Şimdi Ara

! ! ! DİKKAT BİODİZEL GELİYOR! ! !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
6.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba biodizel hakkında bugün çok şey öğrendim ve sizinle paylaşmak istedim bugün bizim şirketle çalışan bir firmaya gittik babamla işte görüşmek için biodizel konusu açıldı adam dediki ben biodizel üretiyorum dedi ve en kalitelisini şu anda ben üretiyorum dedi tabi bunu arabalarında kamyonlarında kullanıyor çokta tasarruflu ama tabi bunu satması yasak devlet buna karşı sadece ürettiği biodizeli kendi araçlarına kullanabilir sadece arabalara deil imalat içindede kullanılabilir biodizel yapımı soya yada kanola denen bir bitki türünün yağından yapılıyor yağı koyuyorsunuz ne kadar koyduysanız o ölçüde kimyasal bir madde var onu koyuyorsunuz karıştırıyor ve dinlenmeye alıyor o kimyasal o yağı mazottan alıyor ve saf mazot haline geliyor ve testler sonucu normal yada euro dizelden daha kaliteli olduğu tespit ediliyor

yararları ise çok : bir depoda 1000 km yapılırken 1200 km yapılıyor çevre kirliliğine yol açmıyor motorun uzun ömürlü olmasını sağlıyor zararı yook
    Fiyat bakımından : euro dizel 2.5 YTL litresi bunu ürettikten sonra 1.5 YTL ye düşüyor yani arada 1 milyon kadar fark var

ama bunun amacı fabrikalar için normal halk bunu kullanamıyor eğer adam kaçak satarsa olur ama kanunen yasak yakında bizde almayı düşünüyoruz bu biodizel makinesini ve kendi arabamdada denedim bu biodizeli A4 te denedim süper hiç bir sorun yook avrupa bile biodizele döndü

KISACASI BİODİZEL GELİYOR !!!!!!!

• çok güzel ya.bildiğim kadarıyla biodizel i kamyon ve benzeri araçlarda kullanıyorlar.
    burda benimde bi tanıdığım var nakliyeci.15 kadar kamyonları var.
    kendisi biodizel üretiyor ve aylık inanılmaz kar ettiğini söyliyür.
    fakat ben arabamda korkuyorum denemeye.
    sen iyi cesaret etmişsin.ben bırak bio dizeli normal mazot koydurmuyorum arabaya zarar verecek diye.
    bunun makineleri ne fiyattadır?bilen varmı?
  • Makine ne kadar?

Eğer biodizel 1.5 ytl ye satılırsa yaşadık varya

Senin A4 Tdi idi bildiğim kadarıyla. Bizim ibiza da Tdi bizimkine de olur bu hobaaaaaaa tey teyy

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Loop -- 10 Temmuz 2006; 23:48:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hayvansı Terlik

çok güzel ya.bildiğim kadarıyla biodizel i kamyon ve benzeri araçlarda kullanıyorlar.
    sen iyi cesaret etmişsin.ben bırak bio dizeli normal mazot koydurmuyorum arabaya zarar verecek diye.
    quote:

Orjinalden alıntı: _codelinker_

çok güzel ya.bildiğim kadarıyla biodizel i kamyon ve benzeri araçlarda kullanıyorlar.

boyutlarına göre değişiyor ama bizde 5 tane mercedes 1517 var onlara benim arabaya babamınkine anneminkine birde 6 tane kiralık corsa var opel daha onaylamadı biodizeli ama onaylıcak ondan sonra koymaya başlıcaz bukadar arabaya 8 bin YTL lik bir makine ama halk kullanamıcak dediğim gibi çünkü çok ucuz ama fabrikalar el altından satarsa bilmem bende sizi beklerim

loop kardeşim ben A4 e denedim manyak bişi diyorum seninkindede sorun çıkaracağını sanmıyorum ben euro dizelde bir depo 170 YTL veriyorum bioda 68 YTL karım oluyor ve 102 YTL de alıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekstilciiii

quote:

