Şimdi Ara

Park halindeki aracıma alkollü ve ehliyetsiz sürücü çarptı.ne yapmalıyım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
6.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.park halinde olan aracıma yüksek derecede alkollü ve ehliyetsiz birisi gelip çarptı.benim aracın sol ön tarafı gitmiş.o çarpmanın etkisiyle bana çarpan araçta yolun ortasına devrilmiş.saniyeler içinde polis,ambulans,çekici vs.geldi.polis kaza raporuna göre karşı taraf 10 puan suçlu.ben de hiç kusur gözükmüyor.aracımı yetkili servise çektik.Servis,hasarı karşı tarafın sigortasının ödeyeceğini ancak servisin anlaşması olmadığından bizim hesaba parayı yatıracağını söyledi.kaza yapan tarafta sigortayı devreye sokmadan aynı yetkili serviste ben yaptırayım diyor.ben de yaptırman yetmez aracımın değer kaybını da isterim diyorum.sizce ne yapmalıyım.sigorta şirketine mi yoksa karşı tarafamı yaptırayım.avantajı dezantajı ne olur.

• öncelikle alkollü sürücünün kazasını sigorta ödermi ödemezmi onu bir araştır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yirthan

öncelikle alkollü sürücünün kazasını sigorta ödermi ödemezmi onu bir araştır...
    ehliyetsiz olduğu için ödemez herhalde ama o kişiden aracınızın masrafını ve değer kaybını söke söke alırsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

ehliyetsiz olduğu için ödemez herhalde ama o kişiden aracınızın masrafını ve değer kaybını söke söke alırsınız

Alıntıları Göster
    sigorta acentalarına sordum.onlarda çelişkili cevap veriyor.karşı tarafın sigorta acentası, sizin hasarı öder ve karşı taraf alkollü ve ehliyetsiz olduğundan ondan alır dedi.adamda herhalde ondan sigortayı devreye sokmadan yetkili serviste ben yaptırayım diyor.ama değer kaybı konusunu bir karara bağlayamadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ablakakbey

sigorta acentalarına sordum.onlarda çelişkili cevap veriyor.karşı tarafın sigorta acentası, sizin hasarı öder ve karşı taraf alkollü ve ehliyetsiz olduğundan ondan alır dedi.adamda herhalde ondan sigortayı devreye sokmadan yetkili serviste ben yaptırayım diyor.ama değer kaybı konusunu bir karara bağlayamadı.

Alıntıları Göster
    Benzer bir olay başıma geldi.
    Yanlız park halinde değil.

Tek yön olan bir caddeye çıkıcam.
    Gece 00.30
    Haliyle trafiğin aktığı yöne bakıyorum tek yön diye tam kafamı çıkarttım hhhhoppp bir motosiklet sürücüsü ters yönden gelerek acımın ön tarafına vurdu.
    Yaşı biraz küçüktü.
    Biraz savruldu gittim yanına, abi bırak nolur gideyim hiçbirşeyim yok lütfen demeye başladı, dur bakayım nereye gidiyorsun derken babam camdan görmüş aşşağı inerkende polisi aramış bile.
    Neyse polis geldi, çocukta Ehliyet, Ruhsat YOK!... 142 Promil Alkol.
    Polisler evladım naptın sen senin hiçbirşeyin yok napıcaz derken çocuk bayıldı ambulans felan geldi.
    Tabi suç 8/8 çocuğa verildi. Yaşı 19.
    6 Ay ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı hapis cezasına çarptırılmış ve mahkemeye çıkmış.
    Ben şikayetçi olmamıştım ama kamu davası olduğu için benim şikayetçi olmamam birşeyi değiştirmiyormuş. Mahkemesi mecburmui yani.
    6 aylık hapis cezası paraya çevrildi öyle kapandı gitti. 2 sene kadar oluyor.
    Aracımın masrafınıda çocuğun babası ödedi. Kaskom vardı ama babası öyle teklif etti izin verin ben yaptırayım aracınızı dedi bende buyur peki dedim
    1700 TL civarı masraf çıkmıştı. Tampon, Jant, Far değişmişti. Sonrada arabayı sattım zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

Benzer bir olay başıma geldi.
    Yanlız park halinde değil.

