Şimdi Ara

İlk Araba JAZZ mı Polo mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Araba almak istiyorum. Araştırdım okudum. Öncelikle Jazz ve Polo nun gerek bütçeme gerek ihtiyaçlarıma gerekse zevklerime uygun araçlar olduğunu farkettim. Araç ilk aracım olacak. Bu konuda bilgi sahibi donanımhaber yazarlarının görüş ve değerlendirmelerine ihtiyaç duymaktayım.

Araç için ayırmayı planladığım bütçe 26.000 TL
    Aracın benzinli olmasını tercih ediyorum. Bunu böyle tercih etmemim sebebi yıllık km sarfiyatının 10.000 KM'nin altında kalacağını düşünmem.
    Aracın otomatik olmasını isterim ancak bu fiyata temiz ve çokta eski olmayan bir araç bulacağımı sanmıyorum.

Araç alırken sahibinden.com'a bakıyorum çoğunlukla.

Şüphelerim bir dolu. Galericilerin tuttuğunu öpeceğine inancım tam, okuduklarımdan sonra.

Hedef güven içinde keyifli bir sürüş keyfi ancak buna ulaşmayı engelleyen bazı riskler var.

1) Aracın km'si değiştirilmiş olabiliyor.
    2) Araç çeşitli hasarları içermiş olabiliyor.
    3) Araç sahibinin tecrübe eksikliği veya özensiz kullanımından ötürü hor kullanılmış olabiliyor.

Eh araç 2 el dahi olsa belli bir ortalama dahilinde deforme olmasını isteriz. Bayanların bu konuda daha hor kullandıklarını bile duyuyorum.

Söz konusu riskleri kontrol altına alacak iç kontroller nelerdir.

Sahibinden.com adresinde,

Jazz için 2009 model -60000'e kadar km bakıyorum. Tabi zor. İşin ilginç tarafı sıfırı daha düşük olan polo içinde 26.000 e bir şey bekliyorsunuz ama mantıklı araçlar çıkmıyor.

Çok uzattım. Konuya ilişkin değerli bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum arkadaşlar.

Saygılarımla.

• Jazz derim, en bos haliyle bile polo comfortlinedan daha doludur, ayrica sinifindaki en dusuk yakit tuketen araclarindan biridir, bu konuda colt ve swiftte oyledir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uniqlo

Jazz derim, en bos haliyle bile polo comfortlinedan daha doludur, ayrica sinifindaki en dusuk yakit tuketen araclarindan biridir, bu konuda colt ve swiftte oyledir.
    İkinci el daima risktir. Bildiğin tanıdığın birinden değilse kafanı rahatlatamazsın. Neler neler oluyor. Mesela bir tanıdığımzın aldığı 2. el mercedes kaçak çıktı aylar sonra altından arabasını aldılar. Adam resmi devrini almış uzun süredir de biniyordu. Sonradan çıkmış kaçak olduğu.

Araçlara gelince ikisi de tutulan araçlar. Otomatik alacaksanız Jazz öne çıkar. Donanım olarak, güvenlik olarak da jazz öndedir. Polonun iç mekanı plastiği daha kalitelidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uniqlo

Jazz derim, en bos haliyle bile polo comfortlinedan daha doludur, ayrica sinifindaki en dusuk yakit tuketen araclarindan biridir, bu konuda colt ve swiftte oyledir.
    @uniqlo'nun bilgilerine ek olarak Jazz'ın iç hacmi polodan çok daha geniştir ve ferah hissedersiniz kendinizi. + olarak iki aracın da 2. elleri gayet iyidir o konuda da sıkıntınız olmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondaPower -- 28 Ocak 2013; 11:00:35 >
  • Jazz.sebepleri yukarıda yazılmış artı jazz daha sorunsuzdur 60-70 km deki araç sizde 100 k yı devirdikten sonra jazz polodan daha cazip olacaktır yeni sahibi için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iniyesta

Jazz.sebepleri yukarıda yazılmış artı jazz daha sorunsuzdur 60-70 km deki araç sizde 100 k yı devirdikten sonra jazz polodan daha cazip olacaktır yeni sahibi için.
    Arkadaşlar düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

2. el aracı almadan önce ilker oto da kontrollerinin güvenle yapılabileceğini de öğrendim.

İlk iletimde belirttiğim fiyat Honda Jazz için mantıklı sayılmaz mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: T.orrent

Arkadaşlar düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

2. el aracı almadan önce ilker oto da kontrollerinin güvenle yapılabileceğini de öğrendim.

İlk iletimde belirttiğim fiyat Honda Jazz için mantıklı sayılmaz mı ?

