Şimdi Ara

Özel Şirketlerin Çalışanlarına Köle Muamelesi Yapması (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
15
Favori
18.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Devlet güçlü olsaydı özel sektör çalışanlar üzerinde bu kadar baskı kuramazdı.

Memur olmayanlar memurlara b.k atmak yerine çalışan hakları için memurlar ile dayanışmaya girselerdi biraz daha rahat olurlardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • command_4 kullanıcısına yanıt
    Bu şirketin adı ne acaba?

Türkiye de bu çapta bir firma olduğuna hiç inanasım gelmiyor.

İş yerinde ki yemeği beğenmicen bir de ücretli yediğin yemeğin parasını şirket ödeyecek, hadi cep faturasını anlarım da, ev internet hizmetinden şirkete ne?

Vallahi çok enteresan geldi bunlar bana.

Böyle iş yerleri varsa vallahi bravo

• Sadece özel sektörde değil ki bu durum, kurumsal bir çok şirkette aynı. Senin çalışmaya mecbur olduğunu ve işten çıkamayacağını anladığı an da canını bezdiriyorlar. Eğitimsiz dayı oğlunu müdür yapma, arkadaşının çocuğunu uzman yapma, fuckbuddy'ye sürekli kıdem verme vs. ne tür iğrenç, ahlaksız durum varsa büyük kurumsal şirketlerde dönüyor.
  • En büyük sucumuz bu ülkede doğmak

• 4 yıla yakındır özel bir şirkette sürekli gece çalışıyorum.gece çalışmak artık bi yerden sonra psikolojik ve fiziki olarak insanı aşırı derecede yoruyor.gündüze geçmek istediğimiz de hayır cevabı alıyoruz.gece çalıştığımız için aldığımız fark 100 lira bunu arttırın diyoruz o da yok.e kardeşim tazminatı mı verin gideyim ben diyoruz ona da yok.biraz araştırma sonucunda aslında bir işçiyi 1 geceden fazla gece çalıştırmanın yasak olduğunu öğrendim.yani sadece vardiyalı sistem olabilirmiş.ikü tane avukatla konuştum en yakın zamanda iş sözleşmemi fesh edip kıdem ve ihbar tazminatım için dava açacağız 3 kişi.

• 7 Yıldan beri aynı mekanda çalışıyorum , patronum çok iyi birisi yemek içmek sınırsız( Barda çalısıyorum) çalışma saatleri 6.30 gece 3 diye anlaşmıştık ama çoğu zaman 3 de çıkamıyorum arkadaşın dediği gibi abi gidebilirmiyim ayaklarına yatıyorum , işe 10dk geç başlasan hemen nerede kaldın diye lafı veriyor. Bu sistem galiba bütün Türk patronlarında var ne kadar iyi kötü olduğu fark etmiyor adamlar elemanın mesaisi bitince işe göndermek istemiyor veya gider ayak bir tane iş kaktırıp git diyorlar.Benim arkadaşımın çalıştığı yer de iş olmuyor diye durmadan çocuğa yer temizlettiiryorlardı çocuk 1 hafta sonra katil olucam burada dedi çıktı.
  • Şimdi bu köle sistemini en dibine kadar yaşıyan insandın dinleyen birde :)

Yaklaşık 10 yıllık çalışma hayatım var en dipten başladım sanırım bir yerde kasiyerlik ve satış elemanı olarak başladım yıl 2005 civarı burada bayramda vs hep çalıştım fazla mesaiyi bırak maaşımı düzgün alamazdım sonra tabiki çıktım.

Daha iyi bir yerde aynı işi yaptım bu sefer maaşı güzel giriş çıkış saatleride iyiydi askerlik şu bı derken döndükten sonra gelecek göremedim ve çıktım.

Türkiyenin en butik alkol üreticisnde çalıştım tabi burada mesai yoktu olsaydıda veriyorlardı zaten haftada olmasada ayda 1 kere rest. Larında yemek yiyebiliyorduk müşteri gibi diğer zamanlarda da %20 yakın indirim ve her ay 3 şişe alkol hakkımız vardı kısaca müthiş bir yerdi ama yönetim vs vs ( aile şirketiydi ) derken istifa ettim.