Tek yön olan bir caddeye çıkıcam.
    Gece 00.30
    Haliyle trafiğin aktığı yöne bakıyorum tek yön diye tam kafamı çıkarttım hhhhoppp bir motosiklet sürücüsü ters yönden gelerek acımın ön tarafına vurdu.
    Yaşı biraz küçüktü.
    Biraz savruldu gittim yanına, abi bırak nolur gideyim hiçbirşeyim yok lütfen demeye başladı, dur bakayım nereye gidiyorsun derken babam camdan görmüş aşşağı inerkende polisi aramış bile.
    Neyse polis geldi, çocukta Ehliyet, Ruhsat YOK!... 142 Promil Alkol.
    Polisler evladım naptın sen senin hiçbirşeyin yok napıcaz derken çocuk bayıldı ambulans felan geldi.
    Tabi suç 8/8 çocuğa verildi. Yaşı 19.
    6 Ay ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı hapis cezasına çarptırılmış ve mahkemeye çıkmış.
    Ben şikayetçi olmamıştım ama kamu davası olduğu için benim şikayetçi olmamam birşeyi değiştirmiyormuş. Mahkemesi mecburmui yani.
    6 aylık hapis cezası paraya çevrildi öyle kapandı gitti. 2 sene kadar oluyor.
    Aracımın masrafınıda çocuğun babası ödedi. Kaskom vardı ama babası öyle teklif etti izin verin ben yaptırayım aracınızı dedi bende buyur peki dedim
    1700 TL civarı masraf çıkmıştı. Tampon, Jant, Far değişmişti. Sonrada arabayı sattım zaten.

Alıntıları Göster
    evet benzer.ben şikayetçi ve davacı oldum.benim masraf tahmini 5000 tl kadar.adamlar biz ödeyelim diyor ama değer kaybı konusunda ısrarlıyım.sigorta şirketi zaten masrafı ödüyormuş ama ödemez mahkemeyle alırsın diyenlerde var.kafam iyice karıştı.

• sen o 5bini bi garantiye al
  • quote:

sen o 5bini bi garantiye al
    trafik sigorta şirketi ödüyormu bu parayı kesin olarak bilen varmı.
  • quote:

sen o 5bini bi garantiye al
    ehliyetsiz ve alkollü araç kullanan kişiye,
    yaptığından ders çıkarabilmesi ve caydırıcı olması açısından,
    her türlü zorluğu ve masrafı çıkartmak lazım.
    tabiri caizse burnundan fitil fitil gelsinki bir daha o suçu işlemesin.
    yanlış anlşılmasın, bu kazar eziyeti, artniyetli olduğum için değil, caydırıcı olması için istiyorum.
    ehliyetsiz ve alkollüler, problemlerin altından kolyca sıyrılırlarsa, aynı suçu işlemeye devam ederler.
    tüm suçlar için bölye olmalı aslında.
    caydırıcılık olmadıktan sonra, kanun-kural ve cezanın ne esprisi varki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: derememo

ehliyetsiz ve alkollü araç kullanan kişiye,
    yaptığından ders çıkarabilmesi ve caydırıcı olması açısından,
    her türlü zorluğu ve masrafı çıkartmak lazım.
    tabiri caizse burnundan fitil fitil gelsinki bir daha o suçu işlemesin.
    yanlış anlşılmasın, bu kazar eziyeti, artniyetli olduğum için değil, caydırıcı olması için istiyorum.
    ehliyetsiz ve alkollüler, problemlerin altından kolyca sıyrılırlarsa, aynı suçu işlemeye devam ederler.
    tüm suçlar için bölye olmalı aslında.
    caydırıcılık olmadıktan sonra, kanun-kural ve cezanın ne esprisi varki?

Alıntıları Göster
    Değer düşmesi nedir yahu? Daha öncede konuşuldu, her kazada değeri düştü diyip dava açarsak mahkemeler dolar taşar. Siz hasarınızı temin edin, karşı tarafta suçlarının cezasını çeksin tamam. Yok aracımın değeri düştü diye para istemek ne demek. Benimde aracımın değişeni boyananı yoktu hatunun biri park halinde vurdu değişti iki parça, napayım şimdi? Aracı satarken değişen veya boya yüzünden fiyat kırmaya çalışan adamlarla zaten iş yapmayın, başkasına satarsınız. Ben arkadaşımın aracını sattım, değişen ve boya için fiyat indirmeye çalışan oldu birkaç tane, hemen yol verdim.. Arabadan anlamayan adamların yada uyanık galericilerin işidir bu fiyat kırmak için. Aracın parçası orjinal parça ile değişince boyanınca değeri düşmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ex1983Pax

Değer düşmesi nedir yahu? Daha öncede konuşuldu, her kazada değeri düştü diyip dava açarsak mahkemeler dolar taşar. Siz hasarınızı temin edin, karşı tarafta suçlarının cezasını çeksin tamam. Yok aracımın değeri düştü diye para istemek ne demek. Benimde aracımın değişeni boyananı yoktu hatunun biri park halinde vurdu değişti iki parça, napayım şimdi? Aracı satarken değişen veya boya yüzünden fiyat kırmaya çalışan adamlarla zaten iş yapmayın, başkasına satarsınız. Ben arkadaşımın aracını sattım, değişen ve boya için fiyat indirmeye çalışan oldu birkaç tane, hemen yol verdim.. Arabadan anlamayan adamların yada uyanık galericilerin işidir bu fiyat kırmak için. Aracın parçası orjinal parça ile değişince boyanınca değeri düşmez.