Alıntıları Göster
    Honda at yetiştirse binerim! Volkswagen'in de araçları kötü değildir tabikide (Gerçe "Volkswagen" Almanca yürüyen vagon anlamına gelmektedir ), ancak Honda, Hondadır. Servisleri iyidir vb. diye saymaya kalksam çok şey çıkar ancak kaba tabirle götsüz arabalar benim ilgi alanım değil . Herneyse ikinci el araba almak konusunda her zaman risk vardır, ancak aracın plakasını bir numaraya mesaj atarak kaza geçirip geçirmediği (Tabikide tutanak tutulursa ve aracın tramer kaydı varsa, kaza sigortaya bildirilmişse orada çıkar o ayrı) öğrenilebilinir. Veya araçlardan çok iyi anlayan bir tanıdığın varsa zaten aracın kaza yapıp yapmadığını anlayabilir. Veya aracı servise götürürsünüz aracın kazasının olup olmadığını orada anlarlar... Fiyat olarak 2009 Jazz için 26.000 lira mantıklı bir fiyat, belki birazcık daha üstüne çıkman gerekebilir, 28.000, 29.000 liralara çıkarsan daha fazla seçenek bulursun. Ama bütçen o kadarsa hiç daha üstünü zorlama o zaman .

NOT: Honda cidden yıllar boyu konfor ve ilk gün ki performansı ile kullanabileceğiniz bir markadır. 190binde 1999 Civic 1.6'ım var, hala çok memnunum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ro xl -- 28 Ocak 2013; 15:06:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ro xl

Honda at yetiştirse binerim! Volkswagen'in de araçları kötü değildir tabikide (Gerçe "Volkswagen" Almanca yürüyen vagon anlamına gelmektedir ), ancak Honda, Hondadır. Servisleri iyidir vb. diye saymaya kalksam çok şey çıkar ancak kaba tabirle götsüz arabalar benim ilgi alanım değil . Herneyse ikinci el araba almak konusunda her zaman risk vardır, ancak aracın plakasını bir numaraya mesaj atarak kaza geçirip geçirmediği (Tabikide tutanak tutulursa ve aracın tramer kaydı varsa, kaza sigortaya bildirilmişse orada çıkar o ayrı) öğrenilebilinir. Veya araçlardan çok iyi anlayan bir tanıdığın varsa zaten aracın kaza yapıp yapmadığını anlayabilir. Veya aracı servise götürürsünüz aracın kazasının olup olmadığını orada anlarlar... Fiyat olarak 2009 Jazz için 26.000 lira mantıklı bir fiyat, belki birazcık daha üstüne çıkman gerekebilir, 28.000, 29.000 liralara çıkarsan daha fazla seçenek bulursun. Ama bütçen o kadarsa hiç daha üstünü zorlama o zaman .

NOT: Honda cidden yıllar boyu konfor ve ilk gün ki performansı ile kullanabileceğiniz bir markadır. 190binde 1999 Civic 1.6'ım var, hala çok memnunum

Çok teşekkür ederim ro xl.

Amaç doğru servis ile aracın geçmişine yönelik sıkıntı varsa onu ber taraf edebiliyor muyuz ona bakmak. Benim kalbimde yatan 2009 60.000 üzeri olmayan düz benzinli biliyorum otomatik vites konforu yok. Ama burnum biraz sürtünsün düz vitesle :)

• quote:

quote:

Amaç doğru servis ile aracın geçmişine yönelik sıkıntı varsa onu ber taraf edebiliyor muyuz ona bakmak. Benim kalbimde yatan 2009 60.000 üzeri olmayan düz benzinli biliyorum otomatik vites konforu yok. Ama burnum biraz sürtünsün düz vitesle :)

Alıntıları Göster
    Sorunsuzluk ve konforda Jazz diyorum. Japon arabaları sorunsuz olarak bilinir Jazz yıllar boyu sahibini üzmeyecek bir araç.

• quote:

Alıntıları Göster
    İkisde kaliteli sayılabilecek araçlar ancak Honda Jazz Vw Polo'ya göre bence biraz daha üstün bir araç üstün olduğu yönler herkesin bildiği gibi honda pek sorun çıkarmayan bir marka,yakıt sarfiyatı olarak Jazz en az tüketimi sunan araçlardan birisi,donanım olarakda Jazz Polo'dan daha donanımlıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: of dead

İkisde kaliteli sayılabilecek araçlar ancak Honda Jazz Vw Polo'ya göre bence biraz daha üstün bir araç üstün olduğu yönler herkesin bildiği gibi honda pek sorun çıkarmayan bir marka,yakıt sarfiyatı olarak Jazz en az tüketimi sunan araçlardan birisi,donanım olarakda Jazz Polo'dan daha donanımlıdır.

