Şimdi Ara

Clio III Dizel - 50 - 90 KM Arası Yüksek Ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

60 binde bir Clio III dizel aracım var.
    Yaklaşık 1 ay önce falan uzun yola çıktım ve arabanın sesinde bir gariplik fark ettim. Şehirlerarası yolun durumu, kış lastiklerinin etkisi diye düşünürken İstanbul'a dönünce de bu garip ses devam etti.

Şöyle ki araç 50 Km ye gelip geçince sesi yükseliyor, 90 Km de bu tavan yapıyor. Hele tam 90 civarında 4. vitesten 5'e atarken rahatsız edici hale geliyor. 5 e atıp devam edince 100 e gelmeden ses normale iniyor.
    Biliyorum böyle anlatmak veya anlamak zor ama yine de sormak istedim.

Başlarda paranoyaklık yapıyorum gibi geliyordu ama araçtan cidden 50-90 arasında yüksek ses geliyor.
    Yalnız bu durumun gaza basmak ile alakası yok; zira 90 Km de boşa da alsam o ses devam ediyor. Hatta 4 ten 5 e alırken debraj a bastığım sırada daha fazla geliyor gibi.

Bundan 1,5 ay önce bir usta debraj balatasının azaldığını, değişmesi gerektiğini söylemişti. Birkaç bilen arkadaş ile baktıktan sonra daha idare eder diyip ertelemiştik (zira insan her değiştir diyene de inanamıyor ne yazık ki).
    Dolayısı ile bundan mı diye de düşünüyorum.
    Aklıma gelen muhtemel sebepler ise

1- Debriyaj balatası bir şekilde bu sese sebep oluyor
    2- Kış lastikleri
    3- Lastik balans ayarı bozulmuş olabilir (bu sese sebep olur mu bilmiyorum ama)
    4- Sanki arabanın motoru ile aramda eskiden bir filtre vardı ama o filtre artık yok, ses daha çok geliyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

• tekerlek bilyası olabilir
  • Merhabalar,

Olabilir ama bu konuda bi yerde bilyalarda sorun varsa jant ısınma yapar gibi birşey okumuştum.Gerçek midir bilmiyorum tabi ki.

Bunu kontrol ettim birkaç defa, ısınmamıştı.
  • bencede porya veya bilyalardandır..ilaki ısınması gerekmiyor. geometrileride bozulunca da ses yapar..
  • teşekkür ederim cevap için, yine kaçtı bize galiba bir miktar.
  • Tekerleklerde ısınma yoksa sorun aks bilyasıdır.
  • Evet az önce bir arkadaşım da bu yorumu yaptı.
    Biraz araştırınca da sorunun bu olduğuna kanaat getirdim.

Durum yaklaşık 1 aydır böyle (berbat şehirlerarası yollar sebep oldu galiba). Şimdi sorunum yarın işe arabayla gitsem ve gün içinde Maslak veya levent oto sananiye gitsem uygun olur mu? Yoksa derhal en yakında bir ustaya mı gitmeliyim?

Eğer biraz daha idare ederse maslak ve levent tarafında usta var mı tavsiye edebileceğiniz?
  • Bugün bir ustaya gittim ve baktılar dediğiniz gibi sağ arka porya bilyasındanmış ses.
    Yenisi ile değiştirdik ve tekrar sessiz kuzu gibi arabama kavuştum.

Yardımlarınız için teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.