Şimdi Ara

Özel Şirketlerin Çalışanlarına Köle Muamelesi Yapması (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
15
Favori
18.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Stand Alone

quote:

Orijinalden alıntı: Son Of Hades

Gençleri uyandırmayın üniversite bitirmenin her şeyin sonu olduğunu zannediyorlar. Halbuki hayat yeni başlıyor.

Üniversite okuyan adamda ben beyin aramıyorum. Bu ülkede en boş beleş iş üniversite okumaktır. Erken yaşta hayata atılıp iş kursalar paraya para demeyecekler oysa...

Mühendisler asgari ücretle çalışıyor artık.

merhaba nerede çalıştığını çok merak ettim, özel sektör olupta kalifiye bir işte çalışıyorsan illaki mesain olacak illa fazla çalışacaksın adamlar sana verdiği maaşı bir şekilde çıkaracak. bir yıl içinde 20-25 farklı firma geziyorum neredeyse en büyük holdinglerden, bankalardan küçük iştiraklere, ben bu şartlarda rahat bir iş ortamı sağlayan firma görmedim. ki büyük köklü kurumsal firma diye nitelendirilen birçok firma da çalışan arkadaşlarım da var.

üniversite okuma fikrin de biraz gereksiz olmuş, neye dayandırıyorsun bu olayı da sonucunda paraya para dememe kısmına gelmişsin? işini mesleğini bırakıp "şirin butik bir kafe" açan arkadaşları da görüyoruz. üniversite okumak insana en kötü bir vizyon kazandırır, çalışacağı ilk firmada elini güçlendirir. mühendislik okuyan arkadaşların da malesef arz talep dengesine takılıyor çoğu, kendini geliştirebilirmiş ve hedefi olan mezunların bu konuda her zaman problem yaşadığını düşünmüyorum.

ek olarak üniversite veya yüksek mezunu olmadan zaten sadece kendi işini kurabilirsin bu zamanda, ona da sermaye gerekli. ya da mavi yaka olarak çalışmaya devam edersin, acı ama gerçek. hangi evrende ise liseden mezun olduktan sonra hayata atılıp paraya para dememe konusu ben yolculuğa hazırım.

• Shafter kullanıcısına yanıt
    Abi beni işe alır mısın ?

Şaka bir yana arkasından bela değil dua okunan bir insan olcan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam patronlar suçlu ama tek suçlu onlar değil hepimiz suçluyuz

Durumu değiltirmek için plan yapın ama vazgeçmeyin zafer emin olun kararlı ve yolunda yürüyenlerindir....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • özel sektör denetlenmiyor o yüzden böyle çalışmayın işçi bulamasinlar buna da şükür der calismaya devam ederseniz az maasa çok ezilir yipranirsiniz o hak yiyen özel sektör de paraya para demez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Takım_Tamam

özel sektör denetlenmiyor o yüzden böyle çalışmayın işçi bulamasinlar buna da şükür der calismaya devam ederseniz az maasa çok ezilir yipranirsiniz o hak yiyen özel sektör de paraya para demez.

Sanayiciler çalıştıracak eleman bulamıyor hocam zaten. Kimsenin de öyle yerlerde çalışmasını istemem. Yine gıda sektöründe de büyük açık var. Özellikle fast food restoranları çalıştıracak personel bulamadıkları için başka şubelerinden eleman gönderip duruyorlar açığı olan şubelerine. Alayı batsın kepenk indirsin. Umrumda olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _devilpotion_

eğer hakkını aramz ise işçi sonu bu bugune kadar çok iş değiştirmemin sebebi bu hiçbir patrona eyvallahım olmadı temizlikçiysen temizliğini yap guvenliksen guvenliğini muhasebeciysen muhasebeni tutacaksın en son ayak işine gondermişti patron dedim ben ayakçı olarak maaş almıyorum işim bu değil demiştim sonra herkesi topladı patron dedi çalışmam istemeyen şu an işten çıkabilir yeminle o dakkika üstümü değiştirmeye gittim ardımdan 10 kişi geldi patron neye uğradığını şaşırdı sonra patron tak geri vites ben oyle demek istemedimde artık herkes kendi işini yapacakta işte bu işi yapacak adam yoktuda ondan söyleydi boyledi demeye başladı anlıyacağınız eğer çalışanlar birlik olursa bu butun ulkede sendikasız olan işçiler için harika olur patron yalakası olmayan sadece iş ve emek karşılıgı bekleyen insanlar o çalıştıkları yerde düzen sağlıyabilirler öncelik patronun soylemleri değil çalışanların tutumu onemli

ama bu dediklerim bizim ulkede zor değilmi.

hocam bahsettiginiz olay ne zaman oldu bilmiyorum ama artik suriyeliler var. sen ayak isi yapmasan yerine 10 ayak isi yapacak suriyeli var.

• Modernliğin(!) getirmiş olduğu kölelik resmen

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Soylu

Mağazacılık=kölelik. Üç kuruş prim almak için milletin peşinden dolaşma bayramda haftasonunda izni geçtim daha yoğun çalışma. Şuan benim çalıştığım gibi bazı günler 10.00-22.00 çalışmak vs vs vs.

Her firmada böyle değil bu işler hocam.

Bende en büyük giyim mağazalarından birindeyim.

Günlük 7:30 saat mesai 1.5 saat mola. Haftalık izin günü sabit. Fazla mesai yapılırsa ay içinde ya izin verirsin ya parasını verirsin.

Prim var ama 7 senedir bu sektördeyim çok kere hedef tutmamıştır ama 1 kere bile hesap sorulmaz.