Daha sonra yine Türkiyenin en iyi vakıf ünv. İşe başladım tam bir köle sistemiydi önce 9-6 olan anlaşmamız 8-7 döndü üstelik her gün en az 2 saat trafik derken uyku ve sosyal hayat sıfır olmaya başladı bazen ünv. Odamda uyurdum yani çıkmak istediğimde önce ünv başka kampüsünde görev almam istendi ( evime daha yakın ) daha sonra saçma bir sebebpten işten çıkarıldım. Allahtan tazminatımı kavga dönüş alabildim. Tabiki 10 tl yemek ücreti verip ünv kampüsünde 15 tl lik yemekten bahsetmiyorum bile..

Yine bir firmada işe girdim uzun süre çalıştım sadece giriş saati belliydi bazen 20-30 saat arası süren uçuşlar gerçekleştiriyoruz hatta arabayla sabah ankaraya gidip akşam trafiğinde de istanbula geliyorduk taşıdığımız en az 40 kilo malzeme hariç yıllarca bu şekilde çalıştım güzel yanları ortalama maaş ve her yeri gezmekti bunun haricinde bayramlarda çikolata dağıtılması gibi iyi yanlarıda vardı. Fazla mesai ücretini istedim kovuldum ama yerime başka insan bulmak zor olduğu için ( Türkiyedeki nadir işlerden birisi ) işlerine gelmedi iyi bir zamla 180 derece döndüler. Herneyse geçtiğimiz sene sonunda fazla mesaiden dava açtık ve davamız sürüyor.

Şimdi Dünyanın en iyi kamera üreticilerinden birisinde işe başladım ve gerçekten inanılmaz bir ortam var arkadaşlar bu şirket dubai kaynaklı vetek diyeceğim şey yabancı özel firmalarda çalışmaya çalışın hemngilizce hemde kültür açısından çok farklılar resmen biz kırılıcaz diye ülke direktörü bizden çok üzülüyor inanılmaz insana değer veriyorlar ve haklarımızı sonuna kadar ödüyorlar yurt dışında alınan eğitimlerde cabası.

Birde shiftdelete maceram var ki 3 aylık kısa çalışmama rağmen Hakkı Alkan kadar iyi bir patronum olduğu için mutluyum burada da yine hafta sonu iş olur ama hakkınız sonuna kadar ödeniz. Bir gün işe 2 saat erken geldik özel bir çekime gittiğimiz için bile o 2 saatin fazlası ücretimiz ödenmişti yine Hakkı Alkanın gün boyu süren hediyeleri ve ortamdaki diğer arkadaşların iyiliği sizi çalışmaya itiyor. Yalan yok stresli bir ortam herşey hızlı gelişiyor ama işini doğru düzgün yapan herkes bu ortamda mutlu olur. Benim hedefleirm farklı olduğu için ayrıldım.

Kısaca arkadaşlar merdiven altı yerlerde asgari ücret e çalışmayın biliyorum siz çalışmazsanız başkası çalışıcak ama oda sizinle aynı zihniyette olursa şartlar düzelir. Biz teknik ekip şartlar düzelmiyeceği için 4 kişi aynı anda dava açtık ve şuan 4 kişinin işini 9 kişiye Zor yaptırıyorlar özel sektörde şu vardır herkesin yeri doldurulur evet doldurulur ama dolana kadarda bir yerlerinden ter akar arkadaşlar.

Unutmayın biz işçi kesim olmadığımız zaman patron denen sermayeci bir hiç olur istisnalar hariç her ne kadat bir firma sizinle çalışmaya başladıysa bu karşılıklı olarak ikinizin seçimi olur bir firma sizi işe aldı diye köle muamelesi yapamaz 13 milyon işsiz varsa en az 5 milyon işçi arayan firma vardır özellikle kalifiye eleman olmak işini iyi yapmak çok önemli.

kendinizi ezdirmeyin.

