Şimdi Ara

CGN konusunda uzmanlık sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, mevcut durumda fiber altyapısında CGN'ye dahil değilim ama nakil yaptırmam gerekiyor ve taşındığım yer eski evime uzak bir semt. Bu durumda aynı şekilde mi devam ederim yoksa port değişimi ve CGN ile IP paylaşımlı hizmet alma ihtimali var mı?

• Kimsenin bilgisi yok mu bu konuda?
  • Yeni bağlattınız galiba? Her modem resette cgn düşme ihtimaliniz var sabit ip almadıysanız.
  • ama solnet yazılımla bunu otomatiğe bağlamış olabilir...

• Bildiğim kadarıyla taşındığınız bölgede varsa cgnat dahil olursunuz. Yoksa normal ip alırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuhan Apatay

Yeni bağlattınız galiba? Her modem resette cgn düşme ihtimaliniz var sabit ip almadıysanız.

Yok yeni değil, nakil durumunda soruyorum, normalde cgn'ye dahil değilim (modem resette bile) ama farklı bir bölgeye nakil yaptırcam, bu CGN konusu bölgeye göre değişiyor mu yoksa başta nasılsa öyle mi devam ediyor onu merak ettim. Ona göre farklı ISS düşünebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xdian

Bildiğim kadarıyla taşındığınız bölgede varsa cgnat dahil olursunuz. Yoksa normal ip alırsınız.

O zaman ilk abonelikte nasıl başladığı ve devam ettiği önemli değil bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor? Yeni bölgeye geçince port değişiyor mu? CGN sanırım tahsis edilen porta bağlı (tahminen söylüyorum bunu)?

• Ibanez@Forum I kullanıcısına yanıt

Nasıl değilsiniz ki, port açtırmadan cgnden çıkılmıyor bildiğim. (port açılsa bile cgn atıyor arada beni. Genelde cgn dışıyım ama.)

Ben de istiyorum CGN hiç olmasın.

Bölgeye göre olabilir o zaman, ya da paket hızına göre. 200 mbit geçtiğimden beri girmedim henüz ama 3. ipmdeyim daha.

• Öncelikle bölgenizdeki IP durumuna bağlı olarak CGNat sıklığı veya sürekliliği değişir. Genellikle çok sıkıntı yoksa Platin tarifelerde CGNat olmuyor. Taşınacağınız bölgede SoL kullanan varsa bir sorun. Veya çok da önemli değil aslında statik IP alır geçersiniz. ISP değiştirmeye sebep değil yani. Geçeceğiniz ISP de farklı olmaz zaten. Ayrıca karşınızda muhatab bile bulamadığınız ilginç ISP'ler var piyasada. Statik IP almaktan kaçıp saçınızı başınızı yolmayın :).

• Valla CGNnPlatin falan o bu şu çatır çatır sokuyor. 100 Platin müşterisiyim. Hiç acımıyor. Statik IP denedim 1,5 ay, faydası var mı var. Ancak 25 TL iyi para. Ucuzlatsalar kaldırmam. 10 TL daha verip TV+ ekledim. Kurulacak diye bekliyoruz. Yer Bursa Nilüfer.
  • Arkadaşlar, Platin paketlerin farkı ne? CGN ye düşmüyor olabilir mi platin paketler. Kullanan bir kaç arkadaş daha yorum yaparsa belli olur.

• Şu an paket, tarife, yer, ödediğiniz fatura farketmeksizin cgn havuzuna giriyorsunuz.

Önceden çok yoğun kullanım olan bölgelerde uygulanıyordu, zaman geçtikçe havuza aldıkları abone sayısı arttı. Aile profiline geçenler havuzdan çıkıyordu sonra onu da iptal ettiler, platin paket kullananlar havuza düşmüyordu onu da kaldırdılar, şu an bireysel abonelerin alayını cgn havuzuna alıyorlar çünkü bola döke kullanılacak ipv4 kalmadı. Sanırım şu an sadece kurumsal abonelikler cgn havuzunda değil.

