Şimdi Ara

nforce4 ile raid 0 da performans artmadı... neden?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  nforce4 ile raid 0 da performans artmadı... neden?

merhaba arkadaşlar yukarıdaki yaklaşık 3 senedir kullandığım seagate 80gb 8MB cache li 7200.7 sata (C) diskimin sonucu. gecen gün forumdan bir arkadaştan aynı diskten satıl aldım, maksatım raid 0 nedir nasıl yapılır bir göreyim. yeni aldıgım diskte aynı ST380817A, onuda test ettim 48MB/sn çıktı yaklaşık olarak. şimdi biliyorum bu hddleri raid 0 yapsam tek başına 90MB/sn yapan disklere anca yetişirim ama denemek istedim

xp cdsine nforce4 ün son raid driverlerini gömdüm, (5.10.2600.666 sanırım) biosdan raid i aktif hale getirip Stripping Block yaparak 128kb yi seçtim sonra 150Gb gibi bir deger oldu ve tek parça olarak formatlayıp winxp sp2 yi kurdum. aynı testi yaptım ve sonuç berbat 45MB/sn ortalama ile bile bitiriyor bazen sizce sorun nerede arkadaşlar. ben 80-90MB/sn arası bekliyordum

http://img138.yehhe.com/images/6110asd.JPG

• nforce 4 de raid başarımı kötü intelin ki daha iyi keşke forumu araştırsaydın birçok kişi nforce4 den şikayetcı hatta bende öyle yinede canını sıkma biraz raidi kurcala 45mb geçmesi lazım 128 olanı düşür ben 64de kullnıyorum
  • nforce 4 ile raid yapıp bu kadar kötü performans aln varmı benden başka

128kb yi 64 kb ye düşürmek için raid i tekrar mı kurmam gerekiyor, yoksa sedece ayarlarından degiştirebiliyormuyum

buda quick bench 57.1MB/sn

http://imageupload.com/out.php/i105523_untitled.JPG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MySun -- 21 Nisan 2008; 16:19:47 >
  • emin ol var oda ben digerlerini bilemiyecem raidi yeniden yapılandır 64kb veya birazdaha düşür belki degerler değişir
  • Intel Matrix Storage Manager tarzı bir program yokmu nforce4 te....

uzun olantesti yaptım sonuç çokta faklı degil 59MB/sn... bu kadar dalgalanma olmasının sebebi nforce4 mü yani

http://imageupload.com/out.php/i105860_untitled.JPG

millet 40gb ile neler yapmış
    2x40GB (80GB) Seagate SATA
    Disk Devri: 7200 + 7200 RPM
    Önbellek: 2 + 2 MB
    Ortalama Okuma Hızı: 77,1 MB/s
    Bant Genişliği: 120,2 MB/s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MySun -- 21 Nisan 2008; 18:00:38 >

• Ali Arlan bey tavsiyenize uydum üşenmeden raid i tekrar kurdum.. sonuç: 92MB/sn

64 değilde 32kb yaptım, bir yerde 32 bit işletim sistemi için 32kb öneriliyoru (alaka kuramıyorum ama olsun ) ayrıca biostan S.M.A.R.T. aktif hale getirdim bilmiyorum ne işe yarar

şimdi hdd yi 50GB+100GB bölsem performansda ne kadar düşüş olur, etkilediğini okumuştum....

işte sonuç.....
     nforce4 ile raid 0 da performans artmadı... neden?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MySun -- 22 Nisan 2008; 17:27:08 >

• şunu da 128 en güvenilir bir sistemdir sen en düşüğünü seçmişsin hata yapma vb. bazı sorunla uğraşabilirsin
  • güzel bi deger acıkcası smart hdd bozulacaga yakın sana uyaı veriyor enble olması iyi ama raidde bi işe yaramıyor bildiğim kadarı ile
  • ne tarz bi güvenlik okuduğum kadarıyla o deger tek bir dosyanın kaplayacagı boyuk oluyor o 128kb... yani dasya 1kb olsa da disk 128kb yer kaplıyor, boyuttan kaybediyoruz ama performans artıyormuş.... fakat bende resimlerden de görüldüğü gibi 128 yapınca performans normal diske göre hiç artmadı neredeyse

şu 32kb 64kb ve 128 kb arasındaki farkı açıklayabilecek yok mu acaba....

birde windows kurulu olan diski partition magic tarzı bir programla ayırabilirmiyim, tekrar birleştirmek mümkünmü?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.