Şimdi Ara

Ryzen 7 3700x Anlık Isınma ve Soğuma Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
2.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgisayarı sabit bıraktığımda dahi sıcaklık aniden 5-10 arası artıp aniden düşüyor. Önceden oyunlarda yapıyor bunu zannediyordum fakat boştaykende aynı. Örneğin; Division 2 de yüksek ayarlarda 90 dereceye bile çıktığını gördüm fakat birkaç saniye sürüyor tekrar 80 lere iniyor hemen. Aida64'den kararlılık testi yaptım Stress cpu ile stress fpu aynı anda açtığım vakit direk 94 - 95 leri görüyorum. Sadece ekran kartı ve cpu 84-85 fakat hepsini seçtiğimde 100-105 arası oldu direk durdurdum zaten testi. Biostan game boost vs. kapalı ekstra hiç bir ayar yapmadım herşey default oc vesaire pek bilmem dolayısıyla herhangi bir ayar değişikliğide yapmadım. Bu normal midir yoksa kronik problem mi vardır ya da benim manuel yapmam gereken birşey mi var ?

Aşağıya aida64'den görsel atıyorum sıcaklık grafiğinden görebilirsiniz sürekli yükselip düştüğünü.

Sistemim:
    Asus Rog 1080
    Ryzen 3700x
    Msi x570 Gaming Plus

• 3000 serisi ısınıyor dediğinde gelecek bütün cevapları otomatik olarak şuraya bırakayım;

Montajı doğru yaptın mı?

Macunu doğru şekilde sürdün mü?

Ryzen balanced seçip denedin mi?

Auto boostu kapattın mı? kapattıysan smt, pbo, mbo hede hödö kapatıp dene. Olmadı işlemciyi tamamen kapatmayı denedin mi?

Kullanmayı bilmiyorsan neden satın aldın?

O anakartı neden tercih ettin?

Ve şanslıysan kapanış. Şansızsan ailene sövebilirler.
  • evet bütün ryzen işlemcilerde sıcaklık aniden fırlar geri düşer.algılayıcılardan kaynaklanabilir böyle gösteriyordur bilemiyorum ama garip bir durum değil herkeste böyle.aida'da seçtiğin değerlere göre sıcaklık değişir hepsini seçersen herkeste 80 90 görür sadece işlemci seçersen daha az ısınır ama sende biraz fazla ısınmış.kasa soğutman iyi değil demek ki ya da çok sıcak bir yerde yaşıyorsun.anakarta ve bios ayarına göre de değişebiliyor mesela msi anakartlar fazla voltaj verebiliyor.istersen 4 4.1 gibi bir hıza sabitleyip voltajı da 1.25v 1.28 gibi bir şey yap sorununu çözer.
  • Peki bu işlemcinin ömrünü azaltır mı ? Dezavantaj olarak birde tam performans alamam dimi o şekilde yaparsam
  • ryzen 3. nesil islemcilerin calismasi bu sekilde. en ufak mouse hareketi bile islemcinin hizli uyanip tepki vermesi icin boost yapar anlik. saat hizina bakarsaniz saat hizlari da ayni sekilde artip azaliyor. isterseniz sabit hiz ve voltajda kullanabilirsiniz ama bu sekilde hic bir problem olacagini sanmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sergencetn

Peki bu işlemcinin ömrünü azaltır mı ? Dezavantaj olarak birde tam performans alamam dimi o şekilde yaparsam
    bu sorduğun tartışmaya açık bir konu.90 65nm athlon, 32nm fx, 22nm intel hatta 14nm intel işlemciler zamanında işlemci ömrü diye bir şey konuşmuyorduk ama 7nm işlemcilerle birlikte insanlar en fazla 5 sene kullanacakları işlemcilerin ömür derdine düştü ssd gibi.bu aletler daha hassas, voltajı dayayıp oc yapmayın dediler bunu kabul ettik ama stok kullanımda bile ömründen gidiyorsa yapamamışlar demektir ki bu aletler ssd gibi değil uzun ömürlüdür.peki voltajı sabitlesek ne kadar getirir ne kadar götürür?bunun için uzun seneler araştırma inceleme yapmak gerekir yani bugünden şöyle kullanırsan bu sene gibi bir şey demek mümkün değildir ve bu konuda kim böyle yaparsan uzun ömürlü olur diyorsa yalan söylüyordur.1.3v ve altında voltaj sabilemenin kullanım süresi beklentinden önce arızaya sebep olacağını sanmam.stok da aynı şekilde.stokta 1.47v görüyor ama adamlar bu şekilde yapmış 3 sene garanti vermiş.diğer sorunda evet tam performans alamazsın voltaj ve mhz sabitlersen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 26 Nisan 2020; 17:55:50 >