Alıntıları Göster
    Sigorta mecbur karşı tarafın zararını karşılaması lazım ve sonra alkollü sürücüden almayı çalışır, bu normal yolludur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ex1983Pax

Alıntıları Göster
    değeri düşüyor, ama "değeri düştü" diye ekstra bir para sigortadan alamıyoruz veya kanuni bi hakkımız yok sanırım..

• quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Ben de anlamıyorum bunu.

Ne olmuş kardeşim 2-3 parçası değiştiyse.Hem eskisinden daha iyi hale geliyor.Bir arkadaşımın aracının bagaj kapağı çürümeye başlamıştı içten, midibüs vurdu arkadan bagaj kapağı, tampon,stoplar ve 2 çamurluk değişti aracın arkası ilk günkü gibi oldu.

Bu artık halkın vazgeçilmezi oldu".Boya var mı yok, değişen var mı yok, tamam hemen alıyorum"

Servisten baktırılmalı ne geçirmiş geçmişte diye, ama birkaç parça için araçtan vazgeçilmemeli.Geçen varsa kendi bilir, değişeni yoktur belki ama her hafta sonunu sanayide geçirebilir...

• quote:

Orijinalden alıntı: Yns 

quote:

Ben de anlamıyorum bunu.

Ne olmuş kardeşim 2-3 parçası değiştiyse.Hem eskisinden daha iyi hale geliyor.Bir arkadaşımın aracının bagaj kapağı çürümeye başlamıştı içten, midibüs vurdu arkadan bagaj kapağı, tampon,stoplar ve 2 çamurluk değişti aracın arkası ilk günkü gibi oldu.

Bu artık halkın vazgeçilmezi oldu".Boya var mı yok, değişen var mı yok, tamam hemen alıyorum"

Servisten baktırılmalı ne geçirmiş geçmişte diye, ama birkaç parça için araçtan vazgeçilmemeli.Geçen varsa kendi bilir, değişeni yoktur belki ama her hafta sonunu sanayide geçirebilir...

mılletımız 10 yasındakı araca bıle ılk basta boyası var mı dıye sormaktan vazgecemedı halen. Hele İstanbul gıbı yogun trafıgı olan bır yerde. Su an kullandıgımız 2008 model aracta bıle 8 parca boyanacak kısım var ve kısa sure ıcınde boyatılacak. Satarken fıyat kırmak ısteyen olursa verırım yolu gıder. Kımseye aracım boyalı dıye fıyat kıracak degılım. Arac alırkende boyasına degısenıne bakmam. Aracın sası kısmında sorun varmı motorunda problem varmı dıye bakarım. Benım dusuncem budur.

• quote:

quote:

Ben de anlamıyorum bunu.

Malesef ki bunun sebebi de büyük kazaları çizikten boyalı, parça boya var, sürtmeden dolayı düzgün olsun diye parça değiştirdik gibi bahanelerle örtmeye çalışan insanlar.

Yalancılar, dolandırıcılar yüzünden hiç bir sorun teşkil etmeyecek derecedeki parça değişimleri ve boyalar acaba büyük kazasımı var. Katekulie gelmeyelim diye düşünülerek uzak durulmaya çalışılıyor.

• quote:

iki taraflı bir kaza olsa sineye çeker lafını bile etmezsin.ama adam hem sarhoş hem ehliyetsiz.sordum 3000 tl ye kadar düşer dediler.
    değer kaybını avukata sordum.daha senin meseleye benzer bir davayı geçen hafta kazandık dedi.yani tazminat davası açabiliyoruz.çünkü karşı taraf tamamen suçlu.aşağıdaki linke bakın.

http://www.stratejikboyut.com/haber/trafik-kazalarinda-arac-deger-dusuklugu--28557.html

• quote:

quote:

Ben de anlamıyorum bunu.

dediğiniz küçük çaplı kazalar için geçerli olabilir ama benim araçta hasar büyük.bugün hasar kaydı çıkacaktı.inşallah motorda felan bir şey yoktur.ön sol,ön tampon ve ön kaput değişecek.dahası da çıkabilir.ayrıca benim araç sıfır gibi temiz 2007 yeni kasa corolla.

