarla ilgili bir de LPG olayı var ki insanların tam olarak bilmediği konuların başında geliyor. Hangisi uyumlu, hangisine ne takılır, nasıl çalışır, hangisinin riski nedir konularında bilgili birilerine rast gelmeniz zor.

Kısaca durum bu, başkaca sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.
  • C serisi makyaj geçirirken yaklaşık 2000 parça değişti herhangi bir sıkıntı olmaz
    Konfor açısından insignia da hiç aşağıda kalır bir araç değil süspansiyon sistemi çok iyi çalışıyor
    Insignia da sık görülen arıza afl sistem arızası oluyor fakat arızalı da aydınlatma sistemi çalışıyor
  • Mand1ra_Hekimi kullanıcısına yanıt
    Evet hocam ben de c180in makyajlısına bakıyorum ama o kadar çok donanım motor seçeneği var ki işin içinden çıkamadım.Motor olarak güncel olan 1.6 cgi ye karar verdim.Model olarak da Amg den sonra en dolu paket fascinationa karar verdim konfordan ötürü,buraya kadar sorun yok.Ancak bu paketin de bazılarında start stop,anahtarsız çalıştırma var bazılarında yok onu bi türlü çözemedim.
    İnsigniaya gelince onu da makyajlı olarak düşünüyorum.Makyajsız kasa baya bi sertti binmiştim ama makyajlı olan yumuşak baya dediğinize göreBana kalırsa düşük km ve dizel olmasından ötürü insignia daha mantıklı ama aynı fiyata C180 alınabiliyorken almamak hata mı olur bilemedim.
  • W204 te kimi amg donanımlarda amg süspansiyon da geliyor çok sert keyifsiz kimilerine standart süspansiyon var ve epey konforlu bence herhalde ithal edilen seriye göre farklılıklar var
  • Makyajli c180 var bende yardimci olayim
  • antuaRri A kullanıcısına yanıt
    Çok iyi olur hocam valla,sıralayım o zaman soruları :)

1) 1.6 cgi fascination donanım bakıyorum,konfor önceliğim.Bunlarda standart olarak start stop ve anahtarsız çalıştırma yok mu?Hangi serilerde var?
    2) Siz hangi modeli önerirsiniz?
    3)Makyajlı c180lerde egzantirik dişli-zincir ve termostatın kronik sorun olduğu söyleniyor,başınıza geldi mi?
    4) Bazı modellerde vites önünde avangarde yazıyor ancak satıcılar fascination olduğunu iddia ediyor?İki donanımı nasıl ayırt edebilirim.Bi xenon ve cam tavan dışında fark var mı?
    5)Km 100 bin civarında olan fascination donanımlar 125 bin tl civarına bulunabiliyor fiyat nasıl?
    6)Alırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
  • Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Ben de amg nin sert olmasından dolayı diğer modellere bakıyorum.Dediğiniz gibi standart süspansiyonlusu da varsa amg de bakarım.Görüntü olarak çok şık duruyor,diğer donanımlara göre.
  • C180 varken insignia bAkilmaz bence karar sizin
  • C180 otomatik vites kalitesi yeter de artar, Astra 1.6 dizel var, otoyolda yol vermeyen yok, aynı motor insignia ile birlikte geldik çok rahat ve kısa sürede 200 ü görüyor, c180 den tek farkı uzun yolda yüksek hızda az yakması,tek artı bu olur, Mercedes ikinci el daha hızlı satılır,
  • Hocam orası öyle de ister istemez yürütme masraflarını da düşünüyorum.C180 daha yaşlı ve daha km li olacak.Masraf açma ihtimali haliyle insigniaya göre daha fazla.Ama dediğinize katılıyorum ben de o yüzden önceliği c180e verdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: redferrari

C180 otomatik vites kalitesi yeter de artar, Astra 1.6 dizel var, otoyolda yol vermeyen yok, aynı motor insignia ile birlikte geldik çok rahat ve kısa sürede 200 ü görüyor, c180 den tek farkı uzun yolda yüksek hızda az yakması,tek artı bu olur, Mercedes ikinci el daha hızlı satılır,
    Bende de 150hp lik astra k vardı onu sattım.Açıkçası tekrar opel almak istemiyorum.Ama temiz c180 bulamazsam da o fiyat bandında insignia mantıklı geliyor.Başka önerileriniz varsa açığım önerilere
  • Makyaj kasa 2011 model C180 sahibiyim. 1.8 turbolu. Sorunuz varsa yardımcı olmaya çalışayım. (Ben de bu atalar satıp belirtiliniz model insignia alsam mı acaba diye düşünüyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulsylmz005

