Şimdi Ara

Makro çekim (çalışma) için kompakt makine tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
3.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • konu makro çekim için açıldı fakat gerek makro mode gerekse diğer konularda olsun kullanmış olduğunuz makinanın yada bu konuda işin profosyeneli olandan incelemiş oldukları makinaların yeteneklerini ve çekim kalitesini bizlere aktararak kompakt makina almak isteyenlere çok büyük yardım olacaktır. özellikle kompakt olupta öncelikli sensörü büyük olan;

Panasonic FZ1000

Sony RX10

Canon Powershot G3X

Canon Powershot G1X

Canon Powershot G7X

Sony RX100 m1,m2,m3,m4

.
    .
    .
    bunlar ve bunlar gibi makinalar hakkında tavsiyeler ve örnek çekimler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phenomeni -- 5 Haziran 2016; 23:24:04 >

• Bahsedilen makineler fiyat olarak 600-700 liradan başlıyor 2. el olarak . Çok iyi sonuçlar da çıkacağını düşünmüyorum . Bunun yerine Uygun fiyatlı Sony A mount gövde ( a350-a330-a390 vb. ) ve SAL 30mm F2.8 macro lens ile yaklaşık 550-600 liraya 1:1 makro çekebilmek mümkün . Eğer taşınabilirlik söz konusu ise 2. el sony e mount gövde ( nexc3-nexf3-nex5 vb .) + SEL 30mm F3.5 macro ile yine 1:1 oran yakalanabilir . Fiyat biraz daha yüksek olur ama yine 900 lirayı geçmez gibi . Elbette belli bir noktaya kadar idare edebilir kompakt cihazın yeteneği ancak bahsettiğim ikililerden birini almak çok daha mantıklı . Ayrıca çok uygun fiyatlı minolta lenslerle de güzel set yapılabilir A mount düşünülürse .
  • quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

Bahsedilen makineler fiyat olarak 600-700 liradan başlıyor 2. el olarak . Çok iyi sonuçlar da çıkacağını düşünmüyorum . Bunun yerine Uygun fiyatlı Sony A mount gövde ( a350-a330-a390 vb. ) ve SAL 30mm F2.8 macro lens ile yaklaşık 550-600 liraya 1:1 makro çekebilmek mümkün . Eğer taşınabilirlik söz konusu ise 2. el sony e mount gövde ( nexc3-nexf3-nex5 vb .) + SEL 30mm F3.5 macro ile yine 1:1 oran yakalanabilir . Fiyat biraz daha yüksek olur ama yine 900 lirayı geçmez gibi . Elbette belli bir noktaya kadar idare edebilir kompakt cihazın yeteneği ancak bahsettiğim ikililerden birini almak çok daha mantıklı . Ayrıca çok uygun fiyatlı minolta lenslerle de güzel set yapılabilir A mount düşünülürse .

Sony DT 30mm f/2.8 Macro Lens nasıl sizce ?

FullFrame makinede kullanacağım (A-99)
    Günlük hayatta-sokak fotoğraflarında iyi olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Zig Zag

quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

Bahsedilen makineler fiyat olarak 600-700 liradan başlıyor 2. el olarak . Çok iyi sonuçlar da çıkacağını düşünmüyorum . Bunun yerine Uygun fiyatlı Sony A mount gövde ( a350-a330-a390 vb. ) ve SAL 30mm F2.8 macro lens ile yaklaşık 550-600 liraya 1:1 makro çekebilmek mümkün . Eğer taşınabilirlik söz konusu ise 2. el sony e mount gövde ( nexc3-nexf3-nex5 vb .) + SEL 30mm F3.5 macro ile yine 1:1 oran yakalanabilir . Fiyat biraz daha yüksek olur ama yine 900 lirayı geçmez gibi . Elbette belli bir noktaya kadar idare edebilir kompakt cihazın yeteneği ancak bahsettiğim ikililerden birini almak çok daha mantıklı . Ayrıca çok uygun fiyatlı minolta lenslerle de güzel set yapılabilir A mount düşünülürse .

