Şimdi Ara

Özel Şirketlerin Çalışanlarına Köle Muamelesi Yapması (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
15
Favori
18.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yuxeses

Ülkemde

1:Nüfus çok kalabalık

2:Eğitim seviyesi çok düşük ve hatalı

3:Gelir adaletsizliği çok fazla

4:Sosyal, çağdaş, inkılap ilkelerini benimsemiş bir devlet yönetim anlayışı yok

1:Nüfusun fazla olması o ülkenin gelişmiş olduğu anlamına gelmez nitelikli çoğunluğun olması gerekir

2: Maalesef eğitim seviyesi toplumumuz da yetersiz ve yanlış bu da tüm hataların ana hayatını oluşturuyor

3:Gelir adaletsizliği çok açıldı bu durumda her türlü karmaşa ve sömürü ortamı oluşur

4:Bu yönetim anlayışları olmayan devlet yönetim düzeninde toplum her türlü sorun ve sıkıntılar ile boğuşur durur toplum ilerleyemez

Bunlar sadece bir kaç ana başlıklar ve hepsi ayrı ayrı ele alınması gereken mevzulardır ve temelinde aslında bunların hepside bir bütündür.Özel sektör sorunları sadece sorunların bir kısmıdır bu konu başlıkları duzelmeden bu tarz sorunların çözümünü beklemeyin!

Tipik muhalefet örneği.Bu dediklerinin hepsi düzeltilmiş iyileştirilmiş olsa yeni maddeler türetebilen rol modeli.Asla memnun olmayan tipik insan modeli

Konuyu açan arkadaşım sana sesleniyorum.Bu tarz insanlar yüzünden gelişemiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atesbaz -- 20 Mayıs 2017; 10:27:27 >

• Geçen sene Nisan ayında Bir global firmada işe başlamıştım.Çelik sac üretimi yapıyorlar.

Asgari ücretle çalışıyordum 08.00-17.30 arası.3 ayda bir prim,bayramlarda bayram ikramiyesi,yakacak yardımı da vardı.Yıllık olarak toplayıp aya bölünce 2.000'i ucu ucuna görüyordu.

Lakin o kadar stresli bir iş idi,sağlığımı kaybettim.Mesaiye kalmam gerekiyordu ek mesai ücreti verecekler diye izin vermiyorlardı.Sürekli işimde problemler çıkıyor günümü onları düzeltmek için harcıyordum.

Ekim ayında işten ayrıldım,memur olarak atandım güvenlik soruşturmamı bekliyorum.Ayrıldığım işte yerime 2 kişi alındı.

Daha önceden de kısa sürelerle marketlerde çalıştım kapitalizmi dibine kadar hissedeceğiniz sektördür,mağaza müdürüne bile hakkını vermezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atesbaz

quote:

Ülkemde

1:Nüfusun fazla olması o ülkenin gelişmiş olduğu anlamına gelmez nitelikli çoğunluğun olması gerekir

2: Maalesef eğitim seviyesi toplumumuz da yetersiz ve yanlış bu da tüm hataların ana hayatını oluşturuyor

3:Gelir adaletsizliği çok açıldı bu durumda her türlü karmaşa ve sömürü ortamı oluşur

4:Bu yönetim anlayışları olmayan devlet yönetim düzeninde toplum her türlü sorun ve sıkıntılar ile boğuşur durur toplum ilerleyemez

Bunlar sadece bir kaç ana başlıklar ve hepsi ayrı ayrı ele alınması gereken mevzulardır ve temelinde aslında bunların hepside bir bütündür.Özel sektör sorunları sadece sorunların bir kısmıdır bu konu başlıkları duzelmeden bu tarz sorunların çözümünü beklemeyin!

Tipik muhalefet örneği.Bu dediklerinin hepsi düzeltilmiş iyileştirilmiş olsa yeni maddeler türetebilen rol modeli.Asla memnun olmayan tipik insan modeli

Konuyu açan arkadaşım sana sesleniyorum.Bu tarz insanlar yüzünden gelişemiyoruz.

Sen iyi misin ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• yalnız forumun yaş ortalaması ve tecrübe bakımından geri olduğunu düşünüyorum.

bir kişi birinci gün izin ister, verirsin.
    aynı kişi ikinci gün de gelir izin ister, zoraki verirsin.

yine aynı kişi üçüncü gün de gelip izin isterse, bu sefer izin vermezsen şerefsiz olursun.

