Şimdi Ara

Özel Şirketlerin Çalışanlarına Köle Muamelesi Yapması (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
15
Favori
18.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ülkede adaletin olduğuna inananlar da varmış. Sizin gibi insnalar kalmadı artık bi merhaba demek istedim.Merhaba
  • Evet evet ben inanıyorum Sizede merhaba.. Ama ben işçi aleyhine sonuçlanan bir dava duymadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Takım_Tamam

quote:

Orijinalden alıntı: Razer

quote:

Orijinalden alıntı: Takım_Tamam

özel sektör denetlenmiyor o yüzden böyle çalışmayın işçi bulamasinlar buna da şükür der calismaya devam ederseniz az maasa çok ezilir yipranirsiniz o hak yiyen özel sektör de paraya para demez.

Sanayiciler çalıştıracak eleman bulamıyor hocam zaten. Kimsenin de öyle yerlerde çalışmasını istemem. Yine gıda sektöründe de büyük açık var. Özellikle fast food restoranları çalıştıracak personel bulamadıkları için başka şubelerinden eleman gönderip duruyorlar açığı olan şubelerine. Alayı batsın kepenk indirsin. Umrumda olmaz.

Lafta 8 saat real de 10-12 saat sürekli ayaküstü bir insan çalışır mı? ya insanın canıyla akliyla zoru olmasi lazım verdikleri üç kuruş bir de işçi beğenmiyorlar.

Yunanistan da kemer sıkma politikası uygulanacak diye insanlar karşı eyleme başlamış o kadar haksızlığa rağmen bizim ülkemizde tık yok

Doğru. Söylemeyi unuttum. Hocam bırakın 12 saati, 18 saat çalışanına şahit oldum ben. Verecekleri 2 kuruş fazla mesai ücreti de kendilerinin olsun.
    Vicdansız bu insanlar. Esas problem burada.

• Gs_KuRTuLuS kullanıcısına yanıt
    Hocam şartlar üç aşağı beş yukarı aynı. Benim şuan çalıştığım firma dünyaca ünlü bi firma özellikle ayakkabıda çoğu insanın aklına gelecek ilk firmadır. Bundan önce boynerde çalıştım defacto da çalıştım.

Bu tarz firmaların en iyi yanı maaşın erken yatar geç yatmaz. Yine yemek kartın priminde o şekilde. Ama genelde akşam saat 10'a kadar çalışıyorsun hatta cadde mapazasıysa bazıları 11. Bayramda mesain var fakat ben ailemle geçirmeyi mesaiye tercih ederim.

Senin işinde müşteri peşinde koşmazsın mağaza hedefi vardır bi başkasında kişisel prim her şekilde bişeyler satmak zorundasın iyi para kazanmak için. Ve bazen gerçekten saçma salak insanlarla uğraşmak insana başlarım sanada işinede dedirtiyor.

• headkoc H kullanıcısına yanıt
    Saatin geliyor çıkamıyorsun işe 15 dk erken gelip 15 dk geç çıkıyorsun. Ağzını açıp bişey diyemiyorsun niye çünkü istemiyorsan çık diyor. Çıkıyorsun iş yok iş bulsan aynı b.kun laciverti başka firmada. İnsanca çalışan ve düzgün para alan insana gıpta ile bakılıyor.

• Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Hmmm, bana dokunmayan bin yaşasın zihniyeti diyorsun. O zihniyet döner dolaşır senide bulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: webliner

Hmmm, bana dokunmayan bin yaşasın zihniyeti diyorsun. O zihniyet döner dolaşır senide bulur.

Alakası bile yok. Şikayet eden kitlenin çoğunluğu malak gibi yatan tayfadır. Kimse kimseye bu zamanda kolay yoldan ekmek sağlamaz.
  • Modern köleliği anlatmışsınız bravo.
  • Asla korkmayın. Hangi işi yapmanız gerekiyorsa sadece onu yapın. Hakkınızı yedirmeyin. Patron parayı basar davayı düşürür diye düşünmeyin. Öyle bir şey yok. Hakkınızı kendi ücretiyle birlikte şirketten alacak avukatlar var. Örneklerini çokça gördüm. Kanuna aykırı maddeleri sözleşme, protokol diye size imzalatmaları sadece göz korkutmalarıdır. Kanun her zaman daha büyüktür. Daha işe girerken hiçbir alacağım yoktur diye ibraname imzalatırlar. Yasal değildir. Geçerliliği yoktur. İmza atarken mutlaka tarih ekleyin.

