Şimdi Ara

[b]Nikon D90 mı Cannon eos d 500 mü ? [/b]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
4.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba; dslr bir makine alacağım, yurtdışından getirtiyorum, hangisini önerirsiniz ?
    Birbirlerine bariz üstün oldukları yönler var mıdır ?
    Teşekkürler

• sanırım video özelliği olan bir d-slr düşünüyorsunuz. daha önce başka bir konuda yazdıklarımı okuyun lütfen. bilgilenmiş ve bilinçlenmiş olun.. sonra kararınızı verin..

d-slrin yeni yeni video cekenleri piyasaya suruluyor.. ancak bircok kullanici bilincsiz bir sekilde aliyor.. soyleki.. d-slr makinalarda vdeo cekimi sirasinda perde acilir ve video cekimi sonlandirilana kadar surekli sensor islem yapar buda asiri isinmaya sebep olur. ve belli bir zamandan sonra sensor omrunu yitirir sizede oldukca yuklu bir masraf cikar.. zaten vodeo ceken bir d-slr alirsaniz eger ki suan icin tavsye edemem bahs ettigim sebepten dolayi klavuzunda goreceksinizki ornegin en fazla 10 dakika 15 dakika video cekimi yapin yazar. siz 15/ dakikayi astiginiz anda sensorun yanma tehlikesi olusur ve servis bunu kullancii hatasi olarak degerlendirip sizden makina kadar para isteyebilir.. bu sebeplerden oturu video ceken d-slr dusunmeyin bence.. kompakt bir makina alin onunla cekin videolarinizi daha iyi olur.. zaten sunada 5d mark 2`nin disinda kaliteli video ceken bir makina yok. panasonic yeni yeni cikardi ama ondada ayni sorun var. yani demem oki fotograf makinasi fotograf icin kamera kamera icindir. hep boyle mi olacak tabikide hayir ama simdilik malesef boyle..

yani burdan kastım videolu d-slrlerde aceleci olmayın daha zamanı var bekleyip sabredin şu ısınma sorununu adamlar bir şekilde çözsünler. sonra sensörünüz yanarsa hayli yüklü bir masraf çıkacak size.

• Selam,
    aslında video özelliği benim için çok önemli değil,
    yüksek fotoğraf ve renk kalitesi arıyorum, aradığım bir özellikte lcd'de yaptığım ayara göre bir önizleme görebilmek.
    Böyle bir makine öneriniz olur mu ?
    teşekkürler
  • ben nikon d90 derdim
  • quote:

Orjinalden alıntı: photo_canon1
    d-slrin yeni yeni video cekenleri piyasaya suruluyor.. ancak bircok kullanici bilincsiz bir sekilde aliyor.. soyleki.. d-slr makinalarda vdeo cekimi sirasinda perde acilir ve video cekimi sonlandirilana kadar surekli sensor islem yapar buda asiri isinmaya sebep olur. ve belli bir zamandan sonra sensor omrunu yitirir sizede oldukca yuklu bir masraf cikar..

Arkadaşım bunun için örneğin canon 500d içersinde ısı alıcıları var. Mesela aşırı yaz sıcağında uzun çekim yapınca çıhazda aşırı ısınma oluşursa video çekimi duruyor. Ben o kadar Video çekmeme rağmen bu durumla hiç karşılaşmadım. Tabiki sadece video çekmek için SLR alınmaz. O zaman seni dinlesek hiçbir kayıt yapan cihazı sensörü arızalanacak diye Video çekmemek gerekir ki buna cep telefonundan tutunda normal bas çek digital fotograf makinalasına kadar geniş bir yelpazede dahil demektir. Hatta Normal kasetli video meralarda bile sensör vardır. Her sensör ister fotograf çeksin ister video çeksin işlem yapınca ısınır. Hatta o zaman yüksek ISO ile hiç çekim yapmayalım çünkü sensör en çok o zaman ısınır. Video çekmek istersen yok sensörüm arızalanır diye endişe etmeyin. Öncelik video ise Video kamera alın. Ama şu bir gerçek canon 500d ile gerek gece çekimleri, gerek alan derinliği içeren çekimleri Sony video kameram ile elde edemiyorum. Çekimler çok ama çok muhteşem !!! Benim Canon 500d almamdaki sebep hafifliği ve yüksek ISO performansı idi. Video çekim özelliği zaten Video kameram olduğu için önemli değildi. Ama harbiden alet iyi. Emin ol Nikonda alsan ondan da çok memnun kalırsın.