öylesine bir göz gezdirdim de, çoğunuz hiç adam çalıştırmamışsınız. "rabbena hep bana" zihniyetini tatmamışsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

yalnız forumun yaş ortalaması ve tecrübe bakımından geri olduğunu düşünüyorum.

yine aynı kişi üçüncü gün de gelip izin isterse, bu sefer izin vermezsen şerefsiz olursun.

öylesine bir göz gezdirdim de, çoğunuz hiç adam çalıştırmamışsınız. "rabbena hep bana" zihniyetini tatmamışsınız.

Tecrübeli ali bey amca yazılanların izinle ne ilgisi var ?

Şahsınızı bilmem ama sizin bölge insanı zaten bu devletin belediyelerin en çok kaymağını yiyen kesim o nedenle bu örnekler size garip gelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Falcon-61

quote:

Orijinalden alıntı: Atesbaz

quote:

Ülkemde

Sen iyi misin ?

İyiyim teşekkür ederim.Yanlış düşünüyorsak maddeleri gerekçeleriyle birlikte anlatırsın biz de hata ettik deriz.

• Atesbaz A kullanıcısına yanıt
    bence çoğu noktada haklı,herhangi bir muhalefetlik sezmedim hem muhalefetlik yapsın ne olacak ? herkes aynı düşünmek zorunda değil.
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    Ankaradaysanız şirketinizde çalışmak için görüşmeye gelmek istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: headkoc

quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

yalnız forumun yaş ortalaması ve tecrübe bakımından geri olduğunu düşünüyorum.

Tecrübeli ali bey amca yazılanların izinle ne ilgisi var ?

Şahsınızı bilmem ama sizin bölge insanı zaten bu devletin belediyelerin en çok kaymağını yiyen kesim o nedenle bu örnekler size garip gelir

işte demek istediğim, sizin de anlayamadığınız şey tam olarak buydu: tecrübesizlik.

çalışanlar ile işverenler arasında yazısız olarak kazanılmış haklar vardır. yapılan bir iyilik veya özel bir duruma istinaden yapılmış bir değişiklik; çalışanlar tarafında kazanılmış hak olarak nitelendirilebilir. bir bayramda çift maaş verirsin, ikinci bayramda vermezsin. bir sene sonra birinci bayramda yine çift maaş vermezsen; konu ikinci bayramda karşına "ikramiye yok mu?" diye gelir. ücretli çalışanlar bilmez ki, işçi maliyetleri önemli bir kalem oluşturur aylık giderde. hepsi ciroyu bir şekilde muhasebeden, eşinden dostundan görür ve "vay babayun kemüğüne" der. oysa bilmez ki, çoğu gider olup; net kar yüzdesi tek haneli sayılardır.

aynı zamanda iki işçi düşünelim: birisi "bana böyle söylendi" diyerek herhangi bir sorumluluk almaya tenezzül etmezken; diğeri "bana böyle söylendi ama sanki doğrusu böyle olmalı" derse; ben ikinci adamı korur ve kollarım. maaşını arttırım, ciddiye alırım. tabi, bu arada birinci işçi gelir ve aynı düzenlemeleri kendisi için de ister. karakterine göre iş yerinde huzursuzluk dahi çıkartabilir. "al kıdemini, ihbar tazminatını, çıkış verdik sana" dersem ben bu adama, sence bu adam gelip kendisini işten çıkartan adam hakkında iyi konuşur mu donanımhaber adlı forumda?

bizim bölge insanı derken, ben uzunca bir süredir yurtdışında yaşıyorum. iç piyasa hakkında pek bir bilgim yok.

• Muhalefet konusuna gerek yok gerceklerden bahsetmek gerekir..

2 gun once bosna hersekteydim..

KM bosna hersek parasi

1 KM = 2 TL

Bizdeki üretim varmi ? Yok

Sanayi desen yok

Kocaman bir akarsuyun etrafina kurulmus sehirler..

90li yillar savas altinda gecmis.. sehirlerde bizim hediye ettigimiz otobusler troleybuslar tramwaylar kullaniliyor..

Herkesin altinda wv ve skoda araclar taksilerin cogunlugu golf. Araclar genelde 1.6 2.0 motorlara sahip..

Marketlerde fiyatlar KM bazinda bizden ucuz TL ye donusturdugunde bizle ayni fiyat.

Gelismislik olarak markalari baz alanlara alisweris merkezlerini baz alanlara hepsi mevcut. Burda olmayip orda olanlari saymiyorum bile..