Özellikle eklemek istiyorum. Özel sektör çalışanları sürekli olarak iş aramaya devam edin. Hep daha iyisini arayın. Daha iyi şartlar bulduğunuzda hemen çekin gidin.

Yeni çıkacak olan kanun ile istifa edeninde kıdem tazminat hakkı yanmayacak fona devrolacak. Bu zaten birçok konuyu da çözecektir.
  • maalesef turkiye gibi 3. dunya ulkelerinde normal manzalar... isveren isciyi somurur./// tabi iktidarlarin amaci da isvereni korumak boyle demokrasi olmayan ulkelerde...

en basta asgari ucretin aylik uzerinden olmasi sacmadir zaten... asgari ucret dediginiz ucret saat uzerinden hesaplanmalidir gelismis ulkelerde oldugu gibi

dersiniz asgari ucret saat basi 10 tl bak bakalim sizi calistirmak istiyorlar mi o kadar..
  • Kapitalizmin çok sevdiği ve hedeflediği iki tip vardır;

1-Ucuza çalışacak işçi.
    2-Bedavaya ölecek asker.

Adam en az 3 çocuğu babasının hayrına istemedi insanlardan. Kalabalık nüfus, düşük eğitim kalitesi, ucuz iş gücü demektir. Bunu yaparken yanına bir de hakim medyada şükürcülüğü ve kaderciliği pompalayan bir kaç din adamı kılıklı şarlatanı ağlatırsın olur biter. Türkiye'yi küçük Çin yapmak gibi bir dertleri var. Bu ülkenin bakanının "biz ara eleman ülkesiyiz" gibi talihsiz bir açıklaması var. Bunun üzerine diyecek de başka laf yok.

Diğer konu zaten zaten sağlanması en kolay şey. Zaten damarlarında milliyetçilik ve hatta kafatasçılık kanı akan bir milleti bedavaya öldürmek çok da zor değildir. Bir terör örgütü yaratır desteklersin. Bir kaç eylemde kullanırsın. Yine hakim medyada vatan millet sakarya pompalarsın, 20 yaşında dünyadan bi haber çocuk şehit olmanın gururu ile yitip gider. Sen bir de sor bakalım o çocuğun anasına babasına. Bu esnada zengin çocuğu yalandan çürük raporu alır rahatına bakar.

Bu işler böyle, sorgulamazsan ezilirsin, karşı çıkmazsan ezilirsin, birlik olmazsan, örgütlü hareket etmezsen, sendikalaşmazsan bir böcek gibi üzerine basıp suyunu çıkartılar adamın...

EDIT: PM den yine vatan haini nidaları koptu geldi bir kaç açıklama yapayım;
    Vatanı sevmek uğrunda ölmekle ölçülmez, o devir bitti. Kaldı ki topyekün bir savaş halinde ben de canımı seve seve veririm. Ancak bir kaç iş bilmez politikacı ve yöneticinin stratejik hataları yüzünden pisi pisine ölmekse olay, ki yıllardır olan şey tam olarak bu, orada dur derim.
    Benim vatan sevgimi sınayacak arkadaşlar önce çuvaldızı kendine batıracak. Yıllarca tehlikesinden bahsettiğimiz bir cemaat örgütü vardı. Siz o zamanlar o kişiye hoca efendi hazretleri der toz kondurmazdınız. Çıkarlar çatışınca uyandınız. Bunu bir kabul edin.
    2 yıl öncesine kadar Barzani ile kucak kucağa şov yapan da bizler değildik, bu adamların yığınak yaptığını, güçlendiğini yazan gazeteciler içeri atıldı, doğruları söyledikleri için. Şimdi o taraftan oy gelmeyince işler değişti, milliyetçi gömleği bir anda giyildi. Bunları bir kendinize soracaksınız, sonra laf söyleyeceksiniz.

Bir arkadaş da sen ne iş yapıyorsun demiş. Ben de mimarım. 2 sene bir belediyede çalıştım, daha sonra burada köreldiğimi, mesleğimi yavaş yavaş unuttuğumu fark ettim ve güzel tecrubeler edinerek kendi isteğimle ayrıldım. 2 senedir de 2 ortak olarak mimarlık ofisi işletiyoruz. Ancak normalde 3 ortağız. Ben, ortağım ve devlet. Uçan kuştan vergi alan devletimiz sağolsun varlığını hiç esirgemiyor bizden...

