Şimdi Ara

Ev sahibi evi satıyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar herkese merhaba, 12 temmuz 2018'de kiracı olacak başakşehirde bir sitede eve girdik. Ev sahibi uzun dönemli bir kiracı aradığını söyledi. Ben de yeni doğan oğlum olduğundan zaten uzun dönem kalacağımı söyledim. Ev sahibi önceden yaşadığı sorunlar dolayısıyla güven amacıyla bana tahliye taahhütnamesi imzalattı. Bende sorun yaşanmaz diye imzaladım. Buraya kadar sorun yok. Çok şükür 1 yıl boyunca ben ondan o da benden yana sorun yaşamadı. Bu aralar kiraya zam amacıyla aramasını beklerken bugün telefon etti. İşlerinin son zamanlar çok kötü olduğunu, evi arap birine satmak zorunda kaldığını söyledi. Ben de çare yok tabi işler iyi gitmediyse falan dedim. Ben alıcıya seni çıkarmaması için elimden geleni yapacağım ama oturmak amacıyla alıyorsa çare yok dedi. 12. kirayı ödedim. Yani kira kontratı yenileme vakti diye düşünüyorum

Şimdi bu belgelerle benim ev arama zamanım falan var mı?

Tahliye taahhüt belgesinin yer yıl yenilenmesi gerekiyormuş belge hala geçerli midir?

Kira kontratı ne kadar süre içinde yenilenmezse aynen kabul edilir yada edilmez?

Belgeye rağmen ev aramak için bir vakit elde edemez miyim?

Şimdiden teşekkürler,

• Merhaba, evi satın olacak kişi kıra sözleşmesinin tarafı haline gelir. Yani eski evsahibinin yerine yeni evsahibi geçiyor. Kira sözleşmesinin fesh edilmesi kiracı istemediği takdirde ve ödemelerini düzenli yaptığı takdirde çok zor, yani çıkartamaz.

Evi satın alıcak kişinin bir konut ihtiyacı varsa sizi evden çıkarabilir ki bu da prosedürü olan bir süreçtir en az 6 ay gibi bir süresi var.

Kıra sözleşmesi yapılırken yapılan tahliye taahhütleri geçersizdir.
  • hukuk1453 H kullanıcısına yanıt
    ALLAH razı olsun çok teşekkürler içim nasıl rahatladı bilemezsiniz. Bu durumda kira sözleşmesi imzalanırken yanında imzaladığım Tahliye taahhütnamesi geçersiz. Bunun kabaca sebebi iki belge aynı gün düzenlenemez diyebilir miyiz? Konuyu şimdiki ev sahibine anlatacak kıvama getirmem lazım da. Ve Kira kontratımın sonuna gelmiş olmama rağmen sözleşme "Kiraya Veren" tarafından kendi ihtiyacı dışında feshedilemez kendi ihtiyacı dahilinde ise ortalama 6 ayı var.
  • Tahliye taahhüdünün kıra sözleşmesi yapılırken verilmiş olması halinde kanun koyucu daha zayıf durumda olan kiracıyı korumak için kabul etmiyor. Evi alacak kişinin konut ihtiyacı olmayabilir belki birden fazla evi vardır bunlar varsa yine sizi tahliye edemezler. Sizin en kötü bir 6 ay süreniz var.
    Ayrıca evi alan kişi satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde durumu noter aracılığıyla size bildirmeli aksi takdirde hakkını kaybeder.
    Gerçekten çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Konu çok sıkıntılı ve açıkçası birkaç sitede farklı yazılar okuduğumdan kafam karıştı ancak sayenizde anladım çok şükür. ALLAH razı olsun.
  • Rica ederim, yardımcı olabildiysek ne mutlu. Iyi günler.
    Hocam tekrar merhaba, elimde belgeler yok ancak eşimle konuşup hatırladığımız kadarıyla şöyle bir şey olmuş. Ev sahibi bizden kira kontratı zamanında taahhüt istemiş ancak biz vermemişiz. Bir 10 gün sonra taşınmak için anahtarı almaya gittiğimde önceki kiracılarından bahsederek benden böyle bir şeyi "elbette böyle bir şey istemeyiz ancak karşılıklı güven amacıyla" diyerek istemiş ben de saf gibi "madem güven vermek amacıyla" diyerek imzalamışım. Sanırım bu durumda belge geçerli değil mi?
  • Hocam, tahliye taahhüdü de görmek lazım ama arada çok kısa bir süre var zaten. Siz zaten kiralaan kullanabilmek amacıyla anahtarı teslim almışsınız ve o an-da tahliye sözü vermişsiniz. Bu durumda da yüksek ihtimalle geçersiz olduğunu düşünüyorum. Uygulamadan belki avukat arkadaşlar daha net yardımcı olabilir.
    Yardımların için çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.