Benzin litresi 1.91 KM dizel 1.70 KM

Çoğunlugun işi var..

Kimse kimseye karismiyor herkes kendi dinini kendi icinde yasiyor..

Nufus az..

• akpnin eseri
  • Özel sektörün kuralı bu malesef, sizin emeğinizi değil sizi satın aldıklarını sanıyorlar.O yüzden elinizde kalan kulak arkasına bile göz dikmeleri gayet doğal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panter20

açlıktan ölen yok mu? komik olma.

4 milyon kisi issiz 12 milyon kisi gss kayiylisi. Ama acliktan olen yok? Devletmi yardim ediyor ? Hayir. Demekki devlete ihtiyac yok herkes kendi isini kendi goruyor yani oyle degil mi? Hirsizlik olur dolandiricilik olur vs vs

• quote:

Orijinalden alıntı: dewr

Muhalefet konusuna gerek yok gerceklerden bahsetmek gerekir..

2 gun once bosna hersekteydim..

KM bosna hersek parasi

1 KM = 2 TL

Bizdeki üretim varmi ? Yok

Sanayi desen yok

Kocaman bir akarsuyun etrafina kurulmus sehirler..

90li yillar savas altinda gecmis.. sehirlerde bizim hediye ettigimiz otobusler troleybuslar tramwaylar kullaniliyor..

Herkesin altinda wv ve skoda araclar taksilerin cogunlugu golf. Araclar genelde 1.6 2.0 motorlara sahip..

Marketlerde fiyatlar KM bazinda bizden ucuz TL ye donusturdugunde bizle ayni fiyat.

Gelismislik olarak markalari baz alanlara alisweris merkezlerini baz alanlara hepsi mevcut. Burda olmayip orda olanlari saymiyorum bile..

Benzin litresi 1.91 KM dizel 1.70 KM

Çoğunlugun işi var..

Kimse kimseye karismiyor herkes kendi dinini kendi icinde yasiyor..

Nufus az..

Ab kriterleri belli. Kendine yetecek uretim onun disinds birlik ici ekonomik alim satim temelleri var. Sosyal devlet olacak hirsizlik dolandiricilik en aza indirgrnecek. Bunlar olirsa kalkinma.oluyor. ama bizdeki givi hirsizlihi tesvik edip taksicicin taksisini caldirirsan taksici ertrsi gune ac kaliyor sonra oda baska taksi caliyor. Memleketin hali bu moktaya geliyor

• ali bey amca kullanıcısına yanıt
    Yurt dışında size iyi günler..Burda 20 yıllık personele üstelik solcu geçinen patron seni çıkarsam 300 lira daha aşağı eleman alırım der işte Tr'de tecrübeye verilen değer

Oralarda eleman lazımsa haber edin !

(işte o yüzden diyorum emeğin sağı solu olmaz diye)

• quote:

Ülkemde

E iste ulke yokki saldim cayira mevlam kayira

• quote:

Orijinalden alıntı: headkoc

Yurt dışında size iyi günler..Burda 20 yıllık personele üstelik solcu geçinen patron seni çıkarsam 300 lira daha aşağı eleman alırım der işte Tr'de tecrübeye verilen değer

Oralarda eleman lazımsa haber edin !

(işte o yüzden diyorum emeğin sağı solu olmaz diye)

Banada haber edin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: sezer.er

Ankaradaysanız şirketinizde çalışmak için görüşmeye gelmek istiyorum.

Oyle sitketler fazla buyumez mlsf eleman acigi yoktur

• quote:

Orijinalden alıntı: acaluka

Kapitalizmin çok sevdiği ve hedeflediği iki tip vardır;

1-Ucuza çalışacak işçi.
    2-Bedavaya ölecek asker.

Adam en az 3 çocuğu babasının hayrına istemedi insanlardan. Kalabalık nüfus, düşük eğitim kalitesi, ucuz iş gücü demektir. Bunu yaparken yanına bir de hakim medyada şükürcülüğü ve kaderciliği pompalayan bir kaç din adamı kılıklı şarlatanı ağlatırsın olur biter. Türkiye'yi küçük Çin yapmak gibi bir dertleri var. Bu ülkenin bakanının "biz ara eleman ülkesiyiz" gibi talihsiz bir açıklaması var. Bunun üzerine diyecek de başka laf yok.