Sony DT 30mm f/2.8 Macro Lens nasıl sizce ?

FullFrame makinede kullanacağım (A-99)
    Günlük hayatta-sokak fotoğraflarında iyi olur mu?

Full frame uyumlu değil hocam bu lens . Crop makineler için . Ancak makinenizi crop moda alıp kullanabilirsiniz ancak ben tavsiye etmem . Bunun yerine 2. el monilta 50mm f2.8 macro veya sigma 50mm f2.8 macro düşünebilirsiniz . Fiyat olarak 500 lira civarında bulunabiliyor .

Eğer macro ihtiyacınız pek çok ise minolta 50mm f1.7 de alabilirsiniz . Yine ikinci el olarak 200 liraya bulunabilir .

Lensi A58 ile kullandım , güzel bir lens 30mm . Renkleri , keskinliği , focus hızı ve seçiciliği oldukça iyi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CavaLieR-G -- 6 Haziran 2016; 10:54:21 >

• CavaLieR-G kullanıcısına yanıt
    hem nex cihaz hemde SEL 30mm F3.5 lens 900 lirayı geçmez derken ? Sadece bu lens 900 tl zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: ruffles53

hem nex cihaz hemde SEL 30mm F3.5 lens 900 lirayı geçmez derken ? Sadece bu lens 900 tl zaten

Ben yaklaşık 2 sene önce 300 liraya aldım , geçen sene bu zamanlar da 275 liraya sattım bu lensi . Şuanki sıfır fiyatı baz almamak lazım . Zaten ederi de bu lensin . Üzerinde OSS sistemi de yok .
    İlla sony mi olmalı canon, nikon, olympus, pentax samsung bunlar olmazmı illaki sony mi olmalı diğerleri macro çekemiyormu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysf044

İlla sony mi olmalı canon, nikon, olympus, pentax samsung bunlar olmazmı illaki sony mi olmalı diğerleri macro çekemiyormu

Valla hocam diğer markaların 300 liraya otomatik , gövdede veya lens üzerinde titreşim önleme ile kullanılabilen 1:1 makro özelliği olan lens varsa elbette farklı markalar da alınabilir . Hatta olsa ben de nikon tavsiye ederim

Elbette bütçesinde sınırlama olmayanlar için her marka da tercih edilebilir . Ama benim tavsiyem arkadaşın belirttiği kompaktların en alt fiyat seviyesindeki eşdeğer sistemini belirtmek idi . Yoksa burada sony fanboyluğu falan yapmıyorum , yanlış anlaşılmasın .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CavaLieR-G -- 6 Haziran 2016; 16:11:23 >
    Tavsiye isteyen arkadaşın yazdığı makinalar zaten ülkemizde 2.000 - 3.000 TL yi bulan cihazlar 300 tl lik te olur 1000 tl likte olur macro lens ayrıca macro olayı sadece macro lens ile bitmiyor. Gerçek bir macro istiyorsanız focustacing tekniği bilmeniz lazım tripot lazım ışık lazım uzatma tüpü lazım ama idare edecek bir yakın çekim derseniz 90mm 1:1 macro lens yeterlidir. Ayrıca şunuda belirteyim üstte belirtilen cihazların hiç biriyle macro çekilmez ki kompak cihazlar ile zaten macro olmaz sadece yakın çekim yaparsınız oda 1:4 - 1:5 macro gibi bir şey olur en yakın çekim olarak.
  • quote:

Tavsiye isteyen arkadaşın yazdığı makinalar zaten ülkemizde 2.000 - 3.000 TL yi bulan cihazlar 300 tl lik te olur 1000 tl likte olur macro lens ayrıca macro olayı sadece macro lens ile bitmiyor. Gerçek bir macro istiyorsanız focustacing tekniği bilmeniz lazım tripot lazım ışık lazım uzatma tüpü lazım ama idare edecek bir yakın çekim derseniz 90mm 1:1 macro lens yeterlidir. Ayrıca şunuda belirteyim üstte belirtilen cihazların hiç biriyle macro çekilmez ki kompak cihazlar ile zaten macro olmaz sadece yakın çekim yaparsınız oda 1:4 - 1:5 macro gibi bir şey olur en yakın çekim olarak.
    Elbette , zaten 1:1 ve üzerine çıkıldığında alan derinliğinin artmasından dolayı stack şart oluyor . Dediğim gibi listedeki en uygun fiyata alınabilecek cihaz 2. el rx100 mark 1 , o da ortalama 700 lira . Benim de amacım bu parayla ne alınabileceğini söylemekti

• CCD sensörlü Pentax K10D ve bir manuel 50mm macroyu 6-700 TL ye temin etmek mümkün.
    Kompak makinelerle macro filan olmaz. Bunlara macro mod koymuşlar ama her şeyi yapabildiklerini göstermeye çalışmak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reis52

CCD sensörlü Pentax K10D ve bir manuel 50mm macroyu 6-700 TL ye temin etmek mümkün.
    Kompak makinelerle macro filan olmaz. Bunlara macro mod koymuşlar ama her şeyi yapabildiklerini göstermeye çalışmak için.
    Bu Türkiyedemi var yoksa heryermi aynı? Şimdi bi konu açılıyor ilk iş bunu nasıl ucuza kapatırız çabası.Gerçek makro nasıl olur nasıl çekilmeli konuşan yok.Şu makinayı al şunu şurya uydur ordan onu tak....
  • quote:

Hocam size kalsa fotoğraf çekilmez valla adamı hayattan soğutursunuz. Neye göre makro çekilmezmiş? Neden çekilmesin? Makronun tanımı ne? Olayları öyle dramatikleştiriyorsunuz ki. Siz elinizde tüple, ışıkla, tripodla beklerken hayat kaçar. Millet ne makinalarla neler çekiyor neden çekilmesin?

• Curimo kullanıcısına yanıt
    Siz elinizde tüple, ışıkla, tripodla beklerken hayat kaçar. Millet ne makinalarla neler çekiyor neden çekilmesin?

Sahi millet neler çekmiş macro adına bu kompak cihazlar ile merak ettim, ben bir çok o dslr like denilen cihazlardan kullandım hiç birisiyle macro çekemedim varsa bir püf noktası bu kadar para verip koca ekipmanla gezmeyelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

Bu Türkiyedemi var yoksa heryermi aynı? Şimdi bi konu açılıyor ilk iş bunu nasıl ucuza kapatırız çabası.Gerçek makro nasıl olur nasıl çekilmeli konuşan yok.Şu makinayı al şunu şurya uydur ordan onu tak....

Alıntıları Göster
    Öncelikle ne tür bir macro çekeceksiniz onu belirtmeniz lazım, bir pirenin pjamasınımı göreceksiniz yoksa bir gülün yapraklarındaki su damlalarınımı öncelikle çekmek istediğiniz macronun boyutunu bilmemiz lazım. Prenin pjaması için bir sürü ekipman ve bol bol sabır lazım ama bir çiçek veya bir sıradan objenin normal boydaki fotoğrafı ise çekeceğiniz tüm kompak cihazlar dahil cep telefonları bile çeker. Kısacası ne kadar macro istiyorsunuz bunlar belirtilirse hagi ekipman gerekli ne kadar maliyeti olur daha net ortaya çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysf044 -- 7 Haziran 2016; 15:36:14 >

ysf044 kullanıcısına yanıt
    Açıkçası bende merak ettim.

Ancak her zamanki gibi konuyu açan arkadaş belki de soruyu pek doğru şekilde sormamış. Sizde buradan yola çıkarak çok geniş bir alanda top çevirmişsiniz. Haksızsınız demiyorum çünkü çok muallak bir konu.