Orjinalden alıntı: _codelinker_

boyutlarına göre değişiyor ama bizde 5 tane mercedes 1517 var onlara benim arabaya babamınkine anneminkine birde 6 tane kiralık corsa var opel daha onaylamadı biodizeli ama onaylıcak ondan sonra koymaya başlıcaz bukadar arabaya 8 bin YTL lik bir makine ama halk kullanamıcak dediğim gibi çünkü çok ucuz ama fabrikalar el altından satarsa bilmem bende sizi beklerim

loop kardeşim ben A4 e denedim manyak bişi diyorum seninkindede sorun çıkaracağını sanmıyorum ben euro dizelde bir depo 170 YTL veriyorum bioda 68 YTL karım oluyor ve 102 YTL de alıyorum

Alıntıları Göster
    Aslında biodizel ucuz değil arkadaşlar.Daha doğrusu ülkemizde ucuz değil.Avrupadaki gibi devlet desteği yok,belirli bir biodizel standardı yok.Memlekette birileri yapıyor ama,nasıl yapıyor,ürettiğini ne yapıyor kimse
    bilmiyor.
    Avrupada bildiğimiz mazota %5 oranında biodizel karıştırılması kanunen mecburi zaten.Çünkü benzin ve mazot gibi çevreye zararlı değil,standart üretildiği zaman motora diğer yakıtlardan daha faydalı.
    Bizim ülkemizde belli bir biodizel standardı olmadığı için otomobil firmaları henüz onaylamıyor.
    Çünkü biodizel belli oranda yağ,kimyasal malzeme vb. karışımlar sonucu oluyor.Bu oranlar tutmadığı zaman motora zararlı olabileceği söyleniyor.
    Geçen bir yerde okumuştum.Yanlış hatırlamıyorsam,sadece Almanya nın tamamının biodizel ihtiyacını karşılamak için,bütün avrupa ülkeleri biodizel üretiminde kullanılan soya,kanola vb.bitkilerden üretmesi gerekiyormuş

• quote:

Orijinalden alıntı: kyibe

Aslında biodizel ucuz değil arkadaşlar.Daha doğrusu ülkemizde ucuz değil.Avrupadaki gibi devlet desteği yok,belirli bir biodizel standardı yok.Memlekette birileri yapıyor ama,nasıl yapıyor,ürettiğini ne yapıyor kimse
    bilmiyor.
    Avrupada bildiğimiz mazota %5 oranında biodizel karıştırılması kanunen mecburi zaten.Çünkü benzin ve mazot gibi çevreye zararlı değil,standart üretildiği zaman motora diğer yakıtlardan daha faydalı.
    Bizim ülkemizde belli bir biodizel standardı olmadığı için otomobil firmaları henüz onaylamıyor.
    Çünkü biodizel belli oranda yağ,kimyasal malzeme vb. karışımlar sonucu oluyor.Bu oranlar tutmadığı zaman motora zararlı olabileceği söyleniyor.
    Geçen bir yerde okumuştum.Yanlış hatırlamıyorsam,sadece Almanya nın tamamının biodizel ihtiyacını karşılamak için,bütün avrupa ülkeleri biodizel üretiminde kullanılan soya,kanola vb.bitkilerden üretmesi gerekiyormuş

Alıntıları Göster
    kokusu kötü değilmi?

• quote:

Orijinalden alıntı: shamsheytani

kokusu kötü değilmi?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

kokusu kötü değilmi?

o yanık kızartma yağlarını yüksek oranlarda kullanan belediye otobuslerinin kokusu
  • quote:

Orijinalden alıntı: crein

quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

kokusu kötü değilmi?

o yanık kızartma yağlarını yüksek oranlarda kullanan belediye otobuslerinin kokusu

Alıntıları Göster
    dizelciler siz yine de dikkatli olun.
    öyle her bio dizeli deponuza doldurmayın.
    benden söylemesi

• quote:

Orijinalden alıntı: bettyonpower

benden söylemesi

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: bettyonpower

benden söylemesi

+1 evet eğere oranı tutturalamayan bir biodizel seçerseniz vay halinizee
    kar etcem derken motorun içine edersiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: TUNERBOY

quote:

Orjinalden alıntı: bettyonpower

benden söylemesi

+1 evet eğere oranı tutturalamayan bir biodizel seçerseniz vay halinizee
    kar etcem derken motorun içine edersiniz