• olay donuyor dolasiyor, 1800'lerdeki "onda var, bende neden yok" adli solcu doktrinine dayaniyor.

:D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Weing W kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamışsın sanırım, ben yalaka işçiden bahsettim. Patron 12-15 saat çalıştırıyor hafta sonu bayram seyran çağırıyor onda tık yok süs köpekleri gibi ne hakkını sormayı bilir nede aramayı. Malum böyle oluncada hakkını arayanlar göze batıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kylo Ren

Sadece özel sektörde değil ki bu durum, kurumsal bir çok şirkette aynı. Senin çalışmaya mecbur olduğunu ve işten çıkamayacağını anladığı an da canını bezdiriyorlar. Eğitimsiz dayı oğlunu müdür yapma, arkadaşının çocuğunu uzman yapma, fuckbuddy'ye sürekli kıdem verme vs. ne tür iğrenç, ahlaksız durum varsa büyük kurumsal şirketlerde dönüyor.

kurumsal şirketlerde pislik insan kaynaklarında başlıyor genelde kadın oluyor kendileri Allah(haşa) sanıyorlar.

Kendi iğrenç zevklerine göre Koca adayı ! tipleri alıyorlar..

bir teknoloji firmasında bölüm sorumlusuyla görüştüm oda kadındı ancak tarafsız olarak bilgilerimi sınadı sınav gibi şeyler sordu

sonra 2. kez görüştüm yine olumlu geçti.

Fakat insan kaynaklarında varoş eline fırsat geçmiş tipler onay vermedi tabi kendi iğrenç zevklerine görsel hitap etmedim sanırım..

Bilgiye tecrübeye insana verilen değer bu işte..Bir örnekten kanaat getirmedim kısa tutmak için sadece bunu yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headkoc -- 20 Mayıs 2017; 13:22:43 >

• bitti beyler bitti. insanları ülkeden soğutuyorlar. arkadaşım bilgisayar mühendisi. geçen sene mezun oldu. 1500 liraya 6 gün tam zamanlı çalışıyor. cumartesi yarım gün değil tam gün. aldığı para 1500 lira. Diğer arkadaşım o da bilgisayar mühendisi 2000 liraya köpek gibi çalışıyor. iş yerinde işi bitmiyor akşam eve iş getiriyor. önüne bir sözleşme koymuşlar okumadan imzalamış zor durumda. Bende bu sene aynı bölümden mezun oluyorum. ne yapacağım gerçekten kara kara düşünüyorum. özel sektörde bölüm falan farketmiyor. maaşlar yerlerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apokalipta -- 20 Mayıs 2017; 13:27:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

olay donuyor dolasiyor, 1800'lerdeki "onda var, bende neden yok" adli solcu doktrinine dayaniyor.

:D

Hayır Ali bey amca o dediğin avrupa için geçerli..

Türkiye'de olay dönüyor dolaşıyor 1948'de BM'de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirisine dayanıyor..
  • Turizm sektorunde calisan yok burada herhalde, millet haftasonu tatilinden filan bahsediyor sasirmis bunlar :)))

• Benim kuzenim yazılımcı 6000 tl maaş alıyor, adam evini de aldı arabasını da aldı.

Hocam bence biraz da kendinde ara sorunu yabancı dil bilmezsen 2 kelimeyi bir araya getirmezsen yazılım bilmezsen ne bekliyorsun?