@ysf044
    Gerçi illa staking yapmaya da gerek yok, doğada çekerken bir dakika böcek bek raili kaydırıp, 3-5 poz daha alayım diyemiyoruz. Çektin çektin, çekemedin çekebildiğin ile kalıyor.

Sorun burada konuyu açan arkadaşın tam olarak ne çekeceğini bilmeden yorum yapmak olmuş. Yoksa ysf044 haklı, iyi bir stacking yapılacak düzeye gelmek için kafadan en az 10 bin TL yatırmak lazım sıfırdan başlayacaklar için. Fakat ters bağlayıp veya uzatma ile bile çekerim diyene de kit lensle gövde haricinde pek bir şeye ihtiyacı olmaz.
  • quote:

Öncelikle ne tür bir macro çekeceksiniz onu belirtmeniz lazım, bir pirenin pjamasınımı göreceksiniz yoksa bir gülün yapraklarındaki su damlalarınımı öncelikle çekmek istediğiniz macronun boyutunu bilmemiz lazım. Prenin pjaması için bir sürü ekipman ve bol bol sabır lazım ama bir çiçek veya bir sıradan objenin normal boydaki fotoğrafı ise çekeceğiniz tüm kompak cihazlar dahil cep telefonları bile çeker. Kısacası ne kadar macro istiyorsunuz bunlar belirtilirse hagi ekipman gerekli ne kadar maliyeti olur daha net ortaya çıkar.

Abi olduğu kadar yani kendi ağzınızla da söylüyorsunuz, adam iyi kompakt makinelerle olduğu kadar makro çekmek istemiş, foruma da danışmış. Yani "Bunlarla makro çekilmez yeaaaaaaaaaaaaaa!" diye kestirip atmak değil ki konuşulur, tartışılır onu demek istiyorum. Ne 10.000'i kimde var 10.000 lira makineye verecek, insanlar 10.000 liraları yok diye bi böceğe yaklaşıp çekmesinler mi? Bu işin sonu yok zaten teknoloji fiyatlarında Türkiye'nin durumu ortada...

Ben Rx100 kullandım gayet güzel yakın çekimler yaptım evet belki 1:1 makro değildi hiçbiri yakın çekimdi ama yine de güzel fotoğraflardı bence. Gerekirse burda da paylaşırım çekimlerimi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Curimo -- 9 Haziran 2016; 9:11:40 >

arkadaşlar dikkat ettiyseniz konuda kompakt diye yazdık. dslr deseydik çok geniş yelpazemiz olurdu. kompakt makinalar ile çektiği kadar makro çekmek ve konuda makinalarıda belirttim kompakt makina varsa kullanan makinası hakkında bilgi versin. kaldıki dslr-makro konusunda forumlarda konular açılmış o konuyu birdaha deyinmek burada ne derece gerekli olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: phenomeni

arkadaşlar dikkat ettiyseniz konuda kompakt diye yazdık. dslr deseydik çok geniş yelpazemiz olurdu. kompakt makinalar ile çektiği kadar makro çekmek ve konuda makinalarıda belirttim kompakt makina varsa kullanan makinası hakkında bilgi versin. kaldıki dslr-makro konusunda forumlarda konular açılmış o konuyu birdaha deyinmek burada ne derece gerekli olur...
    Sony aynasızlar için olan sel 35mm makro, optik kalite olarak iyi değil yalnız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyozgurluk

Sony aynasızlar için olan sel 35mm makro, optik kalite olarak iyi değil yalnız.

Alıntıları Göster
    Konuyu hortlatıyorum ama compact makinayla macro çekilmez hedö hödö diyen arkadaşlara RX100 ile çekilmiş fotoğraflar gelsin;

Benden;

DSC09089 by White Hand, on Flickr

DSC08695 by White Hand, on Flickr

Bir Flickr kullanıcısından;

Small spider by Jens Green, on Flickr

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.