Şimdi Ara

SENDİKAYA ÜYE OLSAM İŞTEN ÇIKARTIRLAR MI ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben 2.5 senedir Şok marketlerinde çalışan bir kasiyerim son günlerde haklarımızı korumaktan bahseden bir sendika çıktı ve üye olmamızı istiyor sizce üye olsam işim tehlikeye girer mi ?

• Büyük ihtimalle girer patronlar sendika istemiyor ha şöyle olur kimseye dallandırmaz anlatmazsan patron göremez sendika üyeliğini sendika markete girdiğinde de işten çıkarım olmaz ama sen herkeze anlatır yaparsan sendika sayısı olmasın diye çıkartabilirler başka sebep gösterip
  • Açılın sendikacı geldi.

Hocam öncelikle örgütlenme düşüncesine sahip olduğunuz için tebrik ve teşekkür ederim. Sizi örgütlemeye çalışan sendikanın adını bana özelden verir misiniz?

Sizin işkolunuz 10 kodlu ticaret, büro, eğitim, güzel sanatlar işkoluna giriyor. Bu işkolu en çok işçiye sahip işkolu. Şok marketlerin birden çok şubesi ve genel merkezi farklı bir şehirde bulunduğu için olur da toplu iş sözleşmesi yapılırsa işletme toplu iş sözleşmesi yapılacak. İşletme toplu iş sözleşmesi için bütün şok işçilerinin en az %40'ının tek bir sendikada örgütlenmesi gerekiyor.

Patron hiçbir şekilde sizin sendika üyeliğinizi göremez. Ha diyelim ki örgütlenme çalışması için diğer çalışanlarla iletişime geçiniz ve bazı hain işbirlikçi, patron yalayıcılar sizi ihbar etti ve siz dahil bilinen bütün sendikalı işçiler işten atıldı. Bu durumda sendika sizin adınıza dava açarak işverenden sendikal tazminat isteyecek. Sendikal tazminat için en az 6 ay çalışıyor olmak ve sendikalı olmak sebebiyle işten çıkarılmak gerek. Patron başka bir şeyi de bahane ederek sizi çıkarır ama işten çıkarılan sendikalı işçiler şahitlik yaparsa çok rahat bir şekilde davayı kazanırsınız. Sendika zaten hukuksal tüm işlemler için arkanızda duracak. Kolay gelsin

"Dünyanın bütün işçileri, birleşin!"

Özelden bana sendikanın adını yazın mutlaka.

Edit: sendikal tazminata hak kazanan birinin işe iadesi de yapılır ve her şey patron ve işçiler gözünde daha meşru olur. Gerçi sendikal haklar anayasal haktır. Anayasa'nın 51. maddesinde bu hak "alınmıştır"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat3576 -- 13 Eylül 2022; 23:0:4 >

• Tayyibi seven sendikaysa hiçbir şey olmaz. Onun haricinde üzülürsün şokçu

• K4R1P K kullanıcısına yanıt

Zannetmiyorum

• K4R1P K kullanıcısına yanıt

tayipten nefret eden sendikalar sayesinde haklarını söke söke alan akrabalarım var gelecekleri güvende türkiyedeki muhalif sendikalar cidden mükemmel işliyor

• Sendika sebebiyle işten atilmak yasa dışı değil miydi
  • Valla sendika işi Türkiye de çok sıkıntılı bir mevzu. Şimdi öncelikle ben sendikadan yana biriyim eskiden çalıştığım dönemlerde çok kez personeli örgütleyip sendikalaşma girişimlerinde bulunmuşluğum ve bunu 2 kez de başarmışlığımız var fakat sendika işi " Türkiye'de" pek düşündüğümüz gibi değil.

Kuyruğunu yutan yılan gibi kendi içinde kendini tüketen bir sistem var sendika işinde. Nasıl anlatsam.. Sendikalar çok şerefsizler öyle başlayayım söze.. İşçiler katılıp %50 yi geçince patrona öyle bir yükleniyorlar ki patronun iflağını .....yorlar. Buda patronu ne olursa olsun ben bu sendikadan kurtulacağım kafasına sokuyor ve patron ile işçi karşı karşıya geliyor. İkinci durum ise işçilerin inanılmaz güvenilmez olması.. Dediğim gibi sendikalar zaten inanılmaz paracı ve patronu gerçekten nefret ettiriyorlar zaten patron dellenmişken birde işçiler hainlik yapıp imza çekiyorlar bir anda kendini satılmış ve patronun hedefi olarak buluyorsun.

İşte bu sebepten kendi kuyruğunu yutan yılan tanımını kullandım. Yani sendikalaşma sürecinde sesi çok çıkanlardan biri olursan sendika senden faydalanıp patronu sömürüyor patron dellenip işçilere yükleniyor işçilerin bir kısmı patrona yalakalık için anında satıyor ve günah keçisi olup mobingin kralını yaşamaya başlıyorsun :)

25-30 yaşlarım arasında kanım kaynıyordu kafa tutuyordum örgütlenmelere katılıyordum vs. ama yaş 40 olduktan sonra anladım ki Türkiye de yapılmaz bu iş. Başka ülkede olsaydın katıl derdim ama bu ülkede tavsiye etmem inan bana o sendika patrona öyle bir yüklenecek ki patron baş düşmanınız olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Treth -- 14 Eylül 2022; 15:11:19 >

• White Death kullanıcısına yanıt

Evet kanunsuz. Sendikaya üyelik sebebiyle işten atılan işçiye 12 aylık sendikal tazminat birlikte alamadığı ihbar ve kıdem tazminatlarini da alır.

• meola147of kullanıcısına yanıt

Evet kardeş doğruluk payı olabilir

• Treth kullanıcısına yanıt

Doğru söylüyorsun kardeş ben de İBB'ye bağlı Metro İstanbul A.Ş firmasında çalışırken Demiryol İş Sendikasına üyeydim ve sendika sayesinde taşerondan kadroya geçmiştik ama bu sendika nasıldır bilemiyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.