Şimdi Ara

DUALAR VE ADAKLAR NE İÇİNDİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • insanlar neden dua ederler veya neden adak adarlar?
    sizce bu edilen dualar ve adaklar insan yaşamını değiştiriri mi?
    veya beddualar?
    kader denilen olgu insanın elinde midir?
    bi insan başka bi insanın veya kendisinin kaderini dualar ve adaklarla değiştirebilir mi?

• Kısaca:
    İnsanlar herşeyin kontrolünün Allah'ın elinde olduğunu düşündükleri için dua ederler ve adak adarlar. Adak da bir çeşit duadır.
    Dua edince insan huzurlu olur çünkü arkasında büyük bir gücün olduğnu düşünür ve ona güvenir. Bu yönüyle hayatı olumlu anlamda değiştirebilir..
    Kader farklı birşey onu değiştirmez. Kader konusu tartışılmıştı...
    Kader insanın yaptıkları yaşadıkları ve yaşayacaklarıdır. İrademizle yaptığımız herşey elimizdedir.
    Dua ve adak Allah'a yaklaşmaktır. İnsanın dünya ve ahiret hayatı için ferahlamasını sağlar. Allah da bir ayette:"Duanız olmazsa Allah katında ne değeriniz(öneminiz) var?" der.
    Dua birşeyi istemektir. Elde edilen herşey Allah'ın vermesi (izni) ile olduğunu kavrayan insanın birşeyi elde etmek için çalışması da bu anlamda duadır.
    Birşeyi verip vermemek de Allah'a kalmıştır. Ama ayetlerde isteyin ben de vereyim der...
    Duanın önemini kavramak çok önemli bence. Maddi ve manevi yönden bence hayatın olmazsa olmazlarındandır.Tabii ki inanan insan için...

• peki bu durumda insan Allahtan ne isterse Allah vericek demek oluyor
    ama kaderimizide değiştiremeyeceğimizi söylüyorsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: northstorm

peki bu durumda insan Allahtan ne isterse Allah vericek demek oluyor

İstiosun ama ne derecede istiosun? istediğin şey için üzerine düşeni yapıomusun? senin istediğin şeylerin hepsi Allah katında kabul edilmez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: northstorm

peki bu durumda insan Allahtan ne isterse Allah vericek demek oluyor

islama göre Allah tüm dualara cevap verir

kabul eder anlamında demiyorum.

hayırlı bi şey istiyorsan dünyada veya ahirette verir

hayırlı olmayan bi şey istiyorsan kabul etmez veya edip belanı da verebilir
  • Saçma ben şimdi somalideki çocukların aç kalmamalarını istesem, ıraktaki savaşın bitmesini istesem, kimsesiz çocukların dayak yememesini istesem, bir daha deprem olmamasını istesem vs. vs. hatta bütün türkiye veya dünya toplanıp dua etsek durum değişicek mi? hayır. eee?
  • quote:

Orjinalden alıntı: aza

Saçma ben şimdi somalideki çocukların aç kalmamalarını istesem, ıraktaki savaşın bitmesini istesem, kimsesiz çocukların dayak yememesini istesem, bir daha deprem olmamasını istesem vs. vs. hatta bütün türkiye veya dünya toplanıp dua etsek durum değişicek mi? hayır. eee?

İslam dininde dua Allah'a edilir! Ve Allah bütün duaları kabul eder! Fakat su içmesi zararlı olan bir hastanın doktorundan su isteyerek karşılığını alamaması doktorun ona yaptığı bir kötülük değildir! Allah'ta aynı şekilde kullarına hayırlısını verirken bizim yapamadığımız ince hesapları o çoktan yapmıştır! Söylediğin gibi Irak savaşının bitmesi için dua etmen tabiki Allah tarafından kabul edilecektir fakat unutmaman gereken bir şey var ki eğer Allah'a inanıyorsan ve dua ediyorsan bu dünyanın manasının ve amacının ne olduğunu da anlamış olman gerekir! bu mantıkla eğer ince bir hesap yaparsan Irak savaşının bir dua ile bitmemesinin daha mantıklı olduğunu görürsün!
    (duan ne kadar iyi olursa olsun bazı gerçekler unutulmamalıdır! Lotodan haram para kazanmak ne kadar cazip görünüyor dimi, dua mı etsek)

Ayrıca duanın yapan kişiye ve yaptığı kişiye olumlu etkileri olduğu bugün herkes tarafından bilinmektedir! İşin aslı insanında dua etmeye ihtiyacı vardır! (bakınız: bugün doğruluğu kanıtlanmış ve aynı yapıda olan binlerce yıllık uzun uğraşlar ve bilgi birikimleri sonucu ortaya çıkan uzak doğu keşfi reikiler ,ki enerjileri meditasyonlar!) Gün geçmesinki araştıran insanlar İslam dinindeki doğruluğu ve mükemmelliği görmesin!

• quote:

Saçma ben şimdi somalideki çocukların aç kalmamalarını istesem, ıraktaki savaşın bitmesini istesem, kimsesiz çocukların dayak yememesini istesem, bir daha deprem olmamasını istesem vs. vs. hatta bütün türkiye veya dünya toplanıp dua etsek durum değişicek mi? hayır. eee?

elbette durum değişecek

Allah zalime zaman tanır ama sonunda da belasını verir

Irak savaşı da bir hikmete binaen sürüyor zamanı gelince o da bitecek.
  • 'olmayacak duaya amin denmez'sözünü hiç duymadınız mı?Bence herşeyi açıklıyor
  • quote:

Ettiğin duadan çok bunun gerekçeside önemli bu duayı ne için istiosun bu dua kabul olursa sana ne gibi bi getirisi olacak.Başkası için dua etmekde çok güzel bişiydir.Iraktaki savaşın bitmesini istemek tabiki büyük bir dua.Ama sen bu duayı ediosunda bu dua için bişiy yapıomusun???O zaman bende diyimki Allahım bana para ver.Ben çalışmassam bu dua kabul olmaz duam için üzerime düşen görevi yapmassam dua kabul olmaz.Somalideki çocukların aç kalmamasını istiosun ama bunun için üzerine düşen görevi yapıomusun onlar için yardım yapıomusun???Dualarda istemek kadar üzerine düşen görevi yapmakda önemlidir.Ama o duanın olmasını istemessen yaptığın onca şey boşa gidebilir.Haa şu da olabilir dua edersin çok istersin ama bazen hiç birşey yapmadığın halde duanın kaul olduğunu görürsün bu da sana Allah ın bi takdiridir.

edit:sana şöle bi örnek vereyim duanın gücü ile ilgili.Eğer TÜM TÜRKİYE KALBİYLE AYNI ANDA AYNI DAKİKADA DOĞUDAKİ PKK TERORUNUN BİTMESİNİ BÜYÜK BİR İÇTENLİKLE İSTERSE O ANDAKİ OLUŞABİLECEK RUHANI ENERJİYİ DÜŞÜN.VE DUANIN KABUL OLDUĞUNU İZLE...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Loop -- 29 Ekim 2005, 15:14:24 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.