Yani özetle bireysel aboneler için cgn'den ücretsiz bir kurtuluş yöntemi yok, müşteri hizmetlerini sık boğaz edip havuzdan çıksanız bile sistem 48 saat içerisinde tekrar havuza sokuyor. Havuzdan çıkmak için tek çözüm statik ip almak, fiyatını uygun bir seviyeye getirseler sıkıntı olmayacak 25 tl çok pahalı 79 liraya internet kullananlar var yanına 25 lira statik ip'e para vermek çok koyar.

ipv6'ya geçilse böyle bir derdimiz kalmayacak fakat inatla ipv6 altyapısına geçiş için hazırlıklar tamamlanmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 5 Aralık 2020; 1:50:9 >

• Bence biraz da şans işi bu CGN olayı. 5 yıldır farklı paketlerle kullanıyorum Superonline'ı bir kere bile CGN'ye atmadı. Tabii oturduğum bölge nedeniyle pingler uçtuğu için statik ipye geçmek zorunda kaldım birkaç aydır.
  • ogfituto kullanıcısına yanıt

İzmir'de ping sıkıntısı var ancak CGN olayı yok denecek kadar az. Platin paketteyseniz zaten hiç girmiyorsunuz hala. Sanki altyapıdna kaynaklı ping sorunlarına özür niteliğinde bir uygulama var gibi :)))...

• zulu123 Z kullanıcısına yanıt

Haklısınız hocam olabilir. Zaten ne olduysa 2019 sonu 2020 başı sıkıntılar başladı. Turkcell İzmir sunucusuna max 3ms alırken 30ms oldu değerler bir anda. Oyunlarda da pingler haliyle arttı. Valve serverlarına 43-45ms alırken 75-80ms'lerin altına düşmez oldu. Ama statik ipyi alınca işler düzeldi. Şu an hattımın routingi Bursa üzerinden geçtiği için eskisi kadar olmasa da büyük iyileşmeler sağlandı. Valve'e 50-52ms'lere kadar geriledi.

• ogfituto kullanıcısına yanıt

hocam, statik ip de ekstra bir güvenlik önlemi alınıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GhostDog -- 6 Aralık 2020; 4:34:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GhostDog

hocam, statik ip de ekstra bir güvenlik önlemi alınıyor mu?

Şahsen günlük kullanımda çok fazla bir güvenlik zafiyeti olacağını sanmıyorum hocam ancak ben yine de önlem olarak routerımın firewallunu üst düzeye çıkardım ve bilgisayarda da Kaspersky Internet Security yüklü çoğu pop-up'ları ve indirilmek istenen zararlı dosyaları engelliyor. Torrent indirmeleri de vpn üzerinden hallediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: zulu123

İzmir'de ping sıkıntısı var ancak CGN olayı yok denecek kadar az. Platin paketteyseniz zaten hiç girmiyorsunuz hala. Sanki altyapıdna kaynaklı ping sorunlarına özür niteliğinde bir uygulama var gibi :)))...

İzmir'de Nisan 2020'den beri Platin 100 Mbit paketini kullanıyorum. Hat açıldığından beri CGN'deyim.

Arada başka ilçeye taşınma, modem değişimi, hattı dondurup açtırma, port yönlendirme, statik ip'ye geçip iptal etme gibi birçok durum oldu; ama statik IP dışında CGN'den hiç çıkmadı. Eski abonelikleri bilemem ama yeni abone olacaksanız, dinamik IP'de CGN'e mahkumsunuz denebilir.

Taahhüt bitimi yaklaştığında Türk Telekom Fiber'e geri döneceğim. Onda da CGN'e atabilir ama SOL'deki stabilite sorunlarını yaşatacağını sanmıyorum. 2 yıllık kullanımımda tamamen sorunsuzdu.

• Castle Bravo kullanıcısına yanıt

Siz de çok bahtsızmışsınız. Adres değişikliğinde bile yine CGN gerçekten çok ilginç. TC Kimliğinize işaret koymuşlar herhalde :)...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.