Şimdi Ara

Clio 5 1.0 SCe 72hp silkeleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni aldığım Clio 5 Joy 1.0 SCe 72hp 2020 model benzinli 21000 km de.

Aracımda hissettiğim durum bazen düz yolda ama özellikle yokuşlarda/rampalarda 2000-3000 devir arasında ileri geri silkeleme gibi, arkadan birşey tutup bırakıyormuş hissi. Sanki gaz kesme gibi bir sorun var ve bunu zaman zaman yapıyor. Arabayı sanki biri arkadan tutuyor bırakıyor, tutuyor bırakıyor gibi bu yaşanan durum aslında tam anlamıyla ifade edecek olursak.

Bu silkeleme aşırı değil, saliselik hissediliyor, hassas değilseniz belki fark etmeyebilirsiniz bile. Klimayı açınca durum birazcık daha belirgin oluyor.

Bujileri değişmiş ve yağ bakımı yapılmış serviste. Bobin veya buji kablosu ihtimallerini de düşündüm ancak kilometresi düşük olduğundan şimdilik ihtimal vermedim.

Daha önce bu durum ile karşılaşan veya fikri olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgc -- 17 Temmuz 2024; 14:57:43 >

• 1.0 Tce 100 bg manuel clio 5 3 yıldır kullanıyorum sıfır aldım şuan 39000 km de son 1 yıldır bu bahsettiğiniz problem ( kimileri için değil ) ortaya çıktı sinir bozucu oluyor bazen arabadan soğutuyor. Ekonomik sürmek istediğim zamanlar yapıyor yani gaza yumuşak ve vitesi ekranda gösterdiği devirlerde değişince. Biraz sert kullanınca 1. Viteste daha geç vites değiştirince hiçbir sıkıntı yok gayet iyi gidiyor. 2000 - 3000 devir arasında araba sanki eco moda otomatik geçiyor gibi gücü kısıyor gibi hissediyorum. Sırf bu düşünceden dolayı gizli özelliklerini açtırdım sport mod eklendi kısmen daha iyi oldu sport mod da. Ama bu sekilde de aşırı hızlı oluyor buda gereksiz. Servis ile görüştüm net bir cevap vermediler sanki ilk defa bu problemi ben yaşıyormuşum gibi sadece dinlediler yazılım güncellemesi dediler gönderdiler nerdeyse 4 yıl olacak aracı alalı hala vevap yok sorunun farkında değiller. Geçtiğimiz günlerde ECU yazılımı çıktı şuan aklımda o var ama birkaç firma ile görüştüm onlarda tatmin edici cevaplar veremediler az da para istemiyorlar 10 bin TL sadece yazılım değişecek çok fazla. Bu arada aracın bakımları eksiksiz ve titizlikle yapılıyor onları anlatmaya gerek yok. Senin aracınca turbo yok mesela ve aynı olay yaşıyorsun bir dönem turbodan da şüphelendim ama onuda eledim. Şuanda tek odak noktam yazılım ile düzelebilecegi ama Renault un kendi çözümü ile dışardaki güç artışı yapan yerler kopyala yapıştır yazılımcılar değil... Sizin de dediğiniz gibi olayı anlatmak ve birine göstermek de zor seviste test sürüşü yaparken hiçbir şey olmuyor sonra diyorum oğlum sıkıntı sende biraz gaz ver şu araba ya hacim küçük işte düşük devirde gaz kelebeği kapalı iken güçsüz kalıyor ama normal değil. Biz ne arabalara bindik böyle kararsız bir gaz pedalı yönetimi veya devir istikrarı ne denirse işte görmedim. 1.0 tce veya sce var bir sıkıntı ama bakalım ne çıkacak. Deniyoruz...

• Fatih.s F kullanıcısına yanıt

Başka forumlarda da benzer problemi yaşayanlar var ve dediğiniz gibi turbo-atmosferik hatta manuel-otomatik fark etmeksizin bu problemden müzdarip insanlar.

Servis hiçbirşey yokmuş gibi davranıyor, ustalar 1.0 üç silindirler böyle, normal diyor...

Ben yazılımdan olduğunu düşünüyorum. Bir de yakıtı shellden alıyordum, opete geçince silkeleme azaldı gibi hissettim sanki.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.