• quote:

Orjinalden alıntı: photo_canon1

sanırım video özelliği olan bir d-slr düşünüyorsunuz. daha önce başka bir konuda yazdıklarımı okuyun lütfen. bilgilenmiş ve bilinçlenmiş olun.. sonra kararınızı verin..

d-slrin yeni yeni video cekenleri piyasaya suruluyor.. ancak bircok kullanici bilincsiz bir sekilde aliyor.. soyleki.. d-slr makinalarda vdeo cekimi sirasinda perde acilir ve video cekimi sonlandirilana kadar surekli sensor islem yapar buda asiri isinmaya sebep olur. ve belli bir zamandan sonra sensor omrunu yitirir sizede oldukca yuklu bir masraf cikar.. zaten vodeo ceken bir d-slr alirsaniz eger ki suan icin tavsye edemem bahs ettigim sebepten dolayi klavuzunda goreceksinizki ornegin en fazla 10 dakika 15 dakika video cekimi yapin yazar. siz 15/ dakikayi astiginiz anda sensorun yanma tehlikesi olusur ve servis bunu kullancii hatasi olarak degerlendirip sizden makina kadar para isteyebilir.. bu sebeplerden oturu video ceken d-slr dusunmeyin bence.. kompakt bir makina alin onunla cekin videolarinizi daha iyi olur.. zaten sunada 5d mark 2`nin disinda kaliteli video ceken bir makina yok. panasonic yeni yeni cikardi ama ondada ayni sorun var. yani demem oki fotograf makinasi fotograf icin kamera kamera icindir. hep boyle mi olacak tabikide hayir ama simdilik malesef boyle..

yani burdan kastım videolu d-slrlerde aceleci olmayın daha zamanı var bekleyip sabredin şu ısınma sorununu adamlar bir şekilde çözsünler. sonra sensörünüz yanarsa hayli yüklü bir masraf çıkacak size.

Yakında bütün SLR lar video çekim özelliğine kavuşacak. Bence gereksiz bir sakınma video çeken SLR lardan korkmak. Ha tabi çok çekmemekte fayda olabilirki zaten firmalarda süre limiti koyarak bu durumu engellemiş. Birde SLR ömürlerine gelince biliyorsunuzki bir Body nin yaşam süresini sensörü değil shutter mekanik düzeni belirliyor (özellikle perde direği vs.). Yani bir SLR body için seri çekim modunda 3-4sn fotoğraf çekmek video çekmekten çok daha eskitici bir durum diyebiliriz. Ha şunu söyleyebilirsiniz bu olası arızalanan bir şey olduğu için parçası bulunuyor ve çokta pahalı değil (biyerde okuduğuma göre değiştirilmesi 100-200$ civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam) ve sensör çok daha külfetli ama sensörün ölmesi çok çok daha uzun sürelerden bahsediliyorki ozamana kadar body ide değiştirmiş olursunuz. Ayrıca sizinde belirttiğiniz gibi aslında video çekmek sensörün ömrünü kısaltmıyor çok ısınması yanmasına sebebiyet verebilir. Yani video çekmek sensörün ömrünü kısaltır diye birşey yok (illaki kısaltacak ama fotoğraf çekmekten daha fazla değil) öyle olsa benim eski kompakt kameralar yanmıştı çünkü kısa kısa olmak üzere çok çok fazla video çektim. Zaten byle bi sakıncası olsa firmalar bu özelliği koymaz, (özellikle üst modellere hiç koymaz) hatta 2 + ek 20-30$lık ücretle 4-5 seneye uzatılmış garantiler vermez cihaza. Ayrıca sensör yandığını düşünsek bile bu sizin hatanız diyemezler, çünkü ozaman önlemini alsaydın diye mahkemeye verirler durumu çünkü kullanıp kitapçıklarında çok çekmeyin sensör ısınıp yanar sonra ben bunu garantiye kabul etmem diye bir uyarı yok, olamazda zaten. Helede bu makinaların çok satıldığı avrupa amerika gibi yerlerde diyemezler ki, Türkiyede o pozisyona geldi artık...