Onun dışında 9 ay kadar önce tarım işinin tamamen bittiğini görerek tarlamızı sattık. Bir arsa aldım ve küçük bir inşaat işine girdim. İnşaatımda şu ana kadar mutsuz bir işçi görmedim. Genç olmamdan dolayı onlarla fikir paylaşımı yapıyorum. Haftada bir veya iki haftada bir o hafta hangi işçi grubu çalıştıysa onları yemeğe götürüyorum. Sigortasız ve iş güvenliği yapılmamış tek bir işçi bile benim inşaatımda çalışamaz. Baret, şantiye botu ve kemer takmaları konusunda sürekli uyarıyorum, en çok zorlandığımız konu da bu, rahat edemiyorlar, kullanmak istemiyorlar ama onu da alıştırdık sonunda. Bu işi yapanlar bilir, şantiyelerde ustalara insan gibi davranmazlar. Ben her geldiğimde tek tek ellerini sıkarım, elim kirli diyenin elini daha bir sıkı ve uzun sıkarım. Alın terinin kiri mi olurmuş diyorum kendilerini değerli hissediyorlar. Öyleler de zaten... Bir hocam fakültede öğütlemişti, mimar-mühendis olmazsa yapı olur, usta olmazsa hiç bir şey olmaz. Bunu hiç bir zaman unutmadım. İşini bitiren ustaya parayı inşaatta zarf içinde taktim ederim, ofise ayağıma çağırmam. Bu, hayatta en sevmediğim şeydir. İnsanlar hakkı olan para için ezilmemelidir. Bu para onların emeğinin karşılığıdır ve bittiği anda verilmedilir.

3-5 bin fazla kazanmak için kimsenin hakkına giremem, çünkü emek veriyorlar. Bu arada dini bir inancım yok, burada yaptıklarımın burada kalacağına inanıyorum ama ahlakın, etiğin ne olduğunu çocuk yaşta öğrendim. Benim için önemli olan, babasının oğlu desinler yeter...

Durumlar böyle, umarım herkes bir gün insanca yaşamanın ne olduğunu tecrube eder bu ülkede, imkansız gibi görünse de, belki bir gün diyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 19 Mayıs 2017; 22:34:36 >

• Eskiden bir şirkette çalışıyordum, patron odtü elektronik mühendisiydi, işçileri hep küçük görüyordu. Bir de itü yüksek mühendisi vardı, o adam da tam bir cimriydi, tasarladığı her şeyin bir şaheser olduğunu düşünüyor, insanları etiketleriyle değerlendiriyordu, çocuklarına verdiği harçlıklarda gözü kalıyordu.

Bir gün bize zam yapmak yerine 7. ayın başında kendilerine mercedes c200 aldılar.

Asgarinin pek üstünde maaş vermiyorlardı, günlük 80-90K fatura kesiyorduk adamlar Anel-Alcatel felan bunlara mal satıyordu Türkiye'nin her yerine

adsl kabinlerinin soğutmaları, doğrultucular felan satıyorlardı.Ne kadar şerefsiz olduklarını anlatmama kelimeler kifayesiz kalır.

Sürekli mesaiye kalıyorduk, mesaiception olmuştum ama aldığım 1200 lira ile dişimi bile yaptıramıyordum. İnsanı bir takım gereksinimleri

karşılayamıyordum. Bir yandan eve kira veriyordum öte yandan üç kuruş kalan para ile eve yardımcı oluyordum. Mesai ücreti de düşüktü, katkısı azdı.

Sonra sektör değiştirdim, elektronik sektörüne lanet olsun, böyle patronların da ben alayını...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 19 Mayıs 2017; 21:59:8 >

• Shafter kullanıcısına yanıt
    Normalde birilerini oven yazi yazmam ama dedikleriniz dogruysa umarim daha cok kazanirsiniz, isleriniz hic sekteye ugramaz ve hep mutlu olursunuz. Tanri yolunuzu acik etsin.
  • Özel sektörün, ve kendini bir halt sana patron denen şerefsizlerin allah bin kere belasını versin.
    8 senem özel sektörde üç kuruş paraya, sabah girdiğin saat belli çıktığın saat belli olmayan saatlerde tükendi gitti..
    Şerefsiz sana maaş verir, sanırsınız ki tüm sülalenizin geçimini sağlar, cumartesi öğlene kadar derler, akşamüstü 3 de ancak çıkarsın, ne fazla mesai verir ne de adam yerine korlar.
    Ne kendine vakit ayırmaya zamanın kalır ne de hafta sonu dinlenmeye.
    Bayramlar da bile 3. Gün işe geleceksin der, kendisi ailesi ile ya antalyaya ya da Paris'e gider...
    Tasarruf yapmak lazım der zam zamanı, kendisine e250 kompresör alır...