• Oyunlarda 90 dereceye çıkması anormal (70'i geçmemesi lazım), onun dışında boostlar 10 dereceye yakın sıçramalar yapar.

Dediğin şekilde cpu + fpu seçtim 1 dakika tuttum prism fanım sabit %53 ayarlı olmasına rağmen max 81 gördü. Sende bi sıkıntı var sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Nisan 2020; 17:34:21 >
  • Ben de 3700x kullanıyorum, bu konu hakkında çokça tartışmalar oldu. Kısaca olanı ve yapman gerekeni söyleyeyim.
    Ryzen pbo ve turbo boost (tam adı turbo boost değil ancak şimdi hatırlayamadım) otomatik olarak oc yapıyor. Bir anlığına işlemci çarpanı ve voltaj artınca ısı da anlık olarak fırlıyor. Sonra ısı arttığı için oc'yi iptal ediyor ve voltajı ve çarpanı düşürüyor. Bu anlık olarak ısı artışı ve fan hızında artışa neden oluyor.
    Ayrıca oc otomatik modda voltajı çok veriyor işlemciye, ben 42x 1,275v olarak kullanıyorum manuel oc'de. Otomatik modda max 42x iken voltaj değerleri 1,4v ve üzerinde dolaşıyordu. Bu yüzden de işlemci fazla ısınıyor.
    Yapman gereken pbo ve turbo boost'u kapatıp manuel olarak oc yapmak. Performans olarak aynı performansı alıyorsun, ama daha az ısınıyor ve dalgalanma olmuyor. Pbo'yu açık bırakabilirsin çok istersen, ama stok soğutucuyu kullanıyorsan devreye gireceğini sanmıyorum bile. 40x 1,225v ile başla denemeye, 42x'i değeri 1,3v altında çok rahat görmen lazım.

• Anakartını otomatik voltajdan kurtarın.

https://forum.donanimhaber.com/neden-ryzen-3000-islemcinizi-auto-default-olarak-kullanmamalisiniz--140802845

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 26 Nisan 2020; 19:49:17 >

• Saniyede 1000 kez voltajını/frekansını değiştiren bir aleti, belli bir voltaja zorlayarak daha "sağlıklı" çalıştıracağınızı düşünmekten vazgeçin artık. Bu işlemci boşta 0.9v'a iniyor, yükte zaten 1.4v da çalışmıyor. Yüke göre 1.2 lere kadar çekiyor voltajı. Sizin bunu zorladığınız her voltaj boşta inmesini yasaklıyor yani daha tehlikeli (1.2v'un altında sabitlenmiş voltajlar için şahsi düşüncem tehlikeye uzak olduklarıdır) İşlemcinizi sürekli işiniz vs gereği tam yükte kullanıyorsanız ve ısıdan şikayetçiyseniz CPB kapayın veya masum voltajlara sabitleyin. Ama ortada bununla ilgili yapılmış bir çalışma yok. Onun için kesin yargıda bulunamayız.

Şu işlemciyi bir salın da autoda çalışsın arkadaş. Herkes kendini amd mühendisinden başarılı zannediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Nisan 2020; 17:58:10 >