Donanım dediğin olayı şimdiki çocuklar bile biliyor okula gitmeden.
  • Kapitalizm korkunç , dehşetli birşey. Acilen doğru düzgün uygulanan bir sosyalizme geçmeliyiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alatay kullanıcısına yanıt
    Ben turizm deyim barda çalışıyorum fethiyede yazları 3 ay sadece aynı mekanda 7. sezonum hiç izin olmadan 3 ay her gün çalısıyoruz
  • Adam hakli dağılın

• Suçlu, özel şirketler, bunların Yöneticileri, çalışma sistemleri yada ülkeyi idare edenler değil. Asıl suç işçilerde. Devlet bir kanun yapmış. 7.5 saatten haftada 6 gün veya 9 saatten haftada beş gün çalışabiliyorsun. Bir işçi günde 11 saatten fazla, mesaisini ödemek koşuluyla dahi çalıştırılamaz. Saatine bin dolar ödese bile 11 saatten fazla çalışmak yada çalıştırmak suçtur. Güvenlik, Turizm, Sağlık sektörü haricindeki iş kolları gece 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz. Üst limit bu. Gündüz 11 saat gece 7.5 saat çalışma yapılabilir.

Kovulmaktan korktuğu için hakkını aramayanlar, özel sektörü bu hale getirdi. Kanuna bakarsanız, işçiye yeterince hak tanıdığını görürsünüz. Asıl sorun haklarını bilmeyen veya bildiği halde sessiz kalan insanlardır. Yargıya başvurursan seni kovacakmış, yani işsiz kalacaksın. Masrafların var, para kazanman gerekiyor, geçimini sağlayacaksın, kanunu Söylemek imkansız oluyor. Peki alternatifin ne? Yıllarca aynı düzende devam edeceksin yada hakkını mahkemede arayacaksın. Seçeneklerin bunlar... Birincisini seçiyorsan, sana kimsenin faydası olmaz. Suçu başkasında da arayamazsın.

Bir iş yer açıp, eleman ilanı verin. Başvuranların çoğu ilk olarak maaşı merak edecektir. 3000 lira Maaş yazsan telefon santrali kitlenir, 1000 lira Maaş yazsan arayan olmaz. Bunun yanlış olduğunu kim anlatacak? Sendikaların Yarısı patron uşağı, diğer Yarısı da memleketi karıştırmaktan zevk duyan anarşistler...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• muradisdan kullanıcısına yanıt
    simdi soyle birsey var.
    Ben tum is yerimde ki makinelerin ayni zamanda ustasiyim.12 yasimdan beri isin icindeyim cunku.
    Bir is yerinde calisan, firma sahibinin kendisine muhtac oldugunu hissederse o is yerinden hayir gelmez..Bu yuzden calisanin is yeri sahibine ihtiyaci olacak..
    bana rest ceken,yanlis yapan,kuyumu kazan kim olursa gozunun yasina bakmam,ayni dakikada onlugu giyer ben onun yerine calisirim ve isten cikaririm..En son misal elemanin teki 2000 tl maas alirken x firma 2200 veriyor oraya gececegim diye rest cekti.Ki ise sifirdan baslayip makineyi biz ogretmistik.Ben hemen makineyi kapat yarin orada ise basla dedim.Aradan 15 gun gecti kendiside degil esi arayip ayni maasla ise geri donebilir mi dedi.Tabi kabul etmedim.
  • Çalıştığın şirkete göre değişir.Özellikle yabancı şirketlerin maaşları ve çalışma şartları iyi.
    Ama aile tipi Türk şirketlerini zaten anlatmaya gerek yok.İşe 15 dakika geç kalsan ya patron ya müdür hesap sorar.
    Tabii bu ülkede artık memur olmak malum partinin militanlığını yapmaktan geçiyor.
    Liyakat felan yok torpilin yoksa öyle dişinle tırnağınla bu ülkede bir yere gelemezsin.Ayrıca çok çalışanında boynuna madalya takılmıyor yada çok çalışan bu ülkede daha fazla değer görmüyor.Sen doktora mezunu ol adamlar lise mezununu işe alıyor.Çünkü amcası dayısı var.Normalde hiçbir vasfı olmayan dışarıda çalışacak vasfı yeteneği olmayan adamlar malum parti sayesinde a6 lara biniyor.Sonra da siz trollere ya niye bunları böyle körü körüne savunuyorsunuz diyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodletting. -- 20 Mayıs 2017; 14:55:8 >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.