Diğer konu zaten zaten sağlanması en kolay şey. Zaten damarlarında milliyetçilik ve hatta kafatasçılık kanı akan bir milleti bedavaya öldürmek çok da zor değildir. Bir terör örgütü yaratır desteklersin. Bir kaç eylemde kullanırsın. Yine hakim medyada vatan millet sakarya pompalarsın, 20 yaşında dünyadan bi haber çocuk şehit olmanın gururu ile yitip gider. Sen bir de sor bakalım o çocuğun anasına babasına. Bu esnada zengin çocuğu yalandan çürük raporu alır rahatına bakar.

Bu işler böyle, sorgulamazsan ezilirsin, karşı çıkmazsan ezilirsin, birlik olmazsan, örgütlü hareket etmezsen, sendikalaşmazsan bir böcek gibi üzerine basıp suyunu çıkartılar adamın...

EDIT: PM den yine vatan haini nidaları koptu geldi bir kaç açıklama yapayım;
    Vatanı sevmek uğrunda ölmekle ölçülmez, o devir bitti. Kaldı ki topyekün bir savaş halinde ben de canımı seve seve veririm. Ancak bir kaç iş bilmez politikacı ve yöneticinin stratejik hataları yüzünden pisi pisine ölmekse olay, ki yıllardır olan şey tam olarak bu, orada dur derim.
    Benim vatan sevgimi sınayacak arkadaşlar önce çuvaldızı kendine batıracak. Yıllarca tehlikesinden bahsettiğimiz bir cemaat örgütü vardı. Siz o zamanlar o kişiye hoca efendi hazretleri der toz kondurmazdınız. Çıkarlar çatışınca uyandınız. Bunu bir kabul edin.
    2 yıl öncesine kadar Barzani ile kucak kucağa şov yapan da bizler değildik, bu adamların yığınak yaptığını, güçlendiğini yazan gazeteciler içeri atıldı, doğruları söyledikleri için. Şimdi o taraftan oy gelmeyince işler değişti, milliyetçi gömleği bir anda giyildi. Bunları bir kendinize soracaksınız, sonra laf söyleyeceksiniz.

Bir arkadaş da sen ne iş yapıyorsun demiş. Ben de mimarım. 2 sene bir belediyede çalıştım, daha sonra burada köreldiğimi, mesleğimi yavaş yavaş unuttuğumu fark ettim ve güzel tecrubeler edinerek kendi isteğimle ayrıldım. 2 senedir de 2 ortak olarak mimarlık ofisi işletiyoruz. Ancak normalde 3 ortağız. Ben, ortağım ve devlet. Uçan kuştan vergi alan devletimiz sağolsun varlığını hiç esirgemiyor bizden...

Onun dışında 9 ay kadar önce tarım işinin tamamen bittiğini görerek tarlamızı sattık. Bir arsa aldım ve küçük bir inşaat işine girdim. İnşaatımda şu ana kadar mutsuz bir işçi görmedim. Genç olmamdan dolayı onlarla fikir paylaşımı yapıyorum. Haftada bir veya iki haftada bir o hafta hangi işçi grubu çalıştıysa onları yemeğe götürüyorum. Sigortasız ve iş güvenliği yapılmamış tek bir işçi bile benim inşaatımda çalışamaz. Baret, şantiye botu ve kemer takmaları konusunda sürekli uyarıyorum, en çok zorlandığımız konu da bu, rahat edemiyorlar, kullanmak istemiyorlar ama onu da alıştırdık sonunda. Bu işi yapanlar bilir, şantiyelerde ustalara insan gibi davranmazlar. Ben her geldiğimde tek tek ellerini sıkarım, elim kirli diyenin elini daha bir sıkı ve uzun sıkarım. Alın terinin kiri mi olurmuş diyorum kendilerini değerli hissediyorlar. Öyleler de zaten... Bir hocam fakültede öğütlemişti, mimar-mühendis olmazsa yapı olur, usta olmazsa hiç bir şey olmaz. Bunu hiç bir zaman unutmadım. İşini bitiren ustaya parayı inşaatta zarf içinde taktim ederim, ofise ayağıma çağırmam. Bu, hayatta en sevmediğim şeydir. İnsanlar hakkı olan para için ezilmemelidir. Bu para onların emeğinin karşılığıdır ve bittiği anda verilmedilir.

3-5 bin fazla kazanmak için kimsenin hakkına giremem, çünkü emek veriyorlar. Bu arada dini bir inancım yok, burada yaptıklarımın burada kalacağına inanıyorum ama ahlakın, etiğin ne olduğunu çocuk yaşta öğrendim. Benim için önemli olan, babasının oğlu desinler yeter...

