Şimdi Ara

mezuna kaldım askerlik tecilini nasıl yapacağım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
11.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • mezuna kaldım bu yıl askerliği tecil ettirmem gerekiyormuş, e-devlete baktım bir şey bulamadım nasıl yapacağım bu işi ?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Mezuna Kaldığımda Askerlik Tecilini Nasıl Yaparım?

Mezuna kaldığınızda askerlik tecilinizi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

• Öğrenci Belgesi Alın: Mezun olduğunuz okuldan öğrenci belgesi alın. Bu belgede mezuniyet tarihiniz ve mezuna kaldığınız süre belirtilmelidir.
    • E-Devlet'e Giriş Yapın: E-Devlet sistemine girin ve "Askerlik İşlemleri" bölümüne gidin.
    • Tecil Başvurusu Yapın: "Tecil Başvurusu" seçeneğini tıklayın ve gerekli bilgileri doldurun. Öğrenci belgenizi bu aşamada sisteme yüklemeniz gerekecektir.
    • Başvurunuzu Onaylayın: Başvurunuzu tamamladıktan sonra "Onayla" butonuna tıklayın.

Tecil başvurunuz onaylandıktan sonra, mezuna kaldığınız süre boyunca askerlik teciliniz devam edecektir. Mezuna kaldıktan iki yıl sonra, askerlik görevini yerine getirmek üzere askere alınacaksınız.

Önemli Notlar:

• Öğrenci belgenizi, mezun olduktan sonraki 60 gün içinde sisteme yüklemelisiniz.
    • Mezuniyet tarihinizden itibaren 6 ay içinde tecil başvurusu yapmanız gerekmektedir.
    • Yurtdışında eğitim görüyorsanız, yurtdışı öğrenci belgenizle de askerlik tecili başvurusu yapabilirsiniz.
    • Askerlik tecilinizin süresi, mezuna kaldığınız süreyle sınırlıdır. Mezuna kaldığınız sürenin bitiminden sonra teciliniz otomatik olarak sona erer.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Kağıt geldi mı ? Geldiyse zaten gidip askerlik şubesine başvurunu yapacaksın. Diploma ve kimlik fotokopisi yeterli oluyor ama 2 tane çek ikisinden de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mac Demarco -- 22 Haziran 2017; 21:16:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mac Demarco

Kağıt geldi mı ? Geldiyse zaten gidip askerlik şubesine başvurunu yapacaksın. Diploma ve kimlik fotokopisi yeterli oluyor ama 2 tane çek ikisinden de.

yok kağıt felan gelmedi, kağıt gelmesini mi bekleyeyim ?
  • mezun olduğun tarihten itibaren 2 sene erteleyebiliyorsun. lakin bir sağlık sorunun varsa doktora sevk ettiklerinde söyle. bi de yüksek lisans erteler. ikinci yüksek lisans yine erteler maksimum 35 yaşına kadar yüksek lisanslar veya doktora yaparak erteleyebilirsin.

• Rookie PG R kullanıcısına yanıt
    Sen yine sorup soruştur. Kağıt gelince yoklama için çağırıyorlar.

• Üşenmeyip en yakın askerlik şubesine gitmeni öneririm. Kağıt geldikten sonra öpsen okula gidemezsin

Şaka bi yana gidebilirsin belki belli olmaz da sen üşenme kalk git

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mezuna kalınca hemen askere almıyorlar. Ben 2 sene mezuna kaldım kağıt falan gelmedi.
  • Ben geçen hafta mezun oldum, 2 gün önce askerlik şubeye gittim. Yurtdışına çıkacağım ne olur ne olmaz diye hemen askerlik şubeye gidip ertelettim.

Süreç şöyle işliyor;
    Gidiyorsun sıra veriyorlar, sıran gelince oradaki görevliye askerliği tecilletmek istiyorum diyorsun.
    4 tane form veriyor onları dolduracaksın.
    Formlarda daha önce geçirdiğin rahatsızlık, ameliyat vb sağlık sorunların varsa hastaneye sevk ediyorlar, eğer yoksa orada askerlik şubede bulunan doktora muayeneye gönderiyorlar ve onay alıyorsun.
    Daha sonra orada başka masada bulunan görevli e devletten diploma çıktını ve fotoğrafını çekip sana veriyor.
    En son, ilk gittiğin görevliye herşeyi teslim ediyorsun, o sana birkaç soru soruyor. ( komando olmak ister misin ? yabancı dil biliyor musun ? gibi)
    Oda işlemleri bitirince müdüre gidiyorsun ve imzalatıyorsun tecilin oluyor.

Yanımda diploma aslımı, kimlik ve ehliyet fotokopilerim ve vesikalık götürdüm hiçbirini almadılar ve bakmadılar.

• yallah arabistana

• hala bir şey anlamadım, 20'den önce kağıt gelmez mi yoksa mezun olduktan sonra hemen mi tecil ettirmek gerekiyor ? mezuna kalmış biri kesin bir şey söyleyebilir mi ?
  • 20'den önce elbette kağıt gelir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. E-devlet üzerinden milli savunma bakanlığı kısmına girip askerlik durum belgenizi sorgulayın, hangi tarihe kadar ve hangi nedenden dolayı tecilli oldugunuzu öğrenirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pegasus !

20'den önce elbette kağıt gelir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. E-devlet üzerinden milli savunma bakanlığı kısmına girip askerlik durum belgenizi sorgulayın, hangi tarihe kadar ve hangi nedenden dolayı tecilli oldugunuzu öğrenirsiniz.

dediğini yaptım hocam da sistem hata veriyor. buradan kesin bir sonuç alamazsam şubeye giderim
    Hocam nasıl bir hata veriyor? E-devlete girince direkt arama kısmına askerlik durum belgesi yazın, bir de öyle deneyin. Veya bir başka cihazdan ya da yarın sabah tekrar deneyin, mutlaka açılması lazım.

• quote:

Hocam nasıl bir hata veriyor? E-devlete girince direkt arama kısmına askerlik durum belgesi yazın, bir de öyle deneyin. Veya bir başka cihazdan ya da yarın sabah tekrar deneyin, mutlaka açılması lazım.

"sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeniyle işleminiz tamamlanamadı" diyor.
    Geçici bir sorun o. Yarın tekrar deneyebilirsiniz.

• quote:

Geçici bir sorun o. Yarın tekrar deneyebilirsiniz.

deneyeceğim hocam da bugün sabahtan beri böyle, bakalım
  • Okul zaten onu 2020 gibi bir seneye tecil etmiştir. Diplomayı alana kadar bozulmaz o.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.