Alıntıları Göster
    Yeni araç kullanan bir kişi için değerlendirdiğimizde düz vites sıkıntı yaratır mı ? Bir erkek olarak otomatiğe geçmeden evvel manueli de tanımak öğrenmek istiyorum. Ancak Yok kardeşim bu İstanbul trafiğinde öğrenme için böyle bir yüke girme sık dişine koy üstüne 3-4 otomatik vites al mı dersiniz.

Ek olarak, servis servis deniyor. İkiler Honda servis iyi bir servis midir bu tip satına alma öncesi yapılacak muayene için yoksa yetkili bir servise mi götürülmesi tavsiye edilir. Sonuçta o kadar para veriliyor. Güvence satın almak istiyor insan

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    2009 eski bir yıl değil 60.000 altı araba bulursun, onu pek dert etme Otomatik vites rahattır ama ben düz vitesi bırakmam Yakıt tipine gelince Jazzlar 1.4 motorlu olması lazım, 1.4 motorun benzin masrafı... Bir iki sene önce olsaydı bu konuşma yakıt masrafı açısından daha rahat olurdun, bugün ki benzin fiyatları ne öyle? :D Ben bile kendi arabamı kullanmamaya başladım ki 1.6 benzinli yani, sakin, hız yapmadan düşük devir/yüksek vites kullanıyorum artık arabayı. Bizim ülkede benzin masrafı kötü, hele ki düzenli bir maaşın yoksa çok kötü . Ama dizel arabayı hiç tavsiye etmem ekonomik durumun benzinliye el vermiyorsa. Dizel arabanın sorunu bitmez derler, ne alakadır anlamadım ama birkaç yıl önce bana şirketten verilen Renault Clio'm vardı, 1.5 dizel, araç her servise gittiğinde başka bir sorun ile geri geliyordu. Sis lambası taktırtmak için yolladım araç geri geldi akaryakıtta su var lambası yanıyordu, gitti geldi sellektör yaptığımda korna çalıyordu vb. Ki bide orjinal serviste oluyormuş bunlar bilemiyorum Bide dizel arabalardan alabileceğin performans benzinliye göre çok düşük olur* hele ki aracın motoru 1.4 ise, gerçe aracın hafif olması dizelin o kadar da kötü olmayabileceği anlamına da geliyor. Ama benzinli hatchback arabadan alacağın performans iyidir . Ama eğer "hız derdim yok, geçerim orta şeride mutlu mutlu giderim, siz sol şeritte ne halt yiyosanız yiyin" diceksen ki almayı düşündüğün araba bu mantığa çok uygun bir araba, benzinliside dizelide bu arabanın sana fazlasıyla yeter..

*=Son çıkan BMW gibi araçlarda bu geçerli değil tabi, adamlar 1.8 Dizel motordan 180 beygir elde edebildiği için heriflerin dizeli benim benzinliden daha iyi performans veriyor Gerçe sadece matematiksel açıdan öyle, adamlar 100cc başına 10 beygir elde ediyor, ben ise 100cc başına 7,5 beygir (1.6 120 beygir benim araç) elde ediyorum ama yinede birçoğuna takıyorum özellikle kalkışta

• quote:

2009 eski bir yıl değil 60.000 altı araba bulursun, onu pek dert etme Otomatik vites rahattır ama ben düz vitesi bırakmam Yakıt tipine gelince Jazzlar 1.4 motorlu olması lazım, 1.4 motorun benzin masrafı... Bir iki sene önce olsaydı bu konuşma yakıt masrafı açısından daha rahat olurdun, bugün ki benzin fiyatları ne öyle? :D Ben bile kendi arabamı kullanmamaya başladım ki 1.6 benzinli yani, sakin, hız yapmadan düşük devir/yüksek vites kullanıyorum artık arabayı. Bizim ülkede benzin masrafı kötü, hele ki düzenli bir maaşın yoksa çok kötü . Ama dizel arabayı hiç tavsiye etmem ekonomik durumun benzinliye el vermiyorsa. Dizel arabanın sorunu bitmez derler, ne alakadır anlamadım ama birkaç yıl önce bana şirketten verilen Renault Clio'm vardı, 1.5 dizel, araç her servise gittiğinde başka bir sorun ile geri geliyordu. Sis lambası taktırtmak için yolladım araç geri geldi akaryakıtta su var lambası yanıyordu, gitti geldi sellektör yaptığımda korna çalıyordu vb. Ki bide orjinal serviste oluyormuş bunlar bilemiyorum Bide dizel arabalardan alabileceğin performans benzinliye göre çok düşük olur* hele ki aracın motoru 1.4 ise, gerçe aracın hafif olması dizelin o kadar da kötü olmayabileceği anlamına da geliyor. Ama benzinli hatchback arabadan alacağın performans iyidir . Ama eğer "hız derdim yok, geçerim orta şeride mutlu mutlu giderim, siz sol şeritte ne halt yiyosanız yiyin" diceksen ki almayı düşündüğün araba bu mantığa çok uygun bir araba, benzinliside dizelide bu arabanın sana fazlasıyla yeter..