Bunların haricinde zaten yukarıda başka bir arkadaşında dediği gibi üreticiler süre limitleri ve ısı kontrolleriyle önlemlerini almışlardır. Örneğin Nikon D90 da power save özellikli sensör varki düşük çözünürlüklü görüntü algılarken (örneğin lifeview ve video) çok daha az enerji tüketiyor yani çok daha az yıpranıyor... Lifeview diyincede aklıma geldi, eğer video çekimi bu nebze zararlı olsa lifeview de bir okadar zararlı olacaktır ki artık neredeyse bütün makinalarda lifeview var... Ayrıca dediğim gibi yakında bütün makinalarda video özelliği olacak ki bu yüzden sakınmak gereksiz olacaktır.

Ayrıca SLR ile video çekmek DOF etkisi, manuel focus imkanı vs gibi özellikler ile çok ilginç olacaktır. İlk video özelliği olduğunu duygduğumda aklıma bu gelmişti ki eskiden beri yapmak istediğim bir çalışmayı (ki yazılımla uğraşarak çok külfetli bir şekilde olacaktı) tek bir video ile yapabiliceğimi farkettim...

Son olarakta SLR makina alan kişi fotoğraf çekmek için alıyor elbet arada bir video özelliğinide kullanıcaktır ancak amaç bu değil kesinlikle.

• quote:

Orjinalden alıntı: Jobo_Couerto

Selam,
    aslında video özelliği benim için çok önemli değil,
    yüksek fotoğraf ve renk kalitesi arıyorum, aradığım bir özellikte lcd'de yaptığım ayara göre bir önizleme görebilmek.
    Böyle bir makine öneriniz olur mu ?
    teşekkürler

Bende Nikon D90 diyorum. Açıkçası ben daha çok 450D ile karşılaştırdım (500D nin henüz çok testi ve birebir karşılaştırma yapan incelemesi yoktu internette ancak biçok fotosunuda inceledim)
    +Chromatic Abbretion Correction (450D de çok rahatsız edici seviyede, her nekadar bu bir lens sorunu olsada body nin bu problemi düzeltebilmesi çok iyi)
    +Çok daha iyi VR özellikli Kit Lens
    +Renk doğruluğu
    +Seri çekim hızı ve makina hızı
    +Canon kadar olmasada, eski modellerine (D70-80-200) kıyasla hiçte fena olmayan yüksek ISO performansı. Hatta eskilerde sırf noise performansı sebebiyle hep canon a daha sıcak bakıyordum (D70 zamanlarında) ama şimdi görünüyorki Nikon farkı kapatmış gibi.
    Kısacası aynı görüntü sensörü ve işlemciyi kullandığı için doğru ayarlarda Nikon D300 gibi bir makinayla aynı fotoğraf kalitesini verebiliyor. Yanlış anlaşılmasın D300 le aynı performansı veriyor demiyorum tabiki D300 daha iyi white balance yapması vb. gibi özelliklerle sahada eş koşullarda otomatik ayarlarla daha iyi sonuçlar çıkartabilir kesinlikle, demek istediğim aynı ayarlarda kafa kafaya bir görüntü kalitesi sunması.

Benim için önemli olan özellikler açısından D90 öne çıkıyor. Ayrıca birde abimde bulunan D70s in lenslerinide arada bir değiş tokuş ortak kullanabilmem için nikon bana daha elverişli.

Özellikle bir çok farklı yerde inceleyenler renklerin çok iyi olduğuna değinmiş D90 için.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.