Memurluğu kazandığım gün, işi bırakırken etmediğim küfür ve suratına bir tükürmediğim kalmadı...

Memur olduğum günden beri hayat varmış diyorum, maaşım iyi, kendime aileme bol bol vaktim kalıyor, kafam rahat...
    Allah'ıma şükürler olsun memur oldum, işimden de son derece memnunum...

Buradaki herkese tek diyeceğim, özel sektörden cacık olmaz, kendi cebini doldurmak peşinde olan işçisine zerre değer vermeyen yerlerde vakit öldüreceğinize, gidin kursa yazılın deli gibi ders çalışın kpss ye hazırlanın yüksek puan olun memur olun....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kendimiz inşaat firması işletiyoruz. Neyseki bizde böyle bir durum yok ama Türkiye'de ticaret işi inanılmaz zorlaştı.
  • Cumartesi çalışan insanların mental olarak dinlenebildiğini düşünmüyorum.

Özel sektörde 10 iş yaparsın iyi olursun, bir işi iyi yapamazsın çok kötü olursun.

Ayrıca kurumsal veya değil hiç farketmiyor insanlar çoğu zaman işleriyle tehdit ediliyor, işveren tarafından. E adamların tuzları kuru ülkede insandan bol ne var? Çalışanına eziyet sonra insanlar iş beğenmiyor nitelikli çalışan yok be yavşak işveren olarak sen ne kadar niteliklisin ki?
  • O kadar kötü bir yerde çalışmayın patronların ekmeğine yağ sürmeyin.

Çalıştığım yerde 09:30-18:30 mesai saatim var,
    18:30'dan bir dakika bile geç çıkarsam fazla mesai ücretimi alırım,
    Maaşım hep aynı gün ve aynı saate yatar,
    Bayramlarda/resmi tatillerde iş yoğunluğuna göre çalışırız. Çalıştığımız her günün fazla mesaisi ödenir,
    Servisim var kapıdan alır kapıya bırakır,
    2 set 4 çeşit tabldot yemek, beğenmezsen şirket içinde fastfood var, ücretini şirket öder,
    Şirket içinde revir var, spor salonu, mescit var.
    Özel sağlık sigortamız var,
    Cep telefonu hattının ve evindeki internet hattının ücertini şirket öder,

Bu imkanlara rağmen benden tek istenilen saatinde mesaiye başlayıp işimi yapmak. Asla ve asla kimse başkasının işini yapmaz. Herkesin görevi dedikedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: command_4

O kadar kötü bir yerde çalışmayın patronların ekmeğine yağ sürmeyin.

Çalıştığım yerde 09:30-18:30 mesai saatim var,
    18:30'dan bir dakika bile geç çıkarsam fazla mesai ücretimi alırım,
    Maaşım hep aynı gün ve aynı saate yatar,
    Bayramlarda/resmi tatillerde iş yoğunluğuna göre çalışırız. Çalıştığımız her günün fazla mesaisi ödenir,
    Servisim var kapıdan alır kapıya bırakır,
    2 set 4 çeşit tabldot yemek, beğenmezsen şirket içinde fastfood var, ücretini şirket öder,
    Şirket içinde revir var, spor salonu, mescit var.
    Özel sağlık sigortamız var,
    Cep telefonu hattının ve evindeki internet hattının ücertini şirket öder,

Bu imkanlara rağmen benden tek istenilen saatinde mesaiye başlayıp işimi yapmak. Asla ve asla kimse başkasının işini yapmaz. Herkesin görevi dedikedir.

Türkiyenin gerçekleri bu değil..

• önceki mesajlarda yazdığım devlet kurumlarını bedavaya peşkeş çeken BANKANIN reklamında oynayıp tonla paran alan komedyenin abisi yunanistana gitmiş..

Nasıl kötülüyor göreceksiniz ! yok dükkanları açılmamış yok telefonla oynuyorlarmış

adamların tek suçu insan gibi yaşayıp onun gibi 7/24 tatil yapanlara daha az sömürülmek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headkoc -- 20 Mayıs 2017; 1:7:18 >
  • Özel sektör öyledir kardeş. Adamı yer bitirir. Robot muamelesi yapar. İş verenin ve şeflerin bakış açısı "acıkmazlar, üşümezler, hasta olmazlar, yorulmazlar" eşek gibi çalışırlar. Bu mantıkta özel sektörden bi halt olmaz.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.