*=Son çıkan BMW gibi araçlarda bu geçerli değil tabi, adamlar 1.8 Dizel motordan 180 beygir elde edebildiği için heriflerin dizeli benim benzinliden daha iyi performans veriyor Gerçe sadece matematiksel açıdan öyle, adamlar 100cc başına 10 beygir elde ediyor, ben ise 100cc başına 7,5 beygir (1.6 120 beygir benim araç) elde ediyorum ama yinede birçoğuna takıyorum özellikle kalkışta

Alıntıları Göster
    Benim arabam Honda Damla çıkışlıdır, eskiden Yazeks vardı ama onlar kapandı, Yazeks in ustaları şu anda dolapderede Aris isimli bir özel servis işletiyorlar. İyilerdir. Ama bence şu anki yekili honda servislerinden en iyisi Çiftkurtlardır. İstanbul trafiği düz vitesi öğrenmek için iyi bir yerdir çok fazla dur kalk fln ile çok sık vites küçültürsün

Sonradan gelen edit: Ekşi sözlüğe baktımda çiftkurtları pek beğenmemişler, ben geçen yaz gittiğimde fena değildi :S. İkileri bilmiyorum ancak Dolapderedeki Aris özel honda servisini ben cidden çok beğendim, çok iyi ilgilenmişlerdi benimle.. (Gerçe uzun yıllar onların eski müşterisi olmamında etkisi vardır bunda )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ro xl -- 28 Ocak 2013; 15:53:37 >

• quote:

Yeni araç kullanan bir kişi için değerlendirdiğimizde düz vites sıkıntı yaratır mı ? Bir erkek olarak otomatiğe geçmeden evvel manueli de tanımak öğrenmek istiyorum. Ancak Yok kardeşim bu İstanbul trafiğinde öğrenme için böyle bir yüke girme sık dişine koy üstüne 3-4 otomatik vites al mı dersiniz.

Ek olarak, servis servis deniyor. İkiler Honda servis iyi bir servis midir bu tip satına alma öncesi yapılacak muayene için yoksa yetkili bir servise mi götürülmesi tavsiye edilir. Sonuçta o kadar para veriliyor. Güvence satın almak istiyor insan

Alıntıları Göster
    Otomatik alırsanız ömür billah otomatikte kalırsınız. En azından düzde başlayın, daha sonra düz-otomatik keyfinize bütçenize göre değiştirirsiniz. Hem de 2.elde düz vitesin arıza riski daha azdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: caldexter

Otomatik alırsanız ömür billah otomatikte kalırsınız. En azından düzde başlayın, daha sonra düz-otomatik keyfinize bütçenize göre değiştirirsiniz. Hem de 2.elde düz vitesin arıza riski daha azdır.

Alıntıları Göster
    Yorumları okumadan Jazz:)
  • quote:

ilk soru şudur ilk araba konularına:
    acemilik var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist

quote:

ilk soru şudur ilk araba konularına:
    acemilik var mı?
    honda bir süre i shift şanzıman getirdi. o yıl aralığını öğrenin eğer paranız varsa cvt şanzıman herhalde çok iyi tercih olacaktır, bir de 2009 üstü kasalar çok güzel.
  • otomatik jazz balli kaymak olur ama manuel dusunuyosan polo daha mantikli...
  • quote:

Orijinalden alıntı: last_legant

otomatik jazz balli kaymak olur ama manuel dusunuyosan polo daha mantikli...
    Arkadaşlar yorumlarınız değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bir çok kişi Jazz diyor ancak last_legant 'ın manuel de jazz yerine polo tercihinin gerekçesini merak ettim doğrusu.
  • quote:

Arkadaşlar yorumlarınız değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bir çok kişi Jazz diyor ancak last_legant 'ın manuel de jazz yerine polo tercihinin gerekçesini merak ettim doğrusu.

Alıntıları Göster
    otomatik alacaksan 100 kişiye sor 90 küsürü jazz geriye kalanı polo der
    dsg arızaşarıyla cvt sorunsuzluğuyla ön plana çıkıyo
    ha manuel dersen polo daha performanslı olabilir turbo motorundan dolayı
    ha benim için 100 km hıza ulaşmakta ha 13 saniye ha 12 saniye çok bi önemi yok
    ama forumda en çok dikkat edilen şeylerden biridir o ayrı
    araçtan beklentilerinizi belirleyin ona göre seçin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.