Alıntıları Göster
    Biodizel üretimi sonucu çıktılardan bir tanesi de gliserindir; sabun, deterjan sanayinde kullanılır. biodizelden ağır olduğu için genellikle dibe çöker ama kabarcıklar halinde mazotun içinde bir miktar karışık olabiliyor.
    Biodizel üreten prosesin (makinanın) çok iyi biçimde gliserini ayrıştırması gerekiyor. bu prosese uygun miktarda kimyasal katalizörlerin konması ve hassas bir prosesin sonuna kadar takip edilmesiyle rahatlıkla ayrıştırılabilir. Ama bu proseste veya kimyasal maddelerde bir hata yapılması durumunda mazotun içinde gliserin kabarcıkları da bulunur. (yeterince iyi ayrıştırılmazsa). bu durumda (yani nizami bir biodizel üretimi ve gliserin ayrıştırması yapılmadığı durumda) enjektörleri ve pompa sistemini alırsın eline.
    Bu nedenle eğer kendim üretirsem biodizel kullanırım. Çünkü nizami proseslere sonuna kadar bağlı kalırım. Ama başka birisinin ürettiği biodizeli güvenipte yeni nesil dizel bir araçta asla kullanmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: dedikodu

Biodizel üretimi sonucu çıktılardan bir tanesi de gliserindir; sabun, deterjan sanayinde kullanılır. biodizelden ağır olduğu için genellikle dibe çöker ama kabarcıklar halinde mazotun içinde bir miktar karışık olabiliyor.
    Biodizel üreten prosesin (makinanın) çok iyi biçimde gliserini ayrıştırması gerekiyor. bu prosese uygun miktarda kimyasal katalizörlerin konması ve hassas bir prosesin sonuna kadar takip edilmesiyle rahatlıkla ayrıştırılabilir. Ama bu proseste veya kimyasal maddelerde bir hata yapılması durumunda mazotun içinde gliserin kabarcıkları da bulunur. (yeterince iyi ayrıştırılmazsa). bu durumda (yani nizami bir biodizel üretimi ve gliserin ayrıştırması yapılmadığı durumda) enjektörleri ve pompa sistemini alırsın eline.
    Bu nedenle eğer kendim üretirsem biodizel kullanırım. Çünkü nizami proseslere sonuna kadar bağlı kalırım. Ama başka birisinin ürettiği biodizeli güvenipte yeni nesil dizel bir araçta asla kullanmam.

Alıntıları Göster
    Ya şu makineden 10 kişi birleşip alsak iyi olacak gibi görünüyor. Günde 350 lt. biodizel üretebiliyormuş. Hepimize yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: alim_

Ya şu makineden 10 kişi birleşip alsak iyi olacak gibi görünüyor. Günde 350 lt. biodizel üretebiliyormuş. Hepimize yeter.

Alıntıları Göster
    bizde bio dizel tesisi kurmuştuk firmaya ama bahsettikleri kadar zararsız deyil motorlara sık sık enjektörleri tıkıyor ve tesisin kurulum maliyeti yaklaşık 150 milyar

kuran şirket üretimi yapıyor ve lt sini 90 ykr tan veriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Platinium

bizde bio dizel tesisi kurmuştuk firmaya ama bahsettikleri kadar zararsız deyil motorlara sık sık enjektörleri tıkıyor ve tesisin kurulum maliyeti yaklaşık 150 milyar

kuran şirket üretimi yapıyor ve lt sini 90 ykr tan veriyor

Alıntıları Göster
    bio dizelin kullanım alanı traktör motorları,eski kamyon ve kamyonet motorları,dizel su motorları falan ancak c.rail motolarda ben olsam kullanmam.

en azından üretimi yaparken iyi bir seperatörün kullanılması gerkir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alim_

Alıntıları Göster
    aman diyeyim bio dizel falan almayın ağlarsınız sonra ama illede alıcam diyorsanız aldığınız bio dizelin ince olmasına dikkat edin bio dizel sağlıklı olsada aracın performansını bitiriyor 2 gün önce 130 tdı caravelle verdiğim bir müşterim doldurtmuş deposunu bio ile bana geldi araç 10 saniyeden marş basmıyor ve giderken 130ps değilde sanki 80 ps motormuş gibi reaksiyon veriyordu ustalarımızla konustuk aracın bioya uygunlugu olsada daha bizde avrupa normlarında bir bio dizel kalitesine ulaşmış bir bio satıcısı olmadığını belirttiler ki aracınız vw grubundan bir araç ise pompa enjeksiyon kullanan bir araçta pompayı elinize aldığınız takdirde minimum 2500 ytl civarında yeni pompa fiyatı olacağını ve bunu garantiye sokmayacaklarını belirttiler.