Makyaj kasa 2011 model C180 sahibiyim. 1.8 turbolu. Sorunuz varsa yardımcı olmaya çalışayım. (Ben de bu atalar satıp belirtiliniz model insignia alsam mı acaba diye düşünüyorum)
    Yukarıda 6 madde halinde sıraladım soruları hocam cevaplayabilirseniz çok sevinirim.Baktığım araçla sizin aracın tek farkı 1.8 cgi olması.Ben de 1.6 cgi lere bakıyorum.İnsigniaya geçmeyi neden düşünüyorsunuz?
  • alemdar22 A kullanıcısına yanıt
    Benim aracım fascination diye geçiyor ama boş donanım sanırım. Ayna katlama, cam tavan ve zenon yok mesela. Konfor odaklı düşünüyorsan Amg almamalısın. Aracı alalı 7 ay oldu gayet memnunum. Bahsettiğin sorunlardan hiç biri başıma gelmedi. Sanayide iyi bir ustaya sorduğumda herhangi bir problem olmadığını söylemişti. Eğer Mercedes’e karar verdiyseniz en ful donanımı almaya gayret gösterin bence. İnsignia bakma düşüncem ise dizel otomatik seçeneğinden. Ayda 1000 km ti geçiyorum. 11 lt yakıyorum şu anda.
  • ulsylmz005 U kullanıcısına yanıt
    11 litre baya çokmuş hocam.1.6 cgi de böyle yakıyorsa vay halime.Ben 8-9 yakacağını düşünerek yakıt sorun olmaz demiştim.Mercedesin en çok canımı sıkan şeyi donanımı işte.Hangisi full anlayamıyorum nette de yeterince bilgi yok.Fascination amg den sonra en full paket diye biliyordum ama sizin araç fascination olduğu halde boşmuş.Bide bazı fascinationlarda anahtarsız çalıştırma,start stop var o neye göre hala çözemedim.İnsigniayı deneyimleme imkanınız oldumu C180e göre konforu nasıl?
  • Hocam bendede 2011 makyajlı 1.6 kompressor motor fas. Amg var(ruhsatta amg yaziyor).2014 yılında 27.000 km de iken aldım prins LPG ile sorunsuz biniyorum.bildigim tek kronik arızası klima havalandırmaları cok narin hemen kırılıyor onun haricinde bakımları yapılmış temiz bir araç bulursan anahtar değmeden binersin.benim şimdiye kadar periyodik bakımlar haricinde sadece şanjiman yağını 70.000 km de değiştirdim bunlar orijinal Mercedes Motoru motor temiz olduktan sonra hiçbir sorun yaşamazsın.diger taraftan insignia da güzel araç
  • alemdar22 A kullanıcısına yanıt
    Hocam İstanbul’da şehir içinde kullanıyorum. Yoğun trafikte daha da artıyor yani. Ben size özelden bir link göndereyim orda daha iyi cevap bulursunuz hocam sorulara. İnsignia hiç denemedim ama konforlu bir araç olacağını tahmin ediyorum ama onun da 8-9 lt aşağı yakacağını zannetmiyorum.
  • Ben de şu ara aynı araca bakıyorum dediğiniz gibi donanım konusunda benim de kafam karıştı. Bilen biri aşağıdan yukarıya doğru yazıp nasıl anlayacağımızı da yazarsa iyi olur.
  • konfor önceliği varsa flexride şasi opsiyonu olan insignialara bakabilirsiniz. yakıtının dizel olması sizi yanıltmasın uzun yolda 6 litre, şehiriçinde de şartlara bağlı 8-9 litre yakacaktır.
  • 204'ün yanında İnsignia takoz gibi kalıyor.İkisiylede otoyola çıkın anlarsınız.C Class bile olsa Yaylana yaylana akıyor kerata.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.