Yıllık iznin iş kanunun belirlediği günlerde olur. Maaş prim yemek denilen günde yatar 1 gün bile sarkmaz.

Satış için müşteri peşinde koşmazsın.

Bayram seyran evet çalışıyoruz ama karşılığınıda alıyoruz çok şükür.

Bu sektörde büyük çoğunluk dediğin gibi saçma sapan uygulamalar yapıyor ama o şirketlerin hepsi amatör işte.

• mevcut durumdan şikayet edip hala orda duruyorsan suç sende, hemen yeni bir iş bulup gt gibi bırakıp gideceksin.

• Akpli değilseniz üzüldüm.

• unforgiven1127 kullanıcısına yanıt
    Ankara da ikamet ediyorum , Türkiye nin en büyük gıda firması Ülker dağıtımını taşeron bir firmaya vermiş Taşeron firma 150 tl multinet yemek parası veriyor , yemekle beraber 2100 tl olan maaşın 1400 tlsini bankaya yatırıyor gerisini elden veriyor , resmi tatillerde izin vermediği gibi mesaide vermiyor 1400 tl nin üzerine ekliyor bu seferde elden verdiği paradan kesinti yapıp aynı hesaba getiriyor ... Bimerde 20 tane cimerde 3 tane şikayetim var 1 kez geldi sgk ondada elemanlar dağıtımdaydı kimseyle görüşemeden gittiler peşinede düşmediler.

• Kurumsal, global bir firmada calismiyorsaniz, uzucude olsa bu durumlar bizim ulkemizde normal.

Ne zaman global kurumsal bir firmada ise baslarsiniz o zaman ozel sektorun iyi oldugunu anlayabilirsiniz.

• Gs_KuRTuLuS kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında bu iyi örneği ifşa edip insanları böyle firmalara yönlendirmek lazım diğerleri açıkta kalsında görsünler..

Grev yapamıyoruz bari bunları yapalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ntquartex

mevcut durumdan şikayet edip hala orda duruyorsan suç sende, hemen yeni bir iş bulup gt gibi bırakıp gideceksin.

Evliyseniz sorumluluklarınız varsa , 4-5 yıldan fazla çalışıp belli bi miktar tazminat hakettiyseniz öyle kolay bırakıp çıkamıyorsunuz.

• Mesai 08:00 - 18:00 , cumartesi pazar tatil. Resmi tatillerde tatil. Maaş + prim +harcırah. Şirket aracı. Bayramlarda harçlık. Şükür halimize.

• Millet işçi hakları için gösteriler protestolar yapardı da çocukken anlamazdım. Şimdi işin içine girince anlıyoruz.

Maaş üstünden yatmayan sigorta mı ararsın,

Resmi tatiller zaten yok,

Yıllık izin için yalvar yakar,

Para nerdeyse o görüşte olan bir patron, sorsan deli gibi ülkücü. (ülkücüleri tenzih ederim)

Geç çıkarsan iyisin, fakat mesai vermezük!

Sgk'yi arayıp maas üstünden göstermiyorlar sigortami dersin 'kayit oluşturuldu' der bi cacık olmaz. Hakkım helal etmiyorum bu vb işini hakkıyla yapmayan devlet çalışanlarına abi, sitemim mevcut iktidar ile ilgili değil hakkıyla işini yapmayan her iktidar, her memur ile ilgili.

Vs vs birkaç arkadaşın dediğin çok doğru, işçiler birlik olmazsa hiç bir şey olmuyor herkes aman işsiz kalmayayım derdinde buda yaptığı işte kalifiye olmamasından kaynaklanıyor o kişilerin.

Yaptığın işe güveniyorsan iş bulursun, yok benim belirli bir kulvarda ustalığım yok diyorsan sıkıntı..

Allah yardımcımız olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JMaharaja -- 19 Mayıs 2017; 19:19:8 >

• LegendaryTURK kullanıcısına yanıt
    evliyim,çocuğum var, 6 senelik tazminatı bırakıp istifa ettim zamanında. Memnun olmadığımız durumu değiştirmek yine bizim istememizle olur, aksi halde o hıyar patron bozuntusunun aklı başına gelmez...

• patronlar suçlu değil devlet suçlu eğer devlet işçisine sahip çıkmazsa patronlar ne kadar sömürürüzün derdine düşer.
  • Restourantta 9 saat calisiyorum, 1saat molam var, supervizor olduğum ve koordinasyonu saglamam gerektigi icin en fazla 45 dakika yapiyorum molami ,8 saat ayaktayim sonrasinda extra gidiyorum haftada 5 veya 6 gun, ordada 8 saat ayaktayim. Pazar gunleri tatil gunum duble extra yapiyorum sabahtan geceye kadar . Bazen gunde 3 bazen 5 saat uyuyorum ,ve Elhamdulillah diyorum. Sagligim yerinde. Sadece su varki kislari extra cok az oda Meniskus ameliyatlari ile atlatiyorum bos zamanlarimi dizler dayanmiyor artik sanirim :) bu arada yas 33

Dipnot : Turkiyenin en buyuk ozel hastanesindeyim ama sartlar resmen berbat. Para denen sey benim patronlarim icin deniz kumu gibi, fener bahceye bile 25 milyon dolar bagis yapmak istedi dusunun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi levent_taka61 -- 19 Mayıs 2017; 19:28:2 >
  • Haftalık 45 saat 40 saate düşürülsün ya da takip edilsin kimse takmıyor!
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.