Durumlar böyle, umarım herkes bir gün insanca yaşamanın ne olduğunu tecrube eder bu ülkede, imkansız gibi görünse de, belki bir gün diyorum...

budur.

romantik bir toplum yaratıldı.özellikle yapıldı üzerine basa basa.

aç tv kanallarını bak.kimi kanal 5-10 oyuncuya kamuflaj giydirdi fetö ile savaştırıyor bir diğer kanal pkk ile savaştırıyor

birinin adı söz öbürü vatan millet sakarya vs...

bu pompalanıyor kanallarda.

bunu söyledik diye ne ben ne başkası vatan haini değiliz.hatta tam tersi bu romantiklerden daha çok vatanseveriz.

mantıkla akılla düşündürülmeyen toplum romantik olacak ki din adı altında her türlü dalavere dönecek.

az önce gördüm.nihat hatipoğlu denen şahıs yine atv de zırlayacakmış ramazanda.odunu koyunu taşı ağlatacak yine.

hayrına falan da çıkmıyor ekrana haa. dolarlar hesaba eft hemen.

bu ve bunun gibiler musluğa ağzını dayarken sen ben kuzenin kardeşim ay sonunda maaşını almak için bekleyecek.

patron denen babadan zengin itler kılı kırk yaracak hakkınıdan çalmak için

kimi yıllık izninden kimi günlüğünden vs...

ama düşünmeyeceksin

açacan televizyonu vatan millet sakarya öküz gibi bakarya mode on

acaçan acunu açacan magazini oldu bitti

bi de nihat hatip denen eleman ekranda ağladı mı al sana hem milliyetci hem dindar toplum.

• Atesbaz A kullanıcısına yanıt
    Muhafeletten kastınız parti ise o partili veya başka partili vs değilim çünkü tutmuyorum... Eğer konuya muhalefet olarak söylediyseniz evet başka fikirlere açık olmanızı öneririm yazdıklarımın sizde doğru olduğunu gördüğünüzün farkındayım..

Şimdi öncelikle bu yazdıklarım keşge ülkemde düzelse veya ilerleme kaydetsede sonraki aşamaları konuşur hale gelsek... tam tersi ilerleme kaydetmemiz gerekir iken sürekli geriye gidiyoruz ve benim ön görüme gözlemlerime göre bu şekilde devam edersek hiçte iyi olmayan zamanlar bize yakındır... evet yeni maddeler her zaman üremesi gerekir tarih yerinde sayanları silip atmıştır doğanın kanunudur sürekli olumlu yönde ilerlemek şarttır ben yaptım oldu bitti diye tarihte bir şey olmamıştır olmayacaktır da ülkemiz tarihin gereği olarak bir imparatorluk sonrası muazzam bir gelişme kaydetmiş bunu çok kısa sürede inanılmaz şekilde geliştirmiştir ne yazık ki sonraki yönetimler bu raydan çıkmış bir doğru on yanlış gibi dalgalanmalar ile bu günlere geldik konuların üstünden ideolik tartışmalar boş mezvulardır öncelikle nedenlere inmek bunları düzeltmek gerekir sonuçları zaten doğal olarak kendiliğinden gelecektir... nazicane bir türkiye vatandaşı olarak şunların ülkemde acilen düzeltilmesi gerekiyor

Sürekli yabancı göç sorunu olay artık çığrından çıktı acilen yapılandırma gerekiyor yoksa ilerki dönemlerde çok daha büyük geri dönüşü zor olan sorun haline geldi gelecek...

Bu partinin ve her seçimde her partinin vadettiği ücretsiz eğitim ücretsiz sağlık hizmeti bunun olması şarttır!

Çok yüksek vergi alımı bunun da düzelmesi lazım çare milli üretimden geçer...

Tarım ve sanayi de çok yanlışlıklar var olmuyor....

Vs vs daha çok yazarım da konu fazla dağılmasın özetle daha önce dediğim gibi özel sektör sorunu sadece olayın küçük bir bölümü biraz daha açmak gerekir ise;

Milli gelir seviyesi normal olsa alım satım gücü dengeli olsa eğitim seviyesi iyi olsa toplumda huzur barış sevgi kültür sanat ile iç içe olsa hangi patron sermaye gücü günde 10-12 saat haftada 6 gün böylesine zor koşullar ve mobing ile kimi çalıştırabilir? bir düşünün!!!

Saygılarımla.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.