• quote:

Sigorta şirketi hasarı öder ve karşı tarafa rücu eder.

Siz hasarınızı yaptırın yeterli bence.

Değer kaybı konusunu çok mantıklı bulmuyorum.

Sonuçta her araç durduğu yerde değer kaybeder.

Hasarıınızın karşılanması yeterlidir.

Bu kişinin teklifini değerlendirip değerlendirmemek sizin elinizde

Böyle bir olayla karşılaşmadım, ne yapacağımı bilmiyorıum.

Sürücü gerçekten pişmansa ve alkollü araç kullanmayı sürekli yapmadığı izlenimini bana veriyorsa teklifini değerlendirebilirdim.

Ama yok sürücünün konuşmalarından, tavırlarından bu kişinin sürekli bu şekilde araç kullandığını sezinler ya da bir şekilde farkedersem sürücüyle anlaşma yoluna gitmezdim.

Böyle davranmamın sebebi de hepimizin hata yapması, hepimiz insan olmasıdır.

Hiç birimiz makine değiliz, kimse mükemmel değil,

Önemli olan hatalardan ders çıkarabilmeyi bilmemiz ve karşılıklı hoşgörü gösterebilmektir.

Böyle bir olayla karşılaşsaydım alkollü araç kullananlardan nefret etmeme rağmen yukarda saydığım nedenlerle alkollü sürücüye tavırlarım farklılık gösterirdi diye düşünüyorum.

En doğru kararı siz verirsiniz.

Son sözüm arabanızın hasarının karşılanması bence yeterli, değer kaybını istemeniz bana hiç mantıklı gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccüneyt -- 17 Eylül 2010; 16:11:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ccüneyt

quote:

Sigorta şirketi hasarı öder ve karşı tarafa rücu eder.

Siz hasarınızı yaptırın yeterli bence.

Değer kaybı konusunu çok mantıklı bulmuyorum.

Sonuçta her araç durduğu yerde değer kaybeder.

Hasarıınızın karşılanması yeterlidir.

Bu kişinin teklifini değerlendirip değerlendirmemek sizin elinizde

Böyle bir olayla karşılaşmadım, ne yapacağımı bilmiyorıum.

Sürücü gerçekten pişmansa ve alkollü araç kullanmayı sürekli yapmadığı izlenimini bana veriyorsa teklifini değerlendirebilirdim.

Ama yok sürücünün konuşmalarından, tavırlarından bu kişinin sürekli bu şekilde araç kullandığını sezinler ya da bir şekilde farkedersem sürücüyle anlaşma yoluna gitmezdim.

Böyle davranmamın sebebi de hepimizin hata yapması, hepimiz insan olmasıdır.

Hiç birimiz makine değiliz, kimse mükemmel değil,

Önemli olan hatalardan ders çıkarabilmeyi bilmemiz ve karşılıklı hoşgörü gösterebilmektir.

Böyle bir olayla karşılaşsaydım alkollü araç kullananlardan nefret etmeme rağmen yukarda saydığım nedenlerle alkollü sürücüye tavırlarım farklılık gösterirdi diye düşünüyorum.

En doğru kararı siz verirsiniz.

Son sözüm arabanızın hasarının karşılanması bence yeterli, değer kaybını istemeniz bana hiç mantıklı gelmiyor.

Alıntıları Göster
    az önce servisten arabamın hasarının 7200 tl olduğunu öğrendim.bu orjinal parça fiyatı.Allahtan motorda bir şey yokmuş.

• quote:

az önce servisten arabamın hasarının 7200 tl olduğunu öğrendim.bu orjinal parça fiyatı.Allahtan motorda bir şey yokmuş.

Alıntıları Göster
    aga bencede deger kaybının ıstenmesi lazım ne demek ya sıfırını 50 bine alacan itin biri gelip vuracak eee satarken kazalı arayla kazasız hiç aynı fiyata satılırmı aradkai değer kaybı sana kitlenecek; parçası değişmiş araçta indirim isteyenlere yol verenlerde herhalde arabadan anlamayan insanlara satıyolar çoğu zaman değişeni olan arabayla değişeni olmayan aynı fiyata satılmaz istisnalar hariç ;aklınıza gelebilecek herşeyde öncelik olarak orjinallik aranır boyaya gelince bizim ülkede kendine akıllı geçinen çok insan var adam arabayı pert etmiş abi 5 parçada ufak boya var dediği için millete güvenmediğinden boyalı arabaya her zaman acaba diye bakar buda gayet normal

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.