• quote:

Orijinalden alıntı: mozdemir555

aman diyeyim bio dizel falan almayın ağlarsınız sonra ama illede alıcam diyorsanız aldığınız bio dizelin ince olmasına dikkat edin bio dizel sağlıklı olsada aracın performansını bitiriyor 2 gün önce 130 tdı caravelle verdiğim bir müşterim doldurtmuş deposunu bio ile bana geldi araç 10 saniyeden marş basmıyor ve giderken 130ps değilde sanki 80 ps motormuş gibi reaksiyon veriyordu ustalarımızla konustuk aracın bioya uygunlugu olsada daha bizde avrupa normlarında bir bio dizel kalitesine ulaşmış bir bio satıcısı olmadığını belirttiler ki aracınız vw grubundan bir araç ise pompa enjeksiyon kullanan bir araçta pompayı elinize aldığınız takdirde minimum 2500 ytl civarında yeni pompa fiyatı olacağını ve bunu garantiye sokmayacaklarını belirttiler.

Alıntıları Göster
    Söylüyoruz işte:
    gliserin...gliserin...gliserin...
    biodizel üretiminin doğal bir sonucudur ve mazota karışık halde bulunur. Bu gliserinin mazottan çok iyi ayrıştırılması gerekir. mazotun içinde çok az miktarda dahi gliserin kalmış olsa pompayı ve enjektörleri tıkıyor.
    Biliyor musunuz ki biodizel satan adam içindeki gliserini ayrıştırmak için ne kadar titiz davranıyor.
    aslında üretilen biodizeli uzunca bir süre dinlendirince gliserin dipte toplanır ama yoğunluk farkı fazla olmadığından hala daha mazotun içinde bir miktar gliserin kalır (çok uzun dinlendirmek gerekir: en az gün aşırı dinlenmeli). Ve bu kalan miktar bile pompa ve enjektörler için çok zararlı olur.
    Sizce hiç tanımadığınız bir adam, bu gliserini ayrıştırmak için aktif bir yöntem kullanır ve ek kimyasal madde kullanım masrafına girer mi, yoksa gliserinli mazotu az biraz dinlendirip dibinde toplanan gliserini alır, kalanını da temiz mazot diye satar mı? Hangisi bizim yapımıza uygun?

• Slmlar öncelikle istasyonlarda biodizelin satışının yasak olduğu söyleniyor ama Afyonda bir istasyondan biodizel almıştım. Ama izmirde satan bir yer bulamadım. Performansa gelince normal dizelden hiçbir farkı yok hatta arabanın çekişi artttı diyebilirim. bide sanki daha çok yol aldım normal dizele göre, son olarak izmirde biodizel alabileceğim bir yer bilen varsa yazabilirmi....
  • quote:

Orijinalden alıntı: palantine

Slmlar öncelikle istasyonlarda biodizelin satışının yasak olduğu söyleniyor ama Afyonda bir istasyondan biodizel almıştım. Ama izmirde satan bir yer bulamadım. Performansa gelince normal dizelden hiçbir farkı yok hatta arabanın çekişi artttı diyebilirim. bide sanki daha çok yol aldım normal dizele göre, son olarak izmirde biodizel alabileceğim bir yer bilen varsa yazabilirmi....
    abi yok yaw ben normal dizel aliorum acıyorum arabaya hele bio hiç almam yaw yazık bozar mozar pompayı enjektörü allah korusun peder beni bio miraz yapar
  • quote:

Orijinalden alıntı: konyalı alli

abi yok yaw ben normal dizel aliorum acıyorum arabaya hele bio hiç almam yaw yazık bozar mozar pompayı enjektörü allah korusun peder beni bio miraz yapar

Alıntıları Göster
    iyi sende petrole destek verenlerdensin yaw bu ülke nasıl kalkınacvak avrupa ta ne zamnandan beri kullanıyomuş bu olayı onlara bişe olmadıda bizemi olacak bide bu kadar yararı sıralanırken biodizele destek vermemek nedir bilemiyom. Doğan grubu tariş falan üretimö tesisi kuruyo paso onlar şimdi bu işi bilmiolarmı ya ne güzel işte çiftçi demiyomu mazot pahalı üretemiyoz al sana fırsat üret çalış destek verelim arkadaşlar bu işin sonu çok güzel yerlere varacak bence. Çevre için ekonomi için bio dizele destek yaawwwww....