• hocam işlemcinin kendi algoritması otomatik ayarlarda sizin aklınıza gelip de ayar yapamadıgınız şeyleri hesaplayıp ona gore guvenli voltajı veriyor. sıcaklık, akım, yük hepsini hesaba katarak işlemciyi boost ediyor. amd zaten dedi yuksek voltaj cıkmalarından endişelenmeyin diye. adamlar yıllardır bu işi yapıyor. otomatikte kullanmayın demek çok sacma. siz manuel ayarlayınca bu işlemcinin algoritmasını devre dısı bırakıyorsunuz ve manuel olarak ayarlıyorsunuz ve ne kadar guvenli daha belli değil. forumda da okudum manual ayarla 4.2 ghz ayarlayan arkadaslar 6 ay sonra aynı voltaj ile 4.2 goremiyorum diye yazmıstı. İşlemcinin otomatik boostu guvenli bir işlemdir. ne kadarı uygunsa duruma gore okadar yapar.
  • Amd mühendisinin açıklamalarına göre davranmam. Bilen birine otomatik voltajda kullandırtamazsın. Otomatik voltajda 1.3 üstünde takılacak ve ben de saf saf bakacağım he? O mühendise şu şarkıyı armağan ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 26 Nisan 2020; 18:43:11 >

• istedigin şekilde kullanabilirsiniz biliyorsanız tabiki herkesin kendi malı ama otomatik kullanmayın diye kesin bir dille uyarmak yanlış. otomatik ayarlarda da bir sıkıntı yok. Daha işlemcide hangisi daha faydalı onu goremeyiz cunku erken su an için. 2-3 sene sonra manuel kullanan kullanıcı ile otomatik kullanan kullanıcının degrade miktarına bakmak lazım. ayrıca linkiniz acılmıyor hocam dh tup ile paylasırsanız daha iyi olur.
  • Linki düzelttim. 2-3 sene sonra manuel kullananlara bir şey olmayacak. Güvensiz bir durumda kullanmıyoruz. Yıllardır olan bir yöntem Ryzen'de mi sorun çıkaracak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

Saniyede 1000 kez voltajını/frekansını değiştiren bir aleti, belli bir voltaja zorlayarak daha "sağlıklı" çalıştıracağınızı düşünmekten vazgeçin artık. Bu işlemci boşta 0.9v'a iniyor, yükte zaten 1.4v da çalışmıyor. Yüke göre 1.2 lere kadar çekiyor voltajı. Sizin bunu zorladığınız her voltaj boşta inmesini yasaklıyor yani daha tehlikeli (1.2v'un altında sabitlenmiş voltajlar için şahsi düşüncem tehlikeye uzak olduklarıdır) İşlemcinizi sürekli işiniz vs gereği tam yükte kullanıyorsanız ve ısıdan şikayetçiyseniz CPB kapayın veya masum voltajlara sabitleyin. Ama ortada bununla ilgili yapılmış bir çalışma yok. Onun için kesin yargıda bulunamayız.

Şu işlemciyi bir salın da autoda çalışsın arkadaş. Herkes kendini amd mühendisinden başarılı zannediyor
    Valla hocam auto ayarda Opera'da 2 sekme acinca sistem donup kalıyordu. Frekans ve voltaj sabitleyince hicbir sikintisi kalmadı hocam. Auto'nun bazen sıkıntı cikardigi asikar.

• quote:

Orijinalden alıntı: 4ÆM

Valla hocam auto ayarda Opera'da 2 sekme acinca sistem donup kalıyordu. Frekans ve voltaj sabitleyince hicbir sikintisi kalmadı hocam. Auto'nun bazen sıkıntı cikardigi asikar.

Alıntıları Göster
    Sistem mi donuyordu? hocam sizin soğutmada bir dert var benden demesi. Zaten oyunlarda 90 oluyordu da demiştiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 26 Nisan 2020; 19:18:1 >
  • 3000 serisi ısınıyor dediğinde gelecek bütün cevapları otomatik olarak şuraya bırakayım;

Montajı doğru yaptın mı?

Macunu doğru şekilde sürdün mü?

Ryzen balanced seçip denedin mi?

Auto boostu kapattın mı? kapattıysan smt, pbo, mbo hede hödö kapatıp dene. Olmadı işlemciyi tamamen kapatmayı denedin mi?

Kullanmayı bilmiyorsan neden satın aldın?

O anakartı neden tercih ettin?

Ve şanslıysan kapanış. Şansızsan ailene sövebilirler.
  • Ryzen 3600/3600x = 8700/8700k 3700x/3800x/3900x = 9700k/9900k gibi rakip işlemcilere benzer güçte çekirdek ve izlek (veya daha fazla) sayısında çok üst düzey performans işlemcilerdir ve bu tip işlemcilerin yüksek boost frekanslarına ani çıkışları çok büyük aralık oluşturmaktadır 1500mhz den 4400mhz e gibi bu sebeple ani sıcaklık yükselmeleri yapıları itibariyle tamamen normaldir, malesef stok fan ile alabileceğiniz ısı değerleri her koşulda en iyi sıcaklık değerleri olmayacaktır intel ürünleri gibi ekstra soğutucu almak zorunda değilsiniz ama ekstra soğutucu performansınıda stok fandan beklememelisiniz.