• quote:

Orijinalden alıntı: palantine

iyi sende petrole destek verenlerdensin yaw bu ülke nasıl kalkınacvak avrupa ta ne zamnandan beri kullanıyomuş bu olayı onlara bişe olmadıda bizemi olacak bide bu kadar yararı sıralanırken biodizele destek vermemek nedir bilemiyom. Doğan grubu tariş falan üretimö tesisi kuruyo paso onlar şimdi bu işi bilmiolarmı ya ne güzel işte çiftçi demiyomu mazot pahalı üretemiyoz al sana fırsat üret çalış destek verelim arkadaşlar bu işin sonu çok güzel yerlere varacak bence. Çevre için ekonomi için bio dizele destek yaawwwww....

Alıntıları Göster
    ben bio dizel yanlısıyım. ama bio dizeli doğru yerlerden almak lazım işin açıkçası bu işi titizlikle yapan yerler de çok azdır tahminimce. ama iyi yapanlarda vardır ve iyi yapanlar tercih edilip biodizel kullanımı yaygınlaştırılabilir elbette. ben şuana kadar hiç kullanmadım ama çok niyetlendim. ankarada iyi bir yer bulursam deneyecem. buarada aracım 2001 bora TDI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kapadokyalı -- 12 Temmuz 2006; 20:49:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kapadokyalı

ben bio dizel yanlısıyım. ama bio dizeli doğru yerlerden almak lazım işin açıkçası bu işi titizlikle yapan yerler de çok azdır tahminimce. ama iyi yapanlarda vardır ve iyi yapanlar tercih edilip biodizel kullanımı yaygınlaştırılabilir elbette. ben şuana kadar hiç kullanmadım ama çok niyetlendim. ankarada iyi bir yer bulursam deneyecem. buarada aracım 2001 bora TDI

Alıntıları Göster
    ilk olarka şunu söylemek istiyorum biyodizel yararlıdır iyidir güzeldir ancak eksileri yok değildir, öncelikle aynı miktardaki mazottan daha fazla kilometre yaptırmaz aslında biyodizel yandığında mazottan daha az enerji verir o yüzden saf biyodizel kullanımında performans düşüşü yaşanır. ayrıca biyodizelin common-rail motorlarda kullanımına en büyük engel biyodizelin mazota oranla daha kıvamlı olması (viskositesi yani akmayaya karşı direncinin daha fazla olmasıdır) ancak bildiğim kadarıyla TDI ve yük araçlarında kullanılan motorlarda bu olay sorun teşkil etmiyor, bu sorunun önüne geçmek için biyodizelin mazotla karıştırılması gerekirki seyrelip kıvamı azalsın bir başka sorun ise eski arbalarda ortaya çıkabilicek bir sorun o da şuki, eski araçlarda yakıt sistemindeki bazı parçalar biyodizelin asidik özelliği sebebiyle zamanla aşınabiliyor bu konuda da dikkatli olunması lazım. bir başka sorunda gliserinin bir kısmının ne yapılırsa yapılsın biyodizelden ayrıştırılamaması bu bahsettiğim kısım bekletmeyle filan ayrışmıyor ayrıştırılması için çok özel yöntemler kullanılması lazım bu yöntemlerde çok pahalı ve karmaşık işlemler. olayın bir başka yönü ise biyodizelin üretiminin etkileri biyodizel aslında bir tarım ürünü var olan tarım alanlarının biyodizel üretimine kayması durumunda araçlarımıza ucuz enerji sağlıyalım derken kendi ihtiyacımız olan besinlerin fiyatlarının artması olasılığı. son bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum biyodizelin mazottan ucuz olmasının tek sebebi vergiler normalde mazot biyodizelden daha ucuz bir yakıt.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.