Yapılması gerekenler:

1- Cpu soğutucunun tam olarak oturduğuna montaj hatası olmadığına ve kullandığınız kasada eksik fan slotu yani boş fan slotu kalmadığına kasanızın önden arkadan yandan hava alabilir bir konumda durduğuna emin olun.

2- Anakartınızın güncel biosunu kurun ve jumper reset (cmos clear anakart üzerinden) kullanma kılavuzundan bakarak yapın.
    www.msi.com
    Support For MPG X570 GAMING PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global
    https://www.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-PLUS
    veya hangi anakarta sahipseniz kendi sitesinden. (Bu işlem cmos reset jumperlarına (Clr rtc * clr cmos) pc kapalıyken bir tornavida vb. materyal diskontak (2 pinin ortasına koyarak bağlantı kurmak) yaptırmak suretiyle gerçekleştirilir bazı anakart modellerinde doğrudan anakartın arka kısmında Clr cmos butonu bulunur ve direk bu buton sayesinde yapılabilir.
    Bu şekilde yapamazsanız pc fişten çekili vaziyette bios pilini çıkarıp 1dk beklemekte aynı sonucu verir.

3- Xmp memory profil aktifleştirin ve biostan (veya anakartın yazılımından) hangi sıcaklık aralığında fanların hangi devirde çalışacağı ile ilgili kullandığınız marka fanın özelliklerine göre fan profilinizi ayarlayın.

4- Amd anakart sürücülerinin güncel versiyonun kurun ve windows güç yönetiminden Ryzen power plan seçin.https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570 Ayrıca tavsiye olarak güç tasarufu modunuda (oyun harici) deneyimleyin.

Not: İsteğe bağlı olarak

Stok fan kullanan Ryzen 3000 serisi işlemci kullanıcıları bu işlemleri yaptıktan sonra işlemci çarpanı auto kalacak şekilde CPU VCORE VOLTAJ AYARINI - (EKSİ) Offset modunda -0.25 den başlayarak -0.25/-0.50/-0.75 vb. stabil performans kaybı olmayan noktaya kadar düşürebildikleri en düşük vcore değerine indirirlerse çok ciddi sıcaklık konusunda kazanım elde ederler.

Ayrıca Wraith prsim rgb fan kullanan 3700x/3800x/3900x işlemcilerin fan üzerinde H ve L switch bulunur bu fan hızının yüksek hız aralığında çalışmasını sağlar eğer ses sorun olmayacaksa H de kullanmayı deneyebilirsiniz.

• Anladığım kadarıyla ani oynamalar autodayken normal ve bunu düzeltmenin yolu manuel ayarlamalar yapmak burası tamam. Ama benim size göre ekstradan ısınma sorunum var sanırım ben buna odaklanayım en iyisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sergencetn -- 30 Nisan 2020; 15:57:40 >
  • 2600x var bende aynı şekilde artış ve azalmalar oluyordu ve oyunlarda işlemci ısınıyordu. Core performance boost ayarını kapadım şuan 60 derecelerde çalışıyor. Bir kaç oyunda test ettiğimde ekran kartı kullanımım %98-99 olduğu için bu şekilde kullanmaya karar verdim en azından soğutucu alıncaya kadar. Zaten 75 hz full hd monitörüm var genelde oyunları 75e sabitleyip oynuyorum. Ekran kartı Rog Strix 2060
  • https://www.incehesap.com/xpg-levante240-bkcww-rgb-240mm-cpu-sivi-sogutucu-fiyati-45455/
    www.hepsiburada.com
    Arctic Mx-4 2019 Termal Macun 4 gr Fiyatı - Taksit Seçenekleri
    https://www.hepsiburada.com/arctic-mx-4-2019-termal-macun-4-gr-p-HBV00000PKRXG

bu 2 liyi alınız. stok fan yeterli değil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.